|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Otroška domišljija ni laganje

P.L., 26.1.2012
Okrog četrtega leta starosti imajo otroci obdobje, ko se zatekajo v domišljijski svet. To ni laganje, je domišljijska igra, normalen potek otrokovega razvoja, ki jo morate starši pravilno spremljati in voditi. Otroka nikar ne označujte z lažnivcem.

image
/11


Kdaj se otrok zlaže in kdaj ne? Kako lahko starši prepoznajo razliko med otroško domišljijo, ki je povsem normalna faza razvoja in lažjo smo vprašali zakonsko in družinsko terapevtko dr. Sašo P. Lukek.

 

Domišljija in laž

Če se kot starši spomnimo našega otroštva, se lahko spomnimo tudi vsaj nekaterih laži, s katerimi smo preizkušali reakcije naših staršev in okolice. Dejstvo je, da se otroci sprva zatekajo v domišljijski, neresnični svet in da kasneje z zavedenem resničnosti tudi lažejo. Naloga staršev je seveda spodbujanje domišljije in preprečevanje laži pri otroku.

 

Otroci do tretjega leta starosti ne lažejo

Do tretjega leta se otrok uči pomena besed, zato pred tem obdobjem ne moremo govoriti o laži, saj otrok popolnega pomena besed še ni osvojil in je neresnica lahko le posledica nerazumevanja. Med tretjim in četrtim letom pa se z vedno boljšo sposobnostjo razumevanja pomena pri otrocih pojavijo tako imenovani pobegi v domišljijski svet. Tudi temu še ne moremo reči laž, saj otrok koncepta resnice v tem obdobju še nima povsem osvojenega. Med četrtim in šestim letom pa otroci že preverjajo, kaj s svojim pripovedovanjem lahko dosežejo. Tako je takrat še zlasti pomembno, kako starši reagirajo na neresnice, ki si ji otrok privošči. Če gre za domišljijsko igro, ki ne prinaša nobene škode, seveda ni nič narobe, če starši pri tem sodelujejo in s tem spodbujajo otrokovo mišljenje. Pri tem pa postopoma preverjamo, če otrok prepoznava ločnico med resničnostjo in domišljijo.

 

Otrok se uči preko reakcij svojih staršev

Otrok se preko reakcij staršev uči, kaj je sprejemljivo in kaj ne, kaj je resnično in kaj ne. Zato tudi v domišljijski igri potrebuje nekoga, ki ga usmerja in vodi. Če pa v pripovedovanju prepoznamo laž, s katero se otrok poskuša nekaj pridobiti oziroma se izogniti nezaželeni posledici, pa je starševska naloga, da otroka usmerja k odkritosti in resnicoljubnosti. Pri tem je pomembno, da laž v tem zgodnem obdobju ne kaznujemo, saj s tem lažnivo vedenje še povečamo. Otrok bo namreč kazen povezoval s tem, da je bila razkrita resnica in ne s svojo lažjo. Tako bo resnica postala tista, ki prinaša kazen in laž sredstvo katerim se kazni lahko izogneš (če je le resnica dovolj prikrita). Za izognitev kazni bo potrebno vedno bolj prikrivati resnico, laži bodo vedno večje in kazni vedno strožje ob razkritju resnice. Pri učenju resnicoljubnosti so tako potrebne izkušnje in zgled, ki kažejo, da laž ne prinaša ugodnosti. Če otroku resnicoljubnost in odkritost postaneta vrednoti, se bo laži izogibal.

 


Če imate vprašanje o vzgoji, ga lahko Ringarajevi strokovnjakinji, zakonski in družinski terapevtki dr. Saši P. Lukek zastavite TUKAJ.

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Ko otroku jezik uhaja med zobe
V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na n...
11
Malčkov tek letos praznuje skupaj z Modrim...
Udeležba na Malčkovem teku bo za vse mlade športnike brezplačna, kar omogočajo številni zvesti partnerji dogodka. Zaradi...
9
Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
8
BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
5



Je bilo našim staršem lažje kot nam?
Po nedavnih raziskavah je bilo starševstvo v osemdesetih in devetdesetih letih za naše starše veliko lažje kot za nas - ...
Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?