|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
9.9.2007 12:55:34   
Anonimen
Glede na to, da je ta tema vedno aktualna in da je bilo spisano že ogromno seznamov (ki jih lahko najdete z iskalnikom), ampak baje user posted image  še vedno ni tistega pravega, the one user posted image , seznama. Zato ga lahko sestavimo skupaj. Glede na to, da so ponavadi ti seznami neznaaaaaansko dolgi, ga lahko sestavimo takole:

NUJNO POTREBNE STVARI
NE TAKO NUJNO OZ. LAHKO ''PREŽIVIMO'' BREZ
VEČINOMA NEPOTREBNE STVARI

plus
POMLADNI DOJENČEK
POLETNI DOJENČEK
JESENSKI DOJENČEK
ZIMSKI DOJENČEK

In seveda po kategorijah:
OBLAČILA
KOZMETIKA
OPREMA

Ko se bo to vse skupaj zbralo, bom uredila v en pregleden seznam in bo prilepljeno pod opozarjamo user posted image

LP, Ribica

P.s.: Če so moji predlogi oz. razporeditve zanič, predlagajte svoje user posted image
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
9.9.2007 13:09:23   
mala pikica
Bravo Ribica user posted image user posted image user posted image

No, izkušene mamice, zdaj pa le z idejami...

_____________________________

Vsak dan nam sije sonček Gašper!


(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
9.9.2007 16:07:05   
Anonimen
Popravljam seznam. Dopište še morebitne nasvete in količine in kaj je NUJNO itd. user posted image  

OBLAČILA
komplet za iz porodnišnice
bombažna jopica
Tetra majčke dolg rokav (5)
Mako majčke dolg rokav (5)
Topla vreča / topel pajac za hladne dni (1)
bodi z dolgimi rokavi (8)
6 kom bodi s kratkimi rokavi
3 kom žabic do pasu
2 kom hlač z naramnicami
5 kom plišastih pajackov
2 kom bombažnih pajackov
4 kom bombažnih kapic
2 kom pižama (pajacek)
1-2 kompleta
3 kom nogavičk, copatk

HIGIENA, PRIPOMOČKI
povijalne plenice
plenice za enkratno uporabo
Tetra plenice (20-30)
slinčki
Mandljevo ali olivno olje
Hladilno mazilo
Zaščitna krema za obraz (za otroke)
Otroško milo, trdo (1)
Bombažna vata
70 % alkohol
Fiziološka raztopina za nos
Gaze za umivanje popka
Robčki za brisanje rite
aspirator za nos
sterilni zloženec 5x5 cm
bepanthen
Termometer za vodo (1)
Termometer za zrak (1)
Termometer za telesno temperaturo (1)
Škarjice z zaobljenimi konicami (1)
Gost glavniček (1)
Mehka krtača za lase (1)
Steklenička (2)
Duda (2)
čaj za novorojenčke
2 cuclja za steklenicki za novorojenčka številka 1 
Ščetko za čiščenje stekleničk
prsna črpalka
palčke za ušesa
naravna spužva za umivanje
krema za obraz
krema za sončenje
šampon
kopel za večerno kopanje

OPREMA
Voziček (1)
Lupinica (1)
Stolcek Trip trap (1)
Posteljica, premično dno po višini in premične stranice (1)
Jogi (1)
Rjuha (1)
Odejica za spanje (1)
Preobleka za odejico (3-4)
Jogi rjuha (3-4)
Gumirano platno (1)
Previjalna podloga (1)
Banjica (1)
Rokavica za umivanje (2)
Brisače kopalne (2)
odejica (mehka)
krpice za umivanje (male zarobljene pleničke)
koš za plenice
čebriček (Tummy tub)
posodica za vodo (za na previjalno mizo)
ležalnik
1 kom blazina za na tla
kengurujček
dežna prevleka za voziček
prenosna posteljica

< Sporočilo je popravil ribicaRR -- 9.9.2007 22:21:46 >

(odgovor članu mala pikica)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
9.9.2007 20:28:05   
Naty*Taja
Ribica, dej ti tele sezname malo skup potegni, ker je preveč vsega in sploh ni razvidno, kaj je, in kaj ne! Po moje če ti tole malo posortiraš bo v glavnem vse. Mislim pa, da ni velike razlike med letnimi časi, razen v cunjicah, pa še te so dobrodošle vse za vse letne čase. ja tudi pliš se za tako male včasih rabi poleti! Pa veliko veselja pri urejanju tele zmešnjave in brez zamere.
P.S. sta ful luštni z Luno na avatarju.

_____________________________

MONTIGNAC

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
9.9.2007 21:56:05   
lea23
carsko user posted image user posted image  škoda ker dojenčico že imamo in ne rabimo ponovno hodit po nakupih user posted image

(odgovor članu Naty*Taja)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   [Brisano sporočilo]
10.9.2007 7:54:18   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   [Brisano sporočilo]
10.9.2007 7:56:25   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
10.9.2007 13:22:34   
Anonimen
Skopirano iz Mame, zelo dober seznamuser posted image

I. SEZNAM ZA DOJENČKA IZ PORODNIŠNICE:

1. 5 tetra plenic ( ali 3 tetra in 2 Pampers)2. 1 povijalno plenico
3. žabice
4. 2 spodnji majici (tetra), 5. 2 vrhnji majici (bombaž-mako))
6. 1 tetra ali bombažna kapica (taka navadna, mehka) ,
7. 1 vrhnji kompletek (jopca, hlačke, kapica) - bombaž ali 1x pajacek za čez (ta lep kompletek) in odvisno od vremena še kombinizonček z nogicami
8. copatki ali nogavičke
9. otroška odejica za na avtosedež oz. košaro
10. avtosedež za pot domov
11. rokavičke (da se ne pokraspa, potem tudi, če so potrebne za doma)


II. MAMIN SEZNAM STVARI V POTOVALKI ZA V PORODNIŠNICO

A. DOKUMENTI

1. vsa nabrana zdravstvena dokumentacija
2. materinska knjižica s potrdilom o opravljeni MŠ (če je potrebno)
3. obrazec Prijava stalnega prebivališča otroka, Izjava o določitvi osebnega imena (vse to ste dobile v MŠ, ali pa boste v porodnišnici)
4. zdravstvena izkaznica (potrjena)
5. napotnica za porod (dobiš od svojega G.)
6. poročni list ali dokazilo o očetovstvu (odvisno od porodnišnice)

B. STVARI

1. osebna nega :
toaletna torbica: krtačka, pasta, krema za telo in obraz, deodorant - brez vonja, tekoče milo in šampon, škarjice in pilica, krtača ali glavnik za lase, vazelin za ustnice…
2. Bepanthen za mazanje prsi, blazinice za prsi, nastavek za bradavice
3. damske vložke - vir 80, ker so brez tiste plastike in so najbolj primerni ( nekaj imate tudi v porodnišnici, vendar so ti boljši )
4. sp. perilo, več kosov, ker je potrebno zamenjati večkrat na dan
5. nogavice 5 parov
6. copate, če ne želite imeti čisto navadnih od bolnice
7. nederček za dojenje 2 x
8. spalno srajčko(bolje kot pižama zaradi dojenja), saj dobite tudi v porodnišnici, samo za rezervo
9. obleko za domov, saj verjetno v kakšni ogromni obleki ne boste šle, morda trenirko, majčko, ...
10. pijačo, vodo ali kakšen multi, sicer Vam pa to lahko potem prinesejo
11. mobilni telefon in polnilec za mobilnik
12. fotoaparat
13. denarnica
14. piškoti
15. knjige
III. OBŠIRNI SEZNAM STVARI ZA NOVOROJENČKA DOMA

A. MOBILNOST

1. Jajčka, se lahko uporablja za v avto, dokler ne nabavimo avtosedeža, za katerega mora biti otrok že vsaj 9 kg težek.
2. Avtosedež, bolje, da ga ne uporabljamo takoj od začetka, zaradi drže otrokove glavice, razen, če je primeren tudi že za dojenčke (ležeči položaj), v takem primeru potem lupinica mogoče niti ni potrebna, ni fino, če je otrok predolgo v lupinici, zaradi hrbteničke, pripravni so senčniki za v avto(da ne sije sonce skozi šipo, lahko pa se uporabi kar tetra plenica), fino je , če imamo taki avtosedež, ki ga je moč obrnit v smer vožnje in nasproti 
3. Voziček, taki, ki je po možnosti za kombinirati in pri katerem se ročaj lahko premika v obe smeri, marela-senčnik
4. Kengurujček ali štorklja, fizioterapevti odsvetujejo kengurujčka, nekatere izkušnje so pokazale, da niso vse mame najbolj zadovoljne s štorkljami, ene pa so, priporoča se trak za nošenje,
5. Previjalna torba z vsemi pripomočki za previjanje
6. Robčki za na pot (če se pokaka ali zamaže)


B. SPANJE

1. Zibelka ali posteljica, vprašanje, kako dolgo se lahko posteljica uporablja. eni dojenčki imajo varen občutek, če imajo baldahin (zelo ugodno se dajo kupiti v Ikei) -pa če še malo zakompliciramo, v enih knjigah piše, naj bo baldahin iz roza transparentnega materiala in preko modrega, da ima otroček občutek, kot da je še zmeraj na varnem v maternici (pride taka svetloba do njega), nekaterim otrokom pa so zadosti že mobile
3. Odejica
4. 3 prevleke za odejico
5. Nepremočljiva podlaga, bolje je nepremočljivi nadvložek, zaradi dihanja
6. Blazinice (pojšterčki), niso priporočljivi, lahko se uporablja tudi plenica kot podlaga, pa tudi zaradi smrti v postelji se odsvetujejo, torej, uporabljajmo jih čim kasneje
7. Prevleke za blazinice
8. Ovčka (kožuh)
9. Obloge za zibelko ali posteljico

C. PREVIJANJE

1. Previjalna površina (60x80 cm), trda podlaga, priporočljivo je, da je čim širša, zato da si lahko gor postaviš vse potrebne stvari (ene jo odsvetujejo, zaradi tega, ker se otroci po 4. mesecu pričnejo obračati)
2. Zloženci in gazice za nego
3. Posodice za vodo
4. Kocice za na povijalno površino
(da ni otrok na plastiki), 100% bombaž 1x1m, lahko pa uporabimo kar tera pleničko ali podloge za enkratno uporabo (Dm, Müller)
5. koš za plenice

Č. KOPANJE IN NEGA

1. Tummy tub (čeber, prozoren) ali banjica (v nekaterih MŠ odsvetujejo, ponekod priporočajo),
2. Nevtralno otroško milo ali otroško olje
3. Hladilno mazilo, praška pasta, mandljevo olje za boj proti temencem 
4. 70%alkohol za čiščenje popka
5. Fiziološka raztopina, lahko se poleg popka uporablja tudi za nosek in oči
6. Otroške škarjice za nohte (topa konica), ali otroški ščipalnik
7. Glavnik ali krtačka
8. Vodni toplomer, sicer lahko preverimo toploto vode tudi tako, da v njo pomočimo komolec
9. aspirator za nosek
10. 2 veliki otroški brisači
11. 5 majhnih brisačic, še bolj praktične so pa male tetra pleničke ali razrezane in obšite tetra pleničke
12. otroški puder se odsvetuje
13. vatirane palčke, navadne in z zaobljenim koncem (sama osebno jih ne mislim uporabljati, so mi bile s trdnimi argumenti odsvetovane, seveda pa je to moje mnenje)

D. OBLAČILA IN PLENICE

1. 30 tetra plenic, dovolj jih je 20, saj jih lahko sproti dokupimo
2. 5 povijalnih
3. 4 žabice
4. 5 tetra majčk (48-56)
5. 5 mako majčk (48-56)
6. 2 kapici (tetra ali mako)
7. Po 2 kompleta pajaca št. 48,56,62
8. 2 para copat
9. 4 pari nogavičk
10. Spalna vreča 
11. Bodyi
12. nekatere svetujejo kar kupljene plenice (3-6 kg)

*za nedonošenčke, ki so manjši; same moramo razmisliti, koliko je smiselno kupovati oblačila številke 48 in 56, saj jo otroci hitro
prerastejo

*pri majčkah z trakovi, se znajo pri nekaterih mamam pojaviti težave, zato se jim le te odsvetujejo

6. OSTALO ZA DOJENČKA

1. Didaktična odejica (za spodbujanje razgradnje
poporodnih refleksov in za razvoj čutov) 
2. Debelejši in večji termoflex
3. 3 stekleničke, dovolj sta tudi 2 (ena za mleko, druga za ostalo), nekatere mame predlagajo nakup večjih steklenic, ker se male uporabljajo le malo časa, drugim so pa prav majhne všeč, ščetka za čiščenje stekleničk
4. Grelec stekleničk
5. Sterilizator stekleničk, morebiti se bolj splača kupiti tekočino za steriliziranje, ki jo lahko uporabimo za vse mogoče, tudi za igračke6. 3 dudice, sicer se jih splača sproti dokupovat
7. Babay-fon
8. stolček za hranjenje
9. Sirup proti krčem, vetrovne kapljice
10. slinčki
11. Termoforček ali blazinica napolnjena s češnjevimi koščicami
12. Ogromno malih dekic, ki jih lahko povsod uporabljamo (so zelo praktične)
13. rezervno mleko
14. termoflaša za prekuhano vodo
15. mreža proti komarjem
16. Digitalni termometer

*sterilizator in grelec stekleničk sta priporočljiva, po mnenju nekaterih pa kar potrebna, če se odločimo, da ne bomo dojile, sicer pa je vprašanje, ali so ti izdatki res nujno potrebni, sicer je nadvse uporabna tudi mikrovalovka

IV. NEGA MAME

1. Vložki
2. Črpalka za mleko (vprašajte, če se jo da sposoditi v porodnišnici), imamo črpalko-ročno od Aventa, ki je ZAKON
3. Nastavki za dojenje (zlasti priporočljivi pri ploskih bradavicah)
4. Krema za bradavice
5. Blazinice za dojke
6. Blazina za dojenje (ni nujno, izkušnje so različne)

V. OPOMBA

To je resnično obširen seznam in verjetno tega vsega ne boste potrebovale, zlasti prvorodke, ne pretiravat, se pa same odločite, kaj mislite, da vam bo prav prišlo.



(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
10.9.2007 16:38:13   
sasa79
Super tamikaaaa! Ta seznam mi bo prav prišel, ker se ravno te dni odpravljam po nakupih in glede na to, da je bilo že res vsega napisanega (ampak ne skupaj), še vseeno nisem vedela kaj naj kupim. Zdaj bo vsekakor lažje. LP!

_____________________________

Sreča... tako majhna, da jo lahko držiš v naročju, a hkrati tako velika, da napolni tvoje življenje z ljubeznijo.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
5.10.2007 14:21:39   
lea23
no jst ne bom vsega pisala še enkrat, imam samo nekaj komentarjev:

1. tetra plenic imamo mi dovolj 20 ( sem prebrala da jih priporočate 20-30 )
2. sterelizatorja za flaške nimamo, lahko stekleničke prekuhaš v vodi na štedilniku
3. dudic ne kupujte po dve enaki ker je odvisno katere, če jih bo, bo vaš dojenček sprejel - jaz sem kupila eno nuk in eno avent, in je tamala sprejela dude avet. nukova ji ni bila ušeč.
4. odejic res potrebuješ veliko, mi jih imamo 5. v vozičku, v posteljici, na kavču,...
5. 4 pari nogavičk bi pri nas bili premalo, jst bi jih priporočala nekje 7 ali 8
6. kungurujčka mi nismo imeli in ga niti nismo potrebovali


(odgovor članu sasa79)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
5.10.2007 15:15:45   
anonimna thumbs up
A smem še jaz dodati svoje dvojne izkušnje? Bom pisala z vijolično v citat user posted image

IZVIRNO SPOROČILO: lea23

no jst ne bom vsega pisala še enkrat, imam samo nekaj komentarjev:

1. tetra plenic imamo mi dovolj 20 ( sem prebrala da jih priporočate 20-30 )
Se strinjam.
2. sterelizatorja za flaške nimamo, lahko stekleničke prekuhaš v vodi na štedilniku
Pri nas je voda zelo trda in se ob takšnem prekuhavanju na flaškah mimogrede nabere debela plast vodnega kamna - zato dam v vodo, v kateri prekuhavam, malo kisa.
3. dudic ne kupujte po dve enaki ker je odvisno katere, če jih bo, bo vaš dojenček sprejel - jaz sem kupila eno nuk in eno avent, in je tamala sprejela dude avet. nukova ji ni bila ušeč.
Otroci so res različni - prva je imela nukove dude, drugi pa so najbolj ustrezale aventove.
4. odejic res potrebuješ veliko, mi jih imamo 5. v vozičku, v posteljici, na kavču,...
Jaz sem do dobrega leta starosti uporabljala dve odejici, en kovterček in eno spalno vrečo (no, 2, ker jepunči vmes manjšo prerasla user posted image ).
5. 4 pari nogavičk bi pri nas bili premalo, jst bi jih priporočala nekje 7 ali 8
6. kungurujčka mi nismo imeli in ga niti nismo potrebovali
Pri prvem otroku sem kengurujčka veliko uporabljala, ker je mala v njem uživala, pri drugi pa nič, ker ni hotela nositi v njem.


_____________________________

Avatar odraža trenutno duševno stanje........

(odgovor članu lea23)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
5.10.2007 23:23:33   
Noama
Ojoj, še sanjalo se mi ni, da je tega resnično toooliko! Ja ni kaj, bo treba začet nakupovat kar zdaj!


Ampak tile seznami pa so res nujna zadeva, še posebej za nas, ki se s porodom in dojenčkom soočamo prvič. Zato pa res HVALA za super idejo!!! user posted image

(odgovor članu anonimna thumbs up)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
12.10.2007 18:27:17   
lorch
Tudi jaz vas moram pohvalit za seznam, ker bom prvič postala mamica in se kar ne morem spravit v šoping za kozmetiko in oblačila, ker enostavno ne vem kje začet. S seznamom in vašimi komentarji je pa to že nekaj drugega.user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Noama)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
28.10.2007 13:24:06   
anarabarbara
Tole je pa moj seznam. Izvolite, privoščite si, raztrgajte me... :)
Vljudno prosim tiste forumašice, ki ne morejo nadzirat svoje potrebe po kritiziranju, da se spravljajo na koga drugega! Hvala za razumevanje in LP
Ana

ZIMSKI SEZNAM


PORODNIŠNICA MB

Moj dodatek seznamom:
! Lanolin MultiMam (brez aditivov – dobiš v lekarni) za mazanje prsnih bradavic
! obroč za sedeti (od kakšnega starega strica ali tete, ki ima hemeroide :)
pumpica za mleko, silikonski nastavki za dojenje od Aventa (včasih pomaga pri dojenju - sicer jih imajo tudi tam, ampak jih samo splaknejo).
! plenice za 1x uporabo (meni se ni dalo vsakič posebej težit, ko jih je zmanjkalo)
plenice za široko povijanje (imajo čisto razvlečene in ga težko povijaš, poleg tega jih tudi kdaj zmanjka)
mazilo za ritko (Lamprehtovo iz lekarne, daš ga vsakič 1 dober ccm) in Praška pasta (če se vname ritka).
zloženci za umivanje (veliiiiiko - pa ne kupit kabelskih) - tega je tudi kar naprej zmanjkovalo
vložkov tudi ni bilo dovolj (priporočam čimbolj naravne in zračne Vir ekstra ali kaj podobnega, pa na 2 ure si jih menjaj, ker se ti bo tako epiziotomija ful lepše zacelila, čeprav upam, da je ne boš imela!)
blazina za dojenje ti zna prav prit (meni je bilo na začetku lažje sede dojit)
? Lekadoli, oksitocin sprej (to so dajali moji sestri v Postojni) ??
voda v plastenki (npr. 3 x 0.5 l)
! Lactacyd tekočina - neparfumirana (tista ta visoka embalaža, dobi se v lekarni), ker je ni treba preveč natančno spirat
! udobni in mehki natikači
! veliko potrpljenja s sestrami, ki mislijo, da si najslabša mama na svetu, če se otrok preveč joka :)

OB ODHODU
!!!! avtosedež z !!!oporo za glavo
!!! šofer(ka)
! obleke za tebe in ! čevlji
bunda za tebe
2 majčki (ena tenka in 1 debelejša)
pajacek (=žabice, bombažne z zapenjanjem na ramenih)
debele nogavičke
debel bombažen kombinezonček
zimski bundast kombinezon z rokavicami in nogavicami ter kapuco
2 bombažni kapici
debela kapica in šal
velika (npr. 100x150 cm) flisasta dekica ali termo žakelj za avtosedež
3 navadne plenice in ena povijalna plenica za poviti
2 plenici za v avto (ena za brisanje bruhanja :) in ena za zaščito pred soncem, pihanjem itd)
Če bo od 0 – 10°C, izpusti bombažni kombinezon in malo bolj na tanko prepogni dekico, če pa nad 10°C (ali pa malo več), pa brez bundastega kombinezona in prilagajaš toploto z dekico. Če pa pod ničlo, pa daš vse.
mastna krema za nosek in lička

DOMA

pleničke (poglej, če so kakšne z nizkim pasom, da ne drgnejo po popku – jaz jih nisem našla). www.pleniceracman.com in www.storklja.si če sta ekološko osveščena (jaz sem mu jih kupila pri 9 mesecih za ponoči). Pros: ekologija, zračnost, nič kemije, baje da so že same po sebi dovolj za učinkovito široko povijanje, cenejše. Cons: več dela & smradu, bulky (kasneje se nauči sedet, ovira ga pri gibanju).

majčke: priporočam babycenter (najbolj mehke in udobne so) prve 3 mesece sem uporabljala samo majčke, ker ga oblačiš takole:
1. oblečeš Pampersko
2. oblečeš hkrati 2 majčki (po možnosti tako, ki se zaveže na hrbtu in se torej obleče nekako tako kot tisti sterilni plašč v operacijski dvorani - z rokami naprej. Ko so majhni, jim gre na živce zvijanje rok nazaj v rokave, vlečenje oblek čez glavo jih pa sploh zjezi - slabi spomini od poroda :) Te majčke si prej pripraviš: rokave od ene daš v rokave od druge in rokave od “notranje” majčke zavihaš malo čez. V ta namen imaš lahko 2 vrsti majčk: notranje malo mehkejše, tanjše in morda celo manjše od zunanjih.
3. široko poviješ (jaz sem dala samo eno tetra plenico in povijalno plenico - v materinski šoli učijo še dodatni dve) in s tem fiksiraš majčke, da ne lezejo navzgor
4. oblečeš debele nogavice
5. čez vse oblečeš pajacka (jaz sem imela take, ki se zapnejo na ramenih - tisti z elastiko mi niso bili všeč, ker nikoli ne veš, če ga ne tišči – sploh ob vseh 100 plenicah za široko povijanje). Oblačila morajo imet pritiskače in ne gumbov, ker se gumbi lahko snamejo po več pranjih in zaidejo v usta.
6. na to oblečeš debel bombažen kombinezonček
7. oblečeš eno bombažno tenko kapico in čez eno debelo
8. oblečeš bundast kombinezon.
9. če je zelo mrzlo, pa še kakšno mastno kremo namažeš po nosku in ličkih.

Če pa imaš bombažne plenice (in potem, ko ne povijaš več široko), so pa super bodyji na preklop (v babycentru jih imajo do velikosti 68), ker ti jih ni treba vleči čez glavo in ne lezejo nikamor.

Priporočam naslednje količine (za prve 3 mesece):
4 majčke št.56
16 majčk št. 62 (lahko zavihaš rokave). Velikosti oblekic so pa takole: 62 pomeni do otrokove dolžine 62 cm, torej do 3 mesecev starosti (56 do 1m, 68 do 6m, 74 do 9m, 80 do 1. leta)
4 pajacki 56
15 pajackov 62 (s stopalci)
6 parov debelih nogavic
2 kapici 56
2 kapici 62
debela kapica in šal
5 debelih bombažnih kombinezončkov 62 (in eden 56)(pozor pri zapenjanju – za v avto mora bit tak, ki na hrbtu nima preveč pritiskačev in gub, za doma pa so bili nam najbolj všeč taki, ki se zapnejo na hrbtu: do pasu navpično in v pasu vodoravno plus obvezno med nogicami do stopal na obeh straneh). Mi smo ga dajali spat v bočno-hrbtnem položaju, nekateri ta položaj odsvetujejo in priporočajo strogo na hrbtu (v tem primeru tudi niso udobni gumbi na hrbtu).
Če je otrok bolj suh, ga oblečeš bolj na debelo, kot če je že naravno “podložen” :) Naš je bil na začetku zelo debel (98. percentila) in so se vsi čudili, zakaj je tako malo oblečen, zdaj ko je pa izjemno suh (5. percentila glede na višino), pa dobivamo veliko nasvetov o tem, kako preveč oblačimo ubogega otroka. V glavnem – prilagajaj se otroku in ne sosedom, babicam, tetam...
zimski kombinezonček (iz bundastega materiala) – mora imet kapuco, debelo podložena stopalca in rokavičke - s pritiskači pripeto zraven. Če kupiš takega z vrečo za nogice, mora imeti na sredini luknjo za avtosedež. Zapenjanje – meni je všeč, če sta na prsnem košu dve navpični vrsti pritiskačev (ena na levi in ena na desni), tako da ga z lahkoto oblečeš in slečeš. Vrat in dekolte :) morata bit čimbolj pokrita.
Spalna vreča (ni tako nujno, ker v začetku ne miga toliko) – mora bit dovolj topla in prešita, ker se drugače na enem delu naredi kepa, drugje pa ni pokrit. Obvezno mora bit pralna.
30 ali 40 tetra plenic (tiste v vijolični škatli z bambijem so precej manjše in gosteje pletene kot toto – jaz sem imela 20 enih in 20 drugih, pa še mi je bilo premalo)
10 povijalnih plenic (meni so bile bolj všeč take, ki nimajo zaobljenih koncev - v eni trgovini pri bolnici jih imajo nasproti lekarne, bojda so tudi take z ježki - najboljše)
Če veliko bruha in/ali ima drisko, rabiš vsega malo več (predvsem plenic).

Tam, kjer spi, mora bit zrak vlažen (sploh pri prehladih ipd). Torej je tukaj pozimi še en strošek – vlažilec zraka. Sta 2 varianti: taka s hladno paro (se ne more nihče opeči) in taka z vrelo (meni se zdi bolj higiensko).
Off topic: meni se zdi pametno cepit se proti gripi. Po nekaterih smernicah naj bi se cepili vsi, ki skrbijo za otroke do 2 let, nekateri pa celo priporočajo cepljenje za otroke do 2 let (kar je mogoče šele po 6. mesecu).

pralna prešita odejica (obstajata na splošno 2 dimenziji: 120x60 ali 140x70) in 2 prevleki
pralna odejica za ven (npr. iz flisa, velika, da jo lahko večkrat prepogneš in je tako bolj/manj topla)
Vozički: prvih 5 mesecev lahko spi v košari od vozička. Midva sva imela Peg Perego z velikimi kolesi, ki je krasen, če imaš velik avto. Mreža proti komarjem, torbica (plenice, dudica, robci itd) in sončnik se meni zdijo nujni. Nam je všeč sončnik Pepeny (dobi se na www.soncek.si ali tudi v babycentru). Pozimi bo treba imet v košari še termo oblogo (nimamo izkušenj).
Dudice naj do 6 tednov starosti ne bi imel, ker ga potem kao zmede pri dojenju, poleg tega ne veš, da ni slučajno lačen, mu je neudobno, ga zebe itd. Vendar pa po drugi strani dudica varuje pred SIDS (sploh če veliko poliva) in varuje živce od staršev.

Kenguru: prvih 6 mesecev naj ne bi bil v kenguruju (pravijo fizioterapevti), ker hrbtenica še ni dovolj močna, se je treba izogibat pokončnemu položaju. Mi smo ga imeli stalno v takem položaju, ker mu je tako pač najbolj pasalo zaradi bruhanja, pa še najbolj varno je za prenašanje (najmanjša možnost, da ga tresneš z glavo v kak podboj). FTH priporočajo sling - http://www.mojskratek.si/mayawrapsling.html
meni je žal, ker sem prepozno izvedela za to.

Ležalnik: mi smo ga veliko uporabljali, ampak FTH odsvetujejo, ker da preveč izteguje in bolj priporočajo lupinico (=avtosedež), ki jo v materinski šoli odsvetujejo :))
Hojica je pa sploh po vseh kriterijih najstrože prepovedana :)


KOPALNICA

!!!! aspirator za nosek in fiziološka raztopina za nosek (Nivea 2ml posamič za veliko denarja)

banica - mi smo imeli tako, ki je imela oblikovano dno in se je lahko cel fino naslanjal, pa smo bili zelo zadovoljni, patronažni pa ni bila všeč.
velika kvadratna brisača s “kapuco” na enem vogalu, ker ga lahko po kopanju lepo zaviješ not in posušiš (obstajajo tudi dekice v taki obliki – praktično za obiske posvetovalnice)
termometer za bano in kopalnico (jaz sem vedno narobe ocenila temperaturo vode)
baby milo Bubchen
olivno olje iz lekarne
70% alkohol za popek
krtačka in glavnik
škarjice z zaobljenimi konicami (do 3 mesecev nismo uporabljali)
previjalna površina – mi imamo zelo veliko http://b2c.baby-center.si/article.asp?ArticleID=166915 in je fajn. Jaz sem imela v kopalnici stol ob previjalni mizi, ker me je drugače (zaradi celodnevnega nošenja) ob sklanjanju nad mizo hitro začel boleti hrbet in sem sede bolj zbrano (=varno) previjala. Umazane pleničke sva metala v Drogerie Markt 9l kozmetične vrečke (bela barva) in vsako posebej zavezala, ker sicer smrdi. Na začetku sva ritko brisala s sterilnimi zloženci, potem pa z maxi blazinicami Mercator (50 kosov za 0.91 eur). Zelo pomembno je, da čimbolj posušiš ritko, preden jo namažeš (vse gubice itd). Po možnosti naj bi bil nekaj časa slečen, da se “prezrači”. V kopalnici mora nujno bit toplo, ko previjaš in kopaš (ene 26oC), sicer ga zebe in joka. Eni starši veliko uporabljajo fen za dokončno sušenje ritke, ki kao tudi pomiri otroka, mi ga nismo. Nad previjalno mizo zelo pomaga k mirnosti mobile, sploh če se vrti in igra (mi nismo imeli).


KUHINJA

Fino je, da imaš doma eno mlečno formulo za vsak primer (Aptamil je najbolj priljubljen, v lekarnah imajo pa Novalac), kakšni dve ali tri stekleničke in pumpico (jaz sem imela Avent ISIS in je zelo dobra). To je za vsak primer – lahko da nič od naštetega ne boš rabila.

Nekateri otroci prve tedne po porodu samo spijo in lahko delaš vse, od kuhanja, pospravljanja, pranja ipd pa še opomoreš si od poroda. Nekateri pa ne in razen tega, da te podnevi močno utrudijo, nadaljujejo s tem početjem tudi ponoči :) in boš brez pomoči zelo zelo utrujena.

DOJENJE

kao da lahko vse ješ, ampak jaz bi se izogibala
svinini in agrumom, oreškom in jagodam
zelo mastnim ali sladkim jedem
jetrom in ribam (še posebej velikim – npr. tune). Bojda jadranske ribe niso za nosečnice&doječe matere.
Tele stvari bi pa jedla/pila v zmanjšanih količinah:
čokolada, breskve, kiviji, salame in vse z nitriti obdelane mesnine, juhe, omake ipd iz vrečke, paprike, paradižniki, zelje, šipkov čaj.

Jaz sem dojila tudi na 15 minut, če je hotel. Drugi se strogo držijo urnika in dojijo na 2 ali 3 ure (tudi v porodnišnici na temperaturnem listu je razpredelnica dojenja: 0h, 3h, 6h, 9h, 12h itd in potem vpisujejo not, koliko je popil formule – če ne dojiš).



< Sporočilo je popravil anarabarbara -- 28.10.2007 13:25:57 >

(odgovor članu lorch)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
28.10.2007 16:13:47   
bina30
Ja, Anarabarbara, jaz te bom pa res skritizirala. Kaj si pa misliš...????user posted image

Saj ne, hecam se.user posted image user posted image Moram te zares pohvalit, da si napisala tak izčrpen seznam. Zelo mi bo koristil, ker se sama približujem porodu (35t) in moram še nabavit nekatere stvari. In verjemi, tvoj seznam, ki si ga zelo zanimivo napisala, mi bo prišel zelo prav!

Hvalauser posted image

(odgovor članu anarabarbara)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
28.10.2007 18:28:22   
lorch

IZVIRNO SPOROČILO: bina28


user posted image user posted image Moram te zares pohvalit, da si napisala tak izčrpen seznam. Zelo mi bo koristil, ker se sama približujem porodu (35t) in moram še nabavit nekatere stvari. In verjemi, tvoj seznam, ki si ga zelo zanimivo napisala, mi bo prišel zelo prav!

Hvalauser posted image


Se definitivno podpišem!


_____________________________

2.12.2007 smo postali družina.
15.1.2011 se je družina povečala.

(odgovor članu bina30)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
28.10.2007 18:49:15   
ajtak
No, priznam da  sem najprej samo prescrolala tale anarabarbarin post, potem pa prebrala pohvale in se lotila branja- hvalabogu! res krasen seznam in sem ga ze sprintala, ker mislim, da je zajeto po vecini vse, kratko, jedernato in zanimivo!

Hvala user posted image

_____________________________

17.11.2007 Tjaš
24.4. 2011 Kaja





(odgovor članu lorch)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
30.10.2007 15:08:02   
lejla14
Krasni seznami, ampak tako zelo dolgi, ko sem šele na začetku kupovanja stvari.

Ali ste vse to imele oz. boste imele kupljeno že pred rojstvom? Ker npr. jaz že pri oblačilih ne vem točno kakšno velikost kupiti, kajti kaj če se mi rodi otrok nad 4 kg, pa oblekice ne bi bile dovolj velike? Oz. kakšna je najbolj primerna velikost ne glede na to, kako velik novorojenček se rodi?

(odgovor članu ajtak)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
30.10.2007 17:10:12   
ajtak




Starost

Običajne št.


nedonošenčki

 do 50


0-1 mesec

56


1-2 meseca

62


3-4 meseci

68


5-6 mesecev

74


6-9 mesecev

80


9-12 mesecev

86

_____________________________

17.11.2007 Tjaš
24.4. 2011 Kaja





(odgovor članu lejla14)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
30.10.2007 17:31:43   
kaya2007
OBLAČILA
komplet za iz porodnišnice
bombažna jopica
Tetra majčke dolg rokav (5) Tetra in mako majč mi nismo rabili, bolj je praktičen bodi na preklop-z gumbki
Mako majčke dolg rokav (5)
Topla vreča / topel pajac za hladne dni (1)
bodi z dolgimi rokavi (8)
6 kom bodi s kratkimi rokavi
3 kom žabic do pasu  tega tudi nismo uporabljali-stvar okusa, mogoče bolj prav pride pozimi
2 kom hlač z naramnicami
5 kom plišastih pajackov
2 kom bombažnih pajackov
4 kom bombažnih kapic user posted image  kapice nikoli nislo imeli na glavi, še zdaj ima raje kapuco
2 kom pižama (pajacek)
1-2 kompleta
3 kom nogavičk, copatk

Za začetek se mi zdi tukaj napisanih preveč oblekic, mi smo jih sicer imeli ogromno, ampak jih pol nismo uporabili...prvi mesec smo najbolj uporabljali pižamce (pajacke) in spodaj bodije z dolgimi rokavi

HIGIENA, PRIPOMOČKI
povijalne plenice  ker je bilo s kolki vse ok, jih nismo rabili, prav tako smo kupili preveč tetra plenic (rabili bi jih max 10)
plenice za enkratno uporabo
Tetra plenice (20-30)
slinčki
Mandljevo ali olivno olje
Hladilno mazilo
Zaščitna krema za obraz (za otroke)
Otroško milo, trdo (1) ni nujno, obstaja tudi tekoče, npr. od mustele
Bombažna vata
70 % alkohol
Fiziološka raztopina za nos
Gaze za umivanje popka gaz je fino imeti veliko na začetku oz. sterilnih zložencev
Robčki za brisanje rite
aspirator za nos
sterilni zloženec 5x5 cm
bepanthen
Termometer za vodo (1)
Termometer za zrak (1)
Termometer za telesno temperaturo (1)
Škarjice z zaobljenimi konicami (1)
Gost glavniček (1) ne rabiš, če nima temenc
Mehka krtača za lase (1)
Steklenička (2)
Duda (2)
čaj za novorojenčke
2 cuclja za steklenicki za novorojenčka številka 1
Ščetko za čiščenje stekleničk
prsna črpalka ni nujno da rabiš
palčke za ušesa
naravna spužva za umivanje ni nujna
krema za obraz
krema za sončenje hmmm, ponavadi je v 1, letu ne priporočajo
šampon
kopel za večerno kopanje mogoče kasneje

OPREMA
Voziček (1)
Lupinica (1)
Stolcek Trip trap (1) ali pa kakšen drugačen stol za hranjenje
Posteljica, premično dno po višini in premične stranice (1)
Jogi (1)
Rjuha (1)
Odejica za spanje (1)
Preobleka za odejico (3-4)
Jogi rjuha (3-4)
Gumirano platno (1)
Previjalna podloga (1)
Banjica (1)
Rokavica za umivanje (2)
Brisače kopalne (2)
odejica (mehka)
krpice za umivanje (male zarobljene pleničke) nismo rabili
koš za plenice
čebriček (Tummy tub) ali pa banja
posodica za vodo (za na previjalno mizo) brez veze
ležalnik če želiš
1 kom blazina za na tla
kengurujček načeloma ni priporočljiv
dežna prevleka za voziček
prenosna posteljica
do zdaj je še nismo rabili (6 mesecev)
 
se mi zdi da je najbolje sproti kupovati, ko vidiš kaj rabiš...na začetku je fajn imeti pižamce, bodije, nogavičke...alkohol, fiziološko r., zložence, hladilno kremo, milo, termometre...banjo, posteljo oz. košaro od vozička, voziček, lupinico...potem še kakšne drobnarije. ostalo pa po potrebi. Mi smo res vse kupili že prej in pol stvari nikoli nismo rabili.

(odgovor članu ajtak)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
30.10.2007 17:34:12   
kaya2007
nedonošenčki

do 50


0-1 mesec

56


1-2 meseca

62


no, tole je pa zelo približno...H&M ima št. 62 od 2-4 mesece, večina drugih proizvajalcev pa za 6 mesecev. naša je dolgo nosila št. 50 (na začetku ji je bilo 50 full preveliko, pa je bila ona čisto normalne velikosti za novorojenčka-51 cm), zdaj pri 6 mesecih ima številko 62, pa še to ji je kaj preveliko.

(odgovor članu kaya2007)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
1.11.2007 23:12:43   
Anonimen
H&Move stevilke so se najbolj realne.

Stevilka 80 je 9-12m! 86 pa 18m!!! 

Hmm, zdaj ne vem, ce je smiselno vse to dajat v en seznam, ali kar pustim tako? Se znajdete ali naj vse skupaj zdruzim (samo bo brez komentarjev user posted image )

LP

(odgovor članu kaya2007)
  Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
2.11.2007 10:24:46   
mala pikica
ribica, saj lahko tako pustiš, bomo že prebrali, važno je, da je vse pod eno temo, da ni ta tema na vsake toliko časa odprta...


_____________________________

Vsak dan nam sije sonček Gašper!


(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
2.11.2007 17:55:53   
kaya2007
H&Move stevilke so se najbolj realne.


že mogoče, naši so bolj prav druge firme...(62=6mes)

(odgovor članu mala pikica)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: SEZNAM - kaj potrebujem za novorojenčka
3.11.2007 8:00:23   
anarabarbara
Ribica, vsaka čast za odpiranje te teme!!user posted image
Malo sem razmišljala o tej temi seznamov in prišla do zaključka, da s(m)o otroci in mamice zelo različni in bi bilo zato mogoče še najboljše, da mamice z izkušnjami objavijo svoje sezname v celoti (mogoče bi bilo dobro, da notri napišejo, zakaj se jim zdi npr. ena stvar bolj primerna od druge). Na ta način bi lahko druga mamica bolje ugotovila, kaj se ji zdi zanjo najbolj primerno. Ponavadi je tako, da smo si z nekom bolj podobni in nam je potem tudi njihov način razmišljanja bolj blizu, zato nam je kakšen seznam všeč, ki se zdi komu drugemu slab. Mogoče je iz tega razloga najbolje, da se objavijo seznami taki, kot so. Po mojem jih niti ne bo veliko. Komentarji tipa: "to je brezveze" in "ne vem, zakaj bi to rabila" ipd se mi ne zdijo primerni.
Hvala za pohvale :) veliko mi pomenijo!
Ana

(odgovor članu kaya2007)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
VIDEO: Noro brcanje v trebuščku
video
Poglejte si nenavadno močno brcanje, ki ga je tale mamica doživljala v nosečnosti. Njen trebuh je dobesedno oživel, se p...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?