|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Služnostna pot s sosedi
Oznake: služnostna pot,služnostno upravičenje,sosedski odnosi,stvarna služnost,posestno varstvo služnosti
23.2.2016

Pozdravljeni, lepo bi vas prosila za pomoč. Naša družina in sosedje smo ob nakupu vsak svoje parcele vpisali še 3. parcelo kot služnostno pot (za hojo in vožnjo), ki vodi do sosedove in naše parcele. Na začetku smo se dogovorili, da bomo to pot uporabili za parkiranje obiskovalcev. Mi smo si naredili svoje parkirišče, sosedje imajo svojega - vsak na svoji parceli. Problem je nastal, ker so sosedje oddali še eno stanovanje v njihovi hiši in imajo zdaj premalo prostora na svojem parkirišču. Najemnik parkira (seveda, mu je to namenil sosed) na služnostni poti - vsak dan. Poleg avtomobila so sosedje "razmejili" to pot in nanjo naložili kup tlakovcev, tako da so naši obiskovalci omejeni s parkiranjem, ker so na poti tlakovci in še ta omenjen avto. Pa tudi zelo grdo zgleda, saj je vse to pred našo hišo, tako tlakovci kot avto. Lastnik poti, ki nam je vpisal služnost, ga je že dvakrat pisno pozval, da umakne tlakovce in ne parkira avta na tem mestu. Seveda, ni bilo nobenega odziva v dveh mesecih. Lastnik služnostne poti je omenil, da bi sam odpeljal te tlakovce in jih deponiral ob svoji hiši, ki je nekaj 100 m oddaljena od nas. Situacijo je slikal. Meni tudi, da bi pisno opozoril direktno lastnika avtomobila (najemnika), da ne sme parkirat na tistem mestu. Kaj menite, bi lahko sam odstranil tlakovce in tudi dal pisno sporočilo (listek) na ta avto? Tožba bi zalegla, vendar bi nastali veliki stroški, pa še trajalo bi, kajne? Hvala vam. Lepo pozdravljeni.




ODGOVOR:
Sebastjan Kuhar, univ. dipl. pravnik | 23.2.2016

Posestno varstvo služnosti, v ureditvi sedaj veljavnega Stvarnopravnega zakonika (SPZ), ne temelji (več) na konstrukciji posesti pravice. V SPZ namreč ni določbe o posesti (stvarne) služnosti, kot jo je poznal prej veljavni Zakon o temeljnih lastninskopravnih razmerjih (ZTLR) v tretjem odstavku 70. člena; po SPZ gre v takšnih primerih za (so)posest (določenega) dela stvari (25. člena SPZ). (Tudi) služnostni upravičenec ima torej (lahko) položaj posestnika (prvi odstavek 24. člena SPZ) in v tem obsegu mu je zagotovljeno posestno varstvo tudi proti drugemu služnostnemu upravičencu (vaš sosed), ki na tem služečem zemljišču (parcela, kjer imate vpisano služnost), prav tako izvršuje posest.

 

V razmerju med soposestniki se šteje za motilno vsako ravnanje, ki samovoljno spreminja ali ovira dotedanji način izvrševanja soposesti ter da je vsak soposetnik nepremičnine v izvrševanju oblasti nad svojo stvarjo omejen z upravičenčevim pravilnim izvrševanjem služnosti. Stvarna služnost je za soposestnika kot tudi za lastnika služeče nepremičnine breme, ki ga mora trpeti, in dopustiti oziroma opustiti določena ravnanja. Soposestnik pa lahko izvršuje samo takšno dejansko oblast nad stvarjo, ki ustreza vsebini njegove služnostne pravice; to mora po načelu restrikcije izvrševati na kar najmanj obremenjujoč način in dejanska oblast služnostnega upravičenca na služeči stvari je lahko predmet posestnega varstva le v takšnem obsegu. Stvarne služnosti se morajo utesnjevati, kolikor dopuščata njihov namen in narava. Smoter te stvarne pravice namreč ni v omejevanju lastninske pravice na služeči nepremičnini, ampak v koristi, ki jo ima upravičenec s tem, da se mu omogoči lažje in boljše izkoriščanje njegove nepremičnine.


Poseganje v stvarno služnost, ki bi opravičeval sodno varstvo je (lahko) le takšno ravnanje, ki služnostnega upravičenca znatneje ovira pri izvrševanju njegove omejene stvarne pravice; poseg mora biti takšen, da bodisi preprečuje ali v precejšnji meri otežuje izvrševanje vsebine služnosti.

Dejstvo, da je vaš sosed na služeče zemljišče postavil tlakovce in da s tem vam onemogoča izvrševanje vaših služnostnih upravičenj (parkiranje avtomobila), pomeni takšen poseg v vaše upravičenje, da vam pravni sistem daje pravico do sodnega varstva (posestno varstvo, kot je opisano v zgornjem delu odgovora).

Seveda, je sodno varstvo pravice vedno povezano s stroški in tudi s časovnim odmikom rešitve vaše zadeve. Zato v pravu vedno pravimo, da je sodna pot reševanja problemov vedno zadnja inštanca (ULTIMA RATIO), ko odpovejo vsi drugi mehanizmi, da se ljudje med seboj dogovorijo.

Glede samovoljnega odvoza tlakovcev pa vam svetujem, da tega ne počnete, saj za to nimate pravice (takšno ravnanje lahko naloži zgolj sodišče), v kolikor pa želite stvari vzeti v "svoje roke" pa lahko takšno ravnanje hitro izpolnjuje znake kaznivega dejanja.

 

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Sebastjan Kuhar odgovarja:
Soglasje za prenovo
Tožba za nasilje v družini
Vlaganje v hišo moževih staršev


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?