Olajšava za vzdrževane člane (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


LERO -> Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 10:33:29)

Zanima me, kdo naj uveljavlja olajšavo.
Jaz imam dobrih 500 € neto redne plače in še za cca. 300 povečanega obsega. Ona pa ima približno enako za redno delo.
Kdo naj uveljavlja oba otroka?




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 10:36:54)

Najboljše bo, da vsak enega ali pa še boljše - vsak oba po pol leta - definitivno se pa ne splača, da eden od vaju uveljavlja oba.




boni25 -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 11:51:40)

Kaj pa če imam jaz 460e porodniske od julija naprej,moz pa ima okoli 900e neto plače?Sva misilila da bi on vse uveljavljal?




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 11:53:06)

IZVIRNO SPOROČILO: boni25

Kaj pa če imam jaz 460e porodniske od julija naprej,moz pa ima okoli 900e neto plače?Sva misilila da bi on vse uveljavljal?


Ja v vajinem primeru se pa bolj splača, da uveljavlja oba on.




boni25 -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 11:53:48)

Hvala




*alja* -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 11:57:33)

Kaj pa če sta starša ločena, on plačuje preživnino, mati brezposelna, a lahko on uveljavla za otroka?




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 12:22:16)

Ja - lahko - to je vedno pač stvar dogovora - če ti ne uveljavljaš (oziroma kot brezposelna niti nimaš pri čem uveljavljati), komot uveljavlja on. DURS zanima samo, da uveljavlja eden od staršev in ne oba (oz. vsaj ne oba za celo leto).




pikica* -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 14:57:53)

IZVIRNO SPOROČILO: LERO

Zanima me, kdo naj uveljavlja olajšavo.
Jaz imam dobrih 500 € neto redne plače in še za cca. 300 povečanega obsega. Ona pa ima približno enako za redno delo.
Kdo naj uveljavlja oba otroka?


Se pravi, da med letom nobeden od vaju ne uveljavlja olajšave? Če prav razumem, dobivata oba 800€ neto. To pomeni cca. 1.160 bruto. V tem primeru je isti šmorn, če eden uveljavlja oba, vsak enega, pol/pol..... Glejta samo na to, da lahko izkoristita kompletno olajšavo.  Splošna olajšava (letno) znaša 3.100€, olajšava za prvega+drugega otroka pa 4.764€. Pri 1.160 € bruto znaša letni  bruto 13.920€, zmanjšano za prispevke je to cca. 10.840€. Toliko znaša tvoja osnova za dohodnino brez olajšav. Skupna olajšava (splošna+vzdrževani člani) znaša v tem primeru 7.864€. Če odšteješ kompletno olajšavo, moraš še vedno plačati nekaj dohodnine. Ker je bruto v vajinem primeru (če sem pravilno razumela) približno enak, je čisto vseeno kdo uveljavlja olajšavo.

Situacija pa je drugačna, če kdo od vaju med letom uveljavlja še dodatno olajšavo.

Nasvet je torej čisto enostaven: Otroka se splača uveljavljat do točke, ko "spraviš" osnovo za obračun dohodnine na 0. Od tam dalje otroka uveljavlja partner.




pikica* -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 15:00:33)

če?S
IZVIRNO SPOROČILO: boni25

Kaj pa če imam jaz 460e porodniske od julija naprej,moz pa ima okoli 900e neto plače?Sva misilila da bi on vse uveljavljal?


Odvisno od tega, koliko otrok imata. Samo enega? Potem ga lahko uveljavljaš tudi ti. V nasprotnem primeru on.




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 16:40:14)

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Nasvet je torej čisto enostaven: Otroka se splača uveljavljat do točke, ko "spraviš" osnovo za obračun dohodnine na 0. Od tam dalje otroka uveljavlja partner.

Tole sploh ni res - ker ni vseeno, če se olajšava uveljavlja za tisti del dohodka, ki je obdavčen 41%, za tisti, ki je obdavčen 27% ali za tisti, ki je obdavčen 16% - če uveljavlja eden oba, pomeni, da dobi del dohodnine vrnjene iz dohodka, ki je bil obdavčen samo 16%, drugi bi pa verjetno dobil iz tistega, ki je bil obdavčen 27%, zato bi bil skupni seštevek vračila definitivno višji, če uveljavljata vsak 1.




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 16:41:17)

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Odvisno od tega, koliko otrok imata. Samo enega? Potem ga lahko uveljavljaš tudi ti. V nasprotnem primeru on.


Ta nasvet je čista bedarija - če bo uveljvaljala ona, bo glede na njun dohodek vračilo dohodnine BISTVENO NIŽJE, kot če uveljavlja on, ki ima več kot 1x višji dohodek.




LERO -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 20:22:30)

Hvala za pojasnila.
Odločila sva se, da oba uveljavlja on skozi celo leto, saj je njegov dohodek obdavčen z višjo stopnjo. Moj presežek (poleg redne plače za polovičko) pa je obdavčen s 16 %.
Upam, da nisem preveč mimo brcnila.




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 20:24:35)

Povej mi tvoj bruto in njegov bruto (magari na ZS, če ti ni tukaj), pa ti lahko čisto točno izračunam, koliko sta brcnila v temo, če sta. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Ker če je presežek obdavčen 16%, ni nujno, da bo tudi na koncu leta, ko bodo na DURSU potegnili vse skupaj, še vedno obdavčen samo toliko - se ti kaj hitro lahko zgodi, da moraš kaj doplačati.

Aja - pa če lahko, še zate, koliko plačaš skupno dohodnine mesečno (glede na to, da imaš to nekaj z dodatki)




Peli -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 20:43:56)

Mene pa zanima kaj se bolj splača, al oba z možem oba otroka, vsakega pol leta mava za olajšavo, al kr obadva oba piševa za celo leto?




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 20:55:38)

IZVIRNO SPOROČILO: Peli
Mene pa zanima kaj se bolj splača, al oba z možem oba otroka, vsakega pol leta mava za olajšavo, al kr obadva oba piševa za celo leto?

Če bosta pisala oba za celo leto, bosta samo zakomplicirala zadevo, ker itak ni mogoče uveljavljati več kot ene celotne oljašave in vama bodo pa potem na Dursu razdelili vsakemu pol - če že želite uveljavljati oba, je vsekakor boljše, če pišeta vsak pol leta - pa ne zato, ker bi se to bolj splačalo s finančnega vidika (ker bo končni rezultat itak isti v obeh primerih), ampak iz golega administrativnega razloga.




Peli -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 21:02:19)


IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Peli
Mene pa zanima kaj se bolj splača, al oba z možem oba otroka, vsakega pol leta mava za olajšavo, al kr obadva oba piševa za celo leto?

Če bosta pisala oba za celo leto, bosta samo zakomplicirala zadevo, ker itak ni mogoče uveljavljati več kot ene celotne oljašave in vama bodo pa potem na Dursu razdelili vsakemu pol - če že želite uveljavljati oba, je vsekakor boljše, če pišeta vsak pol leta - pa ne zato, ker bi se to bolj splačalo s finančnega vidika (ker bo končni rezultat itak isti v obeh primerih), ampak iz golega administrativnega razloga.

Ja ne vem če jim kaj olajšam, lani sm pisala vsakemu vsakega po pol leta, pa so oni nekaj zamučkal, je imel mož enega celo leto, pa jest pol leta istega otroka...[sm=smiley1.gif].
Dve leti zapored sm že oddala to vlogo, pa vedno moram prav zaradi otrok dajat ugovor [sm=zmeden2.gif].




zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (20.12.2010 21:07:23)

Ja no - sej zato sem mislila, ker so že itak rade kake mučke. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Pri nas k sreči do zdaj še ni bilo težav s tem, je pa res, da do zdaj še nisva nikoli uvelajvljala nič po pol, ampak eden oba, letos bova pa vsak enega, pa bomo videli, kaj bodo kaj scapali skupaj. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




pikica* -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (21.12.2010 8:15:39)

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Odvisno od tega, koliko otrok imata. Samo enega? Potem ga lahko uveljavljaš tudi ti. V nasprotnem primeru on.


Ta nasvet je čista bedarija - če bo uveljvaljala ona, bo glede na njun dohodek vračilo dohodnine BISTVENO NIŽJE, kot če uveljavlja on, ki ima več kot 1x višji dohodek.


Smo pa ostri[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Kalkulator v roke pa izračunat. Ne gre toliko za to, koliko dobi vrnjene dohodnine, temveč za to, koliko bi jo moral dati državi in koliko lahko ta znesek na račun olajšave zmanjšaš.




pikica* -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (21.12.2010 8:40:15)

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Odvisno od tega, koliko otrok imata. Samo enega? Potem ga lahko uveljavljaš tudi ti. V nasprotnem primeru on.


Ta nasvet je čista bedarija - če bo uveljvaljala ona, bo glede na njun dohodek vračilo dohodnine BISTVENO NIŽJE, kot če uveljavlja on, ki ima več kot 1x višji dohodek.

Evo, sem kar jaz vzela kakulator v roke. In res je, prav imaš. Manj dohodnine plačata, če otroka uveljavlja on. Prej sem govorila na pamet in sem sklepala, da oba padeta v najnižji razred. Ker pa on z osnovno bruto plačo pade v drugi razred, z uveljavljanjem olajšave pristane v nižjem razredu in zato v skupnem znesku na letnem nivoju prihranita cca. 200€.

Tako da - posipam se s pepelom. zmajaz, tebi pa eno priporočilo - ne bit taka zmaja[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image] in nadirat ljudi kar tako počez. Vsi smo zmotljivi.

Smo pa ostri[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] . Kalkulator v roke pa izračunat. Ne gre toliko za to, koliko dobi vrnjene dohodnine, temveč za to, koliko bi jo moral dati državi in koliko lahko ta znesek na račun olajšave zmanjšaš.





zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (21.12.2010 9:00:38)

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Tako da - posipam se s pepelom. zmajaz, tebi pa eno priporočilo - ne bit taka zmaja[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image] in nadirat ljudi kar tako počez. Vsi smo zmotljivi.

Ja - saj vem - sem bila malo preostra, ampak vse prepogosto vidim, da eni delijo nasvete o nečem, o česar v resnici nimajo pojma in zato svetujejo povsem narobe, pa se mi zdi, da boljše ne dati nasveta, če ne veš za kaj gre, kot pa da svetuješ povsem kontra. Pa ne leti to zdaj vse nate - ti očitno veš, za kaj gre, samo zmotila si se, ker si prehitro rekla na pamet - zmotljivi smo pa vsi, a ne. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




pikica* -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (21.12.2010 9:33:55)

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Tako da - posipam se s pepelom. zmajaz, tebi pa eno priporočilo - ne bit taka zmaja[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image] in nadirat ljudi kar tako počez. Vsi smo zmotljivi.

Ja - saj vem - sem bila malo preostra, ampak vse prepogosto vidim, da eni delijo nasvete o nečem, o česar v resnici nimajo pojma in zato svetujejo povsem narobe, pa se mi zdi, da boljše ne dati nasveta, če ne veš za kaj gre, kot pa da svetuješ povsem kontra. Pa ne leti to zdaj vse nate - ti očitno veš, za kaj gre, samo zmotila si se, ker si prehitro rekla na pamet - zmotljivi smo pa vsi, a ne. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image]


Ni panike, samo da smo razčistili[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image].




klopm -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (26.12.2010 16:57:23)

Pozdravljeni,

sem nov uporabnik tega foruma, tudi mene nekaj zanima glede olajšav družinskih članov.

Moja situacija je naslednja. Jaz in moja punca sva prijavlena na različnih naslovih, čeprav živiva skupaj že več kot eno leto. Ona ima prijavleno samostojno gospodinstvo. Zadeva pa je taka, v naslednjih dneh se nama bo rodil otrok, in glede na to da je ona nezaposlena, bo otrok zavarovan preko mene(ali je to sploh možno če bomo prijavleni na različnih naslovih?) Ali bom lahko otroka in punco, kot prijavil kot olajšavo, zaradi že zgoraj umenjenega razloga. Jaz nisem prijavlen na istem naslovu, kot punca in bodoči otrok zaradi tega ker se v kakšnem letu itak misliva seliti, in se mi ne zdi smotrno da bi za dobo enega leta spreminjal nalov stalnega prebivališča. Se pravi kaj moram storiti da bi lahko oba oveljavlal  kot vzdrževanega družinskega člana, brez ene velike dokumentacije? Jaz to sprašujem že za davčno leto 2011.

Se vam v naprej zahvaljujem za vaše odgovore.

lp





zmajaz -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (26.12.2010 18:49:29)

Naslovi bivališča nimajo nobene posebne veze z uveljavljanjem olajšav za otroka in tudi z zavarovanjem otroka ne - ti boš (ali si že) podpisal očetovstvo, kot oče pa brez težav zavaruješ otroka po sebi in ga tudi uveljavljaš kot davčno olajšavo - zaradi različnih naslovov ni tu nobene posebne papirologije in nobenih posebnih postopkov.

Kar se pa tiče uveljavljanja partnerice pa nisem povsem prepričana - tu bi se pa morda res celo znalo zakomplicirati, ker kako boš dokazoval, da jo preživljaš, če pa uradno sploh ne živita skupaj. Zaradi tega bi morda bilo dobro, da pri njej prijaviš vsaj začasno prebivališče - ker v tem primeru ti ni treba spreminjati osebnih dokumentov in nič, če imaš tam samo začasno prebivališče, stalno pa ostane nespremenjeno.




sazi -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (27.12.2010 11:03:08)

Zaradi tega bi morda bilo dobro, da pri njej prijaviš vsaj začasno prebivališče - ker v tem primeru ti ni treba spreminjati osebnih dokumentov in nič, če imaš tam samo začasno prebivališče, stalno pa ostane nespremenjeno.

Točno tako.
Mi smo se selili po treh letih skupnega življenja, pa smo na 1. naslovu imeli stalno bivališče le otroka in jaz, mož pa le začasno. Na novem naslovu smo stalnio prijavljeni vsi. Glede otrok in zavarovanja ni bilo nobenih težav.




Klemy82 -> RE: Olajšava za vzdrževane člane (27.12.2010 11:09:51)

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

Kar se pa tiče uveljavljanja partnerice pa nisem povsem prepričana - tu bi se pa morda res celo znalo zakomplicirati, ker kako boš dokazoval, da jo preživljaš, če pa uradno sploh ne živita skupaj. Zaradi tega bi morda bilo dobro, da pri njej prijaviš vsaj začasno prebivališče - ker v tem primeru ti ni treba spreminjati osebnih dokumentov in nič, če imaš tam samo začasno prebivališče, stalno pa ostane nespremenjeno.


Jah, no, zdaj pa se odločite kaj pa kako... pol leta nazaj sem jaz isto spraševala, pa sem dobila sledeče odgovore

No, saj, bom poročala, kaj bo ratalo, če bo ratalo.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>