|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Možganska kap in demenca
25.9.2012 20:44:33   
divans1
Očeta je junija možganska kap, imel je tudi že več manjših, zato so mu avgusta odstranili obloge z vratne žile. Lepo je okreval, sam se rihta, hodi, gre na wc, prizadet ima edino spomin in govor. Zelo ga matra kratkoročni spomin in težko kaj pove, kakor kdaj. Pa me zanima, ali ima katera kakšno izkušnjo s tem, ali se bo to mogoče še kaj popravilo ali so to končne posledice kapi? Ali je možno, da se je po kapi pojavila tudi demenca in ali obstajajo za njo kakšna zdravila, da se to vsaj malo ublaži oz. upočasni....ne vem...?
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Možganska kap in demenca
25.9.2012 21:15:14   
Doll
Njboljši odg.ki ga dobiš je ta: da se greš pomenit z zdravnikom.On ve kakšno je stanje ,ima izkušnje,statistiko ipd

(odgovor članu divans1)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Možganska kap in demenca
26.9.2012 20:21:56   
MissTerious
Demenca je lahko posledica zdravstvenih sprememb, težjih obolenj, operacije pod splošno narkozo, lahko pa je enostavno posledica kakšnih čustvenih travm še iz otroštva, mladosti,...lahko se razvije iz danes na jutri, lahko se razvija več let. Stopnje prizadetosti so različne, tako kot smo si različni ljudje...

To govorim iz lastnih izkušenj, delala sem na oddelku s pretežno dementnimi varovanci doma upokojencev...tudi sedaj delam s starostniki in se z demenco srečujem vsak dan. Proti demenci se lahko borite na več načinov. Lahko svojca aktivno stimuliraš (npr. dejavnosti, ki zahtevajo, da človek razmišlja, razvršča,...): reševanje križank, igre šaha, 4 v vrsto, petje pesmi, prebiranje in ločevanje različnih stročnic iz večje košare),...približaj se pač dejavnosti, ki so svojca že prej zanimale.
Obstajajo pa tudi tako imenovani ANTIDEMENTIKI, zdravila, ki upočasnijo razvoj demence...o tem se pogovori z zdravnikom...
Upam, da sem ti vsaj malo pomagala. Če te še kaj zanima, kar vprašaj, naj si bo to javno ali privat.
Vedi pa, da demenca ni tabu, za njo oboleva veliko ljudi, le da se o tem ponavadi ne govori...težko se je sprijazniti s tem, da so tvoji starši, stari starši dementni...da se ne znajo več umiti, iti na WC, skuhati kosila...vem, je šok. Vendar so ni zavestna odločitev, temveč bolezensko stanje in jim tega nikakor ne smete zameriti...

Je pa obdobje po kapi ključnega pomena. Če se bo svojec aktivno in zavestno trudil okrevati, gibati in bo imel željo po samostojnosti, bo precej bolje in hitreje okreval, kot če bo prepuščem dolgčasu, nedelu in če mu boste vse servirali na srebrnem pladnju. Aktivnost in mogoče tudi trma sta zelo pomembna...

(odgovor članu divans1)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Možganska kap in demenca
26.9.2012 21:15:16   
mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: MissTerious
Je pa obdobje po kapi ključnega pomena. Če se bo svojec aktivno in zavestno trudil okrevati, gibati in bo imel željo po samostojnosti, bo precej bolje in hitreje okreval, kot če bo prepuščem dolgčasu, nedelu in če mu boste vse servirali na srebrnem pladnju. Aktivnost in mogoče tudi trma sta zelo pomembna...


to je res. če kdaj, takoj po in nekaj let po kapi je možnost sprememb na bolje večja.

(odgovor članu MissTerious)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Možganska kap in demenca
27.9.2012 7:05:23   
divans1
Hvala vam za odgovor. On se rihta sam in hodi, samo spomin in govor ga matrata. Sem bila ravno včeraj pri njegovem zdravniku in sem mu to omenila, pa je rekel, da zdravilo ali karkoli za to ne obstaja.???? Predpisal me je Stugeron.






















(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Možganska kap in demenca
27.9.2012 7:55:45   
ly117

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: MissTerious
Je pa obdobje po kapi ključnega pomena. Če se bo svojec aktivno in zavestno trudil okrevati, gibati in bo imel željo po samostojnosti, bo precej bolje in hitreje okreval, kot če bo prepuščem dolgčasu, nedelu in če mu boste vse servirali na srebrnem pladnju. Aktivnost in mogoče tudi trma sta zelo pomembna...


to je res. če kdaj, takoj po in nekaj let po kapi je možnost sprememb na bolje večja.


Točno tako.
Moja mama je pred 13 leti tudi doživela rahlo možgansko kap. Zgubila je dosti spomina, težje se je spomnila kakšne besede in tudi hodila je težje.
Z leti je bilo boljše. Nekaj spomina se ji je sicer vrnilo, ne pa vse. Z besedami še ima včasih težave, ni pa to pogosto. In to je dosegla z aktivnosti in vztrajnostjo.
Dajte času čas.


_____________________________

Življenje je kratko, delaj, kot da je prvi dan in živi, kot da je zadnji.

"Življenje je lepo, drobni prekrški ga sem in tja naredijo še lepšega..."

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Možganska kap in demenca
27.9.2012 8:05:34   
divans1
A res??? Torej je še upanje? K ljudje mi govorijo marsikaj....da to se popravi, kolk se popravi v 2, 3 mesecih....??

(odgovor članu ly117)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Možganska kap in demenca
27.9.2012 8:15:59   
ly117

IZVIRNO SPOROČILO: divans1

A res??? Torej je še upanje? K ljudje mi govorijo marsikaj....da to se popravi, kolk se popravi v 2, 3 mesecih....??


Glej, različno od ljudi. Za tako stanje kot je zdaj moja mami je potrebovala nekaj let. Lahko pa rečem da je zdaj aktivna upokojenka.

_____________________________

Življenje je kratko, delaj, kot da je prvi dan in živi, kot da je zadnji.

"Življenje je lepo, drobni prekrški ga sem in tja naredijo še lepšega..."

(odgovor članu divans1)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Možganska kap in demenca
27.9.2012 8:39:16   
mateyka
hm, 2-3 mesece je imho v bistvu zelo malo. mi smo opazili določene spremembe tudi po 3 letih. samo za to je treba aktivno delat. kot pravi MissTerious, "razgibavat" možgane. križanke, domino, 4 v vrsto ipd. pomaga. pomaga tudi npr. da se pogovarjate o pozabljenih stvareh - npr. družinskih dogodkih, ki jih je pozabil in da doda določene informacije, poveže (recimo banalen primer, da je ona poročena s tem, sta se morala spoznat in spoznala sta se tam in takrat, samo je pozabil in zdaj ga spomniš na to), da govori o poznanih stvareh in da jih spominsko izboljšuje. velik pogovarjanja - ampak v izi, da se ne čuti pod pritiskom.

verjetno res ne obstaja zdravilo za to, saj je kap mehanska poškodba in tukaj je treba počakat da se stvar sama popravi (z vašim delom in trudom seveda). nevroni so sposobni na novo narest določene poti v možganih, samo to traja, ni takoj. zato je lahko tudi do nekaj let.

jaz nekak vidim to, da če vztrajaš, da možgani potem sčasoma rečejo "ok no, sej bomo napelal štrom tja nazaj, počakaj da prvo kabel okol napeljem" user posted image

glede tablet je pa tako, da mi jih nismo dajali, če je bil ok (torej po potrebi) - naš zdravnik je rekel, da je to ok. za sedative govorim. če im a vtroglavico ali motnje ravnotežja, predvidevam, da je dobro da jemlje tablete. moj moče sicer ni imel kapi, je imel možgansko poškodbo (in s tem možgansko krvavitev), samo je isto mehanske narave kot kap - torej zelo podobno. večina zdravnikov je rekla, da po pol leta je kar je, samo ti iz izkušenj povem (tudi moj prijatelj, ki je imel mamo, ki jo je zadela kap ima isto izkušnjo), da je razpon okrevanja nekaj let. samo je treba aktivno delat na tem - skupinsko.

< Sporočilo je popravil mateyka -- 27.9.2012 8:40:12 >

(odgovor članu ly117)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Možganska kap in demenca
3.10.2012 20:50:58   
majčica1508
Hudo mi je,ko preberem kaj o tej kruti bolezni..........Za mene kruta,ker mami zbolela pri 56 letih,pred temu pa nikoli bolana,v enem letu ji je začelo vse odpovedovati,zdaj leži nepokretna v DSO-ju,ker rabi 24h oskrbo,ne govori,ker ne more....samo leži in njen pogled je tako prazenuser posted image user posted image ...V enem letu dala 3 hude pljučnice skozi....
Meni moja ljuba zdravnica je nekoč dajala...Demenco imamo mi vsi v sebi in odvisna je kateri dejavnik jo bo sprožil,bo pa tega vedno več in več.Žal..user posted image

divas........tvojemu očetu pa želim dobro okrevanje

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 10
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?