[Brisano sporočilo] (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 13:59:58)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




ledenaa -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:05:25)

V šolah je že toliko tega da je kar groza
če bosta hotela bosta lahko popoldan hodila k verouku, za verouk v šolah pa sem proti




miapia -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:05:52)

Sem proti verouku v šolah, sem pa za izobraževanje otrok o različnih veroizpovedih, kar je mislim da že izbirna vsebina. Me pa popravite, če se motim. Lahko je pa verouk ena od izbirnih vsebin. Vera je stvar in pravica vsakega posameznika in je kršenje človekove pravice, če se ga posiljuje z eno vero, katere sploh ni pripadnik. Tudi sama nimam nič proti veri, vsak ima svojo, v cerkev pa ne hodim že 15 let, ker se mi zdi nesmiselno. Cerkev je institucija, s katero vera nima nobene povezave oz. je vsaj jaz ne vidim. Ja, vidim jo, za pobiranje denarja in pranje možganov.




Arwenko -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:06:44)

Hja, jaz tudi nimam osebno nič proti verouku, ampak mislim da v šoli nima kaj iskat, zato ker je to privatna zadeva vsakega posameznika in tisti, ki to želi jo naj ima, tisti, ki ne pa tudi ne. Prav tako se mi verouk v šoli zdi žalitev tistih, ki so drugačne vere, ali pa le-te nimajo. O samih verstvih sveta smo se mi učili pri etiki v 7. razredu in pa pri gegrafiji/zemljepisu, mislim da to popolnoma zadostuje. Verouk o katerem se govori, pa je verouk, ki bi ga izvajala katoliška cerkev znotraj pouka, tega pa ne podpiram. 

Aja, pa nisem član te skupine, ker se mi hujskanje za/proti zdi prav tako brezveze.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:08:18)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:09:30)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Gordana-3 -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:10:28)

ne vem, če bi se pri klasičnem verouku, kot ga razumemo vsi, učili še o kakšnih drugih verstvih, kot o rimskokatoliški veri. in kdo bi učil verouk? kak pater ali duhovnik?
če že, potem se naj uvede nek predmet, kjer bi se učili o vseh verstvih sveta in njihovih značilnostih, prepoznavnosti, razširjenosti ipd. ali pa kaj takega že imajo? ne vem ...




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:12:14)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




oka -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:18:58)

Saj mislim, da je bilo nekaj takšnega mišljeno. Ne verouk, kot ga poznamo iz župnišč, ampak bolj verska vzgoja. To dvoje se mi zdi pa kakor noč in dan.


Ja, samo ti si v naslovu napisala VEROUK ne verska vzgoja. In to sta dve čisto drugačni zadevi. Ker verska vzgoja kot jo razumem jaz, je predstavljanje različnih ver, njihove zgodovine in običajev, splošna razgledanost, da na tem svetu obstaja več ver. Ne pa učenje neke absolutne božje resnice, kot jo učijo pri verouku.




zmajaz -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:20:58)

IZVIRNO SPOROČILO: Lisička Dada
Saj verouk ne pomeni prerpičevanje v verovanje (zame, no), ampak učenje o veri, v čemer pa ne vidim nič slabega.

A si kdaj hodila k verouku?  Jaz sem celo OŠ in se ne bi strinjala s to trditvijo.

IZVIRNO SPOROČILO: Lisička Dada
Pa naj se otroci naučijo, kakšna verstva vse obstajajo na tem svetu in kako so sploh nastala.


OK - če bi bilo v teh smeri - nepristranska predstavitev različnih verstev, njihovega bistva, nastanka, zgodovine itd. bi se še strinjala. Ampak kdo bi pa to poučeval, kdo ima tako dobro znanje s tega področja? Se bojim da bi bila vse skupaj samo krinka za vsiljevanje krščanstva - vemo, da se je RKC poslužala že dosti nizkotnih načinov za vsiljevanje svoje vere - zato sem proti.




uškinamama -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:21:17)

V 7.členu ustave se skriva odgovor.  [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:21:51)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Sibil_ -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:23:16)

Ker bi to zelo podkrepilo cerkev kot ustanovo, čemur pa ostro nasprotujem. Cerkev kot ustanova se nima kaj mešat v vzgojo otrok. In čudno, da je ravno rimskokatoliška tako zagreta - očitno bi svoje patre al župnike še v šolah inštalirali. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]

Če bi imeli predmet verstva po svetu npr. bi bilo super, ampak roko na srce - a bi bilo materiala za celo leto? Po moje bi morali narediti predmet recimo splošna razgledanost in tam učiti vse kar je dejansko del splošne kulture. Tu bi bila verstva, pa bonton itn. Za to bi bila takoj, ampak s predpostavko, da tega ne vodi nobena cerkev temveč pač en profesor na šoli, ki je za to usposobljen (no, za splošno razgledanost bi morali biti itak vsi, hehe).[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




liliana -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:24:07)

IZVIRNO SPOROČILO: Lisička Dada

IZVIRNO SPOROČILO: Arwenko
Prav tako se mi verouk v šoli zdi žalitev tistih, ki so drugačne vere, ali pa le-te nimajo.

Kaj ni pod "verouk v šolah" mišljeno poučevanje o različnih verah (kar še ne pomeni siljenje nekoga v to, da bi v karkoli veroval, temveč samo učenje o tem, kaj vse obstaja)?


Pazi lisička, "verouk" in "verstva" sta povsem različna pojma.....pri katoliškem verouku se ne boš učila o Martinu Lutru, o vzhodni in zahodni krščanski cerkvi.....muslimani, pa če že bodo omenjeni, bodo omenjeni kot neverniki......[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Predmet verstva in etika pa že obstaja kot izbirni predmet na šolah, ki so si ga seveda izbrale kot izbirni predmet.......




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:26:20)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




mamamajča -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:38:38)

Jaz nimam nič proti temu!




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:39:14)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




ribica. -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:40:24)

vsaka vera je voda na svoj mlin. Vsak "dušni pastir" se bori zato da pridobi čimveč "ovčic". Kaj torej je to? Zakaj bi sploh imeli potrebo po tem da se smatramo pripadnike neke vere, če po drug strani trdimo da so vse vere dobre?? Zakaj bi tekmovali v tem koga je več? Zakaj bi merili moči zaradi ver? Zakaj bi sploh merili moči, če pa smo vsi zemljani? Torej zakaj bi moj otrok bil pripadnik katerekoli vere? BO potem bolj božji, bolj ljubljen, bo šel zagotovo v nebesa?
Tudi jaz sem proti verouku v šoli. Versko vzgojo bi se dalo pa vključiti tudi v kak drug predmet, če bi bil to res interes da otroke naučimo kaj o drugih ljudeh in njihovih navadah. NIkakor pa to ne more biti verouk, kjer bi nek župnik nabadal da smo grešniki in kaj smemo in česa ne!




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:43:17)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




miapia -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:44:26)


IZVIRNO SPOROČILO: Gordana-3

ne vem, če bi se pri klasičnem verouku, kot ga razumemo vsi, učili še o kakšnih drugih verstvih, kot o rimskokatoliški veri. in kdo bi učil verouk? kak pater ali duhovnik?
če že, potem se naj uvede nek predmet, kjer bi se učili o vseh verstvih sveta in njihovih značilnostih, prepoznavnosti, razširjenosti ipd. ali pa kaj takega že imajo? ne vem ...

Točno tako. Pripadniki katoliške vere ne morejo učiti o drugih verah. Po moje celo da ne smejo. To je isto kot pri načelu konkurence.
Če že, naj profesorica družbenih ved uči o verah.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (8.12.2009 14:46:06)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




oka -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:48:47)

Saj verouk ne pomeni prerpičevanje v verovanje (zame, no), ampak učenje o veri, v čemer pa ne vidim nič slabega. Pa naj se otroci naučijo, kakšna verstva vse obstajajo na tem svetu in kako so sploh nastala. Jasno, da bi bila pri nas krščanska vera v ospredju, ampak morda bi pa otroci tako vsaj spoznali kakšno od krščanskih vrednot (ki v svoji osnovi sploh niso slabe) - ali bi jo potem upoštevali ali ne oz. ali bi potem verovali ali ne, je pa njihova stvar. Saj so v OŠ že dovolj stari in inteligentni, da se sami odločajo.


Po temle sklepam, da ne ločiš med veroukom in poukom o verstvih, ki obstajajo na tem svetu. In zakaj bi morala biti pri nas krščanska (oz. katoliška) vera v ospredju? A ni potem to posiljevanje, če imaš v razredu učenca, ki je muslimanske veroizpovedi? Pa ločevanje na verujoče in neverujoče, katolike, budiste in muslimane? Kakorkoli obrneš, če bi dobila prednost katoliška vera in to samo zato, ker prednjači, je to avtomatično diskriminiranje in zapostavljanje tistih učencev, ki ji ne pripadajo. Enakopravnost?
Krščanske vrednote pa moji otroci spoznavajo kar lepo doma. Za to, da vesta, da je npr. kraja nedopustna ne rabita verouka ampak mojo vzgojo. In če jim tega ne dotupiš doma, ti noben verouk ne bo pomagal. Ker kakšen pa je to princip, da spoved, nekaj zdravihmarij in donacija izbrišeta greh?
Jaz sem pač mnenja, da tisti, ki želi, da otrok obiskuje verouk že ima to možnost in se ta pouk opravlja tam, kamor paše. V župnišču.




mika -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:52:41)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana


Pazi lisička, "verouk" in "verstva" sta povsem različna pojma.....pri katoliškem verouku se ne boš učila o Martinu Lutru, o vzhodni in zahodni krščanski cerkvi.....muslimani, pa če že bodo omenjeni, bodo omenjeni kot neverniki......[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Predmet verstva in etika pa že obstaja kot izbirni predmet na šolah, ki so si ga seveda izbrale kot izbirni predmet.......



lILIANA, kam si pa ti hodila k verouku, da so vas tako učil[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image] ...jaz imam same dobre izkušnje in nikol niso poniževali drugi verstev. Pa tud sedaj, ko imamo praznike, si jih predstavniki različnih ver voščijo med sabo. RKC se je začela zavedat, da se bo morala začet borit za vernike, ampak ne s s prisilo. Sem gledala v ned. novega nadškofa (pozabila priimek) in je veliko bolj fleksibilen in pripravljen na pogovor, kot pred časom Rode...ta jih je odganjal[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image].  Niti ne vsiljuje verouka v šoli, kot predmet učnega načrta, ampak da šola samo omogoči prostor, kjer se bi ga izvajalo, ker so nekateri otroci precej oddaljeni.
Ponekod menda to že poteka.

pri nas je cerkev oddaljena pribl. 10km, šola je pa stran 500m. In če se bo pupa odločila hodit k verouku, bi mi sigurno bilo lažje jo vozit v šolo, kasneje bi šla tud peš, kot pa jo tako daleč vozit v župnišče, pod katero sodimo.

Učenje verstev že obstaja, ja. Tako da ne razumem zakaj je treba sploh ustanovit kakšno skupino[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image] . najbrž se nekaterim zamegli um, ko  slišijo samo  V od verstev[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image] .

Kar se pa tiče verouka v okviru učnega programa, pa sploh ni debate. Šola je šola, cerkev tu nima kaj izkati in vpletati. Takrat bi pa spet lahko prišlo do kakšne prisile, obvezno vsako nedeljo k maši in nosit raznorazna opravičila, zakaj niso bili prisotni. Na Hrvaškem, vsaj tu kjer jaz poznam je bilo precej hudo, ker so imeli groznega župnika. Sedaj imajo mladega, motorista, ki je blizu ljudem in ima polno cerkev.

Sicer pa ni strahu, da bi kdaj sploh do tega prišlo, ustava je jasna[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




oka -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 14:55:13)

Sem gledala v ned. novega nadškofa (pozabila priimek)


Stres je novi nadškof.




rija -> RE: Kaj imate toliko proti verouku v šolah? (8.12.2009 15:06:49)

jaz sem absolutno proti.

še malo, pa nam bodo od plač cerkveni davek odtegovali [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>