PRAVICA (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


Janika -> PRAVICA (25.11.2004 15:44:27)

Rada bi povedala vsem, verjetno pa vas to ze veliko ve,

da ima vsaka mamica pravico do 3 leta starosti otoka, delati na delovnem mestu po 6 ur ostali dve uri pa krije center za socialno delo. Imamo primer pri nas v sluzbi.




beti 1 -> PRAVICA (25.11.2004 15:49:20)

Da te dopolnim pravico imaš do skrajšanega delovnega časa, ampak ne manj kot 4 ure, se pravi 4, 5, 6 ali 7 ur dnevno. Plačo dobiš kolikor delaš, pripevke pa ti do polnega delovnega časa krije država. Delodajalec ti mora to omogočiti, ni tako kot je bilo prej, ko je bilo to možno samo v posebnih primerih.
lp
beti 1




*ula -> PRAVICA (25.11.2004 16:15:20)

Delodajalec ti to lahko omogoči ne da ti mora. Če se on s tem strinja potem lahko delaš najmanj 4 ure v nasprotnem primeru pa ne.




Anonimen -> PRAVICA (25.11.2004 18:17:17)

Ne bo držalo, ula.
Delodajalec ti to mora omogočiti, če ne, je v prekršku z zakonom.
Je pa res, da ti lahko komplicira do onemoglosti in te izsiljuje na take in drugačne načine.

V skladu z 48. členom Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ima eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, pravico delati krajši delovni čas. Delodajalec delavcu zagotavlja pravico do plače po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače. Pravica do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva je pravica enega od staršev, ki izpolnjuje z ZSDP doloeene pogoje in mu jo delodajalec mora omogoeiti, če ne, je skladno s 113. členom v prekršku.




dory -> PRAVICA (25.11.2004 19:15:03)

Zelo malo je delodajalcev,ki bi mamicam omogocili tak delavnik...se znajdejo po svoje...zal je tako...




*ula -> PRAVICA (25.11.2004 20:22:00)

"Pravica iz drugega odstavka prejšnjega člena se uveljavlja na podlagi mnenja zdravniške komisije.
Center odloči o pravicah, ki jih zagotavlja Republika Slovenija, na podlagi pridobljene pravice do krajšega delovnega časa pri delodajalcu."
Iz tega sklepam da se mora delodajalec s tem strinjati če ne centru ni treba vpletati delodajalca. Brez vednosti delodajalca pa tudi ne gre.





Anonimen -> PRAVICA (26.11.2004 4:34:59)

Ula, s kje ti pa ta prvi odstavek?
In kaj ima zdravniška komisija s skrajšanim delovnim časom? Da nisi zamešala s podaljšanjem porodniške.

Z drugim delom pa se strinjam. Z delodajalcem podpišeš pogodbo, na podlagi katere Center odloči o tvoji pravici. Najprej delodajalec, potem Center. Centru nikoli ni potrebno vpletati delodajalca!
Kar ne spremeni dejstva, da je to tvoja pravica.







Janika -> PRAVICA (26.11.2004 7:45:04)

trenutno imamo pri nas eno zaposleno, ki bo izrabila to pravico. delala bo 6 ur, razliko placa drzava. ker smo druzinam in mamicam prijazna firma, vsak direktor je cukercek, lahko povem da si je nasa delavka morala sama to zrihtat in delodajalec nima nic zraven. ko smo klicali in hoteli kaj zanjo urediti glede tega na centru za socilano delo, so se zelo grdo obnasali, vendar sedaj ko berem vase poste razumem zakaj.

Janika :nosecka:8t




beti 1 -> PRAVICA (26.11.2004 9:43:32)

Po zakonu, ki je veljal mislim da do 1.4 ali 1.5 2004 si moral za skrajšani delovni čas imeti odločbo zdravniške komisije, ali pa res zeeelooo ustrežljivega delodajalca. Npr. v kliničnem centru za to ni blo šans.
Novi zakon pa to opredeljuje kot pravico, ki ti jo lahko zavrnejo samo v izjemnih pogojih. Tako da meni ko sem se za to menila v KC-ju niso čisto nič komplicirali. Daš prošnjo direktorju, ki ti jo mora odobriti ( zgolj formalnost), potem ti na kadrovski napišejo pogodbo, to pa neseš na CSD in dobiš od njih odločbo. Jaz jo še čakam.
Tko da če vas kdo vpraša po mneju zdravniške komisije ga lahko gladko zavrnete, da to ni več potrebno.
Prej je bilo to možno samo pod določenimi pogoji, sedaj pa je PRAVICA (zakonska) vseh, ki izpolnjujejo pogoje zakona o zaposlovanju (redna zaposlitev za določen ali nedoločen čas).
Veliko uspeha pri urejanju
beti 1




Stran: [1]