dediščina (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


čmrgelj -> dediščina (12.10.2009 19:51:38)

Kaj bi naredile?
Starša sta zgradila hišo, imela 3 otroke, se ločila, prvi otrok je bil povod da sta se sploh poročila, tretji pa da bi pa še vseeno vstala skupaj - pa nista. Po ločitvi nikoli uredila premoženskega stanja, oče se odseli v hiši ostane mati z otroki.
Leta so tekla, otroci odrastejo in si ustvarjajo svoje družine, hiša se razdeli- prepiše na prvega in tretjega otroka vsakemu polovica.
Kaj storiti drugemu otroku, je zamera matere res tako velika da je bil le drugi otrok zaželjen iz strani očeta, da je pri razdeljevanju premoženja nanj totalno pozabila?!




enea -> RE: dediščina (12.10.2009 20:00:13)

Nisem v podobni situaciji, in mislim da nikoli ne bom, ker sem edinka [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image], kar se mi pa malo svita, jaz mislim da drugi otrok ( če si to ti) lahko na razpravi o dediščini, oporoko spodbija/š. In naj mu/ti izpačajo svoj delež, se pravi tretjino hiše.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden2.gif[/image] Kaj je hiša večstanovanjska, ali bosta 1 in 3 otrok ostala v hiši?[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




čmrgelj -> RE: dediščina (12.10.2009 20:05:49)

Ja prvi in tretji bosta vstala v hiši, ker sta si že vse preuredila, problem je pa v tem če bi sprožla postopek ki ga upisuješ, bi se verjetno zih skregal in to za zmer.





vanilla -> RE: dediščina (12.10.2009 20:12:51)

saj pa maš po zakonu pravico do 1/3 hiše.. Če pa sta že prepis naredila in je uradno vsak od otrok dobil eno polovico, imaš pravico do nujnega deleža (to pa je polovica tistega, kar ti bi pripadalo po načelu pravičnosti (torej 1/6 hiše). Torej ti lahko od bratov in sester zahtevaš izplačilo nujnega deleža, ki pa je v denarju ali v naravi - stvar dogovora.

Da boš s tem povzročila prepir? No, to je že druga stvar, vsekakor TI pravice IMAŠ! In zakaj bi ti 1. in 3. otrok sploh odrekala tvojo zakonito pravico vsaj do nujnega deleža?







enea -> RE: dediščina (12.10.2009 20:12:52)

Pa probaj se prej pogovorit z njima, ali po kakšen nasvet k odvetniku. Kaj pa oče. tako kot si rekla, če je oz si prišla na svet z njegovo ljubeznijo, naj ti pa njegovo hišo prepiše nate, ali se pa z materjo pogovori in naj ti pove zakaj je tako naredila[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Ok, malo sem zakomplicirala, pa upam da razumeš kaj sem ti hotela povedat.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




sonček85 -> RE: dediščina (12.10.2009 20:16:41)

če že druga ne lahko zahtevaš nujni delež in te onadva lepo izplačata.Isto si njun otrok in ti pripada ,ne pa samo njima.




čmrgelj -> RE: dediščina (12.10.2009 20:23:07)

sej sploh ne vem če si želim svoj del, boli me to da sem zvedla to šele takrat ko so to že naredil, dobesedno za mojim hrbtom so lepo prepisal mene pa kot da me ni, tudi malo omenili ne





Kliki -> RE: dediščina (12.10.2009 20:24:01)

Se strinjam s Sončkim.




Pikec -> RE: dediščina (12.10.2009 20:24:48)

Če ne prej boš vprašana kaj o tem meniš takrat ko bo mama umrla. Boš kot dedič vabljena na zapuščinsko razpravo. Boš pa takrat vidla kaj in kako.




Petka09 -> RE: dediščina (12.10.2009 20:28:08)

IZVIRNO SPOROČILO: čmrgelj

sej sploh ne vem če si želim svoj del, boli me to da sem zvedla to šele takrat ko so to že naredil, dobesedno za mojim hrbtom so lepo prepisal mene pa kot da me ni, tudi malo omenili ne




Glej, očitno odnose tut prej niste meli poštimane... Verjetno si takšne in drugačne krivice doživljala že prej. Saj ne more nekdo nečesa takega nardit, prej ste se pa recimo imeli radi, se videvali, preživljali skupne dneve v ljubezni in harmoniji..... to je nemogoče. Torej, verjetno imate že od prej familijarne probleme in je to zdaj logična posledica vsega. Verjamem, da te boli... Vendar jaz bi jim v vsakem primeru zabila kajlo nazaj in zahtevala, da mi izplačajo vsaj nujni delež. Ne bi se pustila tako obupavati in jokati. Če oni niso pomislili name, tudi jaz ne bi zdaj mislila na njih in jim vse lepo prepustila.

Aja, saj sta pa oče in mama bila lastnik vsak polovico, ne? In praviš, da je mama pozabila nate.... Kje je pa tu oče? Saj je tudi on solastnik. A je on svojo polovico prepisal materi in ga je ona izplačala al kako? Ker drugače ima tudi on besedo pri vsem, če te je edino on imel rad, kot praviš.




čmrgelj -> RE: dediščina (12.10.2009 20:28:39)

kaj bi ve naredile, bi sprožle postopek že sedaj ali počakale do .....  da ne napišem -zapušinske




čmrgelj -> RE: dediščina (12.10.2009 20:35:28)

Oče je od daleč prišel podpisat papirje, prašal če so se z menoj domenil, nalagali so ga češ da so se in je lepo podpisal, tudi od njega je bilo skrajno neodgovorno, naredilo se je tko kot je rekla mama. Šele ko je enkrat podpisal je mene prašal kaj smo se zmenil in šele takrat sem zvedla kaj mi je blo storjeno




vanilla -> RE: dediščina (12.10.2009 20:47:05)

Jaz bi nujni delež zahtevala takoj, ne bi čakala do zapuščinske, ki bo lahko šele čez **** let. Saj se ne gre v bistvu za denar, gre pa se za to, da se pokaže kje je pravica. Ne moreš ostat brez vsega - niti ne smeš!




*alja* -> RE: dediščina (13.10.2009 9:56:02)

Kaj pa oče, on tudi nekje živi, pa ti naj napiše njegovo hišo ali stanovanje (oziroma njegovo premoženje).




čmrgelj -> RE: dediščina (13.10.2009 12:39:17)

IZVIRNO SPOROČILO: *alja*

Kaj pa oče, on tudi nekje živi, pa ti naj napiše njegovo hišo ali stanovanje (oziroma njegovo premoženje).


oče si je ustvaril novo življenje z novo ženo s katero ima tudi otroke, in mi je čist logično da premoženje ki ga je ustvaril z mojo mamo razdeli med nas tri, premoženje ki pa ga je ustvaril z drugo pa razdeli med otroke ki jih ima z njo.




kasso -> RE: dediščina (13.10.2009 12:53:19)

Menim, da lahko nujni delež zahtevaš šele po materini smrti... Nisem še slišala, da imaš do tega pravico že prej[sm=zmeden.gif].




liliana -> RE: dediščina (13.10.2009 14:30:35)

IZVIRNO SPOROČILO: čmrgelj

kaj bi ve naredile, bi sprožle postopek že sedaj ali počakale do .....  da ne napišem -zapušinske


Nujnega deleža ne moreš zahtevati zdaj....lahko ga šele po smrti......

Na kakšen način pa so starši prepisali premoženje na tvoje brate......? A z darilno pogodbo?




Anonimen -> RE: dediščina (13.10.2009 14:31:47)

Lahko že zdaj sprožiš in lahko pride do razveljavitve. Samo postopek je dolgotrajen, pa seveda precej € v žepu moraš imet.




čmrgelj -> RE: dediščina (13.10.2009 16:43:45)

ne bi vedla a so to z darilno pogodbo ali kako drugo, ko so prepisal sem šel zvedla da samo njima. šele čez kak mesec sem sploh zvedla katastrsko št. tako da sem lahko prek neta prevela na koga je napisan, in res je nanju.

Pomojem je najbol da grem po zemljiški izpisek zdej k mam št. in z tem kakega odvetnika prašat kaj sploh lahk.

Me pa zanima kaj bi večina vas tu gor naredila če bi bla v taki situaciji?




Oceania -> RE: dediščina (13.10.2009 17:33:36)

Pogodba je verjetno darilna, ker pri izročilni bi morala biti čmrgelj zraven.




Kepica83 -> RE: dediščina (13.10.2009 17:52:59)

Čmrgelj jaz bi na tvojem mestu zahtevala svoj del kateri ti pripada. Postavi se za sebe, in jim ne dovoli da se ti smejijo za hrbtom. Pa lepo prosim požvižgaj se na to kreganje z temi ljudmi, ker če so se oni požvižgali nate se daj pa še ti na njih. In poskrbi za svojo ritko in da bo pravici zadoščeno!!! Ne bodi ti tista ki bo lepo tiho samo da nebo kreganja. A je kateri od njih rekel joj ne smemo tega nardit, nebi rad/a da se skregamo. ?? seveda ne! Ker jih samo njihova rit briga. Ko j... tako žlahto. Žlahta je raztrgana plahta. Zapomni si to.

Jaz bi jim že pokazala[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]

Veš zakaj so mogoče vse na 1.in3. pisali? Mogoče so želeli vzet kak hipotekarni kredit da bi si lahko uredili dom in so seveda na nekaj morali vzeti hipoteko. Tako da.. mogoče je bil to razlog.




vanilla -> RE: dediščina (13.10.2009 18:56:29)

IZVIRNO SPOROČILO: čmrgelj

IZVIRNO SPOROČILO: *alja*

Kaj pa oče, on tudi nekje živi, pa ti naj napiše njegovo hišo ali stanovanje (oziroma njegovo premoženje).


oče si je ustvaril novo življenje z novo ženo s katero ima tudi otroke, in mi je čist logično da premoženje ki ga je ustvaril z mojo mamo razdeli med nas tri, premoženje ki pa ga je ustvaril z drugo pa razdeli med otroke ki jih ima z njo.




Ja, to je logično, vendar če je z drugo ženo ustvaril precej večje premoženje, kot ga je imel tu z mamo in vami, potem imate njegovi otroci (ki živite pri mami) tudi pravico nad deležem tistega, kar je tam ustvaril.

Če pa je tam, kjer zdaj živi približno isto premoženjsko stanje kot ga imate tu z mamo in ima tudi enako število otrok, potem bi sodišče prisodilo, da se je vse razdelilo pravično (in otroci, ki živite pri mami, ne bi dobili nič od očeta od premoženja, ki ga je ustvaril z novo ženo)




liliana -> RE: dediščina (13.10.2009 20:56:19)

IZVIRNO SPOROČILO: čmrgelj

ne bi vedla a so to z darilno pogodbo ali kako drugo, ko so prepisal sem šel zvedla da samo njima. šele čez kak mesec sem sploh zvedla katastrsko št. tako da sem lahko prek neta prevela na koga je napisan, in res je nanju.

Pomojem je najbol da grem po zemljiški izpisek zdej k mam št. in z tem kakega odvetnika prašat kaj sploh lahk.

Me pa zanima kaj bi večina vas tu gor naredila če bi bla v taki situaciji?



Ja, verjetno je pogodba darilna.....ker izročilno bi tudi morala ti podpisati....pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju, pa bi se premoženje staršev šele po smrti staršev prepisalo na brata (pri taki pogodbi pa ne moreš praktično zahtevati nič)....in če je pogodba darilna, lahko zahtevaš nujni delež.....nimam pojma, kako je s tem, če ga želiš pred smrtjo staršev....

Težko povem kaj bi storila, če bi bila v taki situaciji.....verjetno bi najprej stopila do matere in bratov (istočasno) in jih vprašala kdaj so pa mislili njivo in goščo name prepisati.......potem pa bi "čakala", da mati umrejo in zahtevala kar mi pripada....če ne že zaradi drugega, zaradi moralnega zadoščenja, da sta brata dobila vse na pladnju servirano, jaz pa sem se morala zaradi nakupa stanovanja za 20 let zakreditirati....




onka -> RE: dediščina (18.10.2009 21:41:43)

Nujni delež lahko zahtevaš samo po smrti na zapuščinski.
Edina možnost je, da greš do mame in drugih dveh bratov ali sester, kar imaš, udariš po mizi in rečeš, da tudi tebi pripada delež in če ne želijo imeti problemov s teboj ob zapuščinski, naj pač te zadeve uredijo s  tabo že zdaj in te naj ali izplačajo ali dodelijo dediščino v naravi (nepremičnine in podobno). Glede na to, da sta onedva solastnika je najbolje zahtevati izplačilo.
Naj ti bo jasno, da ti to pripada in da se boste verjetno zaradi tega res skregali, ampak kaj je bolje, se nasmihati takim ljudem, ki so nepošteni do tebe ali jim pokazati, kar je prav, pa sebe spoštovati. Kako pa da se oni niso zbali, ko so tako naredili, ali boš ti z njimi še sploh še dobro v odnosih...pa veš zakaj, ker jim dol maha za tebe in tvoje prijateljstvo - edini nasvet POSTAVI SE ZASE, KER TO JE TVOJE!
Pa preden podpišeš karkoli zares preberi in kar ti ne bi bilo jasno, se posvetuj z odvetnikom.
Me pa zanima, kakšni odnosi so bili prej s tvojo mamo, ker sem sama v podobnem šmornu z dediščino-odnosi?




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (18.10.2009 21:54:13)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>