|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Specifične učne težave
Oznake: specifične,učne,težave,strokovna,pomoč,strokovnjak,učenje,vzgoja,vedenje,otrok,učenec
29.12.2012

Otrok, ki hodi v 4. razred OŠ, bo predlagan za obravnavo pred komisijo Zavoda za šolstvo, da bi lahko dobil odločbo za dodatno strokovno pomoč v osnovni šoli. Uspeh je povprečen, saj se ocene gibajo med 3 in 5, vendar otrok za to vloži ogromno časa in napora. Ugotavljamo, da doma pokaže več zanja, kot je to potem v šoli.
Večje težave so se pokazale v 2. razredu OŠ. Pred tem smo opazili le težave s koncentracijo, pomnjenjem, nemirnostjo, zakrčenostjo, težave s fino motoriko, čustveno preobčutljivostjo ….
Obravnavan je bil pri logopedinji, v defektološki ambulanti pri specialni pedagoginji, ki je rekla, da smo naredili vse kar je mogoče in da se več ne da narediti glede lepopisja in hitrosti pisanja, voden je še razvojni ambulanti (bil je nedonošenček) in obravnavan je bil tudi pri klinični psihologinji v zdravstvenem domu.
Pri slednji je opravil sedem preizkusov pri katerih je bil pri petih podpovprečno uspešen, pri dveh pa nadpovprečno uspešen. Opazila je tudi druge težave, vendar ni postavila nobene točne diagnoze, ampak le njegove težave, ki se izražajo tudi pri izobraževanju. Mnenje specialistke klinične: diskepantne intelektualne sposobnosti s specifičnimi učnimi težavami na področju obdelave informacij, za manj zrelo grafomotriko in slabim delovnim spominom.
Obravnavan bo še pri nevrologinji.
Ko sva s soprogo preverjala na spletni strani o težavah pri učenju otrok sva ugotovila, da ima okoli polovico zmernih ali težjih simptomov od dispraksije in tudi okoli polovico od disleksije. Glede na obseg teh simptomov, o drugih motnjah pri učenju nisva brala.
Zanima naju ali bo v odločbi Zavoda za šolstvo napisano npr. da rabi podaljšan čas pisanja, razrezan test na več delov, več ustnega preverjanja znanja, napoved dneva kdaj bo ustno na vrsti, druge dodatne prilagoditve pri pouku, uporabo prenosnega računalnika ali drugega pripomočka.... ali le, da otrok rabi najmanj dve uri dodatne strokovne pomoči, kar je predlagala tudi osnovna šola.
Zanima naju ali lahko komisija izda strokovno mnenje oz. kasneje odločbo, ne da bi bili natančneje prepoznali in dignosticirali specifične učne težave otroka, saj je najbrž potrebno konkretno navesti kakšno pomoč naj nudi šola, da se omilijo njegove specifične učne težave.
Ali predlagate, da starši damo pregledati otroka, da bi ugotovili ali ima npr. zmerno obliko dispraksije ali disleksije … Če je odgovor da, kdaj ga naj damo dodatno pregledati ali takoj (vprašanj: čakalna doba), da imamo več izvidov za komisijo Zavoda za šolstvo ali po izdaji odločbe. Pomembna informacija bi bila tudi kam naj ga damo pregledati in kaj naj naredimo še starši da se koregirajo te težave.
S spoštovanjem.




ODGOVOR:
mag. Katarina Kesič Dimic, specialna pedagoginja | 9.1.2013

Komisija za usmerjanje pri izdaji Strokovnega mnenja (21. člen Zakona o usmerjanju otrok s PP) poleg opisa otrokovih težav predlaga določene prilagoditve, ki se kasneje zapišejo v Odločbi o usmeritvi (23. čl. ZUOPP). V zadnjem času je dokaj ustaljena praksa, da je Odločba veljavna do spremembe ravni otrokovega izobraževanja (kar načeloma pomeni do končanja OŠ, če otrok ne potrebuje usmeritve v drug primernejši program). Ker se otrokove potrebe in funkcioniranje skozi razvoj stalno spreminjajo, mu je potrebno tudi sproti prilagajati, dodajati in spreminjati prilagoditve. Prilagoditve, ki so zapisane na Odločbi, so temeljne in usmerjevalne narave. Vsak ravnatelj šole je dolžan po prejemu Odločbe imenovati strokovno skupino (katere člani ste tudi starši) (28. čl. ZUOPP). Strokovna skupina je zadolžena za izdelavo Individualiziranega programa (IP). Prav IP pa je dokument, kjer se prilagoditve vsako leto na novo oblikujejo na podlagi otrokovega razvoja in težav, ki so se v zadnjem času izkazale kot najbolj očitne. Ker se IP večkrat sproti evalvira (zagotovo pa ob polletju in zaključku šolskega leta), se prilagoditve lahko med letom dodajajo ali ukinjajo (za vse to skrbi strokovna skupina), če se izkažejo kot nepotrebne. Glede na to, da navajate, da ima otrok tudi težave s pozornostjo in nemirnostjo, je velika možnost, da ga bo strokovna skupina usmerila kot dolgotrajno bolnega in s primanjkljaji na posameznih področjih učenja. Iz tega naslova lahko dobi maksimalno pet ur dodatne strokovne pomoči tedensko. Glede vaše pomoči otroku doma vam predlagam, da poiščete dobrega stalnega strokovnjaka (ali tim le-teh) in ste z njim/njimi v rednem stiku, saj vam bodo lahko dajali sprotne napotke za delo. Stalno obiskovanje novih in novih strokovnjakov je za otroka naporno in moteče, vprašljiv pa je tudi učinek. Bolj kot »diagnoze«, je za otroka pomembno razumevanje, jasne meje in dogovori ter spodbudno okolje. Vaš otrok je še vedno samo otrok s popolnoma običajnimi otroškimi potrebami in željami. Dovolite in omogočite mu, da se dokazuje na področjih, kjer je najbolj uspešen in močan. Razumljivo je, da želite čim bolj razviti veščine, ki jih potrebuje v šoli, a kljub vsemu bo najverjetneje na koncu izbral poklic, v katerem se bo lahko dokazoval in »udobno« počutil. In to bo lahko dosegel le, če bo zrastel v stabilno odraslo osebo, polno samozavesti. Ne kažite samo na to, česar ne zmore. Iskreno ga pohvalite za dejanja v katerih je dober ali celo najboljši.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Katarina Kesič Dimic odgovarja:
Motnje koncentracije
Dvoletnik potiska druge otroke
Disleksija - kako naj otroku pomagam?
V šolo s 5. leti in 8. meseci?!


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?