|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Diagnoza: Motnja v duševnem razvoju
Oznake: motnja v duševnem razvoju,šola s prilagojenim programom,ponavljanje razreda,učne težave,psiholog,težave v šoli,motnja,duševni razvoj,napačna diagnoza,diagnoza. šola
5.6.2018

Zanima me, po koliko obiskih lahko psiholog poda diagnozo? Sta 2 uri dovolj, da psiholog z gotovostjo ugotovi, kaj je z otrokom? Moja punca je stara 12 let. V šoli nama na gre najbolje. Zdaj je v 6. razredu in ga bo na žalost ponavljala. Letos so bile sicer ocene veliko lepše kot prejšnja leta, le angleškega jezika nisva mogli spraviti na pozitivno, kljub temu da je imela individualno pomoč. To ji je zdaj poteklo in morala je ponovno na pregled k psihologinji. Pri njej sva bili enkrat za 2 uri in določila je, da ima hčerka motnjo v duševnem razvoju. Razložila sem ji vse probleme, ki jih je otrok doživel, toda občutek imam, da me ne poslušajo. Kaj lahko storim? Takšna diagnoza ji lahko povzroči veliko škode v prihodnosti. Mislim, da bi morala otroka večkrat povabiti na pogovor, saj zdravniki ne dajo diagnoze po prvem pregledu. Nočem je prepisati v šolo s prilagojenim programom, ker sem ji dala možnost, da ponavlja razred. Skrbi me le odločba komisije in psihologinje, ki pravi, da hčerka ni za to šolo. V njej vidim sebe, saj sem bila ista kot moja punca, zato se tako borim zanjo. Punci manjka le samozavest, ki pa ji jo njen ati uničuje.




ODGOVOR:
Barbara Brinovec Pribaković, diplomirana psihologinja in Familylabova sodelavka | 18.6.2018

Pozdravljeni,

sprašujete, ali je mogoče, da psiholog poda zanesljivo diagnozo motnje v duševnem razvoju po dveurnem srečanju z otrokom. To usposobljen klinični psiholog lahko naredi. V diagnostiki uporabi standardizirane postopke, ki vključujejo tako merjenje kot natančno opazovanje in beleženje vedenja otroka pri reševanju problemov. Tako pridobi objektiven rezultat, na podlagi katerega poda diagnozo. Če prav razumem, je vaša hči že dlje časa v obravnavi, kar pomeni, da komisija razpolaga ne le z ugotovitvijo kliničnega psihologa, pač pa z vsemi informacijami, ki so bile pridobljene pri spremljanju vašega otroka. Predvidevam, da ste bili v postopkih vključeni tudi vi in  da so bile vaše pripombe ter informacije o hčerinih življenjskih okoliščinah upoštevane pri odločitvah komisije. Predlagam, da na strokovne delavce naslovite čim več vprašanj in prosite za pojasnila ter utemeljitve njihovih presoj. Če boste po tem še vedno dvomili v pravilnost ugotovitev psihologa, lahko zaprosite za drugo mnenje – ponoven pregled pri drugem psihologu.

 

Iz vašega pisma razbiram, da podane diagnoze ne želite sprejeti in jo vidite kot oviro v življenju svoje hčerke. Lahko vas razumem v tem, da se je težko soočiti z dejstvom, da vaš otrok ne dosega nekaterih standardov, ob diagnozi pa najprej pomislite na to, da bo otrok zaradi nje stigmatiziran in izločen. Vendar pa ima diagnoza tudi smisel: poleg primanjkljajev omogoča tudi prepoznanje otrokovih močnih strani. Na tej podlagi se oblikuje načrt ustrezne podpore in pomoči za vašo hčer, da bo lahko optimalno razvila vse svoje potenciale. To je pomembno za kakovost njenega življenja kot tudi za njeno samozavest. Potrebno ji je ponuditi okolje, kjer bodo razen učnih dosežkov spodbujane, cenjene in ovrednotene tudi druge spretnosti in kjer se lahko izkaže tudi s svojimi močnimi področji, ki jih nedvomno ima. Pogosto je to lažje doseči v šoli s prilagojenim programom, kjer otrok lahko samostojno obvladuje šolske naloge ter doživlja uspeh - oboje gradi njegovo samozavest. Vaša požrtvovalnost pri šolskem delu je občudovanja vredna, vendar morda na dolgi rok omejuje hčerino samostojnost. Razmislite tudi o tem, ali delo za šolo ne zavzema preveč prostora in časa v vajinem vsakdanjiku ter vama onemogoča, da bi razvijali vajin odnos tudi na druge načine – v skupnih dejavnostih, ki vaju zanimajo, in sproščenem druženju.

Za hčerino dobrobit je bolj kot to, ali ima diagnozo ali ne, tudi pomembno, kakšen odnos imate do nje vi. Vašo ljubezen in sprejemanje ter svojo lastno vrednost bo najbolj občutila skozi to, da se zanjo zanimate, jo sprejemate, ste hvaležni zanjo, se je veselite in jo imate radi takšno, kot je. Bolj kot to, da si na vsak način prizadevate, da bi dosegla merila šolskega uspeha, ji bo koristilo, če ji pomagate pri odkrivanju njenih lastnih potreb, želja, interesov, meja, ciljev in občutkov.

 

Predlagam, da napisano najprej premislite pri sebi, nato pa se pogovorite še s hčerjo. Vprašajte jo, kako ona doživlja sedanjo šolsko situacijo, svoj trud, vašo pomoč, svoje uspehe in neuspehe … Pozanimajte se, ali si želi ponavljati razred, še naprej posvečati veliko časa in energije šolskemu delu, kaj še sicer želi zase (dejavnosti, interesi, prijateljstva …) in česa ne. Predstavite ji možnosti, ki jih ima, tudi prepis na šolo s prilagojenim programom, in prisluhnite njenemu mnenju. Zanjo je pomembno, da je slišana, vi pa se boste bolje odločili, če boste vedeli, kaj si o tem misli hči. Menim pa, da je pri tej resnično težki odločitvi modro upoštevati tudi mnenje strokovnjakov.

 

Srečno!

 

 

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Barbara Brinovec Pribaković odgovarja:


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?