|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Moj novorojenček

O porodni teži
Povprečna porodna teža novorojenčka v Sloveniji je 3.340 gramov, večina donošenih novorojenčkov ob rojstvu tehta med 2.500 in 4.100 grami (fantki so navadno nekoliko težji od deklic, prvorojenci navadno tehtajo malo manj kot njihovi mlajši bratci in sestrice). Tudi zdrav novorojenček lahko prve dni po porodu izgubi nekaj gramov (5-10 odstotkov porodne teže), predvsem zaradi odvajanja prvega blata, odvajanja urina ter zaradi premajhnega vnosa tekočin glede na izgube. Po vzpostavitvi dojenja (po treh do petih dneh) pa začne teža spet naraščati. Z dojenjem je potrebno pričeti čim prej po porodu in prve dni dojiti čim pogosteje, saj s tem spodbujamo nastanek mleka in tudi padec teže je manjši. Ob izgubi več kot 10 odstotkov teže postanejo v porodnišnici pozorni in dojenčka natančno spremljajo, dokler teža ne začne naraščati. Prve dni novorojenček tudi manj poje kot kasneje. Ko se vzpostavi ritem hranjenja, lahko pričakujemo, da bo zdrav novorojenček dnevno pridobil v povprečju 20-50 gramov. Kakšen dan bo pridobil malo manj, kakšen dan malo več.

Povprečna dolžina novorojenčka znaša 50 cm (večina v dolžino meri med 46 in 54 cm), povprečni obseg glavice ob porodu pa je 35 cm (od 33 do 36 cm). Do konca prvega meseca pa bo vaš dojenček pridobil približno 750 gramov in zrasel približno 3,5 cm v dolžino.
Izgled novorojenčka
Novorojenčki so ob rojstvu večinoma videti "pomečkani", imajo rdečico, odrgnine in opraskanine. Vse to so posledice potovanja skozi ozek porodni kanal, ki bodo v naslednjih tednih postopoma izginile. Otrokom, rojenim s carskim rezom, ni bilo treba skozi porodni kanal, zato imajo manj odrgnin, opraskanin, deformacij glavice in nimajo tako pomečkanega videza. Ob rojstvu je koža večinoma prekrita z ostanki verniksa (sirasta snov, ki varuje otrokovo kožo, dokler je le-ta v maternici) in je rožnato rdeče barve (ne glede na to, kakšne barve bo kasneje – tudi pri temnopoltih), saj skozi tanko kožo prosevajo žile. Mnogo novorojenčkov, še posebej prezgodaj rojenih, je prekritih z nežnim puhom (lanugo), ki ga je največ na ramenih, hrbtu, čelu in ličkih. V nekaj tednih te nežne dlačice počasi odpadejo.

Skoraj tri četrtine novorojenčkov ima v zatilju, na čelu, očesnih vekah ali nosu vidne rdeče madeže, ki jih imenujemo tudi štorkljina znamenja. To so kapilarna žilna znamenja, ki večinoma izginejo do dopolnjenega prvega leta. V prvih dneh jih lahko zamenjamo z drobnimi podplutbami, ki jih imajo novorojenčki zlasti po glavici in obrazu in katere nastanejo zaradi pritiskov med porodom.

Koža novorojenčka je zelo nežna in občutljiva na sestavo materialov oblačil, vlažnost, pritisk in temperaturo. V prvih dneh lahko novorojenčki ob joku postanejo živo rdeči ali celo pomodrijo za kratek čas ali imajo modrikaste rokice in nogice, lahko imajo celo polovico telesa rdečo in drugo polovico bledo. Če jim je hladno, lahko postane njihova koža lisasta. Vse to so neškodljiva in prehodna stanja. Izrazita pomodrelost, bledica ali zgodnja zlatenica pa so vedno znaki pomembne ogroženosti in zahtevajo takojšnjo zdravniško obravnavo. Pogosto se v prvih dneh po rojstvu pojavi luščenje zgornje plasti kože, pri nekaterih novorojenčkih pa tudi nenevaren prehodni izpuščaj v obliki rdečih mozoljev z belo piko na sredini. Oboje je prehodno in ne zahteva posebne nege.
  Glavica je pri novorojenčkih (rojenih v glavični vstavi) prve ure po rojstvu bolj ovalna, v temenskem in zatilnem delu pa je ponavadi vidna porodna oteklina. Lobanjske kosti so večinoma čvrste, med seboj še niso popolnoma zaraščene in se lahko delno tudi prekrivajo. Na sprednjem delu glavice – na temenu (med čelno in temenskima kostema) tipljemo različno velik mehak predel - veliko lobanjsko mečavo. Mečave so predeli, kjer se lobanjske kosti še niso povsem zrasle in so prekrite z izredno močno membrano. V predelu mečave lahko vidimo utripanje žil, kar je popolnoma normalno. Če je velika mečava vidno vbočena, je dojenček verjetno dehidriran, zato mu čim prej ponudite mleko ali vodo. Če ima ob tem vaš dojenček še kakšne druge bolezenske znake (driska, bruhanje, povišana temperatura, …) ali v primeru izbočene mečave, pa morate takoj k zdravniku.

Oči so prve dni zaradi pritiskov med porodom pogosto zatekle in okrvavljene. Takoj po rojstvu dobijo novorojenčki v oči zdravilne kapljice, ki preprečijo morebitno okužbo oči z bakterijami iz porodnega kanala. Številni dojenčki v prvih tednih občasno škilijo. Dokler se ne okrepijo mišice okrog oči in dokler se jih dojenčki ne navadijo nadzorovati, je občasno škiljenje povsem običajno, saj težko uravnavajo očesi tako, da bi se obe hkrati osredotočili na isti predmet. Lažen občutek, da otrok škili, lahko dobite tudi zaradi kožnih gubic v notranjih kotičkih očes. Nosek je pogosto delno zamašen z ostanki plodovnice, sluzi ali materine krvi. Novorojenčki si pri čiščenju dihalne poti pomagajo s kihanjem.

Na sredini zgornje ustnice se lahko prehodno pogosto pojavi mehurček, ki ga imenujemo tudi sesalni žulj in omogoča boljše tesnjenje ob dojenju.

Pri zdravih novorojenčkih je možen velik razpon v hitrosti in načinu dihanja, odvisno od budnosti, gibanja in joka. Večinoma pa dihajo s približno 40 vdihi v minuti. Tudi srce novorojenčka utripa precej hitreje kot pri odraslem, takoj po rojstvu je srčni utrip med 80 in 200 utripi na minuto, že po nekaj urah pa srce utripa med 100 in 160 utripi na minuto.
Zaradi ohlapnih trebušnih mišic zgleda dojenčkov trebuh velik. Pred prekinitvijo popkovnice namestijo na otrokovo stran le-te sponko, ki ostane na popkovnem krnu. Krn popkovnice se ponavadi v enem tednu ali dveh posuši in odpade. Prikaže se popek, ki pa še ni popolnoma zaceljen. Krn popkovnice in popek (prve dni po odluščenju krna) morata biti čim bolj suha. Priporočljivo je čiščenje z alkoholom ali fiziološko raztopino, večinoma bo to opravila patronažna sestra. Če predel popka postane rdeč, vroč ali vlažen ali če se pojavi rumenkast ali krvav izcedek, je nujen obisk pri zdravniku, da se prepreči nastanek hujše okužbe.

Pri novorojenčkih pogosto opažamo prehodne in nenevarne položajne deformacije stopal, ki so posledica lege in utesnjenosti v maternici. Pred odhodom iz porodnišnice se opravi ultrazvočni pregled kolkov, s katerim zdravnik preveri, ali je sklep pravilno razvit, saj je pri morebitnih deformacijah pomembno čimprejšnje zdravljene.

Spolovilo je tako pri dečkih kot pri deklicah zaradi vpliva materinih hormonov nabreklo. Pri deklicah je pogost tudi izcedek sluzi, včasih se lahko v prvem tednu pojavi tudi manjša krvavitev. Pri dečkih so večinoma v mošnji že spuščena moda, ob njih je lahko prisotne nekaj tekočina, ki kasneje izgine (vodna kila). Kožica penisa se normalno tesno prilega in je pogosto prilepljena.

Večina novorojenčkov izloči prvi urin med porodom ali neposredno po njem. Prvi urin pogosto vsebuje neškodljivo snov, imenovano »urati« (sol sečne kisline), ki lahko rdeče obarva urin na plenici. Ker je videti kot kri, pleničko pokažite babici, sicer pa ni razloga za zaskrbljenost.

Blato, ki je sprva temno zeleno in mazavo in ga imenujemo mekonij, večina izloči v prvih 12 urah, najkasneje pa v 48 urah po rojstvu. Prvo blato je pravzaprav zeleno-črna lepljiva snov, ki zapolnjuje črevesje dojenčka v maternici. Pred začetkom normalne prebave ga dojenček izloči.

Preberite še

Moj novorojenček
Razvojni mejniki
Dojenje in dodajanje
Spanje
Zdravje in nega
Mamica in očka
Igrajmo se




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?