|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Je zaposlitev pred porodniško smiselna?
12.1.2015 12:19:14   
Mini_miška
Pozdravljeni,

Sem 3 mesece pred PDP in vedno bolj računam in študiram ali se mi sploh splača zaposlit..?!?
Ko preberam po forumih nima noben takšne izkušnje kot jaz..zato pišem..

Sem prijavljena na zavodu za zaposlovanje in PREJEMAM nadomestilo. Odločbo za prejemanje nadomestila imam do vstopa na porodniški dopust - torej porodniško nastopam ne kot brezposelna ampak kot brezposlena s prejemanjem nadomestila.

Jaz razmišljam, da bi se zaposlila zgolj zaradi delovne dobe - in ne nadomestila - ker to itak tako nima vpliva na višino porodniške v kolikor se zaposlim 1 do 2 meseca prej.

Stvar je pa taka, da razmišljam ali bi bilo to sploh smiselno - glede na to - da je pokojninska doba tudi med porodniško šteta - in da dvomim-vsaj po izračunih da bi za tisto eno leto ko ne bom imela del. dobe - za katero bi plačevala prispevke imela kaj višjo penzijo!!
Je pa trik v tem, da v koliikor se zaposlim mi gre vrtec za 1 otroka GOR in otroški dodatek GOR - za vsaj enkrat več!

Zdaj pa VPRAŠANJE kaj mislite kako CSD računa otroške dodatke in znižanje pl. vrtca..v kolikor vlogo oddaš med porodniško. Ali upoštevajo, da sem bila pred porodniško zaposlena ali upoštesvajo da sem bila brezposlena??? Ali se takrat upošteva višina porodniškega nadomestila??

Ker če upoštevajo, da sem bila pred zaposlitvijo brezposlena - potem se ne mislim zaposlit - saj bi kot zaposlena v času porodniške vseh 12 mesecev plačevala enkrat večji vrtec in dobivala enkrat manjši dodatek - kar je v mojem primeru krepkih 100 EUR! Da ne omenjam stroškov, ki bi nastali z zaposlitvijo - vsaj 1 mesečna plača oz. vsaj prispevki..??

IMA KDO TAKŠNE IZKUŠNJE??

FULL HVALA za vaše odgovore že vnaprej..

< Sporočilo je popravil Flavia RR -- 12.1.2015 17:29:53 >
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
12.1.2015 13:13:15   
mami2in1
To je, prevedeno, naslednje vprašanje:
Ali je smiselno, da delam in se s svojim delom preživljam (in s tem tudi svojega otroka), ali je bolj smiselno, da me preživlja katerikoli drug odrasel (starš ali pa ne), ki trdo dela, da v državno blagajno zmeče še toliko svojega dohodka, da lahko preživijo še vsi, ki se jim zdi delo (morda) nesmiselno?
Imaš morda zdaj kaj bolj jasen odgovor na svoja vprašanja?

(odgovor članu Mini_miška)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
12.1.2015 13:54:27   
petea
Ce prejemas nadomestilo, ti, razen zaradi morebitne visje porodniske, ne splaca zaposlovati npr. zaradi statusa.

Upostevaj pa tudi, da se je z zadnjo spremembo zakonodaje zacetek/konec porodniske smatra za razlog za nov izracun prejemkov za OD in vrtec tako, da se ti bo v obracun vzela porodniska.

(odgovor članu mami2in1)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
12.1.2015 16:37:38   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Mini_miška
Ali upoštevajo, da sem bila pred porodniško zaposlena ali upoštesvajo da sem bila brezposlena??? Ali se takrat upošteva višina porodniškega nadomestila??

Upoštevajo se ti prihodki v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge; za mesece, ko si brez prejemkov, se upošteva tistih 55% (ali koliko že) od zajamčene plače izpred nekaj let.
Za mesece, ko prejemaš nadomestilo, se v izračun upoštevajo ti zneski nadomestil.

(odgovor članu Mini_miška)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
12.1.2015 17:23:59   
Mini_miška
mami2in1 ..se definitivno strinjam s tabo..samo si napisala napačni osebi..Zaposlena sem bila od prve zaposletve naprej brez prekinitve..imela svoje podjetje - vendar je žal prišlo tako, da je bilo v zadnjem letu v podjetju le toliko denarja..sa sem lahko samo prispevke plačevala..Tako da v zadnjem letu nisem dobila niti 1 izplačane plače!! In zato mi ni drugega preostalo da zaključim s službo in grem na zavod..tako da ni moj namen živeti na drugih!
Po koncu porodniške imam zagotovljeno službo..tako da za takrat se ne obremenjujem kaj in kako bo z dodatki..vrtcem..itd..če bo denar se bo tudi to dalo plačevati!

Jaz vem kako CSD obračuna porodniško nadomestilo...TO MI JE JASNO! Vendar je bilo vprašanje kako ti po rojstvu novega člana družine upošteva CSD za izračun vrtca in otr. dodatka..(po rojstvu si itak že na porordniški in prejemaš izračunano porodniško nadomestilo).
Zato me pa zanima ali bom zaradi 1 meseca zaposlitve pred nastopom porodniške morala celo leto plačevati višji vrtec/manj dodatka..ker nujno se ne rabim zaposliti - saj sem do porodniške na zavodu prejemnik nadomestila.


(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
12.1.2015 17:36:13   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Mini_miška
Zato me pa zanima ali bom zaradi 1 meseca zaposlitve pred nastopom porodniške morala celo leto plačevati višji vrtec/manj dodatka..ker nujno se ne rabim zaposliti - saj sem do porodniške na zavodu prejemnik nadomestila.


In jaz sem ti napisala odgovor: da ne glede na na status pred nastopom porodniške se ti bodo po njenem nastopu v skladu z zadnjo spremembo dotične zakonodaje ponovno izračunali prihodki, saj je začetek/konec prejemanja porodniškega nadomestila takšna sprememba prihodkov, da se ti bo takrat morala izdati nova odločba;
zdaj pa - ali boš oddajala 2 vlogi - 1., če se boš zapustila za en mesec, nato pa 2. po nastopu porodniške (in še tretjo po porodu) ali pa je zate bolje ne komplicirati zaradi 1 meseca zaposlitve, boš morala presoditi in preračunati sama, na osnovi prejemkov pred oddajo vloge.

Da ne boš naredila kakšnih nepotrebnih potez, upoštevaj pri svojem odločanju 43. člen Zakona o starševskem varstvu (osnova za izračun nadomestila):
(1) Osnova za posamezno vrsto nadomestila je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v skladu z 10. členom tega zakona v strnjenih 12 mesecih, pri čemer se kot zadnji mesec šteje osnova od katere so bili obračunani prispevki v predpreteklem mesecu od vložitve prve vloge za dopust. ...


Torej, na višino OD in ZPV v času tvoje porodniške ne bo vplivalo, ali boš en mesec pred nastopom zaposlena ali ne, ampak višina tvojega porodniškega nadomestila.



< Sporočilo je popravil petea -- 12.1.2015 17:37:19 >

(odgovor članu Mini_miška)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
12.1.2015 18:42:18   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Mini_miška
Jaz vem kako CSD obračuna porodniško nadomestilo...


Če ti je jasno, kako se upošteva brezposelnost, zakaj potem sprašuješ?

Iz tvojega pisanja sklepam, da podrobnosti (ki pa so seveda bistvene za čim boljše odločanje) ne veš.

Tako glede (ne-)zaposlenosti kot glede sistema obračunavanja prihodkov za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

(odgovor članu Mini_miška)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
13.1.2015 8:51:39   
Mini_miška
In spet ne...zakaj ne prebereš kaj sem napisala..v prvem postu sem napisala da me ne zanima kakšna bo višina porodniškega nadomestila ampak kako gledajo kot izračun za OD + ZPV.. zato sem napisala da mi je jasno kako je z obračunom porodniške..to me ne zanima.

No včeraj sem pogledala obrazec CSD-ja za sporočanje sprememb, ko si mi napisala, da pride do spremembe in je potrebno CSD o tem obvestiti - vendar na obrazcu za sporočanje sprememb ni nikjer možnosti za sporočanje porodniškega nadomestila..seveda ko se novi član rodi..je logično da sporočiš spremembe, glede rojstva saj se potem računajo prihodki na člane!

Bom kar poklicala na socialno pa da mi pove kaj in kako.. Sporočim.. če bo še kdo imel podobno vprašanje..

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
13.1.2015 9:30:42   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Mini_miška
No včeraj sem pogledala obrazec CSD-ja za sporočanje sprememb, ko si mi napisala, da pride do spremembe in je potrebno CSD o tem obvestiti - vendar na obrazcu za sporočanje sprememb ni nikjer možnosti za sporočanje porodniškega nadomestila..seveda ko se novi član rodi..je logično da sporočiš spremembe, glede rojstva saj se potem računajo prihodki na člane!


Glej, ne pišem ti kar tako, zaradi pametovanja, ampak iz izkušenj. user posted image

In ja, na obrazcu JE možnost za sporočanje porodniškega nadomestila. In sicer gre za točko III.h.

To, kar nočeš razumeti je, da ne samo, da se po rojstvu ne upošteva samo novo število članov družine, ampak da se kot tvoji prihodki za izračun OD, ZPV ne gledajo prihodki po zadnji dohodninski odločbi (trenutno je še veljavna 2013, čez 3 mesece bo to 2014), ampak se ti bo v izračunu upoštevala višina porodniškega nadomestila, ki ga boš prejemala!
In če bo to nadomestilo višje, kot so bili tvoji predlanski ali lanski prihodki, boš zaradi tega na slabšem, če bo nižje, boš glede soc. transferjev na boljšem.

In tudi zato ti (sedaj že tretjič) pišem, da morda nima smisla razmišljati o tem, da bi ob prejemanju denarnega nadomestila za brezposelnost ubadala s fiktivno zaposlitvijo za zadnji mesec pred PDP, ker s tem verjetno nič ne pridobiš - znesek se ti ne upošteva pri višini porodniške, ker se je z zadnjo spremembo zakonodaje začelo zamaknilo upoštevanje prihodkov za en mesec nazaj, stroškov pa boš imela s tem, kot si že tudi sama napisala, kar nekaj.

(odgovor članu Mini_miška)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
13.1.2015 9:32:45   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Mini_miška
zato sem napisala da mi je jasno kako je z obračunom porodniške..to me ne zanima.


Pa bi te moralo, da se boš znala - zase - finančno ugodneje odločati.
Saj, če bi ti to obračunavanje bilo jasno, ne bi tehtala, ali se ti splača zaposliti ali ne.

(odgovor članu Mini_miška)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: JE ZAPOSLITEV PRED PORODNIŠKO SMISELNA?
13.1.2015 9:36:34   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Mini_miška
zakaj ne prebereš kaj sem napisala....kako gledajo kot izračun za OD + ZPV..


sem zelo dobro prebrala, kaj te zanima in ti tudi napisala odgovor, torej, da se bo za navedeni pravici upošteval kot prihodek višina tvoje porodniške


IZVIRNO SPOROČILO: Mini_miška
Bom kar poklicala na socialno pa da mi pove kaj in kako.. Sporočim.. če bo še kdo imel podobno vprašanje..

Me prav zanima, kakšen bo njihov odgovor. user posted image

(odgovor članu Mini_miška)
Neposredna povezava do sporočila: 11
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Komentar na anketo


Bi naredili anketo z največ komentarji pod njo?

da, že odgovarjam (62%)

da, zakaj pa ne (38%)


Število vseh glasov: 281

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!