|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Otroški tiki
12.4.2013 9:26:44   
lery
Lep pozdrav. Zanima me če ima katera otroka ki ima tike,in kako ste to opazili koliko časa traja to? opazila sem da je moj otrok(5) začel nenadoma razširjati oči, včasih tudi glavo nagne postrani in takrat zategne tudi oči. vse to me je prestrašilo,mislila sem da slabo vidi pa vidi dobro,potem mi je pa soseda rekla da so to tiki. Kmalu gremo v razvojno ambulanto,(bil je nedonošenček) in bom to tudi omenila sicer pa bo opazila,pa vendar me zanima ali je kdo imel podoben primer. Ko ga vprašam ali ve da to počne mi enkrat reče da ve drugič da ne. Ne opozarjam ga, če to opazim mu takoj preusmerim pozornost drugam in ga zamotim. Kaj mi še svetujete?user posted image

< Sporočilo je popravil Flavia RR -- 12.4.2013 17:30:38 >
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: OTROŠKI TIKI ?
12.4.2013 13:22:18   
Hope2
Naš fant jih ima. Začelo se je pri 2,5 letih in sicer z roko. Z roko si je ves čas glavo dotikal. Izgledalo točno tako kot če bi ga lasek ali muha požgačkala in si je z roko pač pogladil po laseh, po očeh, nosu... kjer je pač prišlo. Začelo se je nekje poleti, ko je bilo vroče in so mu kapljice tekle po glavi in smo sprva mislili, da ga to moti, si briše. Kmalu pa smo opazili, da največ počne ko je skoncentriran, ko je mal v strahu... tudi v vrtcu so nas opozorili, da to počne in tudi tam najbolj, ko je kaj šival, natikal makarone, barval.... Ta mal se sploh ni zavedal...
Se je učil vozit bicikel brez pomožnih koles in sva imela kar malo težav, ker mu je od nervoze roka non stop na glavo uhajala in z 1 roko se težko uči vozit. Ampak je šlo in to celo ekstremno hitro. V glavnem zaradi tega ga ne držimo nazaj, ne kompliciramo, vidim, da mu uspeva veliko stvari, kljub tem tikom.

Zdaj po 1,5 letu so tile tiki z roko precej mili, skoraj jih ni. Sem se že razveselila, upala da je konec. No pa je začel čudno dihat. Ok, diha že ok, nima probleme z dihanjem, ampak vsake kvatre mal čudno zrak not potegne, tak da se sliši še slina- kot da bi srkal.... najprej sem mislila da se igra in mu je to všeč- pač ena fora. Na kar opazim, da spet to počne, ko pade not npr v risanko, ko sploh ne razmišlja o dihanju... Sva šla k zdravniku (zaradi drugih stvari), omenim še to dihanje. Takoj ko ga pogleda pove, da ima mali tike. Mali je ravno v tistem trenutki z vekami nekontrolirano mežikal. Je rekla, da je tudi tisto dihanje tiki. To je bilo zdaj ravno prejšnji mesec. Rekla je, naj ga pač naprej ignoriramo.

Pozornosti nisem nikoli preusmerjala, ker se mi zdi, da bi ga samo zmedla in vlačila ven iz svoje koncentracije. Tile tiki so pri njemu bili pogosti in če mu vsako minuto preusmerjam pozornost, se mu bo zrolalo. Pač ustvarja, vozi bicikel, barva, gleda risanko, zlaga konce v svojem miru....., on vmes opravi kar še imauser posted image in to je to. Gre za nekontrolirane gibe, ki jih nehote izvede, tak da ne vem kako bi uspevalo preusmerjanje pozornosti.

Mene zdaj malo firbec in se bom spustila mal v razne razprave in izkušnje drugih... spomnim se da sem že nekje slišala, kako se lahko omili. Za mojega še nekako ni moteče, tudi drugi sploh ne opazijo (razen roke v preteklosti),tak da se še zaenkrat ne sekiram in si še dajem čas, pa vseeno moram mal bolj naštudirat zadevouser posted image

Zdravnica me je edino vprašala, če je bil veliko bolan ali če je prebolel neko bolezen- ki bi lahko imela posledico tike. Niti zapomnila si nisem katero bolezenuser posted image . Naš ni bil nič kaj veliko bolan, samo 1x antibiotik v 4,5 letih, nobene hujše bolezni, nobene otroške bolezni.

< Sporočilo je popravil Hope2 -- 12.4.2013 13:36:01 >

(odgovor članu lery)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: OTROŠKI TIKI ?
12.4.2013 13:48:17   
lery
hvala! zanimivo mi je to ker je star pet let in do zdaj ni imel nobenih težav,verjetno se ti tiki lahko pojavijo v različni starosti in obliki. Sicer še ni potrjeno pa me je vseeno zanimalo.Bom nehala preusmerjat pozornost ,ker kot si napisala ga lahko samo še bolj zmedem.

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: OTROŠKI TIKI ?
12.4.2013 14:56:10   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: lery
hvala! zanimivo mi je to ker je star pet let in do zdaj ni imel nobenih težav,verjetno se ti tiki lahko pojavijo v različni starosti in obliki. Sicer še ni potrjeno pa me je vseeno zanimalo.Bom nehala preusmerjat pozornost ,ker kot si napisala ga lahko samo še bolj zmedem.


Mama sama najbolje čuti, kaj otrok potrebuje. Po moje je veliko bližje preusmerjanje pozornosti kot ignoriranje.

Ne vem, neki "tiki" so takšni da jih veliko ljudi opazi, drugi "tiki" so manjši in veljajo za tako bolj vsakdanje. Npr. pri gledanju risanke v pižami si z rokami "vleče lulček". Isto to dela nezavedno kot je praskanje z rokami po glavi ali zavijanje z očmi, le da je to bolj sprejemljivo. Še celo grizenje nohtov ali podobni znaki nervoze so lahko "tiki" saj to delajo nezavedno ob veliki koncentraciji (npr. napeta risanja ali pa nek stres).

Hočem reči, vse te nezavedne stvari se odpravljajo s preusmerjanjem pozornosti. Še tako bi rekel, če se pozornost ne preusmerja potem se gibi ponavljajo in še bolj utrjujejo.

(odgovor članu lery)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: OTROŠKI TIKI ?
12.4.2013 15:27:15   
Najaa
No do danes sploh nisem pomisla, da je to tik, ko si naša tamala skoz ušesa glasi. Skoz si jih zapira oz. gladi, sej sploh ne znam razložit. In to dela kot da je nujno to naredit preden recimo začne risat. Sploh nisem polagala pozornosti le včasih sem jo vprašala, če jo ušesa bolijo ali srbijo. Je pa to tik v bistvu. Sicer je nemoteče, bom pa vseeno poskusila preusmerit pozornost.

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: OTROŠKI TIKI ?
12.4.2013 16:52:15   
Hope2
IZVIRNO SPOROČILO: tehnofil

IZVIRNO SPOROČILO: lery
hvala! zanimivo mi je to ker je star pet let in do zdaj ni imel nobenih težav,verjetno se ti tiki lahko pojavijo v različni starosti in obliki. Sicer še ni potrjeno pa me je vseeno zanimalo.Bom nehala preusmerjat pozornost ,ker kot si napisala ga lahko samo še bolj zmedem.


Mama sama najbolje čuti, kaj otrok potrebuje. Po moje je veliko bližje preusmerjanje pozornosti kot ignoriranje.

Ne vem, neki "tiki" so takšni da jih veliko ljudi opazi, drugi "tiki" so manjši in veljajo za tako bolj vsakdanje. Npr. pri gledanju risanke v pižami si z rokami "vleče lulček". Isto to dela nezavedno kot je praskanje z rokami po glavi ali zavijanje z očmi, le da je to bolj sprejemljivo. Še celo grizenje nohtov ali podobni znaki nervoze so lahko "tiki" saj to delajo nezavedno ob veliki koncentraciji (npr. napeta risanja ali pa nek stres).

Hočem reči, vse te nezavedne stvari se odpravljajo s preusmerjanjem pozornosti. Še tako bi rekel, če se pozornost ne preusmerja potem se gibi ponavljajo in še bolj utrjujejo.


Očitno se moram res malo bolj informirati, ker do zdaj sem dobila drugačne razlage in grizenje nohtov, vlačenje lulčkov nikakor niso bili v kategoriji tikov. Ob teh dejanjih se otroci ali sproščajo ob stresu, ali jim nudi udobje- npr vlečenje lulčkov, ali iz navade to počenjo, ali se lažje soočajo s stresom na tak način.... medtem ko tik kot tik je prej moteč, imajo ga skoz, tudi ko so sproščeni, n egledajo risanke... ampak ob teh dejanjih so bolj izraziti. oD grizenja nohtov, vlečenja lulčkov itak lahko PREUSMERIŠ POZORNOST. Od tika, kot da se z roko po glavi udari ali z glavo migne, brcne z nogo, pa ga ne moreš, ker ne veš kdaj nastopi, ko nastopi, pa preneha- lej zamahne in je že z roko naprej pri delu, ne traja tako dolgo kot vlačenje lulčka ali grizenje nohtov. Ni šans da preusmeriš pozornost- samo zmotiš ga. Kdaj mu naj preusmerim pozornostuser posted image
Tako razlago sem jaz dobila, da gre za možganski živčni (živčevje) sistem. Kar vlečenje lulčka ne spada glih v to kategorijo
http://en.wikipedia.org/wiki/Tic
http://www.nativeremedies.com/ailment/nervous-tic-disorders.html


< Sporočilo je popravil Hope2 -- 12.4.2013 16:56:18 >

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: OTROŠKI TIKI ?
12.4.2013 16:58:51   
Hope2
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000747.htm

Treatment

Health care providers recommend that family members do NOT call attention to the tics at first, because unwanted attention may make the tics worse. If tics are severe enough to cause problems in school or work, behavioral techniques and medications may help.

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: OTROŠKI TIKI ?
12.4.2013 17:43:44   
Hope2
Tudi v slovenščini je lepo opisano http://www.bibaleze.si/clanek/starsi/moj-otrok-ima-tike-kaj-naj-strorim.html

Lery, jaz se na tvojem mestu ne bi preveč obremenjevala. Večinoma je le prehodno in zelo hitro izveni, baje ima kar veliko otrok take prehodne tike. Sami odidejo, tako kot so prišli in čisto nič ne pridejo v navado, ne skrbi ni res. Le redki so otroci, ko imajo kronične tike. Hudih preusmeritev ne bi delala, ne opozarjala, spominjala, spraševala o gibih...če gre za ponavljajoče v zelo kratkem obdobju npr kot mežikanje, bi raje izbrala nežno preusmeritev, da ga pobožaš po glavici in recimo pohvališ za delo ki ga opravlja ali ga vprašaš kaj počne, kaj gleda... tak da bo še vedno v bistvu opravljal svoje delo nemoteno. Je čisto drugače, kot pa da mu rečeš, lej tam je pa kravica ali pridi sem, ker pol ga bo tisto zanimalo in koncentracija od enega dela odleti drugam.
Otroku je treba nekako na čim bolj sproščujoč način prikazat določeno aktivnosti.... da jih ne bo vzel kot stres, ampak bolj kot nekaj zabavnega....



< Sporočilo je popravil Hope2 -- 12.4.2013 17:58:06 >

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Otroški tiki
12.4.2013 19:36:39   
alda

IZVIRNO SPOROČILO: lery

Lep pozdrav. Zanima me če ima katera otroka ki ima tike,in kako ste to opazili koliko časa traja to? opazila sem da je moj otrok(5) začel nenadoma razširjati oči, včasih tudi glavo nagne postrani in takrat zategne tudi oči. vse to me je prestrašilo,mislila sem da slabo vidi pa vidi dobro,potem mi je pa soseda rekla da so to tiki. Kmalu gremo v razvojno ambulanto,(bil je nedonošenček) in bom to tudi omenila sicer pa bo opazila,pa vendar me zanima ali je kdo imel podoben primer. Ko ga vprašam ali ve da to počne mi enkrat reče da ve drugič da ne. Ne opozarjam ga, če to opazim mu takoj preusmerim pozornost drugam in ga zamotim. Kaj mi še svetujete?user posted image



Tiki- pojavili so se mu pred vstopom v 1.razred, kot odgovor na stisko, ki se je porajala v njegovi glavi kaj bo v šoli/brezvezno glupo strašenje none, kako bo pa zdaj v šoli vse drugače/ .
Najprej je samo nekomtrolirano vlekel usnico na stran, potem pa je začel, delat, grimase, mečkat roke in spuščat čudne glasove. Hvala Bogu, da je pedopsihiatrinja takoj našla rešitev ,sicer zdravilo, ki ga je prejemal v najnižji možni dozi in mu je HB v 2letih skoraj popolnoma odpravila tike. Pri pravih tikih nobena metoda preusmerjenja nima učinka, ker se tik le potuhne,m potem pa močneje udari ven.
Kot pa nam je pedopsihiatrinja povedala so tiki največkrat odziv na otrokovo stisko, strah,..pred neznanim, neuspehom,...

_____________________________

Kdor govori za menoj, govori z mojo ritjo!!

I saw an angel become the devil
Still they look pretty good hand in hand
Well baby, I don't need any of them
Heaven nor hell
Volbeat!!

(odgovor članu lery)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Otroški tiki
15.4.2013 20:29:30   
majčica1508
Mi smo jih tudi imeli,je mižikala z učkami...HB je nehalo po 3 mesecih

(odgovor članu alda)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Otroški tiki
15.4.2013 21:27:10   
Paštetka
Tiki, kot jih opisuje Hope in vlečenje lulčka, grizenje nohtov... Sploh niso enoi n isto.
Ne mešat jabolk in hrušk. Prvo je fiziološkega izvora drugo psihičnega izvora.

(odgovor članu majčica1508)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Otroški tiki
18.4.2013 7:58:54   
Leela
se strinjam s paštetko. Moj 4 letnik si trenutno po nosu brska, v veliki večini primerov čist nezavedno. Tukaj res pomaga preusmeritev. Tik je pa nekaj čisto drugega.
Jaz bi mogoče probala z vitamini B skupine. Te dajejo, ko gre za kakšno napako pri živcih. Jaz sem ga dobila predpisanega, ko sem imela omrtvičen obrazni živec, od sodelavke punčka pa pri neki bolezni pri oslabitvi živcev. Škodilo pa sigurno ne bo.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: OTROŠKI TIKI ?
22.4.2013 17:17:40   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: Hope2
... Tako razlago sem jaz dobila, da gre za možganski živčni (živčevje) sistem. Kar vlečenje lulčka ne spada glih v to kategorijo

Res se o tikih nič ne spoznam.

Ko pa govorimo o možganskem živčnem sistemu (fiziološkem) in psihološkem izvoru se je potrebno vprašati, kako do fiziološkega pride? Povzroči ga psihološki izvor. Možganski živčni sistem od nastaja in raste od spočetja. V najzgodnejši otroški dobi (prve tri mesece do 1 leta) se formirajo biokemične povezave v možganih, veliko njih pa je odvisno od vplivov iz okolja. te biokemične povezave so odziv na te vplive iz okolja (ki pa so psihični). Npr. nenaden hrup povzroči v otroku strah, ta strah pa vpliva na razvoj možganov. In tako vsi ostali vplivi.

npr. neodzivnost matere na otroški jok zopet povzroči (dokazano z raziskavami) v možganih vspostavitev takšnih biokemičnih povezav, ki povzročijo da v odrasli dobi težje naveže varen odnos. Tako da možgani niso eno, psiha pa nekaj čisto drugega.

Tudi
IZVIRNO SPOROČILO: alda
Tiki- pojavili so se mu pred vstopom v 1.razred, kot odgovor na stisko, ki se je porajala v njegovi glavi kaj bo v šoli/brezvezno glupo strašenje none, kako bo pa zdaj v šoli vse drugače/ . Najprej je samo nekomtrolirano vlekel usnico na stran, potem pa je začel, delat, grimase, mečkat roke in spuščat čudne glasove. Hvala Bogu, da je pedopsihiatrinja takoj našla rešitev ,sicer zdravilo, ki ga je prejemal v najnižji možni dozi in mu je HB v 2letih skoraj popolnoma odpravila tike. Pri pravih tikih nobena metoda preusmerjenja nima učinka, ker se tik le potuhne,m potem pa močneje udari ven.
Kot pa nam je pedopsihiatrinja povedala so tiki največkrat odziv na otrokovo stisko, strah,..pred neznanim, neuspehom,...

pravi, da je tik odziv na stisko, strah. Torej telo, možgani so s tikom razvili način odziva na to. In tik je "trdovraten" kot je trdovratna biokemična povezava v možganih. Lahko se sprememni, verjetno z zdravili ali pa tako, da se toliko in toliko impulzov v možganih vspostavi v neki drugi smeri in tako postane neka nova biokemična povezava v možganih močnejša, tista s tikom pa ker se ne obnavlja postaja šibkejša.

Nekako tako si predstavljam zato se čisto strinjam s tvojim predlogom
IZVIRNO SPOROČILO: Hope2
...če gre za ponavljajoče v zelo kratkem obdobju npr kot mežikanje, bi raje izbrala nežno preusmeritev, da ga pobožaš po glavici in recimo pohvališ za delo ki ga opravlja ali ga vprašaš kaj počne, kaj gleda... tak da bo še vedno v bistvu opravljal svoje delo nemoteno.


< Sporočilo je popravil tehnofil -- 22.4.2013 17:19:46 >

(odgovor članu Hope2)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: OTROŠKI TIKI ?
22.4.2013 18:35:35   
Paštetka
Tehnofil...imaš jonagold in imaš idared, pa gala, pa še kaj. Imaš pa tudi viljamovko, tepke, ivanške...user posted image
Aja, pa slive tudi.


(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: OTROŠKI TIKI ?
23.4.2013 8:35:45   
Jana.Zi
glede tika:

naša srednja je eno poletje skozi delala khm, khm, kot da bi se ji kaj v grlu zataknilo in je bilo kar moteče, ko je bila le možnost je ona to poleča tako da smo šli do zdravnice in na orl, vseje bilo ok; po 3-4 mesecih je nehala; no lani smo dobili dojenčka inčez nekaj časa je začela mižikati z očmi, in je trajalo, sploh ni vedla kaj dela in zakaj to dela, če sem jo recimo vprašala kaj to počne in ker ni nikakor nehala, smo šel k zdravnici - v bistvu je bil tik kot odziv na dojenčka, veliko spremembo, ki je z njim prišla, nek strah ker se je bala da je nimamo več radi, je povedala zdravnici ko jo je tako po ovinkih spraševala; no, i smo jo nehali opozarjati in sem tisti mesec po obisku se bolj njej povečala kot ostalima dvema (smo šle same na sprehod, sva same kuhale, sva se same igrale) in je minilo,

torej je tik odziv na nek strah, novost, izraz bojazni, ljubosumja.......

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 15
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Otroke uspavam zgodaj
Moji otroci so vedno šli zgodaj spat. Zapadli smo v rutino, ko so smo se odrekli dnevnemu spancu, približno tretje ali č...
BLOG: Kaj pa, če nočem biti "samo"...
Sem slaba mama? Prevec delam? Premalo dam sebe otrokom? Sem sebična, ker uživam še v toliko drugih stvareh in ne samo v ...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?