|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Težave z obnašanjem petletnice
Oznake: težavna petletnica,težave z obnašanjem,petletnica,obnašanje,jeza,bes
18.4.2016

Pozdravljeni, prosila bi za nasvet. Imam 5-letno zelo občutljivo deklico, zaradi prihoda drugega otroka so stvari še slabše. Psihično stanje se je že v nosečnosti poslabšalo, na to pa se samo stopnjevalo. Mlajša ima že 9 mesecev in sem mislila, da se je bo navadila, ampak še kar je napeto.
Na začetku ji je bila ideja za sestrico všeč, tudi vključevala sem jo vse povsod, proti koncu nosečnosti, ko nisem več mogla skakat z njo, pa se je začelo, izbruhi jeze, jezikanje ... Nekaj časa sem ji razlagala na lep način, potem sem poskusila ignorirat, se je pomirila, ampak potem spet. Ko sem rodila, pa še huje. Še vedno sem jo skušala vključevati, ampak ni hotela, začela se je izmišljevati, da ji je slabo, da je dobila mojo pozornost. Nato so se stvari še bolj komplicirale - sama sebe tako močno prepriča, da ji je slabo, da ji je na koncu res. Šli smo do zdravnika in vse je v redu, mi je že nerodno. Noče v vrtec, vsak dam se borim z njo, da jo nekako prepričam, da gre. Grize si ustnice od živčkov, enkrat, ko nisem utegnila z njo na wc, se mi je pokakala v hlačke. Boji se vsega. To so muke, ker noče jest, v sobo ne gre več, ven noče več. Smo ji celo novo kolo kupili, da ji dvignemo moralo, da gremo ven z veseljem, ampak je trajalo 3 dni. Vem, da sem naredila napako, ker sem jo za nekaj časa vzela iz vrtca oziroma je večkrat ostala doma. Berem članke, ampak res ne vem več, kaj narediti. Izčrpana sem, ker imam tudi drugo živahno hčerko in malo spimo in zgodaj vstanemo. Vse skupaj gre iz prek vseh meja in nimam več kontrole in niti normalnega življenja, da bi uživala z otroki.
Od vedno je bila starejša hči nežna dušica in smo bile kot rit in srajca, vse smo skupaj delale vse povsod skupaj šle. KO je prišla druga hči, ki je pogosto bolna, tega nisva počeli več tako pogosto. Druga se me tudi že zdaj drži ko klop, noče k nobenemu kot k meni, a meni hudo, ker ne vem, kako uskladiti vse. Poskušam, da se igramo skupaj, ampak nimam toliko časa, saj morem pospraviti, skuhati, uspavat najmlajšo in ciklus gre tako naprej. Želim si, da bi se stvari umirile. Prosim vas za nasvet. Hvala.




ODGOVOR:
Dr. Petja Kovačevič, dr. zakonske in družinske terapije | 25.7.2016

Spoštovana Mamica,

tako kot ste že sama opazila, vam vaša senzitivna hči nekaj sporoča. Res se običajno otroci navadijo na novega družinskega člana (ali kakšno drugo pomembno spremembo) v njihovih življenjih v šestih mesecih, pa vseeno lahko začnejo svoja čutenja kazati tudi kasneje.

Kot ste zapisala, sta bili z hčerko neizmerno povezani, tudi v skupnem preživljanju časa, kar pa se je sedaj verjamem zelo spremenilo. Prihod novega člana je običajno tudi za starša novo obdobje, ki ga je potrebno spoznati in se ga navaditi. Za kar tudi sami potrebujemo nekaj časa, ki pa si ga le malokrat damo in priznamo. V želji, da bi ugodili starejšemu otroku in poskrbeli za mlajšega, kot pravite se ciklus zavrti, medtem ko se sprašujem, kako poskrbite zase. Da bi prišli do umiritve, ki jo pogrešate? Ali imate možnost si vzeti nekaj časa le zase? Če se ujamemo v vrtiljak čutenj in sledimo le toku dogajanj, sebe kar zanemarimo, kar nam potem onemogoča poiskati stik z otroki in otežuje tudi druge odnose.

S svojim vedenjem vam tudi hči sporoča, da vas pogreša. Imate možnost, da nekaj časa namenite le njej? Samo vajin čas, ki bi ga preživeli v dejavnostih, ki bi jih ona izbrala? Nekaj samo za vaju, kot prej? Ob prihodu novih članov se otrokom poruši občutek varnosti. S svojim vedenjem nam najpogosteje sporočajo, da hrepenijo po ponovni vzpostavitvi te varnosti, kar mi doživljamo kot neprestano preverjanje meja. Če teh občutkov v otroku ne nagovorimo, ga začutimo v njih in jih slišimo, lahko svoje nezaželeno vedenje stopnjujejo.

Pravite da ji je bila »ideja za sestrico všeč«, potem pa … Otroci ne razumejo, kaj v resnici pomeni, da bodo dobili sorojenca. Velikokrat jih tudi sami preveč pozitivno pripravljamo na njih – izpostavljamo le vidike, ki jih navdušujejo, ne povemo pa, da jim bo težko. Hkrati pa si tudi ne morejo predstavljat, da bodo izgubili čas s staršema, se morali več prilagajat ipd. Ko pa je začutila te spremembe, pa je to tudi pokazala.

Za nas starše, je obdobje, ko se je potrebno odzivati na potrebe dojenčka in malčka, čustveno lahko zelo naporno. Zato se ujamemo v občutkih nemoči, jeze, besa, sramu, nemira, strahu … Kar je še dodatna spodbuda, da se poglobimo vase in si vzamemo čas, da sebe umirimo, poiščemo odgovore na bolečine (čutenja), ki se nam prebujajo.

Bodite ponosni nase, da ste uspeli s hčerjo ustvariti tako rahločutno vez, ki ji omogoča, da vam zaupa. Zaupa vam svoje pogrešanje in nemir, ki se je ustvari v njej ob prihodu dojenčice. Slišite jo. Začutite jo v tem, da se tudi ona šele uči, katero mesto v družini ji sedaj pripada in verjetno tudi sprašuje (kot vi), kdaj se bo vse to umirilo in bo imela starša spet zase.

Srečno.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Petja Kovačevič odgovarja:
Pozabljeno partnerstvo
Domače naloge
Jokava šestmesečnica
Vzgojni ukrep "stol" v vrtcu


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?