Volčja lakota, utrujenost, napihnjen trebuh, občutljive prsi, razdražljivost, manjša spolna želja, motnje spomina, zmedenost, … Je znano tudi vam? Potem imate morda PMS!
O PMS-ju, o tem, kakšni so znaki, kdaj se pojavi in kdaj je potrebno zdravljenje, smo se pogovorili z ginekologinjo Edito Arh.
Kaj je PMS?
Predmenstrualni sindrom (PMS) je skupina simptomov, ki se pojavijo predvidoma v drugi polovici menstrualnega ciklusa( po ovulaciji) in izzvenijo v nekaj dneh po začetku menstruacije. Pojavljati se morajo v večini ciklusov v roku enega leta in so po jakosti take narave, da motijo običajno življenje in delo ženske.
Kakšni so znaki?
V sklopu PMS-ja se lahko pojavijo glavoboli, bolečine v križu, krči in napihnjen trebuh, povečana telesna teža, akne, občutljive in povečane prsi, želje po določenih vrstah hrane in prenajedanje, večja ali manjša spolna želja, boleči sklepi in mišice, tesnobni občutki, spremenljivo razpoloženje, depresija, razdražljivost, motnje spomina, slaba koncentracija in zmedenost.
Zakaj nastane?
PMS je hormonsko pogojen ob verjetno določeni genetski osnovi.
Koliko časa traja, katere ženske ga imajo najpogosteje?
Trajanje je vezano izključno na drugo polovico menstrualnega ciklusa, pogosteje ga opažajo ženske po 30. letu starosti. Določene nevšečnosti med ciklusom opaža kar do 75 odstotkov žensk, le 10 odstotkov pa jih doživlja tako hude simptome, da je moteno njihovo običajno delo in življenje.
Kako poteka zdravljenje?
Zdravljenje je strogo individualno in usmerjeno na glavne moteče simptome. Uporabljamo spremembe življenjskega stila in zdravila. Prognoza je odlična ob ustreznem svetovanju. Najprej je treba vedeti, da je vse dogajanje hormonsko pogojeno in vse kar čutimo, imamo vso pravico čutiti. Pri obvladovanju simptomov pomaga vodenje dnevnika z zapisovanjem občutkov in kako moteče jih doživljamo. Tak dnevnik je tudi dragocen pripomoček za zdravnika, ki bo ocenil ali gre za PMS ali za katero drugo telesno ali duševno motnjo.
Kako si lahko za zmanjšanje neprijetnih občutkov ob PMS-ju pomagamo sami?
Pomagamo si s spremembo prehrane (manj soli, sladkorjev, kave, alkohola, redni obroki, prehranski dodatki s kalcijem, magnezijem, vitaminom B6 in E) redno telesno aktivnostjo (hitra hoja, plavanje, kolesarjenje ...) 30 do 60 minut tri do petkrat na teden, uporabimo razne tehnike sproščanja in obvladovanja stresa (masaže, joga, spanje).
Ali obstajajo zdravila za lajšanje PMS-ja?
Zdravila, ki jih uporabljamo so lahko protibolečinska in zdravila, ki odvajajo vodo, hormonska kontracepcijska sredstva in sredstva proti depresiji za ženske s prevladujočimi čustvenimi simptomi v nizkih dozah dva tedna pred menstruacijo. Zdravila predpiše zdravnik, vendar šele, ko drugi ukrepi niso zadostni za opravljanje običajnih dnevnih aktivnosti brez večjih težav.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kdaj in kako prvič ostriči otroka?
Ima vaš otrok dolge laske in se močno poti v glavico? Prvi laski so nežni in po navadi odpadejo, zato ni nič narobe, če ...
6
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
4
Kašelj pri otroku: Kdaj k zdravniku?
Kašelj pri otroku včasih izzveni v nekaj dneh, včasih pa je dolgotrajen in nakazuje na poslabšanje bolezni. Starši se ve...
4
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
3