|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Dodatna zaščita pred nalezljivimi boleznimi

Revija Viva, 24.1.2010
Cepljenje preprečuje razširjene, pogosto zelo nevarne bolezni. Med njimi tudi take, za katere ni ustreznih oblik zdravljenja ali pa zdravljenje z antibiotiki zaradi odpornosti bakterij ni več enako uspešno kot nekoč.

image
/11


Ker je v Sloveniji cepljenje otrok obvezno, se številne nalezljive bolezni skorajda ne pojavljajo več, poleg tega so v zadnjem času na voljo nova cepiva. Kaj za otroke pomenijo ta dodatna cepljenja, pred katerimi boleznimi jih ščitijo in kakšni so njihovi neželeni učinki, smo se pogovarjali z mag. Markom Pokornom, dr. med., spec. pediatrije, s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC v Ljubljani.

Nova cepljenja za otroke pomenijo dodatno zaščito pred nekaterimi nalezljivimi boleznimi, pravi mag. Marko Pokorn, dr. med. »Ker gre za dodaten vnos cepiva v telo in s tem dodatno zbadanje, to za otroka ni prijetno. Proizvajalci cepiv si prizadevajo, da bi v posameznem cepivu združili čimveč sestavin, tako da cepljenje proti več boleznim ne bi nujno pomenilo tudi več injekcij.« V okviru rednega programa cepljenja so otroci najprej cepljeni s kombiniranim 5-valentnim cepivom, ki ščiti pred davico, tetanusom, oslovskim kašljem, otroško paralizo in okužbami s hemofilusom influence tipa b. Pozneje so cepljeni s 3-valentnim cepivom, ki jih ščiti pred ošpicami, mumpsom in rdečkami, pred vstopom v šolo pa še s cepivom proti hepatitisu B. Pri ostalih boleznih, ki jih lahko preprečujemo s cepljenjem, je priporočilo o cepljenju odvisno od cepiva, meni naš sogovornik. Nekatera cepiva so priporočljiva za vse otroke, druga v večji meri za skupine otrok, ki jih posamezne okužbe bolj ogrožajo.


Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam

Mag. Pokorn svetuje tudi cepljenje s konjugiranim pnevmokoknim cepivom, ki varuje pred pnevmokoknimi okužbami. »Cepljenje je nujno pri otrocih z imunskimi pomanjkljivostmi, še posebno pri tistih brez vranice. Pnevmokokne okužbe bolj ogrožajo tudi otroke s kroničnimi boleznimi pljuč, jeter, ledvic in drugih organov. Poleg teh so zaradi pnevmokoknih okužb nekoliko bolj ogroženi tudi vsi otroci, ki obiskujejo vrtec.«


Najpogostejša pnevmokokna okužba je vnetje srednjega ušesa

Do pnevmokoknih okužb najpogosteje prihaja v hladnejših mesecih, ko je tudi več bolnikov z virusnimi okužbami dihal. Bakterije vdrejo v del telesa (na primer v srednje uho, pljuča, kri), kjer jih ne bi smelo biti, se tam razmnožujejo, telo pa se nanje odzove z vnetjem. »Pnevmokoki so v nosno- žrelnem prostoru normalno prisotni pri sicer zdravih otrocih, toda v primeru virusne okužbe dihal obrambne sposobnosti sluznice dihal oslabijo, to pa olajša vdor pnevmokokov v telo. Najpogostejša pnevmokokna okužba je vnetje srednjega ušesa. Značilni bolezenski znaki so vročina, bolečina v ušesu, lahko pa tudi naglušnost, kar je pri majhnem otroku pogosto težko oceniti. Bolezen je mogoče prepoznati z otoskopskim pregledom bobniča. Pnevmokokne okužbe dokaj učinkovito preprečujemo s cepljenjem,« je povedal naš sogovornik. Žal je zaščita omejena na tiste seve pnevmokokov, ki so prisotni v cepivu, in na tiste, ki so jim podobni. Cepljenje učinkovito zaščiti pred invazivnimi okužbami z omenjenimi tipi pnevmokokov, zaščita je tudi dolgotrajna. »Obstajata dve vrsti cepiv: konjugirano, ki je učinkovito pri otrocih, starih do pet let, in polisaharidno, ki ga uporabljamo pri starejših otrocih in odraslih. Obstaja več kot 90 tipov pnevmokokov; v konjugiranem cepivu jih je bilo doslej sedem, novo cepivo, ki je že dosegljivo, pa jih vsebuje deset. Polisaharidno cepivo vsebuje 23 tipov pnevmokokov, vendar je zaščita, ki jo ponuja, nekoliko slabša kot pri konjugiranem cepivu,« je povedal mag. Pokorn. Zaščita, ki jo ponuja cepljenje, je odvisna od vrste bolezni. Najmanjša je pri vnetju srednjega ušesa, največja pa pri najtežjih oblikah bolezni, kot sta sepsa in meningitis. »Otroke lahko cepimo že pri starosti dveh mesecev. Število odmerkov je odvisno od starosti, ko otroka začnemo cepiti. Načeloma so potrebni štirje odmerki cepiva, trije v prvem letu in poživitveni odmerek v drugem letu starosti.«


Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu je varno in učinkovito

Ker je Slovenija endemsko območje za klopni meningoencefalitis, je otroke smiselno cepiti tudi proti tej bolezni. Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu je varno in učinkovito, je prepričan mag. Marko Pokorn. »Z njim lahko začnemo že v prvem letu, najbolje v starosti okrog enega leta. Velja omeniti, da klopni meningoencefalitis pri otrocih praviloma ne poteka v tako težki obliki kot pri odraslih, vendar smo na naši kliniki že obravnavali otroke s težjim potekom bolezni. Ker zdravila za klopni menigoencefalitis nimamo, ga je najbolje preprečiti s cepljenjem.«


Vir: VIVA

PRILOGA • NOVEMBER 2009, številka 192, leto XVII

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 stvari za zadovoljnega dojenčka v vročih...
Pripravili smo izbor izdelkov, ki jih letos potrebuje vsak dojenček, da bosta kljub vročim dnevom, ki prihajajo, letošnj...
14
6 predlogov za izlet z nosilkami
Se vam zdijo izleti z majhnimi otroki nemogoči? Nikar ne skrbite. Nošenje otrok v nosilkah vam omogoči pohajkovati po vo...
10
Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...
8
Kako dojenček "reče" RAD TE IMAM?
Dojenček rad gleda obraze, maminega pa ima najraje, zato ji nenehno namenja nežne poglede. V bistvu vsakokrat ko dojenče...
7



Cepljenje proti noricam
Norice ali vodene koze je bolezen, ki je razširjena po vsem svetu. Bolezen je običajno mila in mine brez posledic. Če o...
Kaj je bolezen rok, ust in nog?
Bolezen rok, ust in nog je virusna infekcijska bolezen, ki najpogosteje prizadene dojenčke in otroke. Preverite, kako jo...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?