hernija (Polna verzija)

Forum >> [Družinsko življenje] >> Naše zdravje



Sporočilo


AURSKA -> hernija (20.10.2010 13:25:59)

Tašča ima "baje" HERNIJO na hrbtenici. Ali mi lahko kdo pove kaj pomeni ta izraz po domače, ker ona klanftra vse mogoče.




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:29:29)

išias oz. stisnjen živec v hrbtenici!?




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:33:52)

u bistvu naj bi bla hernija nekaksna poskodba diska oz kolka po domace... in zarad tega se dobi išias (bolecine v hrbetnici). nekak tko naj bi blo to..




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:35:24)

aha evo tukile mas eno obrazlozitev, ce ti bo kej pomagal:

Išijas
Išijas je bolečina v predelu hrbta - kolka, ki izhaja iz ledvene hrbtenice in se nadaljuje v eno izmed spodnjih okončin (nog) preko živca imenovanega išias. Včasih se ta bolečina razširi čisto do stopala.
[image]http://www.hrbtenica.tag.si/hrbtenica/isias.jpg[/image]Išijas - hernija diska
Išijas je v dveh tretjinah primerov posledica hernije diska, ki stiska eno od dveh korenin kolčnega živca. Običajno je ena od poškodovanih ploščic v degenerativni fazi, tam se tudi največkrat pojavi hernija. Bolečina pri išiasu je vzrok vnetja živčne korenine in ne zgolj zaradi neposrednega pritiska na živčni korenini L5 in S1. Pri osnovni diagnozi išijasa je potrebno določiti, katera od korenin (L5 ali S1) je napadena.

Vzroki za išias
Bolečina pri išiasu ponavadi pride nenadoma in sunkovito in je ponavadi posledica napačno izvedenega giba. Lahko pa se pojavi čisto brez pravega vzroka. Bolečina v hrbtu se lahko pojavi v različnih stopnjah. Lahko je zmerna in se okrepi le ob naporu, lahko pa je silovita in zelo boleča.

Kdaj se pojavi išias? 
Najpogostejša oblika išiasa med 25. in 40. letom starosti je hernija diska. Druge oblike išijasa se ponavadi pojavijo po 60. letu starosti. Ponavadi se bolečina pojavi šele po določenem času hoje - šepanje. V tem primeru gre za zožitev ledvenega kanala, ki draži išiasno korenino. Zožitev kanalov povzroči artroza sklepov ledvene hrbtenice.




TRIŠ -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:36:12)

Ja mislim da ji sledi operacija,mojo taščo je tako bolelo in po operaciji je kot rožica[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:38:01)

Hvala vam, saj veste kakšne so tašče.




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:38:38)

moja je najboljsa [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:39:31)

Pozabila pa sem vprašati, kakšne so kaj terapije pri takšni stvari.




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:40:56)

Blagor tebi in tvoji tašči[img]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/img]




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:43:44)

Kkšne znake pa je kazala tvoja tašča za to bolezen? Vem, da sem nadležna samo moram vedeti.




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:46:31)

moja ni mela tega..... mas pa tukile se par stvari:

Pri herniji medvretenčne ploščice je bolečina pogostejša v okončinah, redkejša pa v predelu hrbtenice.
V akutni fazi je gibljivost hrbtenice omejena, pogoste so nevrološke okvare (te so posledica pritiska vsebine medvretenčne ploščice na živčne korenine), refleksi so oslabljeni, mišični tonus pa je bodisi normalen bodisi oslabljen.
Če je prizadet živec, lahko pride do atrofije mišic sprednjega dela stegna ter posameznih golenskih in stopalnih mišic. Zato je pri postavljanju diagnoze pomemben pregled moči mišic, a tudi občutljivosti na dotik in refleksov.
Nadaljnja diagnostika je potrebna za določitev nevrološke okvare in odločanje o morebitnem operativnem zdravljenju.

So tvoji tasci ze povedal, ce je ta stvar potrebna operativnega zdravljenja?




Felicita -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:50:08)

hernija je po domače priščipek [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image] ne, resno - hernija je pruh, hernia discii pa ko medvretenčno ploščico ukleščita dve vretenci tako, da en del tega 'priščipka' potem pritiska na hrbtenjačo - boli oz. mrtvi/mrtviči nogo, roko, pol telesa je pa dokaj lahko popravljivo z operacijo (odščipnejo priščipnjen del).

simptomi? moja mami je to mela v križu, noga ji je mrtvela, mravljinčila, ni je mogla normalno pokrčit... po operaciji je ok.




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:52:36)

no, jaz sem hotla rect "kila" medvretencnih ploscic [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:52:50)

Imela je že vse nevrološke preiskave, magnetno resonanco celega telesa, img (upam da sem prav napisala), ortoped ji je rekel da ni nič kaj hujšega, ampak ona dobi tak napad da se ji moti po glavi, pravi da ne more hodit neki jo duši. Pristala je v bolnici kjer so naredili vse preiskave nevrološe... Povedali so ji da so vsi izvido o.k. ona pa še kr govori da je hrbtenica in bla bla bla




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 13:54:51)

ja in od kje potem njej da ima hernijo!? je na njene zeljniku zrastl?




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 14:00:10)

Ne ortope ji je rekel ampak da ni nič posebnega, zato že ne vemo več kako naprej. Najprej je bila na ortopedskem oddelku, imela je magnetno resonanco, povedali so ji da ima hernio ampak da ni nič posebnega, nato so jo prestavili na nevrološki oddelek, kjer so ji naredili vse preiskave in nič ne pokaže.




baguSka -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 14:04:50)

odkrili oz ugotovili so hernijo, ampak je u bistvu ne najdejo?

nism pametna. priznam..




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 14:08:19)

Tud js ne[img]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/img]




Felicita -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (20.10.2010 14:14:59)

verjetno so vidli hernijo, ampak ni tok/dovolj velika, da bi povzročala (kakršnekoli?) težave, zato so jo pošibal na nevro. jest druge variante ne najdem.




bubu_bibi -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (21.10.2010 16:30:56)

IZVIRNO SPOROČILO: Felicita

verjetno so vidli hernijo, ampak ni tok/dovolj velika, da bi povzročala (kakršnekoli?) težave, zato so jo pošibal na nevro. jest druge variante ne najdem.


Točno tako se tudi meni zdi. Ker hernija disci je kakšna koli oblika zdrsa medvretenčne ploščice iz mesta, kjer naj bi se nahajala, lahko tudi stran od hrbtenjače, levo/desno. In takrat ne povzroča nevroloških težav (kot so mravljinčenje, bolečina, ki se širi v nogo, motnje sfinktrov...). Lahko pa boli. Nekako, ko te 'uščipne' v hrbtenici in drži dokler ne 'vskoči' nazaj. In hernija kot hernija, če ne povzroča nevrološki težav, ni nujno (tj. urgentno) ortopedsko stanje.

Nasvet: naj z vsemi izvidi gre h kakšnemu (dobremu!!!) manualnemu (fizio)terapevtu.




AURSKA -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (25.10.2010 8:54:23)

Imam en nov podatek, imela naj bi hernijo amap obrnjeno navznoter, ponavadi je obrnjena navzven in nekam pritiska. A veste kaj o tem?




end1 -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (25.10.2010 9:08:58)


IZVIRNO SPOROČILO: baguSka

Lahko je zmerna in se okrepi le ob naporu, lahko pa je silovita in zelo boleča.

Kdaj se pojavi išias? 
Najpogostejša oblika išiasa med 25. in 40. letom starosti je hernija diska. Druge oblike išijasa se ponavadi pojavijo po 60. letu starosti. Ponavadi se bolečina pojavi šele po določenem času hoje - šepanje. V tem primeru gre za zožitev ledvenega kanala, ki draži išiasno korenino. Zožitev kanalov povzroči artroza sklepov ledvene hrbtenice.


to lahko bolečino sem jaz v petek začutla, pa je blo v soboto, kar hudo, danes pa je že boljš[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image]!sam pri dr. nisem bla, a bi mogla? Mogoče čakam kak bolj intenzivne bolečine, upam, da jih ne bo!!!




moteco -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (21.6.2012 14:22:08)

evo, obstaja celo neko zdravilo, da se hernija pozdravi? ta je p dobra. bi kera poskusila? jaz verjetno bom, da se le izognem operaciji, ki so jo bojim ko hudič križa




moteco -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (21.6.2012 14:23:15)

najprej ni hotel oddat sporočila, potem pa 2x. upam, da vas ne zmoti preveč. žal




gsatalema -> RE: POMEN IZRAZA PO DOMAČE (21.6.2012 19:14:44)

evo, obstaja celo neko zdravilo, da se hernija pozdravi? ta je p dobra. bi kera poskusila? jaz verjetno bom, da se le izognem operaciji, ki so jo bojim ko hudič križa

Kakšno je to zdravilo? [sm=zmeden.gif] To me pa res zanima....




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>