dvig minimalne plače in porodniška (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


romy -> dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:04:47)

Ali se bo zdaj res dvignila minimalna plača na 734,15 evra bruto??

Ali to pomeni, da npr: če se zaposlim par dni pred PDP sem upravičena do 403,78 eur bruto porodniške??

Zmajaz....help me [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anonimen -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:06:47)

kaj pa me, ko ze prejemamo porodnisko?
se tudi kaj dvigne?


zmajaaaaaaz!!!!![image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




romy -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:10:42)

Miška, koliko porodniške dobiš zdaj?




alexjera -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:16:08)

Na žalost se nič ne spremeni, ker se za porodniško šteje povprečje 12 zadnjih plač in se bo ta dvig poznal šele tistim, ki bodo vlagale čez 12 mesecev. Za porodniško velja, kolikor vlagaš, toliko dobiš. Temu se pravi socialna država - kruto, a resnično.




Anonimen -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:16:49)

430




romy -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:21:53)

IZVIRNO SPOROČILO: alexjera

Na žalost se nič ne spremeni, ker se za porodniško šteje povprečje 12 zadnjih plač in se bo ta dvig poznal šele tistim, ki bodo vlagale čez 12 mesecev. Za porodniško velja, kolikor vlagaš, toliko dobiš. Temu se pravi socialna država - kruto, a resnično.


Govorim o tem, da nisi zaposlen in se zaposliš par dni pred PDP, potem itak dobiš samo 55% min. plače.
Ampak a se ta minimalka upošteva za 12 messecev nazaj, ali tekoča??? Ker minimalna se itak par-krat na leto spremeni!




romy -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:23:13)

IZVIRNO SPOROČILO: miska_mccute

430


bruto?

Ampak si bila pred porodniško saj nekaj mesecev zaposlena, a ne???




alexjera -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:24:59)

Za 12 mesecev nazaj, ker itak nisi ničesar prispevala v skupen žep. Zakaj pa bi bila drugačna od tistih, ki jim država najprej vzama tretino trdo zaslužene plače, nato pa te nagrasi z povprečjem za nazaj?!




Anonimen -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:37:25)

neto 430

55%minimalne +24 x 2%
nanese 430.


v zadnjih treh letih sem bila zaposlena 24 mesecev.




romy -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:49:24)

Miška, oprosti moji nevednosti, ampak kaj [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] pomeni 24 x 2%





Anonimen -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:52:28)

romy, ce na dan nastopa porodniske nisi zaposlena, ti pripada

55% minimalne place

+

2% minimalne place za vsak mesec, ko si bila zaposlena v zadnjih treh letih.


jaz sem bila v zadnjih treh letih zaposlena 24 mesecev. in za vsak mesec dobim 2% minimalne place.


torej 24x2%

kapiš?[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




romy -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (16.2.2010 9:53:14)

aja [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley9.gif[/image]




zmajaz -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (18.2.2010 21:25:49)

Šele zdaj sem opazila to temo. [sm=smiley1.gif] Pa moram priznati, da nisem nič 100%, kako bo tale dvig vplival na te transferje. Načeloma je tako, da se gleda dohodek za 12 mesecev za nazaj in za mesece brezposelnosti se je vzelo 55% minimalne plače - take, kot je bila tiste mesece. Tale dvig minimalne plače in vse posledice, ki jih potegne za sabo še menda niti niso čisto razjasnjene. Ne vem - škoda, da kaj rečem, ker bo čisto na pamet. Morda pa bodo kaj upoštevali - ampak žal res ne vem.

Edino nekaj bi te opozorila romy - če se nameravaš zaposliti, se porodniška nastopi 28 dni pred PDP , vloga za porodniško naj bi se oddala najpozneje 30 dni pred PDP, torej se moraš zaposliti še nekaj dni pred tem rokom - recimo 33, 34 dni pred PDP; da uspeš še urediti vse papirje. Teh 28 dni se namreč ne da prenesti v obdobje po porodu in ti sicer propadejo (razen v primeru prezgodnjega poroda).




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (19.2.2010 10:13:56)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Anonimen -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (19.2.2010 10:16:19)

romy, pa fajn preracunaj, ce se ti splača zaposlit par dni pred nastopom porodniske.

meni se ni splačalo. vec dobim zdaj, kot ce bi bila takrat zaposlena.




zmajaz -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (19.2.2010 10:20:12)

IZVIRNO SPOROČILO: miska_mccute
romy, pa fajn preracunaj, ce se ti splača zaposlit par dni pred nastopom porodniske.

meni se ni splačalo. vec dobim zdaj, kot ce bi bila takrat zaposlena.

Ti dobiš več zato, ker si imela že kar nekaj delovne dobe v zadnjih 3 letih pred nastopom porodniške, romy je pa, če prav razumem, nima - če jo slučajno ima, je pa druga pesem. Če nima najmanj 12 mesecev delovne dobe v zanjih 3 letih pred nastopom porodniške in se pred nastopom ne bo zaposlila, bo dobila samo starševski dodatek (trenutno je to 193 eur mesečno).




zmajaz -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (19.2.2010 10:26:57)

Zivepo - 10 dni imaš prek zadosti, da vse urediš. Delodajalec te zaposli in prijavi v zavarovanje ter odjavi z zavoda. Takoj ko je to urejeno, izpolniš papirje za porodniško in jih odneseš na CSD (vloge dobiš pri njih ali pa si jih kar sprintaš s spletne strani od CSD Šiška - TUKAJ - vloga S-1/1, Priloga S-1, Priloga S-2). Stroškov z zaposlitvijo za minimalno plačo je cca. 12 eur na dan, od 25.4. pa delodajalec seveda s tabo nima več prav nobenih stroškov. Če ti pogodba o zaposlitvi poteče med porodniško, moraš to samo sporočiti CSD-ju, da ti oni dajo prijavo za zdr. zav. na ZZZS. Šele ko se ti izteče porodniška, pa se spet prijaviš na Zavod za zaposlovanje.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (20.2.2010 10:42:10)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




zmajaz -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (20.2.2010 10:44:10)

Takrat, ko urejaš porodniško, lahko krati tudi kar očetovstvo uredita. Za OD je pa tako, da po porodu oddaš novo vlogo in nanjo vpišeš oba otroka, tako da se odda samo 1, ne za vsakega otroka posebej.

Aja - glede naslovov ne bodo komplicirali, ker nikjer ne piše, da morate imeti stalno prebivališče na istem naslovu, če ste družina. Sprememba bi potem potegnila za sabo še spreminjanje osebnih dokumentov itd.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (20.2.2010 11:35:34)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




zmajaz -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (20.2.2010 11:42:37)

Za paket/denar itak ni ločene vloge, ampak se kar na vlogi za porodniško označi, kaj želiš. [sm=smiley1.gif]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (24.2.2010 22:14:13)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




zmajaz -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (24.2.2010 22:25:31)

V bistvu vpišeš samo tisti mesec in pol plače - otroški dodatek in socialna pomoč sta neobdavčjiva dohodka in se ne vpisujeta nikamor in ne upoštevata.
Drugače pa - s partnerjem pa uradno nista skupaj, ne? - imata urejeno preživnino itd., če se prav spomnim. Ker sicer bi te lahko on dal v olajšavo, kar bi se bolj splačalo, kot da dobiš vrnjeno dohodnino od 1,5 plače.




zmajaz -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (24.2.2010 22:38:33)

Aja - obrazec imaš TULE - samo izpolniš in potem spodaj klikneš "Natisni (PDF)" - to je drugače hkrati tudi obrazec, s katerim se lahko dela informativni izračun. [sm=smiley1.gif]




lunka1 -> RE: dvig minimalne plače in porodniška (25.2.2010 12:34:15)

Mene (kot brezposelno) pa zanima, če se bo mogoče zdaj, ko so povišali minimalno plačo, povišal tudi starševski dodatek?

Pa še nekaj - "porodniško" sem nastopila pred 10 dnevi (rok imam 15.3.) in kot sem razumela na CSD, imam časa, da nesem obrazec za starševski dodatek do 30 dni po porodu oz. nama je uslužbenka rekla, da naj moj partner po rojstvu otroka prinese vse papirje (torej moje - za starševski dodatek in njegovo - za očetovski dopust in otroške doklade). Sem prav razumela, ali morava kaj nesti na CSD še pred porodom?

Hvala, LP




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>