|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  3 4 5 6 [7]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 0:48:57   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: ronja
Narobe je miselnost, da je treba biti ponosen, ce goljufas sebe in druge drzavljane -soljudi, a ne , da je sram ker nisi posoben ziveti brez socialne podpore.

A ni ljudi sram, če so na socialni? Poznam punco, ki pravi, da bi glede na dohodke dobili socialno, če bi zanjo prosila, vendar je nočeta, ker je ne rabita - živita v bistvu zelo podobno kot mi in jim nič ne manjka, se pa ne preseravajo.


V nasi nekdanji skupini v vrtcu je ca 1/2 starsev bila v nekem dogovoru o locenosti, neskupnem zivljenju ipd... in od niti 20 otrok, 5 mamic, ki sta izracunale, da se jim ne spalaca delati. Vec dobijo, ce so na socialni. In popolnoma redno se je povljal odgovor, ja, zakaj pa ne bi izkoristila, ce lahko... zakaj bi delala, ce se mi ne splaca...
Sramujejo se svoje revscine pa dejanski revezi. Mene so imeli za neumnico, ker nisem dala vloge za otroski, a upravcena sem.

Delo plemeniti, kakor koli razumeli. Biti doma gledai v luft in cakati kaj te bo doletelo je ubijajoce. Ni samo koliko denarja odbis, je tudi segment, da si kot clovek, kot oseba nekoristen, odvecen...

Se strinjam, samo meni se zdi to argument za to stran, ne za tisto, ki jo zagovarjaš - oz. ne razumem čisto povezave, zgleda.


Za katero stran? Govorim namrec o obcutku, ki ga clovek, ki nekaj dela in je zadovoljen, da dela, da nekaj naredi, da ni nekoristen parazit, ki parazitira na kavcu.

Se strinjam, da je delo n črno za družbo škodljivo - zato pa pravim, da bi lahko malo poenostavili določene stvari, da bi se več ljudi odločilo za delo na belo namesto na črno. Če nejcko ne ve, da bo vsak mesec zaslužila 80 € dokler je bila zaposlena oz. 350 zdaj, ko je brezposelna, pač ne more odpret podjetja - ker toliko na mesec mora dobit samo zato, da nima minusa. Kdo bo pa delal zato, da bi imel minus?


Jasno, da ne more odpirat podjetja. zato nima vsakdo podjetje ker vsakomur ni na kozo pisano podjetnistvo. IMO drzava bi morala ustvariti pogoje, da se za podjetnistvo ljudje odlocajo ker res to zelijo in ne za krpanje luknje, ker drugega ne dobijo. Navsezadnje je avtorska pogodba povsem ok resitev.

Rahlo motece pa je, da menis, da ce bos meni "dokazala", da sem naredila nekaj kar ni bilo prav, dokazala, da je vse v najlepsem redu in da eto to pa ni problrematicno niti zaskrbljujoce.

Ne, govorim o tem, da če še ti, ki si zelo doma v pravu, nisi najprej videla lepo možnosti na belo in nisi takoj ugotovila, da to, kar počneš, je podpiranje dela na črno... kako misliš, da bojo to potem videli vsi, ki sploh nimajo nobene veze s pravom?


Zato se pogovarjamo.

To, da ima zavarovalnica zaslužek, vsekakor ni dovoljenje, da jo kdo goljufa. Je pa veliko manj razumljivo, če noče izplačat odškodnine tistim, ki si jo čisto res zaslužijo. Če sama ne bi imela, bi mi bilo vsekakor bolj jasno. Ne govoriva z ankico o tem, da bi kdo smel goljufat zavarovalnico, ampak o tem, da ona ne sme goljufat drugih -če ima, pa sploh ne, ker potem ni problem, da ne bi imela od kod vzet.


To je aksiom.
Pravzaprav je to kalsicna zamenjava teze - jaz pravim (in dam primer zavarovalnice), da je goljufija pogosta in da so v igri zelo velike vsote denarja, Odgoarja se mi pa z nepostenostjo zavarovalnic.
Pa v koncni fazi naj bodo izpiti za voznisko dovoljenje - tudi tukaj se goljufa in to ne prav na malo. Bom dobila odgovor, da je Instruktor iz neke AS zelo neumen?

Na podlagi česa mislim, da je bila tam očitna kraja? Na podlagi tega, kar sem zvedela o primeru, malo več kot je bilo tu napisano;). Ne samo na podlagi tega, da ankica ni glih oseba, ki bi se spravila krast zavarovalnice;). Se strinjava, da je fajn, ampak to me ni vodilo pri tem konkretnem primeru.


To ni bila stvar debate in nima nobene zveze s tem kar smo govorili oz. pisali.

Ne mislim, da bi jim ankica dala denar, če bi bila zavarovalnica v težavah, ampak bi pa po moje veliko manj besnela. Jaz bi tudi manj besnela v tem primeru.


Spominjam se mojstra, ki ni nic dal na to, kako sem jaz besna in razburjena, ker je prebil vse pogodbeno dogovorjene roke. Tudi jaz nisem dala nic na to, kako je on besen , ko sem zaradunala vse pogodbeno dolocene penale. Zato imamo pravila, ker so custva nezanjesljiva in subjektivna.

Pa koliko ljudi je ponosnih, da dela na črno? Saj ne moreš nič javno pokazat... Mislim, a ni bolj fajn, da lahko lepo izstaviš račun, da si narediš spetno stran itd... in je vse regl reht in ne z nekimi čudnimi podmuklimi forami prek fbja itd... Ne vem, recimo meni je to malo mimo in zato tako zelo iščem drug način. Pa ko vprašam strokovnjake, dobim tak odgovor;).


Domnevala bom, da vsi tisti, ki so ponosni, da so nekaj pribili, ker baje ne zivijo skupaj, ker je baje samojhranilka, ker se jim ne splaca iti v sluzbo....

Ronja, ne bi rada bila nesramna vendar... enacis podobno plenico z namernim in nacrtnim goljufanjem - socialnih trasferjev, zavarovalnic....

Sama ne enačim - ti pa demonstriram na primeru, da meje niso tako jasne. Če veš izvor (recimo pri rjuhi vem, da je iz KC, ker piše gor, za plenico še vedno mislim, da ni iz p, ker je mal manjša -če ni taka od pranja, ne vem) in imaš to reč še naprej - v bistvu poseduješ tujo stvar in to veš - in to ni prav. Je v bistvu tudi kraja.


Ce si jo vzela namenoma je to kraja, ce si jo dobila imas samo v posesti ukradeno stvar. Teza med krajo plenice iz prodnisnice in sistematicnega goljufanja na pr. socialnih trasferjev je pa ogromna.

To je bil namen popoldanskega s.p.-ja, pa vidis kako se je spridil.

Ne vem, ker se na te stvari ne spoznam - ti verjamem na besedo, da se je spridilo. Je pa problem, da moraš delat zelo veliko, da se ti sploh splača dodatno delat. Ne gre za to, da človek ne bi hotel delat, ampak zato, da včasih ne veš, ali boš sploh imel dovolj dela za to. In delat za to, da boš v minusu tudi nihče noče. Bo vsak 2x premislil...


Popoldanski s.p. je dodatno delo, kjer ti ze imas placo in kolikor vem niti ni bil kaj "obremenjujoc".

Torej, zakaj ne bi namesto nekaj obcasnih imeli eno delovno mesto za malde diplomante.

Dostikrat ne znajo;). Sicer sem zelo za, da bi imeli več delovnih mest, vendar recimo z vsemi inštrukcijami ni nujno, da bi pokril prav dosti delovnih mest. Obstajajo dela, od katerih ne moreš dolgoročno živet, ker so zelo disperzirana (časovno in/ali krajevno). Ne moreš živet samo od obiranja jagod, recimo;). Kakorkoli obračaš, obstajajo občasna dela in obstajajo dela, za katera ne veš, koliko boš lahko z njimi zaslužil. Če ne moreš poizkusit legalno... se ali ne lotiš ali se lotiš na črno.


Pri skoraj vse h stvari so sezone. Sezona za darilni program in izdelovalce le teh atriktlov je jasna. Sezona za instrukecije je jasna... Vecina poklicev pozna sezone. Verjela ali ne tudi lopovi delajo na sezone.
Vecina se pa ne odloci za posel v katerem nima izkusnje in ne pozna trzisca. Sicer bi IMO vsak normalen clovek, preden gre v posel dobro potipal pretipal in analiziral trzisce in predvideval koliko lahko zasluzi.




_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 151
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 0:51:28   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

In poskušajte tudi vi (bom rekla kar večina) razumeti in pogledati drugo plat medalje, ne zgolj to, da je "mali človek primoran delati na črno, ker ga država sili v to".....ker to ni ravno vsa resnica.......


Vidi, vidi.. tudi ti vleces ven imaginarne sklepe user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 152
   [Brisano sporočilo]
15.12.2013 9:27:47   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu liliana)
  Neposredna povezava do sporočila: 153
   [Brisano sporočilo]
15.12.2013 10:21:47   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 154
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 12:33:59   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Frodo, Liliana je napisala tako kot je, ti pa zgolj prevračaš, seciraš in nočeš prebrat z razumevanje. Zaradi dreves, v katere si se vpičila, ne vidiš celega gozda.


Vseskozi govorim , da se ukvarjam s tocno dolocenim drevesom. Drevo je ali bolano ali ni bolano. Drevo ni bolano ampak vseeno zdravo ker je drugo se bolj bolano. In ne ni nujno, da vedno dodajam "veliko sliko", ce hocem povedati, da je goljufanje kaznjivo, skodljivo in bi moralo biti nesprejemljivo.

No v cilju boljsega razumevanja - da bi gozd kot celoto resili je treba pogledati katera drevesa so zdrava, katera se dajo resiti z nego, katera so pa v tako slabem stanju, da jih je treba odrezati. Lahko gledamo cel gozd in govorimo kako ga je treba resiti, vendar se nekdo mora ukvarjat s posameznimi drevesi.
Tudi nega gozda je povsem preprosta - odseka se tisto kar ne bo zadovoljivo raslo, seka se in redci plansko posamezna drevesa, da imajo bolj zdrava prostor za rast, nezazeljene vrste se tudi iztrebljajo oz. sekajo ter se pocisti vse tisto kaj je zaradi snegoloma, neviht ipd uniceno.
Ce gledas gozd zgolj in striktno kot celoto in "veliko sliko" bom marsikaj spregledala.


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 155
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 12:56:05   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Še eno stvar dodajam h zgoraj napisanemu: zelo, zelo je treba paziti, da delo na črno ne postane izgovor in sredstvo za preusmerjanje pozornosti od delovanja političnih elit, od klientelizma, sistemske korupcije, plenjenja na najvišji ravni. Ker če bo cel narod postal najbolj pošten na celem svetu, s ene bo kaj bistvenega spremenilo, le uni pri koritu bodo imeli še več prilivov za plenjenje.


Delo na črno je problem......ker dela na črno je ogromno.....od najvišjih ravni do najnižjih, do malega človeka......in opravičevati delo na črno malega človeka zgolj zato, ker potencialno obstaja kot izgovor za preusmerjanje pozornosti je tudi zelo, zelo nevarno......ker tisto, kar je dovoljeno malemu človeku je dovoljeno pravno tudi tistemu pri koritu.......

In po moje, se šele potem, ko cel narod postane najbolj pošten na svetu (seveda je to nemogoče, ker vedno se bodo našli posamezniki, ki bodo izigravili sistem).....torej, če oz. ko večina naroda postane poštenega, šele takrat se zadeve bistveno sprmenijo......ker potem večina naroda ne bo trpela tudi tistih nepoštenih pri koritu.......samo pri nas bomo potrebovali še desetletja do te stopnje verjetno.....ker pri nas je še vedno tisti gostilničar, ki goljufa in še vedno dela na črno, ne oddaja obrazcev in ne plačuje davkov, ima na črno zaposlene delavce, jih ne plačuje takoj žrtev, ko ga davčna začne preverjeti in davčna uprava postane kriminalec, ker opravlja svoje delo in preganja goljufijo in kriminal, prirejanje podatkov itd.......

To, da tako dajemo v nič celoten pravni sistem in celoten nadzor države nad goljufanjem je tudi zelo spolzek teren.......in daje goljufom zelo lepe priložnosti za naprej......ker omogoča še več in večje goljufije, ki jih ljudstvo opraviči........



(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 156
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 19:01:40   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Še eno stvar dodajam h zgoraj napisanemu: zelo, zelo je treba paziti, da delo na črno ne postane izgovor in sredstvo za preusmerjanje pozornosti od delovanja političnih elit, od klientelizma, sistemske korupcije, plenjenja na najvišji ravni. Ker če bo cel narod postal najbolj pošten na celem svetu, s ene bo kaj bistvenega spremenilo, le uni pri koritu bodo imeli še več prilivov za plenjenje.


Zelo , zelo je treba paziti, da ne bomo unicili celotno drzavo in z njo tudi sebe zato, da "uni pri koritu" ne bodo imel kaj pleniti.

P.S. Razen velikih, ostali lahko plenijo dokler imajo kaj?


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 157
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 19:02:04   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Delo na črno je problem......ker dela na črno je ogromno.....od najvišjih ravni do najnižjih, do malega človeka......in opravičevati delo na črno malega človeka zgolj zato, ker potencialno obstaja kot izgovor za preusmerjanje pozornosti je tudi zelo, zelo nevarno......ker tisto, kar je dovoljeno malemu človeku je dovoljeno pravno tudi tistemu pri koritu.......

In po moje, se šele potem, ko cel narod postane najbolj pošten na svetu (seveda je to nemogoče, ker vedno se bodo našli posamezniki, ki bodo izigravili sistem).....torej, če oz. ko večina naroda postane poštenega, šele takrat se zadeve bistveno sprmenijo......ker potem večina naroda ne bo trpela tudi tistih nepoštenih pri koritu.......samo pri nas bomo potrebovali še desetletja do te stopnje verjetno.....ker pri nas je še vedno tisti gostilničar, ki goljufa in še vedno dela na črno, ne oddaja obrazcev in ne plačuje davkov, ima na črno zaposlene delavce, jih ne plačuje takoj žrtev, ko ga davčna začne preverjeti in davčna uprava postane kriminalec, ker opravlja svoje delo in preganja goljufijo in kriminal, prirejanje podatkov itd.......

To, da tako dajemo v nič celoten pravni sistem in celoten nadzor države nad goljufanjem je tudi zelo spolzek teren.......in daje goljufom zelo lepe priložnosti za naprej......ker omogoča še več in večje goljufije, ki jih ljudstvo opraviči........



Tocno tako.


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 158
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 19:19:13   
ronja
(ker določene možnosti vseeno že danes obstajajo, vseeno ni tako, da zdaj pa ne bi nihče mogel nič občasno delati legalno)

Seveda obstajajo in se jih poslužujemo: avtorska pogodba je tak lep primer in podjemna pogodba. Se strinjam, da to ni vsa resnica, da se ne bi nikoli dalo in da bi ljudje radi delali vedno na belo, pa ne morejo. To gotovo ni res, dostim paše delat na črno. Je pa res, da vsi pravijo, da so začeli na črno, če niso začeli ravno strašno velikega biznisa, kjer se tega ne moreš it (taki so pa morali prej najt stranke verjetno v stari službi...) Sama se na to ne spoznam pravkar spoznavam, ampak taki so odgovori.

pri nas so skoraj vse mamice delale - nekatere so zgobile službo, pa jo ene spet našle, ene še iščejo,... Nam se finančno takrat skoraj ni splačalo, da delam, ker je bila razlika, če bi imela otroke doma in ne bi plačevala vrtca, cca 50€:D. Ampak mi na pamet ni padlo, da zato ne bi delala -kot si sama rekla: delo ni samo za denar, je še marsikaj drugega. Ta občutek, da delaš nekaj koristnega, je fajn in zato gremo ljudje radi v službo, tudi če se nam finančno to prav zelo ne splača.

Navsezadnje je avtorska pogodba povsem ok resitev.

Avtorska pogodba je super rešitev za tam, kjer pride v poštev. Sama sem precej delala prek avtorske in nimam pripomb. Vendar - tako mi pravijo tisti, ki se s tem več ukvarjajo -ne moreš vsega delat prek avtorske pogodbe. Ne vem niti, a je možna med 2 fizičnima osebama? (sama sem prek nje delala samo z apodjetja)

O zavarovalnici je dala ankica primer, da je razlika, ali je organiziran kriminal ali nekdo ukrade kos kruha in potem sta se zahakljali. In potem si sama vprašala, zakaj mislim, da je šlo tam za zelo jasno sliko kraje in sem ti odgovorila - nisem tega sama ven vlekla, odgovarjala sem na tvoje vprašanje.

Spominjam se mojstra, ki ni nic dal na to, kako sem jaz besna in razburjena, ker je prebil vse pogodbeno dogovorjene roke. Tudi jaz nisem dala nic na to, kako je on besen , ko sem zaradunala vse pogodbeno dolocene penale. Zato imamo pravila, ker so custva nezanjesljiva in subjektivna.

Frodo, različno delujemo. Sama se slabo počutim, če se ne razumem z ljudmi, s katerimi sodelujem in če se da, se probam prej zmenit. Dostikrat uspe:).

Vecina se pa ne odloci za posel v katerem nima izkusnje in ne pozna trzisca. Sicer bi IMO vsak normalen clovek, preden gre v posel dobro potipal pretipal in analiziral trzisce in predvideval koliko lahko zasluzi.

Točno tako. In veš, kaj ti odgovorijo strokovnjaki, ko jih vprašajo, kako to naredit? Da poizkusiš prodatuser posted image . Kako zaračunaš? Na začetku na sivo ali na črno.

Lili, nisva se razumeli, nimam nič proti davčni, nič proti preganjanju goljufij in nadzornikom. Imam samo proti temu, da je tako zelo zakomplicirano, če hočeš na belo nekaj zaslužit in to ni predmet avtorske pogodbe. To bi se dalo rešit, lahko se določi magari mesečna meja, koliko sme znašati to malo delo, da se ga ne bi spet izigravalo...

Frodo, kolikor gledam sedaj okoli, nihče od teh bodočih podjetnikov nima prav strašno pojma o tem, kakšno je njegovo tržišče in se vsi to trudijo šele ugotoviti. In kot si rekla: nismo vsi rojeni za podjetnike in bi bilo fajn, da bi imeli tudi druge oblike oz. možnosti za delo, če pač delovnih mest ni dovolj za vse nas.

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 159
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
15.12.2013 19:39:22   
Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: ronja
Seveda obstajajo in se jih poslužujemo: avtorska pogodba je tak lep primer in podjemna pogodba. Se strinjam, da to ni vsa resnica, da se ne bi nikoli dalo in da bi ljudje radi delali vedno na belo, pa ne morejo. To gotovo ni res, dostim paše delat na črno. Je pa res, da vsi pravijo, da so začeli na črno, če niso začeli ravno strašno velikega biznisa, kjer se tega ne moreš it (taki so pa morali prej najt stranke verjetno v stari službi...) Sama se na to ne spoznam pravkar spoznavam, ampak taki so odgovori.


Tudi ce so zaceli na crno, da bi ustvarili pogoje za legalno delo... toliko je teh, ki imajo legalno delo (firmo, obrt itn) a vseeno delajo se na crno, da zadeva ne drzi vode. Pri enih ja, pri drugih ne. Glede na situacijo je drugih veliko vec :(

pri nas so skoraj vse mamice delale - nekatere so zgobile službo, pa jo ene spet našle, ene še iščejo,... Nam se finančno takrat skoraj ni splačalo, da delam, ker je bila razlika, če bi imela otroke doma in ne bi plačevala vrtca, cca 50€:D. Ampak mi na pamet ni padlo, da zato ne bi delala -kot si sama rekla: delo ni samo za denar, je še marsikaj drugega. Ta občutek, da delaš nekaj koristnega, je fajn in zato gremo ljudje radi v službo, tudi če se nam finančno to prav zelo ne splača.


Zalostno je, da se vse gleda skozi denar.

Avtorska pogodba je super rešitev za tam, kjer pride v poštev. Sama sem precej delala prek avtorske in nimam pripomb. Vendar - tako mi pravijo tisti, ki se s tem več ukvarjajo -ne moreš vsega delat prek avtorske pogodbe. Ne vem niti, a je možna med 2 fizičnima osebama? (sama sem prek nje delala samo z apodjetja)


V vsakem primeru moznost je.

O zavarovalnici je dala ankica primer, da je razlika, ali je organiziran kriminal ali nekdo ukrade kos kruha in potem sta se zahakljali. In potem si sama vprašala, zakaj mislim, da je šlo tam za zelo jasno sliko kraje in sem ti odgovorila - nisem tega sama ven vlekla, odgovarjala sem na tvoje vprašanje.


Saj smo se strinjali, da ze zakon sam naredi razliko med goljufijo in goljufijo. Razlika med njima pa ne pomeni, da katero koli od njih ni goljufija. V tem dolocenem primeru je lahko slo za marsikaj, vendar to nima veze s karakterizacijo goljufije kot take. In se vedno trdim, da je bil odgovor rezultat neke splosne klime in nacina razmisljanja, ki pravzaprav ponuja izgovor za dolocena dejanja. Ne trdim, da je zavesten. Je pa mocno prisoten.

Spominjam se mojstra, ki ni nic dal na to, kako sem jaz besna in razburjena, ker je prebil vse pogodbeno dogovorjene roke. Tudi jaz nisem dala nic na to, kako je on besen , ko sem zaradunala vse pogodbeno dolocene penale. Zato imamo pravila, ker so custva nezanjesljiva in subjektivna.

Frodo, različno delujemo. Sama se slabo počutim, če se ne razumem z ljudmi, s katerimi sodelujem in če se da, se probam prej zmenit. Dostikrat uspe:).


Vsak se poskusa zmeniti. Eni se znajdejo bolj, eni manj. Z delocenimi se lahko zmenis, z dolocenimi pa ne. Prav zato so zakonska dolocila ter pravila, ki veljajo za sve enako. Meni osebno se je najbolj izplacalo, da sem si naredila strosek in se dogovorila za neodvisnega nadozornega po lastni presoji. Prihranil nam je dosti vec, kot smo ga placali.

Vecina se pa ne odloci za posel v katerem nima izkusnje in ne pozna trzisca. Sicer bi IMO vsak normalen clovek, preden gre v posel dobro potipal pretipal in analiziral trzisce in predvideval koliko lahko zasluzi.

Točno tako. In veš, kaj ti odgovorijo strokovnjaki, ko jih vprašajo, kako to naredit? Da poizkusiš prodatuser posted image . Kako zaračunaš? Na začetku na sivo ali na črno.


Cudni "strokovnjaki". Se spomnis uposrabnice, ki je sprasevala koliko bi bili zainteresirani za dolcoene proizvode in koliko bi za njih placali? Pa ne rabi delati nic na crno. Lahko oceni interes ter prevzame poslovno tveganje. Tveganje pa vedno obstaja - z ali brez dela na crno.

Frodo, kolikor gledam sedaj okoli, nihče od teh bodočih podjetnikov nima prav strašno pojma o tem, kakšno je njegovo tržišče in se vsi to trudijo šele ugotoviti. In kot si rekla: nismo vsi rojeni za podjetnike in bi bilo fajn, da bi imeli tudi druge oblike oz. možnosti za delo, če pač delovnih mest ni dovolj za vse nas.


Verjetno zato ker je svojevrstno prisilno podjetnistvo in ne dejanska zelja za podjetnistvom. Resilna bilka in ne poslovna priloznost. IMO zelo narobe zastavljeno.

To je tisto kjer mora ukrepati drzavni aparat, sicer se bomo vrnili v nek kvazi fevdalni sistem kjer bo vsak delala za asebe, deset_ino pa dajal lastniku. Tisto kar mi je tukaj najbolj motece je, da je samozaposlitev ustrezna za storitvene dejavnosti, marsikatera pomembna zadeva pa ni trzno izplacljiva. Znanost se recimo tezko prodaja, tezko bi pa rekli, da je odvecna ali neuporabna. Neolibarlasticno gledisce zgolj skozi denar in gledanje na uspesnot preko denarja, ne glede na ancin kako si do tega prisel je zelo zelo napacen in dolgorocno izjemno skodljiv, saj cloveka oropa veliko komponent, ki dejansko tvorijo cloveka.
Zasto se je treba znova ocloveciti na eticni in moralni ravni ter slednje zahtevati tudi od okolice. Samo tako bo razclovecena druzba postala cloveku dostojna druzba in drzava.


< Sporočilo je popravil Frodo Bisagin -- 15.12.2013 19:48:55 >


_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 160
   [Brisano sporočilo]
15.12.2013 20:58:34   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Frodo Bisagin)
  Neposredna povezava do sporočila: 161
   [Brisano sporočilo]
15.12.2013 21:03:13   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Frodo Bisagin)
  Neposredna povezava do sporočila: 162
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
16.12.2013 0:12:32   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Če boš šla brati na uno drugo temo z razumevanjem,, boš mogoče končno ugotovila, da sem to isto pisala v uni temi ves čas, samo nekje po poti si si nekaj po svoje odinterpretirala in se potem obesila nanjo ter spregledala čisto vse naokoli.


MOrda bi pa lahko ti sama svoja besedila brala objektivno brez dodatka - kaj sem ze povedati hotela. Zamenjala si teze in si privoscila nekaj logicnih napak ter razkrila v ozdaju vec kot si zelela. Tvoje pisanje je subjektivno in pristransko. Nekje po poti si namrec nekaj po svoje odinpretirala in poistovetila debato s svojo izkusnjo in pozabila na cisto vse okoli.



_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 163
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
16.12.2013 0:29:13   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*


IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin


IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Še eno stvar dodajam h zgoraj napisanemu: zelo, zelo je treba paziti, da delo na črno ne postane izgovor in sredstvo za preusmerjanje pozornosti od delovanja političnih elit, od klientelizma, sistemske korupcije, plenjenja na najvišji ravni. Ker če bo cel narod postal najbolj pošten na celem svetu, s ene bo kaj bistvenega spremenilo, le uni pri koritu bodo imeli še več prilivov za plenjenje.


Zelo , zelo je treba paziti, da ne bomo unicili celotno drzavo in z njo tudi sebe zato, da "uni pri koritu" ne bodo imel kaj pleniti.

P.S. Razen velikih, ostali lahko plenijo dokler imajo kaj?




Se strinjam s prvim stavkom, pravzaprav bi bilo verjetno najbolj korektno, da se moj in tvoj stavek združita.

Pri drugem pa spet vlečeš na plan svojo interpretacijo prebranega.


Sprasujem te po tvoji interpretaciji tvojega zapisa. V veliki sliki niso namrec samo tisti "pri koritu" ki plenijo. So tudi drugi, majhni, ki niso pri koritu pa plenijo. Kaj z njimi?
Pa ne zafrkavam te, vendar mi je usmerjanje pozornosti samo na "velike, ki plenijo" motece, saj redno spregledujemo tiste "male, ki plenijo" in jih enacimo z revezi, ki nimajo kaj jesti in so prisiljeni v goljufanje/krajo/tatvino.




_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 164
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
16.12.2013 3:12:31   
ronja
Frodica, razumem tvoj point in se strinjam, ampak sva se na poti zgrešili: sama pravim, da če olajšaš ljudem samo birokracijo, se bo več ljudi odločilo prijavit dohodke kot če to v nulo zakompliciraš in moraš za vsakih 5€ pisat ne vem kake pogodbe - tega večina ljudi niti ne zna, niti jim ne bi smelo bit treba znat.
Kar se tiče tistih strokovnjakov - lej, nisem jih sama izbirala, niti nimam izobrazbe v tej smeri - vendar glede na reference naj bi vedeli o čem govorijo. Glede prisiljenosti brezposelnih pa vsaj v tej skupini ne vidim neke prisile - so strašno motivirani vsi skup, mi je včasih kar malo hecno, ker imajo ideje svakojake, ampak entuziazma jim res ne gre očitat:).

Lili, moj point je, da če bi sama birokracija bila malo bolj enostavna glede tega, bi gotovo malo pomagalo in vsaj izgovora ljudje ne bi imeli, mogoče bi se že zato kdo odločil... Ne bi rešilo problema tistih, ki namenoma kradejo, se strinjam, bi pa pomagalo pri tistih, ki se jim samo ne da zafrkavat z vsemi papirji (in teh tudi ni malo) za tistih par fičenkov. Ki jim mogoče ni tak strašen problem dat četrt stran državi, da je vse legalno. Jim je pa problem za 1 uro inštrukcij pisat podjemno pogodbo (če se to da med fiz. osebami). Ker bi jo dalj časa sestavljala kot bi trajalo samo delo:D.

Zato z Ankico praviva, da bi bilo fajn to zrihtat - kar lahko zrihtajo samo uni zgoraj, ker mi niti ne znamo, niti nimamo pooblastil (hvalabogu, veš, kake naivne zakone bi jaz sprejemalauser posted image - pol lukenj ne bi videla, ker ne bi nikoli mislila, da jih bojo ljudje tako izigrali). In glede na to, da je pokojninska reforma že v teku, čeprav je bila zavrnjena na referndumu, bi bil čas, da sprejmejo še ta zakon o malem delu in da se študentsko delo začne vedno bolj omejevati.

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 165
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
16.12.2013 9:20:53   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Frodica, razumem tvoj point in se strinjam, ampak sva se na poti zgrešili: sama pravim, da če olajšaš ljudem samo birokracijo, se bo več ljudi odločilo prijavit dohodke kot če to v nulo zakompliciraš in moraš za vsakih 5€ pisat ne vem kake pogodbe - tega večina ljudi niti ne zna, niti jim ne bi smelo bit treba znat.


Aleluja! user posted image
Zbirokratiziranost druzbe je vsekakor prisotna in to na vseh podrocjih. Marsikdo ima sluzbo zgolj zato, ker je toliko birokracije. Zadeve je vsekakor treba poenostaviti, vendar je treba spremeniti miselnost ljudi na sploh. Marsikateri zakon sli normiranost ne bi potrebovali, ce bi bila miselnost drugacna (spomni se matykinega primera za gradnjoi na crno). V sakem primeru je to treba spreminjati koordinirano na vseh ravneh.

Kar se tiče tistih strokovnjakov - lej, nisem jih sama izbirala, niti nimam izobrazbe v tej smeri - vendar glede na reference naj bi vedeli o čem govorijo. Glede prisiljenosti brezposelnih pa vsaj v tej skupini ne vidim neke prisile - so strašno motivirani vsi skup, mi je včasih kar malo hecno, ker imajo ideje svakojake, ampak entuziazma jim res ne gre očitat:).


Tudi strokovnjaki uberejo najlazjo pot in priskluhnejo mislenosti mnozice. Ce so to neki uradni svetovalci jim gre zameriti, da spodbujajo ljudi v te smeri.
Brskala ne bom, ne spomnims e pa natancno koliko samozaposlenih propade ze po prvem letu. To je za drzavo stran vrzen denar, za posameznike pa svojevrstna polomija, saj so hitro tam kjer so bili, le z vecjimi dolgovi ali minusi.

Zato z Ankico praviva, da bi bilo fajn to zrihtat - kar lahko zrihtajo samo uni zgoraj, ker mi niti ne znamo, niti nimamo pooblastil (hvalabogu, veš, kake naivne zakone bi jaz sprejemalauser posted image - pol lukenj ne bi videla, ker ne bi nikoli mislila, da jih bojo ljudje tako izigrali). In glede na to, da je pokojninska reforma že v teku, čeprav je bila zavrnjena na referndumu, bi bil čas, da sprejmejo še ta zakon o malem delu in da se študentsko delo začne vedno bolj omejevati.


Ni mi vsec logika, da samo nekdo drug zunaj nas lahko nekaj zrihta. Tudi druzbeni odnosi so kot medcloveski - spremenis se lahko samo, ce si to zelis oz. imas motiv. In ce sma pri sebi ne vidis, da nekaj nekje delas narobe, se spremenil ne bos. Zato je veliko na nas samih. zamisli, ce bi pred 15-mi leti zazivela kultura postenja in bi prijavili vsakega, ki zlorabi ali goljufa ter bi pristojne sluzbe to hitro, mirno in ucinkovito uredile. Danes zagotovo ne bi bilo toliko govora o kulturi prevare v nasi druzbi.

_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 166
   RE: Siva ekonomija - priložnost ali kraja?
16.12.2013 20:28:57   
Colt
NG bi moral posnet film o Zloveniji!

_____________________________

...and once you have tasted flight, you will walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you long to return. -- Leonardo de Vinci
AMEN!



(odgovor članu Frodo Bisagin)
Neposredna povezava do sporočila: 167
Stran:   <<   < Prejšnja stran  3 4 5 6 [7]
Stran: <<   < Prejšnja stran  3 4 5 6 [7]
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?