|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 8:51:04   
Paštetka
Sem na dopustu poslušala na radiu, da je novinarka rekla, da so kumare zelenjava in jo je ena poslušalka klicala in jo popravila, da so sadje.
In potem reče novinarka, da je preverila in da so res sadje in se opravičila.

user posted image

In zdaj prosim za razlago, če je kakšna biologinja tukaj.

Namreč po moji logiki, bi rekla, da je možno, da so sadje, saj bi lahko spadale v skupino kot melone, lubenica...

Po drugi strani pa razmišljam, da sadje vsebuje sadni slaktor, fruktozo, ki ga po moji logiki oz. mišljenju kumare nimajo. Ali?

NE da se mi matrat googla, razmišljam...user posted image
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 8:59:35   
khurde
From a scientific perspective the part of the cucumber plant that we enjoy is a fruit. The cucumber has seeds and is formed from the flower of the plant. At the same time, a cucumber is a vegetable as well. How can a cucumber be a fruit and a vegetable you might ask? The term vegetable is solely used in culinary terms so as far as cooking is concerned, a fruit can be a vegetable, but scientifically speaking, the cucumber is a fruit.
http://www.growcucumbers.com/is-a-cucumber-a-fruit-or-vegetable.html



očitno sem glede kumar večji firbec kot ti user posted image

evo, tu je še bolj na dolgo razloženo http://www.buzzle.com/articles/is-cucumber-a-fruit-or-vegetable.html

< Sporočilo je popravil khurde -- 8.3.2012 9:01:47 >


_____________________________

If you're too open-minded, your brain will fall out.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:04:04   
Hope2
Če bi ostala še malo dlje na dopustu, bi pa še videla oddajo, kjer so iz kumaric morali narediti desertuser posted image . Sodniki so presodili, da so bile sladice odličneuser posted image

Zame bodo kumare še naprej zelenjavauser posted image

(odgovor članu khurde)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:06:33   
Paštetka
verjamem, da se iz kumaric da sladica narediti, pa še iz marsikatere zelenjave.

Mene bolj matra tale fruktoza. A pozna kdo kakšno sadje, ki ne vsebujo fruktozo, ali zelenjavo, ki bi vsebuvala fruktozo in ne bi bilo sadje? user posted image

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:15:43   
khurde
a dej no, a nisi zadovoljna user posted image

All fruits and vegetables contain a naturally occurring form of sugar called fructose.

Vegetables High in Fructose
According to "Self" magazine, vegetables with 10,000 to 15,000 mg of fructose are considered high in fruit sugar. These include tomatoes, red and green peppers, iceberg lettuce, summer squash, cucumbers, cabbage and asparagus.

Fruits Low in Fructose
Although all fruits contain quite a lot of fructose, those with less than 9,000 milligrams are still on the low end of the spectrum. Most of them taste more tart than sweet, and avocado comes in the lowest, with not a hint of sweetness. These include oranges, tangerines, raspberries, pineapple, grapefruit, peaches, Clementines, nectarines and cranberries.

http://www.livestrong.com/article/263938-vegetables-fruits-that-contain-fructose/


_____________________________

If you're too open-minded, your brain will fall out.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:16:28   
Hope2
Tule si najdeš odgovor
http://www.livestrong.com/article/260143-list-of-low-fructose-foods/

Drugače vem, da je rabarbara zelenjava, ampak se jo pa uporablja za sladice. Čeprav sem pol naletela da so jo američani preimenovali v sadje, ne vem pa ali velja za cel svet ali samo američane

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:19:10   
Hope2
Pa še paradižnik je sadjeuser posted image
http://oxforddictionaries.com/words/is-a-tomato-a-fruit-or-a-vegetable

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:20:28   
Paštetka
hvala khurde. torej jih ti imaš od zdaj naprej za sadje. user posted image

jao, jaz se nekak še vedno ne morem sprijazniti s tem dejstvom, da so sadje user posted image

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:24:09   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka

verjamem, da se iz kumaric da sladica narediti, pa še iz marsikatere zelenjave.

Mene bolj matra tale fruktoza. A pozna kdo kakšno sadje, ki ne vsebujo fruktozo, ali zelenjavo, ki bi vsebuvala fruktozo in ne bi bilo sadje? user posted image


Buca je sadje, pa vanjo ne zagrizem kot v jabolko user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:24:12   
khurde
user posted image user posted image user posted image

veš kaj pa mene zdej bega... da ima zelje več fruktoze kot breskve ali pa ananas user posted image sem fruktozo vedno s sladkobo povezovala

_____________________________

If you're too open-minded, your brain will fall out.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:28:00   
Paštetka
user posted image user posted image user posted image user posted image

saj jaz tudi.

Po novem bo zdaj prevod fruktoze: sadno zelenjavni sladkor user posted image

(odgovor članu khurde)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:29:27   
Paštetka

IZVIRNO SPOROČILO: Hope2

Pa še paradižnik je sadjeuser posted image
http://oxforddictionaries.com/words/is-a-tomato-a-fruit-or-a-vegetable


no, zdaj mi pa samo še prilepi link, da sta krompir in čebula sadje, avokado pa mesouser posted image

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:31:00   
Hope2
IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka


IZVIRNO SPOROČILO: Hope2

Pa še paradižnik je sadjeuser posted image
http://oxforddictionaries.com/words/is-a-tomato-a-fruit-or-a-vegetable


no, zdaj mi pa samo še prilepi link, da sta krompir in čebula sadje, avokado pa mesouser posted image


Ne, ima pa čebula fruktozo- baje veliko, tak da bi po tvojem bila sadjeuser posted image

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:33:25   
Hope2
Mene od vsega najbolj bega, zakaj nas v šolah učijo drugačeuser posted image al sem jaz sedela na ušesih, ko je bilo treba paradajz in kumaro dat med zelenjavo/sadje

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:48:34   
petarda
IZVIRNO SPOROČILO: Hope2

Mene od vsega najbolj bega, zakaj nas v šolah učijo drugačeuser posted image al sem jaz sedela na ušesih, ko je bilo treba paradajz in kumaro dat med zelenjavo/sadje


Če jaz danes mojemu prvošolčku povem, da so kumare sadje user posted image ...in on to jutri pove v šoli user posted image

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 9:54:17   
Hope2

IZVIRNO SPOROČILO: petarda

IZVIRNO SPOROČILO: Hope2

Mene od vsega najbolj bega, zakaj nas v šolah učijo drugačeuser posted image al sem jaz sedela na ušesih, ko je bilo treba paradajz in kumaro dat med zelenjavo/sadje


Če jaz danes mojemu prvošolčku povem, da so kumare sadje user posted image ...in on to jutri pove v šoli user posted image


Sem glih šla na sprehod in vmes razmišljala kolk cvekov bi padlo, da otroka naučiš "pravilno"user posted image

(odgovor članu petarda)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 10:12:02   
Paštetka
mogoče, jih pa v šoli zdaj že učijo pravilno.

no jaz sem se od mojega prvošolčka naučila kaj je to piktogram user posted image

je prišel domov in rekel, da mora piktograme narisati. Mati pa na google user posted image

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 10:13:47   
rozilu
Hehehe punce, kake travme zaradi sadja/zelenjave user posted image . Nikoli nisem razmišljala na kak način naj bi ta delitev šla, ampak najbrž res zaradi vsebnosti sladkorja - fruktoze.

Samo pol je še veliko drugih sladkorjev - eni so enostavni in sladki, eni so sestavljeni in ne-sladki dokler ne razpadejo... - glukoza, saharoza, škorb, celuloza... In rastline vsebujejo veliko tega, zraven pa še ogromno drugi snovi, ki nam dajejo različne okuse - npr. čebula je sladka, ampak prevladuje pekoč okus (vsaj meni). Sladkorna pesa? Sadje/zelenjava??? Ma tle ne prideš skozi, ker...

Ta delitev je čisto umetna "kulinarična" kot je pisalo v enem prvih odgovorov. Botanično gledano je veliko zelenjave plodov - sadov. Torej tisti deli rastline, ki nastanejo iz cveta in nosijo semena. To je botanično sadež user posted image In če gremo še naprej: kumara je JAGODA user posted image . In jagoda botanično sploh ni jagoda... naprej raje nebi, da ne bo kdo šel učit svojih prvošolčkov, ki bojo zaradi tega meli črne pike pri tršici user posted image

In kaj je potem zelenjava botanično? Ful različno: listi (solata), sadeži (paradajz, paprika, buča, olive...), korenike (korenje, pesa...), omeseneli luskolisti (čebula...), pa še kaj...

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 10:15:37   
Paštetka
ups, napačna tema user posted image

< Sporočilo je popravil Paštetka -- 8.3.2012 10:16:10 >

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 10:17:00   
Paštetka
kumara je JAGODA . In jagoda botanično sploh ni jagoda...


no, zdaj si me pa čisto zmedla user posted image user posted image

(odgovor članu rozilu)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 10:31:00   
rozilu
evo iz wikipedije:
Plod jagodnjaka ni jagoda v botaničnem pomenu besede, temveč je birni plod, ki je sestavljen iz številnih posameznih plodičev, ki se razvijejo iz cvetišča in so posejane s plodički ali oreški (semenkami). Botanično so jagode tako plodovi plodovk, med katere spadajo tudi kumare, buče, paradižnik, ...[1]

Pa pol tisti link na "jagoda" je uporaben (za si še bolj zamešat štrene, hihi)


< Sporočilo je popravil rozilu -- 8.3.2012 10:32:01 >

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 10:58:14   
NinaŠ
Uh sem vedela, da bo tole tema vredna razprave user posted image ...pa še kaj novega sem se naučila user posted image

(odgovor članu rozilu)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 11:06:53   
liliana
Kak je v časih našega otroštva bilo enostavno.....user posted image

smo vedeli, da je....

SADJE: jabolka, hruške, slive, grozdje

ZELENJAVA: krompir, kumare, paradižnik, paprika

Danes pa z globalno trgovino, ko smo dobili razne oreščke, avokado, mango, buče in bučke ne vemo kaj je kaj....in se definicije razlikuje od vsake posamezne klasifikacije.....in vsake posamezne države......

Da pa bi kumara bil sadež pa prvič slišim in mi ni jasno zakaj......saj ne moreš marmelade iz nje naredit.....user posted image čeprav z bučnega olja tudi torte delajo.....

Fajn, da si kompliciramo življenje......user posted image


(odgovor članu rozilu)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 11:25:44   
nusi

IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka

mogoče, jih pa v šoli zdaj že učijo pravilno.


ne vem če, naši v vrtcu ločujejo sadje in zelenjavo in glej ga zlomka, kumara je med zelenjavo user posted image

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: A so kumare sadje ali zelenjava?
8.3.2012 11:28:30   
Paštetka
Da pa bi kumara bil sadež pa prvič slišim in mi ni jasno zakaj......saj ne moreš marmelade iz nje naredit.....


evo, zdaj pa imaš izziv user posted image

jaz sem pa vesela, da doma velikokrat jemo sadno solato user posted image

srbska solata se bo zdaj preimenovala v sadno solato z obročki čebule user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?