|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Razvojni mejniki

Refleksi ohranjajo novorojenčka pri življenju Dojenčki so ob prihodu na ta svet že dobro pripravljeni na življenje, kljub temu pa   potrebujejo za rast in razvoj veliko ljubezni, nežnosti in nege s strani staršev. Na dražljaje iz okolja se večinoma odzivajo refleksno (nehoteno), kar jim pomaga preživeti v poporodnem okolju. Ti refleksi so prirojeni, nekateri izginejo po nekaj tednih, drugi šele po nekaj mesecih. S čutili prepoznavajo mamo (s pomočjo vida, voha in sluha), s pomočjo voha ter iskalnega in sesalnega refleksa pa najdejo hrano - mamino mleko in začnejo sesati.
Na dražljaje iz okolja se večinoma odzivajo refleksno (nehoteno). Na dotik predmeta v svoji pesti se odzovejo z močnim prijemom (prijemalni refleks), na dotik v bližini ustnic z iskanjem bradavice (iskalni refleks) in na dotik stopal s trdno podlago s premikanjem nog (refleks hoje). Več v članku
Novorojenčkovi gibi
Otrok v prvem mesecu leže na trebuhu, sprva z veliko napora, dvigne glavo in jo obrne na stran, tako da ima prost nos (da lahko diha). Noge in roke ima pokrčene, noge lahko izmenično izteguje, kot bi se plazil. Ko leži na hrbtu, ima nesimetrični položaj - iztegnjeno nogo in roko v smeri pogleda ter pokrčeno nogo in roko v nasprotni strani. Roke so stisnjene v pest s palci v dlani. Gibi udov so nekontrolirani in brez smisla.
Polaganje v trebušni položaj pomaga novorojenčku pri utrjevanju vratnih mišic. Le-te bodo že čez približno mesec dni držale glavico pokonci, do takrat pa je potrebna vaša skrb in podpora glavice. 
 
Zaznavanje okolice
Kakor hitro pride dojenček iz maternice, zasujejo dražljaji iz okolice njegova čutila in učenje se začne. Novorojenčki so družabna bitja od samega rojstva naprej. Uživajo ob dotikih, pestovanju, nasmehih, pogovoru, glasbi. Proces socializacije dojenčka se začne s starši, uživajo ob maminem in očetovem glasu, ob pogledu na njuna obraza in ob njunih nežnih dotikih. S pomočjo staršev se nato dojenčki seznanijo z večjim krogom ljudi in začnejo uživati tudi v njihovi družbi, s tem pa se začnejo razvijati otrokove socialne veščine.
Že takoj po rojstvu se novorojenčki zavedajo svoje okolice in jo z vsemi čuti raziskujejo. Ob rojstvu imajo že popolnoma razvit voh in hitro prepoznajo materin vonj in vonj mleka. Če želite izostriti njegov voh, v prvih mesecih ne uporabljajte parfuma.

Podobno kot odrasli se odzivajo tudi na različne okuse. Nakremžijo se, če okusijo nekaj grenkega, trpkega ali kislega. Mnogo novorojenčkov zavrača materino mleko, če je mama jedla česen ali zelje, saj vsi močni okusi prehajajo v mleko. Slišijo že pred rojstvom, popolnoma pa sluh dozori do dopolnjenega prvega meseca. Po rojstvu se dojenčki z zadovoljstvom odzivajo na zvoke, ki so jih poslušali v maternici, ne le na bitje maminega srca, temveč tudi na mamin glas in glasbo, ki jo je mama poslušala v nosečnosti. Izmed vseh zvokov so jim najljubši glasovi, še posebej taki z nekoliko višjo frekvenco - ženski. Pomirijo jih tudi ritmični, enakomerni in ponavljajoči se zvoki, kot so zvoki gospodinjskih aparatov in glasba na sploh. Nasprotno pa jih nenadni glasni zvoki preplašijo in pogosto izzovejo jok. Nekoliko pridušen sluh ob rojstvu omogoči nežnejši prehod iz maternice v zunanji svet, poln različnih zvokov.
Novorojenčki imajo večino časa oči zaprte, ko pa gledajo, zaznavajo spremembe svetlobe in kontraste ter že spremljajo svetle ali kontrastne premikajoče se predmete. Ostro vidijo le na razdalji med 20 in 30 centimetri, kar je ravno razdalja med vami in dojenčkom med pestovanjem in hranjenjem na prsih (ob dojenju radi gledajo mamin obraz). Stvari, ki so bližje ali pa bolj oddaljene, vidijo zabrisano.
Dotik mame
Dojenčki uživajo predvsem ob dotikih. Dotik kože s kožo dojenčke pomiri, zato začnejo globlje dihati in tako dobijo več kisika. Dojenčki, ki so pogosto v maminem objemu (še posebej, če se dotika koža s kožo), hitreje rastejo in boljše spijo, znanstveniki pa so opazili tudi intenzivnejši razvoj možganov.  
Dotik dojenčkove kože z mamino je prisoten tudi med dojenjem. Dojenje tako ni le hranjenje, ampak tudi spoznavanje mame in otroka. Dojenček doživi mamo tudi kot vir toplote, nežnosti, ljubezni in varnosti. S tem prispeva dojenje tudi k duševnemu in čustvenemu razvoju otroka. Če otroka hranite po steklenički, ga med hranjenjem privijte tesno k sebi, da bo čutil vaš dotik.
Pridobivanje zaupanja
Zaupanje staršem je najpomembnejši temelj čustvenega in socialnega razvoja vsakega otroka. Brez zaupanja se otrok namreč ne more počutiti varnega in brezpogojno ljubljenega. Za razvoj kvalitetnega odnosa in zaupanja se je potrebno truditi od rojstva naprej, saj se začenja oblikovati že v novorojenčkovem obdobju, in sicer z zadovoljevanjem osnovnih potreb. Če se starši odzovejo na dojenčkov jok, ga nahranijo, ko je lačen, ga skrbno negujejo, …, se dojenček počuti varnega in ljubljenega in začne staršem zaupati. Novorojenček se ne rodi ljubeč in ob rojstvu tudi ne ve, da sta z mamo ločeni osebi. Se pa sčasoma nauči ljubiti starše z odločno in neomajno strastjo, ki se ne more primerjati z nobeno drugo ljubeznijo.
Novorojenček gleda in posluša
Novorojenček že v prvih dneh po rojstvu prepozna mamin glas, saj ga je poslušal že tekom razvoja v trebuhu. Mamin glas deluje na dojenčka pomirjujoče in nanj se odzove z ugodjem. Novorojenček zbrano posluša predvsem zvoke pogovora, saj je zanimanje za glasove in glasovom podobne zvoke prirojeno. Ob poslušanju pogovorov se navaja na zven besed. V prvem mesecu sta gledanje in poslušanje še ločena - posluša vaš glas, ne da bi vas gledal. Še dolgo ne bo razumel vaših besed, vendar se bo odzval na ton glasu. Na nežen in ljubeč ton se bo odzval z zadovoljstvom, če pa boste govorili ostro, bo verjetno zajokal. Jok je prva otrokova oblika komunikacije, z njim staršem sporoča svoje želje (lakota, mokra plenica, utrujenost, mu je vroče, ga zebe). Različne želje in različne jakosti želja ter intenzivnosti občutkov dojenčki izražajo s celo paleto različnih jokov.

Preberite še

Moj novorojenček
Razvojni mejniki
Dojenje in dodajanje
Spanje
Zdravje in nega
Mamica in očka
Igrajmo se




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?