brezposelna pred porodom (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


Anonimen -> brezposelna pred porodom (25.10.2008 19:04:38)

Sedaj sem zaposlena. Pogodba se mi izteče 31.12.2008.  PDP imam 3.2.2009. Ne vem točno, kdaj lahko nastopim porodniško in ker se mi pogodba izteče konec decembra, ali sem upravičena do porodniškega nadomestila.

Hvala za pomoč.




FORZA -> RE: brezposelna pred porodom (25.10.2008 19:10:22)

Po mojem sklepaš, da ti pogodbe ne bojo podaljšali. Ja sej tko je ponavadi.
Porodniško boš imela, ker se računa dohodek za preteklo leto.




onur -> RE: brezposelna pred porodom (25.10.2008 19:36:44)

Porodniško nastopiš 28 dni pred PDP.




Naja30 -> RE: brezposelna pred porodom (25.10.2008 19:52:10)

IZVIRNO SPOROČILO: man_da_rina

Sedaj sem zaposlena. Pogodba se mi izteče 31.12.2008.  PDP imam 3.2.2009. Ne vem točno, kdaj lahko nastopim porodniško in ker se mi pogodba izteče konec decembra, ali sem upravičena do porodniškega nadomestila.

Hvala za pomoč.



Porodniško boš nastopila nekje na začetku januarja, mislim da 6.1. Najboljša varianta ti je, da če ti ne podaljšajo pogodbe, da greš na bolniško nekje sredi dec. Vsekakor moraš biti ob izteku pogodbe na bolniški. Ker potem ti pripada bolniško nadomestilo še za nadaljnih 30 dni, ki ga krije ZZZS. Ti rabiš pa samo za 6 dni in potem je že porodniška. Tako da finančno bo vse ok. Če sem nerazumljivo napisala, mi javi na zs, da ti opišem svoj primer. Tole z ZZZS namreč ve zelo malo žensk, ker jim na zavodu "pozabijo" omenit. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Nončika -> RE: brezposelna pred porodom (25.10.2008 20:52:55)

Pred iztekom pogodbe si zriktaj bolniško.




želva -> RE: brezposelna pred porodom (25.10.2008 21:07:22)

Na dan nastpoa porodniške moraš biti zaposlena, ali prijavljena na zavodu in dobivati nadomestilo, ali biti na bolniški. Ne smeš biti samo brezposelna, ker drugače ti pripada minimalka neglede na zadnjih 12 prihodkov. Vem, ker se meni dogaja isto in upam na bolniško.




benika -> RE: brezposelna pred porodom (25.10.2008 21:20:47)

Na dan nastpoa porodniške moraš biti zaposlena, ali prijavljena na zavodu in dobivati nadomestilo, ali biti na bolniški. Ne smeš biti samo brezposelna, ker drugače ti pripada minimalka neglede na zadnjih 12 prihodkov. Vem, ker se meni dogaja isto in upam na bolniško.


Ne, to pa ni res. Če si bila v zadnjih 3 letih najmanj 12 mesecev zaposlena, boš dobila porodniško. Vendar...v obračun se ti vzamejo prihodki zadnjih 12 mesecev pred nastopom porodniške. V izračun se vzamejo neto plače, za tiste mesece, ko pa nisi bila zaposlena, pa ti v izračun vzamejo 55% minimalne plače.




želva -> RE: brezposelna pred porodom (26.10.2008 7:47:55)

IZVIRNO SPOROČILO: benika

Na dan nastpoa porodniške moraš biti zaposlena, ali prijavljena na zavodu in dobivati nadomestilo, ali biti na bolniški. Ne smeš biti samo brezposelna, ker drugače ti pripada minimalka neglede na zadnjih 12 prihodkov. Vem, ker se meni dogaja isto in upam na bolniško.


Ne, to pa ni res. Če si bila v zadnjih 3 letih najmanj 12 mesecev zaposlena, boš dobila porodniško. Vendar...v obračun se ti vzamejo prihodki zadnjih 12 mesecev pred nastopom porodniške. V izračun se vzamejo neto plače, za tiste mesece, ko pa nisi bila zaposlena, pa ti v izračun vzamejo 55% minimalne plače.

v kolikor so meni povedali en mesec nazaj, na CSD, moraš biti dan pred popodniško zaposlen. Sicer je bilo o tem govora ne dolgo nazaj . Poiščite link






benika -> RE: brezposelna pred porodom (26.10.2008 8:09:29)

No, jaz pred nastopom porodniške nisem bila zaposlena, pa sem vseeno prejemala porodniško, tako da ne vem, no.




Adelina -> RE: brezposelna pred porodom (26.10.2008 10:32:11)

jaz




Adelina -> RE: brezposelna pred porodom (26.10.2008 10:38:48)

Se opravičujem za prejšnjo sporočilo.
Res je, da če si na dan nastopa porodniške nezaposlen, si pa bil zaposlen v zadnjih treh letih najmanj 12 mesecev, ti pripada porodniška (sem bila 2x tako na porodniški). Se pa ne obračuna glede na dohodke zadnjih 12 mesecev ampak se za osnovo vzame 55% minimalne plače, katera se za vsak mesec delovne dobe v teh treh letih poveča za 2%, vendar ne za več kot 50%. Tako da maximum znese 105% minimalne plače.




želva -> RE: brezposelna pred porodom (26.10.2008 11:28:40)

IZVIRNO SPOROČILO: Adelina

Se opravičujem za prejšnjo sporočilo.
Res je, da če si na dan nastopa porodniške nezaposlen, si pa bil zaposlen v zadnjih treh letih najmanj 12 mesecev, ti pripada porodniška (sem bila 2x tako na porodniški). Se pa ne obračuna glede na dohodke zadnjih 12 mesecev ampak se za osnovo vzame 55% minimalne plače, katera se za vsak mesec delovne dobe v teh treh letih poveča za 2%, vendar ne za več kot 50%. Tako da maximum znese 105% minimalne plače.

no, tako so meni razložili, samo podrobnosti si nisem zapomnila[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley9.gif[/image], zapomnila sem si samo, da bi to zneslo veliko manj od "moje" porodniške




benika -> RE: brezposelna pred porodom (26.10.2008 11:43:30)

Sedaj sem zaposlena. Pogodba se mi izteče 31.12.2008. PDP imam 3.2.2009. Ne vem točno, kdaj lahko nastopim porodniško in ker se mi pogodba izteče konec decembra, ali sem upravičena do porodniškega nadomestila.


Glej, tebi se bodo v izračun vzeli dohodki od decembra 2007 do decembra 2008. Ker si v vseh teh mesecih dobivala plačo, bo tudi porodniška enaka tvoji neto plači (zmanjšana seveda za prevoz in malico).




benika -> RE: brezposelna pred porodom (26.10.2008 11:47:08)

Se pa ne obračuna glede na dohodke zadnjih 12 mesecev ampak se za osnovo vzame 55% minimalne plače, katera se za vsak mesec delovne dobe v teh treh letih poveča za 2%, vendar ne za več kot 50%. Tako da maximum znese 105% minimalne plače.


Ja seveda se obračuna za prihodke zadnjih 12 mesecev pred nastopom porodniške. Če si npr. prejemal 5 mesecev plačo, se ti bo v izračun vzelo teh 5 mesecev, za ostalih 7 mesecev ti bodo pa v izračun vzeli 55% minimalne plače. Če pa npr. zadnjih 12 mesecev plače nisi prejemala in si bila prej zaposlena vsaj 1 leto v zadnjih 3 letih, se ti bo pa za teh 12 mesecev v izračun vzelo 55%  minimalne plače, ki se poveča za tiste 2% za vsak mesec delovne dobe v zadnjih 3 letih.

Komplicirano je, vem[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Adelina -> RE: brezposelna pred porodom (27.10.2008 14:22:43)


IZVIRNO SPOROČILO: benika

Ja seveda se obračuna za prihodke zadnjih 12 mesecev pred nastopom porodniške. Če si npr. prejemal 5 mesecev plačo, se ti bo v izračun vzelo teh 5 mesecev, za ostalih 7 mesecev ti bodo pa v izračun vzeli 55% minimalne plače. Če pa npr. zadnjih 12 mesecev plače nisi prejemala in si bila prej zaposlena vsaj 1 leto v zadnjih 3 letih, se ti bo pa za teh 12 mesecev v izračun vzelo 55% minimalne plače, ki se poveča za tiste 2% za vsak mesec delovne dobe v zadnjih 3 letih.

Komplicirano je, vem[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]



Benika, ni res. Tisto o povprečju zadnjih 12 plač in manjkajočih mesecih 55% velja, če si na dan nastopa porodnišlke zaposlen, če ne pa se obračuna po tistem ključu, ki sem ga zgoraj napisala. 2x sem tako dobivala porodniško (sem bila ob nastopu brezposelna), pa mi nikoli ni bilo treba predložiti preteklih plač iz prejšnje službe. Pa brez zamere!




blaža -> RE: brezposelna pred porodom (27.10.2008 14:59:49)

je




sazi -> RE: brezposelna pred porodom (27.10.2008 19:53:29)

Ne, to pa ni res. Če si bila v zadnjih 3 letih najmanj 12 mesecev zaposlena, boš dobila porodniško. Vendar...v obračun se ti vzamejo prihodki zadnjih 12 mesecev pred nastopom porodniške. V izračun se vzamejo neto plače, za tiste mesece, ko pa nisi bila zaposlena, pa ti v izračun vzamejo 55% minimalne plače.


Točno tako. Dan pred nastopom porodniške MORAš biti zavarovana za starševsko varstvo (torej služba ali nadomestilo na zavodu ali bolnišk), da prejemaš porodnuiško glede na tvoje prihodkje 12 mesecev pred nastopom porodniške.
Če na ta dan nisi zavarovana, pa imaš lahko pre 20 let delovne dobe, dobiš porodniško v višini 55% minimalne plače + 2% za vsak dodaten mesec več, kolikor imaš v zadnjih treh letih več delovne dobe od 12 mesecev.




Stran: [1]