|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Dopust za nego in varstvo otroka - oče ali mati?
7.7.2013 0:02:20   
Irena000
Naš primer je takšen: Po porodniški sem pristala na zavodu za zaposlovanje (prej sem bila zaposlena dve leti). Ta mesec se mi izteče tudi trimesečna pravica do denarnega nadomestila, tri dni nazaj pa sem izvedela, da sem noseča. Zdaj se mi poraja vprašanje, kaj bi bilo bolj pametno naredit - da JAZ koristim dopust za nego in varstvo otroka ALI MOJ PARTNER, ki je redno zaposlen (gledano samo finančni vidik)?

Sama bi si namreč izredno rada čimprej našla službo in vem, da če bom spet toliko časa doma, da bo to še težje (čeprav si pa po drugi strani spet ne morem predstavljat, da ne bi bila ob svojem otročku).

Naše finančno stanje je v resnici precej ubogo (kakor verjetno pri večini mladih družinic), tako da mi ne preostane drugega, kot da iščem najboljšo rešitev....

Kaj mislite, da bi bilo (iz finančnega vidika) najbolje, da bi storila?
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
8.7.2013 9:43:24   
maychi
Gledano finančno, se po moje bolj splača da greš TI.
Ker je več plača od moža+tvoja porodniška, kot
Moževa porodniška (mislim, da je 90 %)+0 od tebe. tako, da ste v tem primeru še na slabšem!
Razen, če se ti uspe zaposliti, potem pa preračunaj ...

Tvoja porodniška pa se računa (če na dan nastopa ne boš zaposlena) 55% min. plače+2% za vsak mesec,
ko si bila zaposlena (ali prejemala nadomestilo) v zadnjih 3 letih.

(odgovor članu Irena000)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
9.7.2013 9:22:28   
ronja
Podpis. Finančno se ti bolj splača, da greš ti, razen če bi vmes dobila dobro plačano delo, potem bi se ti bolj splačalo, da gre on, ker bo njegova p. večja.
Išči službo, povej, da si noseča in da če dobiš to službo, da lahko mož ostane na d. za nego in varstvo otroka, da sta se že pogovarjala in ni problem. Verjetno bi veliko delodajalcev to štelo v plus.

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu maychi)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
9.7.2013 9:45:57   
Irena000
Imata obe prav, ja...zdaj ko bi vedela, ali bi lahko našla službo v tem času...bilo bi super.

(odgovor članu Irena000)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
10.7.2013 10:01:32   
ronja
Saj o dopustu za nego se lahko odločiš šele ko že rodiš, mislim, da imaš celo 2 meseca časa po porodu (ker prve tri mesece, ko je prava porodniška, je itak ne more oče koristit, ker to je namenjeno temu, dati k sebi prideš), tako da v miru išči službo. Če najdeš, super, se boš odločala potem dalje. Če ne najdeš, pa j* ga, življenje se zgodi, medtem, ko smo delali druge planeuser posted image in ostaneš pač doma in dobiš tisto malo manjšo p., boljše kot nič pa je.
Malo za vzpodbudo: svakinja je našla službo, noseča in so vedeli, da je noseča:) in sredi recesije, pa nima najbolj iskanega poklica, res pa ne dela točno točno tega, za kar se je šolala, ampak še vedno precej blizu. Včasih rata:). Ti srčno želim, da ti uspe tako, da bo za vas najboljše. Če nič ne najdeš, pa si rečeš, da je pa še boljše, če si lahko z otrokom brez slabe vesti. Vse ma svoje pluse, potem pač gledaš tisto stran, na kateri si:).

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Irena000)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
13.7.2013 11:16:25   
Irena000
Saj bi z veseljem ostala zraven otročka, bi pa tudi z veseljem v službo šla :) No, kakorkoli bi že bilo, bi čas dobro in koristno izkoristila, tako da obremenjevat se okrog tega, res nima smisla. Na žalost pa so se stvari itak obrnile povsem drugače...dva dni nazaj sem namreč imela SS, tako da... :( Res hvala vsem za nasvete, menja in prijazne besede.

(odgovor članu Irena000)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 14:08:54   
klarah
pozdravleni
zanima me koliko moram prej sporociti delodajalcu da pridem predcasno iz porodniskega dopusta?
ker bi se rada prej vrnila

(odgovor članu Irena000)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 18:43:41   
petea
ne moreš se kar predčasno vrniti s porodniškega dopusta

(odgovor članu klarah)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 19:25:47   
tjasaoasis
Mislim, da lahko brez problema greš prej v službo, samo se na CSD-ju pozanimaj kako to urediti, ker kolikor vem iz prakse, so nekatere mamice nek določen del dopusta za nego pokoristile po urah. To pomeni da so npr prišle predčasno že delat za 4 ure, 4 ure pa so imele še ta dopust oz. so si tako uredile nekatere, ki so npr. dobile službo še pred iztekom dopusta. Ne vem sicer če je kakšen zakonski rok da se to sporoči delodajalcu, je pa definitivno najbolje, da pokličeš nadrejenega in se pogovoriš glede tega, potem pa uredita tako da bo obema ustrezalo.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 19:26:48   
tastara

IZVIRNO SPOROČILO: petea

ne moreš se kar predčasno vrniti s porodniškega dopusta



Zakaj pa ne?
Lepo pa je, da se o datumu predčasne vrnitve dogovoriš z delodajalcem.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 19:42:56   
LuLu
IZVIRNO SPOROČILO: tastara


IZVIRNO SPOROČILO: petea

ne moreš se kar predčasno vrniti s porodniškega dopusta



Zakaj pa ne?
Lepo pa je, da se o datumu predčasne vrnitve dogovoriš z delodajalcem.


Tak na hitro, če pomislim... nekdo jo morda nadomešča za ta čas. Tudi tistega ne gre kar naenkrat odpustiti. Le en razlog...

(odgovor članu tastara)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 19:45:13   
liliana
Jaz pa mislim, da je v določenih primerih to ni tako enostavno......recimo tam, kjer imajo zaposlenega nadomestnega delavca za čas delavke, ki je na porodniškem dopustu.....še posebno v javnem sektorju, recimo vzgojiteljica v vrtcu je na porodniškem dopustu in vrtec ima sklenjeno z drugo vzgojiteljico pogodbo za določen čas za čas trajanja porodniškega dopusta.....te nadomestne vzgojiteljice ne morejo kar tako odpustiti, dveh pa si vrtec verjetno ne more privoščiti za eno delovno mesto......

Tam, kjer pa nadomeščanja za čas porodniškega dopusta ni, pa načeloma ne bi smelo biti problemov in se lahko vrneš s porodniškega dopusta predčasno v dogovoru z delodajalcem.......

(odgovor članu tastara)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 21:02:45   
petea

IZVIRNO SPOROČILO: tastara

IZVIRNO SPOROČILO: petea

ne moreš se kar predčasno vrniti s porodniškega dopusta



Zakaj pa ne?
Lepo pa je, da se o datumu predčasne vrnitve dogovoriš z delodajalcem.



Zato, ker odločba o koriščenju starševskega dopusta (v splošnem in v večini primerov) velja 365 dni. In ker je delodajalec obveščen, da toliko časa nima obveznosti s teboj in zate ničesar ne plačuje (razen regresa). In ker je eno leto tvoj 'delodajalec' država, tvoja skrb pa nega otroka.

In ker si ob vlogi napisala da boš doma ti, v polni odsotnosti eno leto.



V primerih, ko se pa dopust koristi drugače - npr. deljeno z drugim staršem (tako da vsak dela krajši delovnik vsaki dan ali da deljeno koristita starševski dopust), ali da si del dopusta (75 dni) starša preneseta in ga pokoristita do otrokovega 8 leta, pa se izpolni v vlogi za koriščenje starševskega dopusta najkasneje mesec dni PRED začetkom starševskega dopusta (t.j. drugi del dopusta, ki traja 270 dni).

In zadeva je tako dokončna in se ni mogoče vsakih nekaj dni ali mesecev premišljevati in spreminjati dogovore.


Je pa dopustnih nekaj izjem, ko pa se lahko izrabljanje dopusta spremeni zaradi upravičenih razlogov, ki jih dopušča zakon tako, da se ali spremeni dogovor glede drugačnega kombiniranega ali deljenga koriščenja dopusta oz. da se lahko del dopusta prenese na kasnejši čas.

Ti dopustni razlogi so: podaljšanje porodniške, nastop nove porodniške, daljša bolniška, nesposobnost za samostojno življenje ali smrt starša na starševske dopustu, zapustitev otroka, (nujna) potreba delodajalca delavcu (v to kategorijo sodi tudi, če se brezposelni starš zaposli) ipd.






(odgovor članu tastara)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
25.8.2013 21:54:49   
petea

IZVIRNO SPOROČILO: tjasaoasis

Mislim, da lahko brez problema greš prej v službo, samo se na CSD-ju pozanimaj kako to urediti, ker kolikor vem iz prakse, so nekatere mamice nek določen del dopusta za nego pokoristile po urah. To pomeni da so npr prišle predčasno že delat za 4 ure, 4 ure pa so imele še ta dopust oz. so si tako uredile nekatere, ki so npr. dobile službo še pred iztekom dopusta. Ne vem sicer če je kakšen zakonski rok da se to sporoči delodajalcu, je pa definitivno najbolje, da pokličeš nadrejenega in se pogovoriš glede tega, potem pa uredita tako da bo obema ustrezalo.



Ne, moreš se en dan starševsega dopusta kar odločiti in iti v službo.
Na CSD moraš najprej poslati vlogo za spremembo koriščenja starševskega dopusta z dokazili, s katerimi utemeljuješ upravičenost do spremembe. Kateri so razlogi za spremembo koriščenja dopusta, sem napisala v prejšnjem sporočilu.

Mamice, ki so koristile nek del dopusta po urah so:
a) ali imele že ob nastopu starševskega dopusta tak dogovor s partnerjemi in si vsak dan delita starševski dopust, saj starševskega dopusta ne more delno koristiti samo en starš tako, da bi se mu za tisti čas starševski dopust sorazmerno podaljšal, ampak neizkoriščen del propade,
b) koristijo prenesenih 75 dni dopusta (ki se ga da koristiti v obliki delne ali polne odsotnosti z dela), kar so CSD sporočile že pred nastopom starševskega dopusta ali naknadno tako, da so na CSD še tekom starševskega dopusta vložile vlogo za spremembo koriščenja starševskega dopusta, nato zaključile z rednim starševskim dopustom, se vrnila v službo, nato pa nastopila koriščenje prenesenega starševskega dopusta v obliki delne odsotnosti, kar lahko traja v primeru 4-urnega delavnika največ 150 dni.
Je pa v tem primeru njena porodniška nižja, kot če bi jo koristila v obliki neprekinjeno in dela dopusta ne bi prenesla; višina nadomestila je 80 % osnove (po zdaj veljavni zakonodaji, ko je starševski dopust obračunan kot 90-% zneska osnove, to verjetno pomeni 72 % osnove)

(odgovor članu tjasaoasis)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Dopust za nego in varstvo otroka - oče al...
26.8.2013 6:50:58   
tastara
Ja seveda. V primeru nadomeščanja, še posebej v manjših kolektivih zadeva ni tako preprosta.
Razen seveda, če predčasna vrnitev ni v interesu tudi delodajalca.


V podjetju, kjer sem zaposlena smo dobili v času moje porodniške en velik projekt, pri katerem sem želela biti prisotna od samega začetka.

Zato sem predčasno zaključila s porodniško, pa na CSD niso nič komplicirali. Dala sem vlogo (v kateri sploh nisem navajala razloga za spremembo), da želim zadnjih 75 dni pokoristit kot dopust do otrokovega 8 leta starosti. Novo odločno sem dobila v dobrem tednu.

V današnjih časih je popolnoma neživljensko predvideti situacijo za 9 mesecev v naprej. Razen če nimaš steklene krogle user posted image .

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 15
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Komentar na anketo


Bi naredili anketo z največ komentarji pod njo?

da, že odgovarjam (62%)

da, zakaj pa ne (38%)


Število vseh glasov: 281

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!