|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Dnevno nespanje dojenčka
Oznake: spanje,nespanje,dnevni spanec,dojenček,spanje čez dan
3.8.2015

Moja deklica ima 7 tednov in čez dan ne spi. Največ kar je, jo pripravim, da zadrema za pol ure. Tako je že od njenega 4 tedna. Kaj naj naredim? In ne recite prosim, da pa že ne potrebuje spanja, ker jo vidim, da je utrujena in posledično razdražljiva. Ponoči spi (trkam), čez dan pa le redko zaspi za tisto urico, kje šele tri ure ... Prosim, kakršenkoli nasvet bi prišel prav. Poskusili smo že s posteljico, z veliko posteljo, z vozičkom,... vse kar nama je padlo na pamet.
Hvala za odgovor.




ODGOVOR:
mag. Kornelija Ferčak, zakonska in družinska terapevtka | 26.8.2015

Pozdravljeni!

Dojenčki potrebujejo veliko spanja. Spijo ponoči in podnevi, različno dolgo. Ima pa vsak otrok svoj vzorec spanja in nekateri otroci podnevi spijo dosti manj kot drugi otroci. Včasih bi starši želeli, da bi otrok spal več, vendar ima otrok svoje potrebe po spanju in nekateri otroci hitro prerasejo potrebo po spanju podnevi.

V prvih mesecih je ritem spanja neločljivo povezan z ritmom dojenja, hranjenja. Otrok se v tem obdobju najlažje umiri v naročju, med dojenjem/hranjenjem, kjer ga bližina mame umirja in zaziba v spanec. Starejši ko je dojenček, manjkrat zaspi med dojenjem in več pozornosti odraslega potrebuje, da se lahko umiri in zaspi. To se zgodi zato, ker v budnem stanju zaznava precej več dražljajev iz okolice, bolj se vznemiri in bolj utrudi ter potrebuje več sproščanja, da se umiri. Zato je pomembno, da se otrok ob starših lahko umiri (Kompan Erzar in Poljanec, 2009).

Vaša deklica raste in z vsakim dnem se tudi bolj odziva na dražljaje v okolici. Zdaj jo lahko vznemirja veliko več stvari, kot ob rojstvu, zato je najprej potrebno, da se zmanjšajo moteči dražljaji, ki lahko otroka vznemirjajo. Otrok bo lažje zaspal, če je prisotna tišina, če je dovolj toplo, če ni preveč svetlobe itd. Tako kot mi odrasli tudi otrok lahko lažje zaspi, ko je umirjen.

Dojenček se sam ni sposoben spraviti v stanje notranjega miru in dobrega počutja. Zelo pomaga telesni stik (nošenje, božanje …), ker se sprosti. Vendar je še nekaj drugega zelo pomembno: če ste vi vznemirjeni (ste v skrbeh, zakaj otrok ne spi, čutite strah, napetost, jezo, ker ga ne morete umiriti, uspavati, doživljate kakšen stres v družini ...), se otrok ne bo umiril, ker bo čutil vašo vznemirjenost. Vaš nemir namreč zlahka aktivira alarmne sisteme v možganih vašega otroka, posledica tega pa je, da nima občutka varnosti in ne more zaspati. Idealno bi bilo, če bi lahko mirno ležali poleg vaše deklice, dokler ne zaspi. Pomagate si lahko tako, da globoko in počasi dihate – tako se bo vaš živčni sistem hitreje umiril. Če hčerkica spi v zibelki, jo lahko pomirite tako, da držite roko na njenem telesu. Bolj, ko se lahko sprostite ob otroku, prej se bo otrok umiril in zaspal.

Pred kratkim sem prebrala naslednjo misel: »Spanje in dojenčki ne gredo vedno dobro skupaj. Ko se sprijaznite s tem, morda na dojenčka, ki noče spati, ne boste gledali kot na neuspeh.« Vsak dojenček ima svoj ritem in včasih je zelo naporno, ampak tudi v teh težkih dneh rastete kot mamica in se med vami s hčerkico vzpostavlja odnos. Slej ko prej, pa se bo vzpostavil ritem spanja, ki ga ona potrebuje. Manj ko se boste vznemirjali, lažje bo vam in lažje bo hčerkici zaspati.

V pomoč vam bo mogoče tudi knjiga z naslovom Rahločutnost do otrok, avtoric Katarine Kompan Erzar in Andreje Poljanec, v kateri lahko več preberete o stiku z otrokom v prvem letu življenja. 

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Kornelija Ferčak odgovarja:
Nesprejemanje bodočega zeta
Ali naj se odselim?
Tašča crklja vnuka
Navezanost in ločitev


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?