|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Petletnik noče spati
Oznake: otrok,spanje,družina,vzgoja
27.1.2014

Ko pride čes za spanje, naš petletnik velikokrat ne zaspi celo do polnoči. Zavlačuje, hodi iz postelje, je žejen, mora lulat, zanima ga, kaj se dogaja izven njegove sobe in še kaj. Zvečer vedno najprej poskrbiva za mlajšega, medtem pa njemu dovoliva gledati risanke. Kljub privilegiju, da ostane dalj pokonci, mu to ne zadostuje. Sva izčrpana in naveličana, saj potem za naju praktično ne ostane nič od dneva in večera.




ODGOVOR:
Janja Bone, bodymind terapevtka, spec. pedagoginja | 27.1.2014

Spoštovani!

Zadosten počitek je za zdrav razvoj otroka prav tako pomemben kot hrana, zato je nujno, da mu počitek omogočimo. Ljudje se rodimo z različno potrebo po spanju in različno zmožnostjo zaspati. Otroke, ki imajo težave s spanjem, je običajno strah ločitve. Zato je potrebno zagotoviti, da se počutijo varne. Varnost otroku zagotavlja rutina, to je ponavljanje istih stvari ob istih časih na isti način. Oblikujte rutino, ki naj bo taka, da bo odhod v posteljo prijeten. Otroci zvečer potrebujejo umirjanje, ne pa razburjenje v kakršnikoli obliki. Nisem pristaš gledanja risank, predvsem ne zvečer, čeprav je zaslon lahko trenutno kar uporabna varuška. Svetloba iz zaslona očem »sporoča«, da je dan, kar sproži v telesu niz fizioloških rekcij, ki vnašajo zmedo v organizem, ki se po naravnem redu pripravlja na počitek. Dodaten stres v organizem lahko vnese tudi vsebina, ki jo vidi in podoživlja. Starši podcenjujemo vpliv vsebin, ki jih otroci gledajo. Istočasno pozabljamo, kako pomembna sta osebni stik in fizična prisotnost. Ko starši poskušamo sestaviti dan z dnevom in uskladiti svoje delovne in družinske obveznosti, se zgodi, da TV uporabimo kot varuško. Otrok sicer to sprejme, vendar pa mu še vedno manjka osebni stik, kar potem nadomešča pozno v noč.

Ker je vsaka težava vedno tudi priložnost, da jo rešimo na ustvarjalen način, se vprašajte, če si morda ne nalagate preveč in oblikujte rutino tudi zase. Z oblikovanjem svoje rutine istočasno trenirate tudi otroka. V miru in po premisleku si naredite načrt, ki se ga potem držite. Pozorni bodite na to, kaj vam je dolgoročno v življenju resnično pomembno tako zase kot za vašega otroka in črtajte stvari, ki vam povzročajo stres in občutek, da se vam mudi. Vztrajajte, čeprav se vam bo zdelo težko. Spremembe ne boste dosegli »čez noč«, pač pa z vztrajanjem in umiritvijo. In ne pozabite otroka (pa tudi sebe) za uspeh(ce) in pogum pohvaliti. Kdaj pa kdaj pa tudi nagraditi.

Raziščite, katere besede boste uporabili (gremo v Mižale..., lepe sanje sanjaj, mojstri sanjalci čakajo, da ti pomagajo zaspati..., lahko noč, pa eno miško za pomoč, ...), ki bodo dale otroku vedeti, da se boste poslovili in da bo ostal sam. Vabim vas, da se pridružite programu Čuječe materinstvo (www.cujecematerinstvo.si), kjer se boste praktično naučili, kako upravljati s svojo tesnobo, ko veste da otroku ni lahko in se naučite uporabnih prijemov za različne vedenjske probleme otrok.

Želim vam mirne in dolge večere in noči, Janja.

 

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Janja Bone odgovarja:
Razgraja le doma?!


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?