|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Komunikacija z znaki pri dojenčku
Oznake: znakovni jezik,baby sign,razvoj
2.11.2011

Nekje sem zasledila, da lahko pri dojenčku uporabljam komunikacijo z znaki. Sama bi se zelo rada poslužila te metode, mož pa mi nasprotuje, saj je prepričan, da bo to ogrozilo otrokov govorni razvoj. Kaj mi lahko kaj svetujete glede tega?
Alenka, mamica 5-mesečne dojenčice Sare




ODGOVOR:
mag. Katarina Kesič Dimic, specialna pedagoginja | 2.11.2011

Dojenčki okoli šestega meseca starosti lahko razumejo veliko več informacij, ki prihajajo od odraslih okoli njih, kot bi si lahko sploh mislili. Vendar je verbalno izražanje pri njih še nemogoče, zato le pasivno sprejemajo okolico. Najpogosteje je njihov edini odziv jok oziroma smeh. Mišice v rokah se ojačajo pred tistimi, ki sodelujejo pri oblikovanju govora in tako so dojenčki skoraj pol leta preden dejansko spregovorijo, opremljeni za komunikacijo z znaki.Znakovni jezik za slišeče dojenčke je način izražanja preko gibov in kretenj (predvsem z uporabo rok), kar omogoča predvsem izražanje osnovnih otrokovih potreb in prepreči nenehno ugibanje staršev o počutju otroka.Prvi znaki, ki jih učimo, naj bodo popolnoma povezani z dojenčkovim okoljem. To so lahko na primer besede: mleko, voda, boli, ne/nočem, jesti, piti, še, plenička, vroče/peče, pomoč, spati, strah, objem. Te besede lahko preprečijo marsikatero zadrego ali celo manjšo nezgodo.Nobene potrebe ni, da znakovni jezik za slišeče dojenčke izhaja iz slovenskega znakovnega jezika za gluhe (SZJ). Znake si starši lahko izmislijo popolnoma sami, saj jih bo otrok kasneje opustil. Gre le za trenutno povezavo med odraslimi in dojenčkom oziroma malčkom. Znaki naj bodo čim bolj konkretni (npr. mleko – kot bi molzli kravo, voda – oblikujemo valove, boli – s kazalcema obeh rok kažemo na mesto bolečine). Lahko pa si pomagajo tudi z znaki iz SZJ.Prepričanje, da otrok zaradi učenja znakovnega jezika ne bo govoril oziroma bo spregovoril kasneje od vrstnikov, je popolnoma zmotno. Dokazano je celo, da ti otroci bolje izražajo svoje potrebe in želje, hitreje in učinkovitejše uporabljajo in razumejo govorjeni jezik in se kasneje lažje učijo tujih jezikov.Veliko pa pridobijo tudi starši, saj so s svojim otrokom bolje povezani (bolje razumejo otrokove misli), doživljajo osebno zadovoljstvo in se ne srečujejo s stalnimi napadi joka zaradi neznanega vzroka.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Katarina Kesič Dimic odgovarja:
Motnje koncentracije
Dvoletnik potiska druge otroke
Disleksija - kako naj otroku pomagam?
V šolo s 5. leti in 8. meseci?!


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?