|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
6 letnica, trma in neubogljivost
Oznake: otrok,trma,izpadi,vzgoja,meje,metoda treh faz,Mia Bone,popuščanje,vztrajnost,družinska pravila
16.1.2018

Spoštovani,
Ker sem res obupana tokrat prvič postavljam vprašanja na forum. Doma imam dve punčki, ta večja bo stara 6. let (še obiskuje vrtec, kjer ni težav) mlajša pa je stara 1 leto. S prihodom sestrice ta večja ni imela skoraj nobenih problemov, ni bilo ljubosumja, sestrico je vedno imela rada, jo pazila itd. Pazili smo, da smo ta večji posvečali dovolj pozornosti, da se ni počutila prikrajšano. Še vedno si vzamemo čas posebej za njo, greva midve kam sami ali gresta z atijem kam sama. Pred približno 4 meseci pa smo začeli z uvajanjem ta večje na svojo sobo - prej smo vsi spali v spalnici. Zadeva je proti pričakovanju kar dobro stekla, sicer nad spanjem v svoji sobi nikoli ni bila navdušena ampak je spala, tudi se ponoči ni zbujala. Odkar je v zadnjem mesecu 2x prespala pri babici-kjer spita obe skupaj v postelji ne želi več spati v svoji sobi. Imamo lep ritual, vsak večer se za minimalno pol ure stisneva v njeni postelji in kaj bereva ali se pogovarjava ampak potem se pa začne tuljenje, da noče sama spat, da ona ne more sama spat ...Jaz jo ves čas mirim, dopovedujem, tolažim, da smo tukaj (spalnica je 1m stran),da jo pridem čez 5 min pogledat, ima lučko, pustimo ji odprta vrata...ampak ne. Niti me ne posluša kaj ji govorim, samo svoja volja naprej. Ponoči se zbudi, niti ne poskuša nazaj zaspat, sedi na postelji češ, da ne more zaspat. In tako veselo caplja spet vsako noč nazaj k nama ali pa gre kdo spat k njej...da se vsaj malo naspimo.
Res ne vem v čem je problem in kako to rešit. Je pa moj občutek zadnje čase, da ima grozno potrebo po pozornosti, ki jo tudi dobiva in se mi zdi, da se ta pozornost počasi obrača v negativno smer in da je je dejansko preveč kot premalo. Naj omenim, da je zeloooo trmast otrok, ki v 90% doseže svoje. Marsikdo ji težko reče NE! Ker v svoji vztrajnosti in trmi dobesedno ne popušča. Večinoma tako gnjavi za neke stvari in ne neha, da dejansko odrasli prej zgubimo živce. Ne vem kateri način vzgoje ubrat, ampak definitivno se mi zdi, da se je izkazalo, da t.i. sočutno starševstvo ni za njo, ker ga izkorišča.
Prosim za vaše mnenje ali nasvet!




ODGOVOR:
mag. Mia Bone, psihologinja | 22.1.2018

Lepo pozdravljeni,

hvala za vaše vprašanje in razumljiv opis izziva, s katerim se sooča – s tem pa tudi vsi ostali člani družine – vaša 6-letnica. Najbolj pomembno in dragoceno podrobnost ste mi napisali na koncu, ko ste omenili, da je zelo trmast otrok, ki skoraj v vseh (samo v 10 % primerih ne) situacijah uveljavi svojo voljo.

Otroci naj bi se pred vstopom v šolo naučili, da morajo svoje želje in potrebe umestiti v omejitve, ki jih  predstavlja okolje. Zato je zdaj čas - in naj vam kar takoj povem, da ne bo preprosto, ker se bo upirala -, da začnete odločneje postavljati meje. Za vašo deklico je pomembno, da začne sprejemati besedo NE že tekom dneva, vašo odločnost pa bo postopoma začela sprejemati tudi ponoči.

Pustimo, kaj je bilo v preteklosti in kje se je morda zgodil trenutek popuščanja, ker je to za odrasle lažje, temveč se raje posvetimo strategiji, kako od te točke dalje. Še nič ni zamujeno, bo pa nova strategija od vas zahtevala točno to, kar ste v pretekosti počeli: vztrajnost pri vaši odločitvi. To preprosto pomeni, da bodite pošteni do deklice in ji vedno znova razložite, zaradi česa ne more uveljaviti svoje.

Naj vam dam primer, kako lahko to storite: Zdaj se ne moreš več igrati, ker je čas za večerjo, zato te prosim, da takoj prenehaš in pospraviš igrače! Seveda se bo vašemu odločnemu navodilu odzvala negativno, zato ga še enkrat ponovite in dodajte možnost zbire. To bi zvenelo nekako takole: Zdaj se ne moreš več igrati, ker je čas za večerjo, rekla sem ti, da pospravi igrače. Zdaj lahko igrače še vedno pospraviš. Če jih ne boš, ne boš gledala risanke! Kaj boš izbrala? S tem ste začeli stopnjevati vašo odločnost in če se tudi na to ne odzove, kot ste ji naročili, potem sledi tretja faza, ko jasno rečete, da ni risanke, ker je izbrala, da ne bo pospravila igrač.

V tej strategiji treh faz, kjer stopnjujete svojo odločnost, se skriva veliko vzgojnih elementov, ki omogočijo, da otrok razvije svojo samostojnost in samozavest (ne da bi bili pretirano avtoritativni, kar na dolgi rok stre otrokovo samozavest in njegovega duha). V prvi fazi ste zelo jasni z navodilom in vašimi pričakovanji, v drugi fazi otroku omogočite izbiro (s tem krepite sposobnost odločanja in samostojnosti, ker otrok vzpostavlja povezavo med odločitvijo in posledico oziroma lastno odgovornostjo), v tretji fazi pa negativno vedenje sankcionirate in pozitivno nagradite (predvsem z verbalno pohvalo in spodbudbo).

Morda je tudi dobro, da postavite družinska pravila (lahko izdelate plakat; kako postavite pravila in izdelate družinski plakat, si lahko preberete tukaj: http://www.webtherapymia.com/2017/04/04/druzinska-pravila-so-dober-namig-za-mirno-vzgojo/) in šele potem začnete s strategijo treh faz. Če vas skrbi, da boste popustili, odločen glas vadite, ko ste sami (lahko v avtu ali v kopalnici). Odločnost v glasu otroke pogosto prepriča, ker začutijo, da mislite resno.

Podobno strategijo bi svetovala tudi za večerno oziroma nočno rutino; deklici jasno – po korakih – razložite, kako bo potekalo spanje. Držite se strategije, ki jo imate. Dodajte pa, da bo spala v svoji postelji. Če ne posluša, jo najprej pomirite. To lahko storite z božanjem in ponavljajočim se zvokom: ŠŠŠŠ, ŠŠŠŠ, ŠŠŠŠ. Dokler se ne umiri, nima smisla razlagati, ker vas ne sliši. Ko se umiri, pa razložite, da bo spala v svoji postelji, da boste vrata pustili priprta in da jo boste zjutraj, ko se zbudi, takoj objeli in poljubili. Povejte ji, da jo boste ponoči, ko se zbudi in pride v vajino spalnico, pripeljali v njeno sobico in  pustili vrata priprta. To spet pomeni, da potrebujete veliko vztrajnosti; vedno znova, ko pride k vama, jo pripeljite v njeno sobico. Verjetno bo prvo noč to zelo velikokrat, ker gre za merjenje moči. Vendar investirajte vstajanje, saj se bo vaša vztrajnost izplačala. Ko bo deklica videla, da ste dosledni, bo čez nekaj časa popustila. Vem, da se odrasli pogosto odločimo za – vsaj navidezno – lažjo pot, ker prihranimo živce, vendar na daljši rok to predstavlja snežno kepo. Saj veste, kako je, ko jo začnemo valiti po hribu. Vedno večja je...

Kar se tiče pozornosti, predlagam tole: v družinski urnik vnesite pol ali eno uro tedensko za druženje ati-deklica in mami-deklica. S tem boste okrepili čustveno vez, deklica pa bi načeloma morala dobiti dovolj pozornosti.

Držim pesti. Verjamem, da vam bo uspelo. Bodite vztrajni, odločni in dosledni.

Mia Bone

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Mia Bone odgovarja:
Težavna 10-letnica
Nasilen 4 letnik
Ljubosumen sin
Trmast otrok


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?