|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Depresija po porodu
Oznake: poporodna,porodna,depresija,otroci,partner,družina,psihoterapija,psihoterapevt
6.10.2012

Spoštovani,
stara sem 35 let in imam tri otroke: 14 let, 9 let in 3 mesece staro dojenčico. Že nekaj časa se borim z depresijo. Vsaj zdi se mi da je to poporodna depresija.
Po zadnjem porodu sem bila nekaj dni otožna, a je ta otožnost izzvenela in mislila sem da bo dobro.
A vedno bolj sem se počutila osamljeno in nezanimivo svojemu partnerju....zelo veliko dela in ko je prost ima še svoje stvari ki jih rad počne, in jih ne moreva početi skupaj (motokors in bordanje na vodi)....tako ostajam sama doma s tremi otroci, od tega z enim pubertetnikom, ki je vedno bolj naporen in dojenčico, ki je bila prezgodaj rojena in zahteva res veliko nege....sem kronično neprespana in utrujena, da se komaj vlečem po hiši....nimam volje po gospodinjenju, opravim samo najnujnejše. Želim si ljubezni a je ni. Partner mi pravi da zgledam zamorjena in kot da sem stara 50 let. Dejansko se tako tudi počutim. Veliko jokam, ko ga ni doma.
Ko je doma mi pomaga pri dojenčici, to cenim in spoštujem. Zelo jo ima rad (to je najin prvi skupni otrok, dva imam iz prejšnjega zakona), to se vidi in čuti. Danes sem mu končno zaupala kako se počutim in pravi mi da naj si poiščem pomoč, ker ne ve, kako bi mi pomagal... jaz pa ne vem, kje si jo naj poiščem. Mi morda lahko vi svetujete, kam naj se obrnem, ker dolgo več ne bom zdržala.....
Sram me je priznati a na trenutke obžalujem, da sem se odločila še za enega otroka. Zdi se mi, kod da sem umrla in da je umrl odnos z mojim partnerjem. Njega itak mislim, da sem ga že izgubila, želim si rešiti vsaj sebe in se ne izgubiti.
Hvala za vaš odgovor.
Lep pozdrav
Nataša




ODGOVOR:
Laura Tratnik, specializantka psihoterapije | 9.10.2012

Nataša prav lepo pozdravljena. Biti mama 3 otrokom ni majhen zalogaj. Kljub temu, da nas otroci zelo osrečujejo, zahtevajo veliko našega razdajanja sebe. Pogosto mame ob vsem tem pozabimo na skrb zase. V času, ko je pri hiši dojenček ste še toliko bolj obremenjeni, saj novorojenček zahteva veliko materine skrbi in pozornosti, prav tako del vas potrebujeta tudi oba odraščajoča otroka. Vaša utrujenost je znak, da ste preobremenjeni, da vaša življenjska energija odteka brez da bi se obnavljala. Razmislite kje vi dobite energijo, ob kom se umirite, kdaj se počutite ljubljeni? Brez slabe vesti se zavejte tudi svojih potreb. Negativno razmišljanje, občutki nemoči, utrujenost, nespečnost in poporodno hormonsko nihanje lahko sčasoma vodijo tudi v depresijo. Zato je pomembno, da poiščete pomoč dovolj zgodaj. Ko boste vi sami zadovoljni bo to vplivalo tudi na vašega dojenčka in prav tako na partnerski odnos. Partnerjeva vloga po rojstvu otroka ni samo, da pomaga pri oskrbi novorojenčka, ampak tudi, da pomaga poskrbeti za vašo čustveno plat. Da zna biti do vas razumevajoč, da vam nudi čustveno oporo, pripomore k vaši razbremenitvi. Pomembno se je pogovarjati v partnerstvu, povedati kako čutimo in kaj so naše potrebe. V kolikor je vaš partner pripravljen sodelovati pri vzpostavitvi zadovoljujočega partnerskega odnosa poiščita »partnersko psihoterapijo« skozi katero, bi se s partnerjem naučila slišati in razumeti drug drugega. Predvsem razumeti kaj so vajine potrebe, kakšne vizije imata o partnerskem življenju, preživljanju skupnega časa. Kako vidita svojo vlogo očeta in vlogo matere, prepoznati vzorce iz vajinih otroštev in pretehtati ali so danes še funkcionalni ali ne. V kolikor vaš partner ne bi želel sodelovati v psihoterapevtskem procesu, si lahko pomoč psihoterapevta poiščete individualno, le zase. Skozi pogovor boste odkrivali kaj se dogaja znotraj vas. Prepoznavali kateri vzorci, obrambe ali prepričanja vam služijo in kateri morda ne več. Učite se tudi sprejeti svoja čustvena stanja, prisluhniti svojemu telesu, kaj vam sporoča in nenazadnje je najpomembnejši del ta, da do same sebe razvijete topel in ljubeč odnos, da se naučite ljubiti tudi sebe in znati poskrbeti zase, kljub vlogam in nalogam, ki jih od vas zahteva družinsko življenje. Prijazen pozdrav, Laura Tratnik (www.laura-psihoterapija.net)

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Laura Tratnik odgovarja:
Nočna groza
Depresija pri sinu
Depresija+anoreksija pri 8-letnici
Ponovitev poporodne depresije?


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?