kako varčujete? (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


maktub -> kako varčujete? (6.12.2010 15:40:37)

mene pa zanima kako kaj v vasem gospodinjstvu varčujete?kajti dan danes je res tko zelo zelo tezko.., se posebno če je sam 1 stars zaposlen... kje date največ povdarek=
midva sva se odločila da bova kr fajn začela ampak enostavno je tudi tole tko tezko.. kajti vse stvari so nekako nujne...




branka81 -> RE: kako varčujete? (6.12.2010 16:04:06)

Z  mojo malo porodniško in njegovo povprečno plačo,ne moreva kej dosti privarčevat.Upam,da bo kej bolje,ko še jaz dobim službo.Itak pa sebi ne privoščim kaj dosti odkar je na prvem mestu mala princeska[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/metulj.gif[/image].Nekateri šparajo predvsem na hrani in zdej pozimi na gretju,ampak men so taki ljudje mal smešni.Samo enkrat se živi.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Gina -> RE: kako varčujete? (6.12.2010 16:14:03)

Težko. Ko ravno uspem našparat nekaj, pa pride kak večji strošek -registracija, servis, nafta za gretje ali drva... pa spet nimamo nič. Ma zmeraj je nekaj, če ne pa kaj za okrog hiše popravit. Never ending story.

Če pa sprašuješ kje odtegnemo, za sploh kaj prišparat, pa so to vsi luksuzi, nikamor ne gremo ven jest, razen morda na pico kdaj pa kdaj res redko, pa na zimovanje tudi ne gremo, pa vso hrano pridelam sama, pa cote kupujem takrat, ko se mi že res zdi nujno, pa kupujemo v ta poceni trgovinah, mercator odpade, špar je v istem cenovnem rangu ravno tako ni pogost...sicer si pa osnovne reči kar privoščimo, da ni nobenega pomanjkanja kar se tega tiče - smo na toplem in dobro prehranjeni.




josephine27 -> RE: kako varčujete? (6.12.2010 21:00:05)

sama imam odprt varčevalni račun in gre vsak mesec nekaj denarja tja. imam kar trajnik. tud če nimaš velikih prihodkov se vseeno nekaj da prišparat.

kje privarčevat pa težko rečem. povsod po malem. predvsem tako da ko greš v trgovino kupiš samo tisto kar rabiš oz. po tisto kar si prišel in ne še 10 stvari zdraven zato k so ravno v akciji. kar se hrane tiče večinoma kupujem kar sproti kar rabimo in ne delam zalog ( prej se nam je veliko stvari pokvarilo ker jih nismo utegnili pravočasno pojesti ali pa smo preprosto v shrambi pozabili nanje). včasih je manj več.

glede gretja ne vem svetovat ker sem zmrznjen človek in me hitro zebe. lahko napr. mal znižaš pa eno majco več gor, samo ne vem kako je to z malimi otroci. mal pri elektriki šparamo zadnje čase pa gorivo ( v smislu da gremo v bližnji market, na tržnico,v pekarno ... kar peš ali s kolesom namesto z avtom, ker tako ali tako potrošimo precej za gorivo).

edino pri čemur res šparam zadnje čase pa so kave in telefonski pogovori s prijatelji ker si običajo kavo kar doma skuham, klepetam pa po FB, ker za drugačna srečanja tako al tako skoraj noben nima več časa. prej sem za kavo in telefon veliko porabila.

pri oblačilih žal ne znam šparat. in lahko šparam lahko le tako da ne hodim v nakupovalne centre, ker če grem pač enostavno vedno kupim kaj kar sploh ne rabim. zato se jih raje izogibam če vem da sem tisti mesec že preveč zapravila.




kristinaj -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 8:39:16)

jaz ne, ker imam vse položnice, mož pravi da on varčuje :=)))




Kerensa* -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 9:04:02)

IZVIRNO SPOROČILO: maktub
mene pa zanima kako kaj v vasem gospodinjstvu varčujete?

- Najemnina: ne varčujemo. Je, kolikor pač je.
- Voda: varčujemo samo toliko, da pač ne teče v prazno. Da bi zaradi varčevanja kaj manj pomivali ali se kaj manj tuširali - ne.
- Elektrika: poskušamo ugašati luči, ki gorijo po nepotrebnem, to je pa tudi vse. Ne peremo ob urah, ko je cenejša elektrika in ne izklapljamo aparatur.
- Hrana: določene izdelke, ki nam niso zelo pomembni, kupujemo najcenejše (določenim, npr. Illy kava ali Coca-Cola-original pa se še vedno ne odpovemo).
- Pijača: kupujemo poceni sokove.
- Oblačila: kupujemo v akcijah in na razprodajah, če le gre.
- Obutev: enako, kakor pri oblačilih.
- GSM: SMS-e pošiljam gratis z Interneta, odvadila pa sem se tudi dolgega čvekanja na svoj račun.
- Fiksni telefon: imamo Amis, kjer lahko vse ostale fiksne številke kličem zastonj (čvekanje nadoknadim tukaj).
- Prevoz: podnevi uporabljam mestni avtobus in Urbano, taxi pa samo še zgodaj zjutraj, pozno zvečer ali v nujnih primerih. Avta na srečo nimamo.
- Izleti, dopusti: izbiramo poceni prenočišča (hostel, hotel s 3 zvezdicami), vzamemo najcenejši rent-a-car (20€/dan), za naslednji oddih bomo leteli z EasyJet-om.
- Kozmetika in čistila: z redkimi izjemami kupujem poceni robo (ampak zato pa po večkrat, grrr).
- "Prčkarije" (beri: nepotrebna šara): kupujem eno samo revijo, ki jo kupujem že dolga leta (Cosmopolitan, 1x na mesec); zdaj, ko je zima, grem manjkrat na kavo v lokal (ker smo kadilci diskriminirani in lahko, če nočemo zboleti, hodimo samo v kadilske lokale); ne obiskujem prireditev, ki imajo vstopnino (razen, kadar res ne gre drugače); v kino grem samo, ko dobim gratis vstopnice (drugače pa domači download-i),...

Kaj pa vem, ali je vse to varčevanje ali ne.




nananaja -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 13:18:02)

Ne bi rekla, da nekaj veliko šparamo.
Res je, da peremo in posodo pomivamo, ko je cenejši ok, pa kljub zimi vsaj za en dan v stanovanju na stojalu sušimo perilo (malo tudi zaradi suhega zraka lani pozimi), potem pa samo še dosušimo v sušilcu.
Pri hrani ne varčujemo, nikoli pa ne pretiravamo s količino, zato zelo malo hrane zavržemo. Pijačo res naredimo doma sirup in kuhamo domač čaj.
Pri oblačilih nikoli nismo imeli razvad, otrokom porabimo dobljena rabljena oblačila.
Pri kurjavi ne iščemo privarčevanih evrov, pri avtomobilih tudi ne, imamo dva avta in motor za hobi, a skupna vrednost vseh treh vozil niti ni za en prestižen avto, nanesejo pa registracije in vzdrževanje.

Se pa zavedam, da nama je bilo to priučeno - delavske družine z nizkimi dohodki, pa tudi prva skupna leta sva živela z eno plačo in štipendijo, torej sva imela skupaj dohodka za eno povprečno slovensko plačo. Edino kar me jezi, je to, da se nikakor ne lotiva potrebnih investicij pri hiši. Res bova morala vzeti kak kratkoročen kredit, a žal se stvar kar ne premakne, kljub denarju.





marantz -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 14:01:58)

IZVIRNO SPOROČILO: branka81
Nekateri šparajo predvsem na hrani in zdej pozimi na gretju,ampak men so taki ljudje mal smešni.Samo enkrat se živi.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


Jaz pa take ljudi spoštujem, seveda dokler je to šparanje v mejah normale.
Kar se gretja tiče, nam zadošča 20-21°C in ne razumem ljudi ki segrevajo hišo na 25-27°C in se potem v kratkih rokavih sprehajajo po hiši. Al pa ko opazim da imajo ljudje okna na škarje cel dan odprta pa kurijo. Poleg tega običajno izklopimo gretje ko se otroci spravijo spat.  Midva se muckava na kavču in ko naju zazebe povlečeva deko nase :) V blokih je seveda drugače. Pa tud pri tašči, ki kuri na drva in s kuhinjskim špargetom v par minutah segreje hišo, je neprestano zračenej razumljivo. Torej obstajajo izjeme :)

Kar se pa hrane tiče, sem se v teh letih naučila oceniti koliko pojemo in hrane načeloma ne mečemo proč. Kupujem stvari, ki jih vedno rabim in običajno že doma naredim okviren seznam.  Tako se nam hrana ne kvari.

In denar, ki ga tukaj prihranimo, porabimo za izlete, počitnice, večerje s prijatelji...in ravno tako lahko tudi jaz rečem samo enkrat se živi :)



IZVIRNO SPOROČILO: nananaja

Se pa zavedam, da nama je bilo to priučeno - delavske družine z nizkimi dohodki, pa tudi prva skupna leta sva živela z eno plačo in štipendijo, torej sva imela skupaj dohodka za eno povprečno slovensko plačo.


Se popolnoma strinjam. Meni je bilo iz istih razlogov veliko teh stvari priučenih in sem danes hvaležna svojim staršem. Ti kar ostane v krvi, kljub temu da sedaj nimava finančnih problemov in privarčujeva cca 1500€ na mesec




bori2 -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 15:22:58)

Imava 2 normalni delavski plači, živimo v hiši in so vsi računi naši, stari starši ne prispevajo. Gledam, da pralni in pomivalni stroj vklapljam ponoči ali za vikende, da so luči ugasnjane in kurjava ko nas ni na miniumum. Hrano kupujemo v Hoferju in jo pridelamo doma, oblačila gledam, da jih res potrebujemo. Zunaj ne jemo, počitnikujemo sindikalno, gremo pa vseeno v kino, na kak izlet ipd. Hiša nas vedno kaj "olupi" pa ttiste mesece naredimo drugo od manj in se da.

Šparanje - no to počnem samo jaz in sicer s trajnikom, ki mi mesečno mi odteguje iz trr in se prenakaže na otroški knjižici. Vsi "izredni" prilivi - regres, dohodnina, gredo direktno v varčevalne vloge. žedini strah, ki ga imam je da kateri od naju ostane brez dela - to je zlata rezerva za "hude dni".

Gre in nam nič ne manjka. Samo res nismo navajeni nekega luksuza. Če gledam sosede ali sodelavce - smo popolnoma preskrbljeni. Gremo na počitnice, otroci imajo igrače, kupim si kako knjigo, mož hodi gledat tekme. Res je da v Šarm el Šejku nismo bili in da otroka nosita bunde iz Mane - ampak nam to ustreza in smo zadovoljni.

Po moje je pomembno v teh časih bolj to, da znaš ceniti to kar imaš in ne preveč hrepeneti po tistem, kar si misliš, da bi moral imet,...




Kerensa* -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 16:36:14)

IZVIRNO SPOROČILO: marantz
ne razumem ljudi ki segrevajo hišo na 25-27°C in se potem v kratkih rokavih sprehajajo po hiši

Mi imamo stanovanje segreto na cca. 25 stopinj in smo doma v kratkih rokavih, moji trije moški pa ponoči spijo samo v boksercah. Jaz, po drugi strani, ne razumem, čemu naj mi doma ne bi bilo dovolj toplo. Obleči se moram že za ven - zakaj bi se še doma?
Al pa ko opazim da imajo ljudje okna na škarje cel dan odprta pa kurijo

Ja, naša okna so odprta "na škarje" cel dan in celo noč (razen ponoči, kadar je extremno mraz), ker sva z g. Možem kadilca. Radiatorji pa so 24 ur na dan odprti na full in to predvsem zato, ker ogrevanja ne plačujemo po porabi, temveč po kvadraturi stanovanja, kar pomeni, da bi na položnici dobili enak znesek tudi v primeru, če cel mesec ne bi nič kurili. Torej - če že plačamo, se bomo greli.




marantz -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 17:39:20)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*
Radiatorji pa so 24 ur na dan odprti na full in to predvsem zato, ker ogrevanja ne plačujemo po porabi, temveč po kvadraturi stanovanja, kar pomeni, da bi na položnici dobili enak znesek tudi v primeru, če cel mesec ne bi nič kurili. Torej - če že plačamo, se bomo greli.



Saj to sem že na začetku izpostavila. Razlika je  al si v hiši al v stanovanju [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
V stanovanju imaš že pri zaprtih radiatorjih, zaradi sosednjih stanovanj, minimalno 20°C. In tam se res ne splača izklapljat gretja.
Jaz bi na tvojem mestu imela okna na stežaj odprta, da pade temperatura na cca 20 in začnem normalno funkcionirat...hihihi




marantz -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 17:46:26)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

Mi imamo stanovanje segreto na cca. 25 stopinj in smo doma v kratkih rokavih, moji trije moški pa ponoči spijo samo v boksercah. Jaz, po drugi strani, ne razumem, čemu naj mi doma ne bi bilo dovolj toplo. Obleči se moram že za ven - zakaj bi se še doma?



Kerensa, fora je v tem, da mene pri 20°C ne zebe (izjema je če ležim dalj časa pred TVjem), ampak je zame to idealna zimska hišna temperatura. In ponoči obožujem mrzel zrak v sobi, medtem ko sem zavita v oddejo. Moje telo je pač tako vajeno iz otroštva.
Ko sem bila v študentu sem mela cimro zmrzljive sorte. ponoči smo imeli radiator prižgan, okna zaprta... in meni je zoprn tisti občutek, ko se zbudiš s suhimi usti, ko ti zateguje kožo na obrazu...




Anonimen -> RE: kako varčujete? (7.12.2010 17:49:15)

IZVIRNO SPOROČILO: maktub

kajti vse stvari so nekako nujne...


Če ne porabljaš po pameti, so nekako res vse nujne.
Naredite spisek, za kaj vse trošite, ali spravljajte račune mesec ali dva. Konec meseca jih daj na mizo, naredite spisek, seštejte, in boste ugotovili, kaj nekako ni nujno. Jaz ti težko povem, kje varčujem, ker moje navade niso tvoje navade.




Stran: [1]