Sprememba pomoči enostarševskim družinam (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


Anonimen -> Sprememba pomoči enostarševskim družinam (13.3.2007 10:14:25)

Članek iz današnjega Dnevnika:

Osemindvajsetega januarja je začela veljati novela zakona o socialnem varstvu, po kateri se pri ugotavljanju upravičenosti družine do denarne socialne pomoči ne upoštevajo otroci, ki prejemajo preživnino ali družinsko pokojnino, višjo od 61,67 evra.
 
Poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš meni, da bodo enostarševske družine, na katere se sprememba nanaša, odslej v osnovi prejemale manj denarja, medtem ko na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, kjer so spremembo pripravili, zatrjujejo, da bo prav nasprotno.
 
DENARNA SOCIALNA POMOČ JE ZA NAJREVNEJŠE
 
Do denarne socialne pomoči so upravičene družine, v katerih iz objektivnih razlogov vsi družinski člani skupaj ne zaslužijo toliko, da bi na prvo odraslo osebo v družini pripadlo več kot 205,57 evra na mesec (kolikor trenutno znaša minimalni osebni dohodek), tiste, v katerih na vsako naslednjo odraslo osebo mesečno pripada manj kot 144 evrov (70 odstotkov minimalnega osebnega dohodka), in v katerih na vsakega otroka, ki so ga starši dolžni preživljati, ne pripada več kot 61,67 evra na mesec (30 odstotkov minimalnega osebnega dohodka). Višina minimalnega dohodka za družino se določi kot razlika med seštevkom minimalnih dohodkov, ki pripadajo posameznim upravičencem, in dejanskimi dohodki teh upravičencev, enostarševskim družinam pa pripada še dodatnih 30 odstotkov minimalnega osebnega dohodka, trenutno torej dodatnih 61,67 evra.
 
Prej veljavni zakon o socialnem varstvu je določal, da se preživnine in družinske pokojnine otrok vštevajo v dohodek družine, vendar je to določilo ustavno sodišče zaradi neskladnosti z ustavo razveljavilo, razveljavitev pa je začela veljati 28. februarja 2006. Šele letos se je začela izvajati novela, po kateri se pri določanju dohodka družine otrokova preživnina oziroma pokojnina, če je višja od 61,67 evra, ne upošteva; medtem pa se skoraj leto dni preživnin ali družinskih pokojnin otrok v družinski dohodek ni štelo.
 
Ministrstvo za delo zatrjuje, da novi zakon glede na prejšnjega nekaterim družinam ne prinaša sprememb (če otroci prejemajo preživnino ali družinsko pokojnino, nižjo od 61,67 evra), nekatere družine pa bodo po novem dobile celo višjo denarno socialno pomoč (če otroci prejemajo preživnino ali družinsko pokojnino, višjo od 61,67 evra, saj se presežek ne prerazdeli na druge člane družine). Vendar Barbara Žgajner Tavš opozarja, da stari zakon ne more biti merilo, saj je bil neustaven, kar je ugotovilo tudi ustavno sodišče. "Glede na položaj po razveljavitvi prvotnega zakona pa bodo enostarševske družine v osnovi prejemale manj," vztraja poslanka in ministrstvo ji pritrjuje.
 
KOLIKO JE POTREBNO ZA PREŽIVETJE?
 
Kljub temu na ministrstvu poudarjajo, da je novi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o socialnem varstvu odločbo ustavnega sodišča upošteval in z dopolnitvijo 29. člena zakona o socialnem varstvu uveljavil primernejšo rešitev, ki postavlja vse enostarševske družine v enakopraven položaj. A Barbaro Žgajner Tavš zanima, na podlagi česa je zakonodajalec prišel do cenzusa 61,67 evra, ki naj bi zadostoval za preživetje otroka in ki je podlaga za določanje denarne socialne pomoči.
 
Svetovalka na ministrstvu za delo Aleksandra Ljujič Kerševan sicer ne ve, kako so leta 2001 na direktoratu za socialne zadeve v sektorju za analize in razvoj določili merilo 30 odstotkov, vendar pojasnjuje, da so pri določanju minimalnega dohodka otrok upoštevali, da je večina sredstev, potrebnih za bivanje otrok, vključena že v dohodke njihovih staršev, poleg tega pa so otroci upravičeni do otroškega dodatka in lahko zaprosijo za štipendijo za izobraževanje, ki se pri izračunu denarne socialne pomoči ne upoštevata.




Stran: [1]