|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Prvošolček moti pouk
Oznake: šola,prvošolček,nemiren v šoli,hiperaktiven,motnje pozornosti,otrok v šoli
6.10.2015

Spoštovani, letos je naš 6-letnik vstopil v prvi razred in že v prvem mesecu so same težave.
Na prvih govorilnih urah sta obe učiteljici povedali, da je otrok sicer zelo pameten, ima ogromno znanja, bogat besedni zaklad, lepo izgovorjavo, če se potrudi, zelo lepo naredi vse, česar se loti ..., da pa je njegovo vedenje nemogoče, neobvladljivo ..., da na veliko moti pouk (ne posluša navodil in zato ne uspe pravočasno narediti zadanih nalog - le-te mora potem dokončati v popoldanskem varstvu oz. doma), nagaja sošolcem ... skratka ni da ni - same slabe stvari. Tudi učiteljica v popoldanskem varstvu pravi enako (da je podivjan - njene besede). Vse tri sicer pravijo, da se z njim da pogovoriti, da razume, ko mu povedo, da to ni prav (jih lepo gleda v oči in posluša) in jim vedno znova obljubi, da se bo potrudil ... Pa je naslednji dan ista zgodba.
Tudi doma se vsak dan z njim pogovarjamo o tem, kaj je ta dan počel v šoli, katere predmete je imel, kaj so delali, kaj se je naučil, ali je bilo kaj narobe - zakaj je kakšno stvar naredil / ali je ni naredil, kaj je prav, kaj ne ... pa ni nekega posebnega učinka. On sicer ve, da ni prav, če npr. udari sošolca (čeprav ga je ta zmerjal), vendar to vseeno naredi (ne iz zlobe, instinktivno). Kaj lahko storimo, poleg vsakodnevnega pogovarjanja (tudi sistem kaznovanja in nagrajevanja imamo), da bi se otrok čim bolje in čim hitreje navadil na šolski sistem in s tem povezana pravila. Učiteljica popoldanskega varstva je že rekla, da bo govorila s šolsko pedagoginjo. Sama sem mnenja oz. ne verjamem, da je otrok hiperaktiven. Je pa zelo zelo živahen (kot duracel zajček) in enostavno ne vemo, kako bi ga malo umirili. Otrok je sicer edinček, vendar ni razvajen, doma so pravila znana in se jih več ali manj tudi drži (pospravi za sabo oblačila, igrače, postelje posteljo, pripravi mizo, odnese smeti, naredi domačo nalogo - sicer sedim zraven, vendar jo naredi brez posebnega ugovarjanja). Kot strokovnjakinjo vas naprošam za odgovor, saj želim po svojih najboljših močen sinu pomagati pri njegovih prvih korakih na poti do znanja. Vnaprej hvala, Irena




ODGOVOR:
Dr. Petja Kovačevič, dr. zakonske in družinske terapije | 8.12.2015

Pozdravljena ga. Irena. Vaš sin pa je res izjemen. Verjamem, da ste zelo ponosni nanj. Po vašem opisu sodeč je fantič izredno delaven, vodljiv, razumen in upošteva navodila. Le vsake toliko ga v šoli nekaj tako močno zmoti, da ne zmore sodelovati in slediti pravilom.

Res je, kar ste že sama opazila, da je zelo pomembno sinu pomagati pri prvih korakih vključevanja v šolo. Šola je zanj novo okolje, v katerem so drugačna pričakovanja (staršev, učiteljev, vzgojiteljev) kot so bila v vrtcu. Prav tako je veliko novih odnosov in izzivov, s katerimi se otroci spopadajo. Zato se moramo ob tem vprašati, kako se počuti vaš sin v šoli? Kako se znajde med (novimi) prijatelji? Kako se počuti ob učiteljici in vzgojiteljici? Kako se srečuje z nalogami? Kaj ga navda s tolikšnim nemirom, da ne zmore narediti to, kar se od njega pričakuje? Kako to, da ne zmore svoje jeze izraziti na mirnejši način, z besedami, ampak ga kar preplavi, da uporabi silo, čeprav ve, da je to narobe?

Pogovorite se z njim. Pozanimajte se, kako se tam počuti? Bodite potrpežljivi, morda vam ne bo prvič veliko povedal. Morda raje poskusite med igro z njim, ali pa po pravljici … Ob nečem, kar veste, da se dobro počuti.

Igrajte se z njim. Če je le mogoče, oba starša. Pri tem lahko izbirate tudi kakšne »bolj mirne« igre. Tako bosta poglobila svoj stik z njim, hkrati pa se bo tudi lažje umiril in sprostil. Včasih so otroci nemirni tudi zato, ker starši nase (v tem hitrem tempu vsakdana) malce pozabimo. Samo hitimo, da bomo uredili vsa potrebna dnevna opravila in ob tem naokoli »trosimo« svoj nemir. Preverite. Vaša odzivnost in natančnost vam bosta vsekakor v pomoč. Vse dobro želim!

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Petja Kovačevič odgovarja:
Pozabljeno partnerstvo
Težave z obnašanjem petletnice
Domače naloge
Jokava šestmesečnica


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?