Brezposelne mame in vrtec (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Kerensa* -> Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 13:54:03)

Malce sem preletela nekatere teme na "Družina in partnerski odnosi" ter "Vrtec in varstvo" in bila dokaj presenečena, kako so nekatere RR-ovke zgoržene nad tem, da imajo brezposelne mame svoje otroke v vrtcih. Naletela sem celo na opazke a la "ti otroci odžirajo mesta našim otrokom - otrokom zaposlenih mater" in "znebijo se otrok, da lahko v miru kofetkajo". With all due respect, ampak - od kod vam takšna žaljiva in nepravična mnenja?




maja1488 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 13:59:03)

Sicer nisem nobene od teh tem ne brala, ne komentirala, bom pa tukaj podala svoje mnenje.
Mene moti to, da imajo te mamice prednost pri čakalni vrsti pred mamicami, ki imajo službo. Torej otrok brezposelne mamice prej dobi vrtec kot moj, pa še ponavadi je v najnižjem plačilnem razredu. Jst kot zaposlena mati pa iščem privat varstvo in plačam preko 500€ za otroka, ker mi ga nima kdo od domačih čuvat.
Nimam pa nič proti temu, da imajo te mamice otroke v vrtcu, samo zakon bi pa spremenila in bi prednost imeli tisti, ki hodijo v službo. Al pa naj naša država poskrbi, da bo povsod prostora za vse otroke.




Zoja Lara -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:01:39)

Draga Kerensa!

Sam sicer tega nisem brala, se pa ne čudim. Sem se že navadla, da je tudi tukaj na RR-ju veliko zlobnih jezikov. Se sploh ne sekiram več. Sicer pa velja svoboda govora in papir vse prenese. Tega se eni očitno držijo, kot pijanci plota.

Ma ne se sekirat, eni ljudje so pač polni nekih kompleksov in jih potem na tak način sproščajo. Sto ludi sto čudi.

Mej se, ciao




Zoja Lara -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:03:50)

Mene moti to, da imajo te mamice prednost pri čakalni vrsti pred mamicami, ki imajo službo. T


Prednost imajo družine v katerih sta oba starša zaposlena. Vsaj v našem vrtcu, ne vem pa, kako je z mamami samohranilkami?

Saj je prav, da imajo prednost tisti, ki so zaposleni in torej nujno potrebujejo varstvo.




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:04:07)

IZVIRNO SPOROČILO: maja1488
Sicer nisem nobene od teh tem ne brala, ne komentirala, bom pa tukaj podala svoje mnenje.
Mene moti to, da imajo te mamice prednost pri čakalni vrsti pred mamicami, ki imajo službo. Torej otrok brezposelne mamice prej dobi vrtec kot moj, pa še ponavadi je v najnižjem plačilnem razredu. Jst kot zaposlena mati pa iščem privat varstvo in plačam preko 500€ za otroka, ker mi ga nima kdo od domačih čuvat.
Nimam pa nič proti temu, da imajo te mamice otroke v vrtcu, samo zakon bi pa spremenila in bi prednost imeli tisti, ki hodijo v službo. Al pa naj naša država poskrbi, da bo povsod prostora za vse otroke.

Razumem tvoj vidik (500€ na mesec absolutno ni malo), ampak kljub temu mislim, da je pravilno, da imajo otroci brezposelnih prednost pri vpisu v vrtec. Samo tako oz. predvsem tako bodo imeli namreč ti starši možnost poiskati zaposlitev in jo, če jo dobijo, tudi obdržati. In samo tako bodo lahko, v prvi vrsti, pomagali sofinancirati vrtec, v drugi pa bodo izboljšali svoj življenjski standard (posledično bodo tudi boljši davkoplačevalci). Če se jim že v osnovi ne omogoči varstva njihovih otrok in posledično plačila, primernega njihovemu finančnemu stanju (ki je, glede na nezaposlenost, seveda nižje), potem bodo veliko dalj časa brezposelni in bodo takšno ali drugačno breme države oz. davkoplačevalcev. Nisem prepričana, da je veliko ljudi, ki bi to želelo.
Za zaposlene starše pa se, po drugi strani pričakujejo, da imajo plačo (v današnjih časih je to bolj relativno, vem) in da s to plačo oz. z delom te plače (tudi to je danes manjši čudež) plačajo zasebno varstvo, v kolikor ne dobijo mesta v vrtcu. Kajti ne glede na vse skupaj - zaposleni imajo večjo finančno možnost plačati zasebno varstvo, kakor nezaposleni. Iz preprostega razloga - ker imajo dohodek.
Mi je pa kristalno jasno, da je razmerje med višino plače in zneskom mesečnega zasebnega varstva katastrofalno.




kristinaj -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:08:59)

****ti te luknje v zakonih...




maja1488 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:10:20)


IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: maja1488
Sicer nisem nobene od teh tem ne brala, ne komentirala, bom pa tukaj podala svoje mnenje.
Mene moti to, da imajo te mamice prednost pri čakalni vrsti pred mamicami, ki imajo službo. Torej otrok brezposelne mamice prej dobi vrtec kot moj, pa še ponavadi je v najnižjem plačilnem razredu. Jst kot zaposlena mati pa iščem privat varstvo in plačam preko 500€ za otroka, ker mi ga nima kdo od domačih čuvat.
Nimam pa nič proti temu, da imajo te mamice otroke v vrtcu, samo zakon bi pa spremenila in bi prednost imeli tisti, ki hodijo v službo. Al pa naj naša država poskrbi, da bo povsod prostora za vse otroke.

Razumem tvoj vidik (500€ na mesec absolutno ni malo), ampak kljub temu mislim, da je pravilno, da imajo otroci brezposelnih prednost pri vpisu v vrtec. Samo tako oz. predvsem tako bodo imeli namreč ti starši možnost poiskati zaposlitev in jo, če jo dobijo, tudi obdržati. In samo tako bodo lahko, v prvi vrsti, pomagali sofinancirati vrtec, v drugi pa bodo izboljšali svoj življenjski standard (posledično bodo tudi boljši davkoplačevalci). Če se jim že v osnovi ne omogoči varstva njihovih otrok in posledično plačila, primernega njihovemu finančnemu stanju (ki je, glede na nezaposlenost, seveda nižje), potem bodo veliko dalj časa brezposelni in bodo takšno ali drugačno breme države oz. davkoplačevalcev. Nisem prepričana, da je veliko ljudi, ki bi to želelo.
Za zaposlene starše pa se, po drugi strani pričakujejo, da imajo plačo (v današnjih časih je to bolj relativno, vem) in da s to plačo oz. z delom te plače (tudi to je danes manjši čudež) plačajo zasebno varstvo, v kolikor ne dobijo mesta v vrtcu. Kajti ne glede na vse skupaj - zaposleni imajo večjo finančno možnost plačati zasebno varstvo, kakor nezaposleni. Iz preprostega razloga - ker imajo dohodek.
Mi je pa kristalno jasno, da je razmerje med višino plače in zneskom mesečnega zasebnega varstva katastrofalno.




Če gledam recimo eno povprečno plačo za naše razmere in ceno privat varstva, se mi skor splača it na zavod, dobivat njihovo nadomestilo, kasirat socialno podporo in večje otroške dodatke, cel dan kofetkat in imet otroke v vrtcu. Sem skor na istem, če gledam kaj mi na konc meseca ostane, če odbijem plačilo privat vrtca.

Da se razumemo, moja otroka sta v občinskem vrtcu in vse govorim zgolj teoretično. Sem pa imela malo v privat varstvu pol leta, tko da vem kolko se ga plača. Pa bol ne daj, da bi mogla obe imet privat.

Sicer pa lahko razglabljam v nedogled, pa nikamor ne pridemo. Za vse otroke bi moglo bit poskrbljeno enako, če se že gremo spodbujanje natalitete in podobno.




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:10:23)

IZVIRNO SPOROČILO: kristinaj
****ti te luknje v zakonih...

Te pa obstajajo povsod, zato so tudi povsod ljudje, ki jih izkoriščajo.

Ampak v tem primeru nisem mislila prav na izkoriščevalce. Mislila sem na brezposelne na splošno. V marsikaterem postu so bili namreč samo zato, ker so brezposelni in imajo otroka v vrtcu, označeni za izkoriščevalce, odžiralce in še kaj.




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:14:46)

IZVIRNO SPOROČILO: maja1488
Če gledam recimo eno povprečno plačo za naše razmere in ceno privat varstva, se mi skor splača it na zavod, dobivat njihovo nadomestilo, kasirat socialno podporo in večje otroške dodatke, cel dan kofetkat in imet otroke v vrtcu. Sem skor na istem, če gledam kaj mi na konc meseca ostane, če odbijem plačilo privat vrtca.

Da se razumemo, moja otroka sta v občinskem vrtcu in vse govorim zgolj teoretično. Sem pa imela malo v privat varstvu pol leta, tko da vem kolko se ga plača. Pa bol ne daj, da bi mogla obe imet privat.

Sicer pa lahko razglabljam v nedogled, pa nikamor ne pridemo. Za vse otroke bi moglo bit poskrbljeno enako, če se že gremo spodbujanje natalitete in podobno.

Glede na to, da je povprečna netto plača v SLO menda slabih 1.000€, zasebno varstvo pa od 300-500€, se mi zdi, da to je izvedljivo (z vidika povprečne SLO družine, kjer eden plačuje vrtec, drugi pa kredit za stanovanje [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]), saj je tudi polna cena vrtca dobrih 300€, če se ne motim. Ne vem pa, koliko plačuje za vrtec par, kjer imata oba po 1.000€ netto plače, niti ne vem, koliko dobita otroškega dodatka (najbrž zanemarljivo malo). Lahko pa pokomentiram, da se staršema v tem primeru ne splača "iti na zavod, kasirati DSP itd.", ker bi bila bistveno na slabšem. Ne dosti drugače pa bi bilo za starša, ki prejemata minimalno plačo - upoštevajoč vse regresirane stvari in bonuse bi bila približno na enakem, v primeru večih otrok pa morda celo na boljšem. Ampak - that's not it, to sva ugotovili.

Zamisel, da bi morali imeti vsi otroci, ne glede na materialno stanje staršev, enake možnosti za vpis, se mi zdi pa celo dobra. Če ne drugega, potem se vsaj ne bi dogajalo to, kar sem omenila v prvem postu.




Lianna -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:20:14)

V vrtcu imajo prednost otroci iz socialno šibkih družin. In to zato, ker imamo politiko pozitivne diskriminacije in na ta način omogočimo tem otrokom podobne oz. enake začetne možnosti. Te otroci že tako prihajajo iz nespodbudnega okolja in na ta način se jim omogoči tople obroke, spodbudno okolje, nekateri se naučijo slovensko...itd.




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:22:46)

IZVIRNO SPOROČILO: Lianna
V vrtcu imajo prednost otroci iz socialno šibkih družin. In to zato, ker imamo politiko pozitivne diskriminacije in na ta način omogočimo tem otrokom podobne oz. enake začetne možnosti. Te otroci že tako prihajajo iz nespodbudnega okolja in na ta način se jim omogoči tople obroke, spodbudno okolje, nekateri se naučijo slovensko...itd.

V marsikaterem primeru je sicer res tako, pa vendar... obstaja nemalo družin, kjer sta starša sicer oba brezposelna, jim pa finančno kljub temu ni nič hudega, zato tudi težko rečemo, da prihajajo iz "nespodbudnega okolja". In, da ne bo pomote - ne govorim o otrocih kriminalcev, temveč izključno o otrocih staršev, ki pač imajo, kljub nezaposlenosti, dovolj sredstev in primerno okolje (karkoli naj bi to že bilo).

Kaj pa ti otroci? Bi morali iti v zasebno varstvo, ker si ga starši lahko privoščijo - in odstopiti svoje cenejše mesto v javnem vrtcu staršem, ki to težje plačajo (ali pa sploh ne morejo)?




bomboncek1 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:26:41)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: maja1488
Sicer nisem nobene od teh tem ne brala, ne komentirala, bom pa tukaj podala svoje mnenje.
Mene moti to, da imajo te mamice prednost pri čakalni vrsti pred mamicami, ki imajo službo. Torej otrok brezposelne mamice prej dobi vrtec kot moj, pa še ponavadi je v najnižjem plačilnem razredu. Jst kot zaposlena mati pa iščem privat varstvo in plačam preko 500€ za otroka, ker mi ga nima kdo od domačih čuvat.
Nimam pa nič proti temu, da imajo te mamice otroke v vrtcu, samo zakon bi pa spremenila in bi prednost imeli tisti, ki hodijo v službo. Al pa naj naša država poskrbi, da bo povsod prostora za vse otroke.

Razumem tvoj vidik (500€ na mesec absolutno ni malo), ampak kljub temu mislim, da je pravilno, da imajo otroci brezposelnih prednost pri vpisu v vrtec. Samo tako oz. predvsem tako bodo imeli namreč ti starši možnost poiskati zaposlitev in jo, če jo dobijo, tudi obdržati. In samo tako bodo lahko, v prvi vrsti, pomagali sofinancirati vrtec, v drugi pa bodo izboljšali svoj življenjski standard (posledično bodo tudi boljši davkoplačevalci). Če se jim že v osnovi ne omogoči varstva njihovih otrok in posledično plačila, primernega njihovemu finančnemu stanju (ki je, glede na nezaposlenost, seveda nižje), potem bodo veliko dalj časa brezposelni in bodo takšno ali drugačno breme države oz. davkoplačevalcev. Nisem prepričana, da je veliko ljudi, ki bi to želelo.
Za zaposlene starše pa se, po drugi strani pričakujejo, da imajo plačo (v današnjih časih je to bolj relativno, vem) in da s to plačo oz. z delom te plače (tudi to je danes manjši čudež) plačajo zasebno varstvo, v kolikor ne dobijo mesta v vrtcu. Kajti ne glede na vse skupaj - zaposleni imajo večjo finančno možnost plačati zasebno varstvo, kakor nezaposleni. Iz preprostega razloga - ker imajo dohodek.
Mi je pa kristalno jasno, da je razmerje med višino plače in zneskom mesečnega zasebnega varstva katastrofalno.



Tisto zgoraj boldano je bedarija.
Nezaposlenim se, če imajo v vrtcu otroka, in bi sicer prejemali recimo najnižjo zajamčeno plačo (kar je danes večinska realnost), v resnici splača bit brez službe. Močno dvomim, da več kot 10% takih res aktivno išče službo po 8 ur dnevno, pri čemer jih bi "ovirali" otroci. To je mit, namreč. Ne rečem, da kofetkajo, ne rečem, da se čohajo, definitivno pa imajo veliko ugodnost in veliko prednost pred mamicami, ki so zaposlene - in recimo prejemajo najnižjo plačo, pa ne dobijo vrtca in plačajo za privat varstvo 90% svoje plače. To je paradoks.




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:30:38)

IZVIRNO SPOROČILO: bomboncek1
Tisto zgoraj boldano je bedarija.
Nezaposlenim se, če imajo v vrtcu otroka, in bi sicer prejemali recimo najnižjo zajamčeno plačo (kar je danes večinska realnost), v resnici splača bit brez službe. Močno dvomim, da več kot 10% takih res aktivno išče službo po 8 ur dnevno, pri čemer jih bi "ovirali" otroci. To je mit, namreč. Ne rečem, da kofetkajo, ne rečem, da se čohajo, definitivno pa imajo veliko ugodnost in veliko prednost pred mamicami, ki so zaposlene - in recimo prejemajo najnižjo plačo, pa ne dobijo vrtca in plačajo za privat varstvo 90% svoje plače. To je paradoks.

Zakaj bedarija?
Tudi jaz vem, da nihče aktivno ne išče zaposlitve 8 ur na dan, ampak ko telefoniraš nekemu delodajalcu - izpade dobro, ko ti otrok vpije v ozadju? Kako boš šla na razgovor - z enim v naročju in z drugim v vozičku? Ju boš pustila pred vrati pisarne ali celo poslovne stavbe za tačas, ko boš na razgovoru ali ju boš vzela s sabo v pisarno ali v proizvodno halo in boš tačas, ko ti potencialni bodoči delodajalec razlaga delovne naloge, mlajšemu menjala plenico, starejšega pa lovila po prostoru? Dvomim.
Se pa strinjam, da bi se marsikateremu staršu, ki prejema minimalno plačo, bolj splačalo biti brezposeln, ja. Z nekaterih vidikov smo še vedno preveč socialna država oz. imamo krepko prenizke kriterije. Ali pa, če spet pogledaš z druge strani - imamo preveč neurejeno plačno zakonodajo. Dokler ne bo konkretnih razlik med najnižjo plačo in najvišjo socialno pomočjo, do takrat se bo dogajalo to, kar pač se.




bomboncek1 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:47:23)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: bomboncek1
Tisto zgoraj boldano je bedarija.
Nezaposlenim se, če imajo v vrtcu otroka, in bi sicer prejemali recimo najnižjo zajamčeno plačo (kar je danes večinska realnost), v resnici splača bit brez službe. Močno dvomim, da več kot 10% takih res aktivno išče službo po 8 ur dnevno, pri čemer jih bi "ovirali" otroci. To je mit, namreč. Ne rečem, da kofetkajo, ne rečem, da se čohajo, definitivno pa imajo veliko ugodnost in veliko prednost pred mamicami, ki so zaposlene - in recimo prejemajo najnižjo plačo, pa ne dobijo vrtca in plačajo za privat varstvo 90% svoje plače. To je paradoks.

Zakaj bedarija?
Tudi jaz vem, da nihče aktivno ne išče zaposlitve 8 ur na dan, ampak ko telefoniraš nekemu delodajalcu - izpade dobro, ko ti otrok vpije v ozadju? Kako boš šla na razgovor - z enim v naročju in z drugim v vozičku? Ju boš pustila pred vrati pisarne ali celo poslovne stavbe za tačas, ko boš na razgovoru ali ju boš vzela s sabo v pisarno ali v proizvodno halo in boš tačas, ko ti potencialni bodoči delodajalec razlaga delovne naloge, mlajšemu menjala plenico, starejšega pa lovila po prostoru? Dvomim.
Se pa strinjam, da bi se marsikateremu staršu, ki prejema minimalno plačo, bolj splačalo biti brezposeln, ja. Z nekaterih vidikov smo še vedno preveč socialna država oz. imamo krepko prenizke kriterije. Ali pa, če spet pogledaš z druge strani - imamo preveč neurejeno plačno zakonodajo. Dokler ne bo konkretnih razlik med najnižjo plačo in najvišjo socialno pomočjo, do takrat se bo dogajalo to, kar pač se.



Ja, ki na razgovor te pa res kličejo vsak dan!? Oprosti, ampak če je tukaj govora o nezaposleni mami in je oče v službi, lahko oče za tisti en razgovor na mesec vzame 2 uri prosto in tega otroka počuva, da mati opravi razgovor.

Kaj ti misliš, da se zaposlene mame nikoli ne znajdemo v podobni situaciji? Pa misliš, da vse, kar imamo, opravljamo v času, ko so otroci v vrtcu? Ne, ni tako in takrat se moramo z varstvom otrok pač znajti.

Razgovori, kolikor imam jaz izkušenj, tudi ne potekajo po cele dneve, večina jih mine v pol urice in marsikateri so v poznem popoldanskem času. To je samo mit in daleč od tega, kar ti predstavljaš kot realnost.





madona77 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:49:15)

Se strinjam z bombončkom.




Katy78 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:51:07)

Sin gre septembra v vrtec in kolikor sem primerjala lansko in letošnjo vlogo za vpis, dobijo otroci, katerih oba starša sta zaposlena, dodatne točke, kar se mi zdi edino pravilno.

Prav bi bilo, da bi imeli vsi otroci možnost obiskovanja vrtca ampak v situaciji, ko je mest v vrtcih občutno premalo, se po moje vsakemu zaposlenemu staršu zdi zamalo če izve, da je brezposelni starš pa dobil vrtec, sam pa išče privat varstvo in zanj mastno plačuje... meni vem, da bi se mi. Prav tako mi ni logično, zakaj imajo pri vpisu prednost oz. dobijo dodatne točke tisti, ki že imajo enega otroka v vrtcu? [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Meni je to totalno zgrešeno.




bomboncek1 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:51:34)

aja, bi rada poudarila to, da nimam nič proti temu, da imajo brezposelne mame otroke v vrtcu. to je prav in je za otrokov razvoj pomembno in dobro.

Bi pa rekla, oz se pridružujem eni predhodnici, da bi bilo prav, da je to omogočeno vsem otrokom v enaki meri.




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 14:52:03)

IZVIRNO SPOROČILO: bomboncek1
Ja, ki na razgovor te pa res kličejo vsak dan!? Oprosti, ampak če je tukaj govora o nezaposleni mami in je oče v službi, lahko oče za tisti en razgovor na mesec vzame 2 uri prosto in tega otroka počuva, da mati opravi razgovor.

Kaj ti misliš, da se zaposlene mame nikoli ne znajdemo v podobni situaciji? Pa misliš, da vse, kar imamo, opravljamo v času, ko so otroci v vrtcu? Ne, ni tako in takrat se moramo z varstvom otrok pač znajti.

Razgovori, kolikor imam jaz izkušenj, tudi ne potekajo po cele dneve, večina jih mine v pol urice in marsikateri so v poznem popoldanskem času. To je samo mit in daleč od tega, kar ti predstavljaš kot realnost.

- Vem, da ne vabijo na razgovore vsak dan, vem pa tudi, da oseba, ki aktivno išče zaposlitev (poslati 1 prošnjo na dan in še to po e-mailu zame pač ni aktivno iskanje zaposlitve), takorekoč vsak dan vzame pot pod noge oz. se na kakšen drug način, kjer bi bil otrok ovira, aktivira za iskanje.
- Zakaj bi se zaposlen oče jemal dopust ali bolniško (in bil posledično manj plačan, pa tudi naredil bi manj, torej bi bil manj koristen za delodajalca), če pa se da temu elegantno izogniti s tem, da je otrok v vrtcu?
- Bila sem tako zaposlena mama, kot tudi nezaposlena mama, zato iz osebne izkušnje poznam oba vidika. Vem, kaj se da in česa se ne da oz. kaj ni priporočljivo v želji za dober rezultat.




pelin -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 15:23:40)

Joooj Kerensa...ne vem, ali si odprla tole temo iz čiste provokacije ali bolj iz dolgega časa[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image]....Iz tvojega pisanja veje ven ogorčenost do tistih, ki se jim ne zdi prav, da v vrtcu njegovemu otroku, ki je resnično brez varstva, mesto zaseda otrok, ki varstva realno pogledano ne potrebuje....Tu govorim o nujnem varstvu...o tistem, ko sta starša v službi in nimata odraslega človeka, ki bi ta čas pazil na njunega otroka....Tu se gre za tiste zaposlene, ki otroke vozijo v nekvalitetna privat  varstva včasih tudi več kot uro od doma, samo zato, da gredo lahko v službo...Zato, ker so zrasli gor v prepričanju, da morajo svoje otroke preživeti za vsako silo sami in jih ne obešati na hrbet državi in s tem davkoplačevalcem...Težko je biti v zdajšnjih časih zaposlen starš predšolskega otroka....veliko težje kot nezaposlen...Če smo pa že pri tem, kaj je dobro za otroka....ja res je dobro, da se otrok socializira in da ne živi v pomanjkanju in bla, bla......Vendar to še ne pomeni, da ena brezposelna mamica vtakne svojega enoletnika v jasli in ga pusti tam od zore do mraka....Žal se to vse pogosteje dogaja...Enoletnemu otroku je najbolj pomembna pozornost matere, očeta...njemu ljube osebe in ne celodnevno bivanje v vrtcu pri tujem človeku in med 14-timi otročički...Gotovo nisi nikoli bila v dilemi, če zaradi varstva obesiš službo na klin...mislim, da si se lotila teme, v kateri še veliko ne veš, ker ti tega k sreči ni bilo dano doživeti...Pa ne mislim nič slabega...Vendar lahko si prepričana, da ti bodo pritrdile povečini tiste, ki se jim zjutraj ne mudi v službo, tiste, ki po tem, ko zjutraj oddajo otroka veselo šibajo na dveurno jutranjo kavo s kolegico....Tiste, ki ne pridirkajo čisto zmešane zadnji trenutek pred zaprtjem v vrtec po otroka zato, ker je bil na poti iz službe katastrofalen zastoj, temveč tiste, ki so se preveč začvekale pri frizerju...Sori, ampak tudi v vrtcu marsikaj vidimo, slišimo in doživimo...Pa še to....tisti otroci, katerih mamice so doma, pa so vseeno v vrtcu od zore do mraka....pa jih mamice kljub temu, da so doma cel dan ne pogrešajo, nimajo slabe vesti, da jih skoraj čez celo otroštvo vozi tuj človek....ja, tistim otrokom pa je v vrtcu res bolje in hvala Bogu, da so lahko tam.
In ja...tudi v naši občini imajo prednost otroci katerih starši so nezaposleni ( ali vsaj eden)....žaaaalooostno!Pa tisto, da brezposelni morajo imeti čas za razgovore pa pisanje prošenj...lepo te prosim...Kerensa...tole je pa res čist mimo...Mene ni nihče vprašal, kam bom dala popoldne otroka, ko sem ob dveh otročkih in službi  rinila skozi faks ...nihče me ni vprašal, ko je bilo treba delati nadure v službi, sedeti na konferenci in še in še...treba se je znajti....samo nekateri se ne znajo, ker se jim ni bilo treba  nikoli, drugi se pa pač moramo...
Uh, pa sem se izkašljala...[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Aja...pa podpis pod Bonbonček....
Kerensa, tole je pa takšna debata, ki bi jo rada dala skozi s tabo pri kavi...mislim, da bi se nama kava trikrat ohladila...[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




bomboncek1 -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 15:34:19)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: bomboncek1
Ja, ki na razgovor te pa res kličejo vsak dan!? Oprosti, ampak če je tukaj govora o nezaposleni mami in je oče v službi, lahko oče za tisti en razgovor na mesec vzame 2 uri prosto in tega otroka počuva, da mati opravi razgovor.

Kaj ti misliš, da se zaposlene mame nikoli ne znajdemo v podobni situaciji? Pa misliš, da vse, kar imamo, opravljamo v času, ko so otroci v vrtcu? Ne, ni tako in takrat se moramo z varstvom otrok pač znajti.

Razgovori, kolikor imam jaz izkušenj, tudi ne potekajo po cele dneve, večina jih mine v pol urice in marsikateri so v poznem popoldanskem času. To je samo mit in daleč od tega, kar ti predstavljaš kot realnost.

- Vem, da ne vabijo na razgovore vsak dan, vem pa tudi, da oseba, ki aktivno išče zaposlitev (poslati 1 prošnjo na dan in še to po e-mailu zame pač ni aktivno iskanje zaposlitve), takorekoč vsak dan vzame pot pod noge oz. se na kakšen drug način, kjer bi bil otrok ovira, aktivira za iskanje.
- Zakaj bi se zaposlen oče jemal dopust ali bolniško (in bil posledično manj plačan, pa tudi naredil bi manj, torej bi bil manj koristen za delodajalca), če pa se da temu elegantno izogniti s tem, da je otrok v vrtcu?
- Bila sem tako zaposlena mama, kot tudi nezaposlena mama, zato iz osebne izkušnje poznam oba vidika. Vem, kaj se da in česa se ne da oz. kaj ni priporočljivo v želji za dober rezultat.



A zakaj bi oče vzel nekaj ur prosto, da gre mati na razgovor? Hammm, ne vem, morda za dolgoročno dobrobit družine? Izpad dveh plačanih ur za ceno bodoče zaposlitve? A to ne gre pri vas doma ali kako? No, meni je sicer vseeno, ampak pri nas doma bi se to vsekakor dalo zorganizirati, če pa drugače ne bi šlo, pa bi za varstvo poprosila koga drugega, tudi plačala varuško.
Čudno, čudno mi je to, da za vse živo se najde varstvo, za večerne izhode, za obisk pri ginekologu, za opravke na uradih, za nakupe v tujini, za delo na črno, ne bi se pa našlo za na razgovor?!




Tutan -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 15:34:27)

Razumem tvoj vidik (500€ na mesec absolutno ni malo), ampak kljub temu mislim, da je pravilno, da imajo otroci brezposelnih prednost pri vpisu v vrtec. Samo tako oz. predvsem tako bodo imeli namreč ti starši možnost poiskati zaposlitev in jo, če jo dobijo, tudi obdržati. In samo tako bodo lahko, v prvi vrsti, pomagali sofinancirati vrtec, v drugi pa bodo izboljšali svoj življenjski standard (posledično bodo tudi boljši davkoplačevalci). Če se jim že v osnovi ne omogoči varstva njihovih otrok in posledično plačila, primernega njihovemu finančnemu stanju (ki je, glede na nezaposlenost, seveda nižje), potem bodo veliko dalj časa brezposelni in bodo takšno ali drugačno breme države oz. davkoplačevalcev. Nisem prepričana, da je veliko ljudi, ki bi to želelo.
Za zaposlene starše pa se, po drugi strani pričakujejo, da imajo plačo (v današnjih časih je to bolj relativno, vem) in da s to plačo oz. z delom te plače (tudi to je danes manjši čudež) plačajo zasebno varstvo, v kolikor ne dobijo mesta v vrtcu. Kajti ne glede na vse skupaj - zaposleni imajo večjo finančno možnost plačati zasebno varstvo, kakor nezaposleni. Iz preprostega razloga - ker imajo dohodek.
Mi je pa kristalno jasno, da je razmerje med višino plače in zneskom mesečnega zasebnega varstva katastrofalno.
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: maja1488
Sicer nisem nobene od teh tem ne brala, ne komentirala, bom pa tukaj podala svoje mnenje.
Mene moti to, da imajo te mamice prednost pri čakalni vrsti pred mamicami, ki imajo službo. Torej otrok brezposelne mamice prej dobi vrtec kot moj, pa še ponavadi je v najnižjem plačilnem razredu. Jst kot zaposlena mati pa iščem privat varstvo in plačam preko 500€ za otroka, ker mi ga nima kdo od domačih čuvat.
Nimam pa nič proti temu, da imajo te mamice otroke v vrtcu, samo zakon bi pa spremenila in bi prednost imeli tisti, ki hodijo v službo. Al pa naj naša država poskrbi, da bo povsod prostora za vse otroke.

Razumem tvoj vidik (500€ na mesec absolutno ni malo), ampak kljub temu mislim, da je pravilno, da imajo otroci brezposelnih prednost pri vpisu v vrtec. Samo tako oz. predvsem tako bodo imeli namreč ti starši možnost poiskati zaposlitev in jo, če jo dobijo, tudi obdržati. In samo tako bodo lahko, v prvi vrsti, pomagali sofinancirati vrtec, v drugi pa bodo izboljšali svoj življenjski standard (posledično bodo tudi boljši davkoplačevalci). Če se jim že v osnovi ne omogoči varstva njihovih otrok in posledično plačila, primernega njihovemu finančnemu stanju (ki je, glede na nezaposlenost, seveda nižje), potem bodo veliko dalj časa brezposelni in bodo takšno ali drugačno breme države oz. davkoplačevalcev. Nisem prepričana, da je veliko ljudi, ki bi to želelo.
Za zaposlene starše pa se, po drugi strani pričakujejo, da imajo plačo (v današnjih časih je to bolj relativno, vem) in da s to plačo oz. z delom te plače (tudi to je danes manjši čudež) plačajo zasebno varstvo, v kolikor ne dobijo mesta v vrtcu. Kajti ne glede na vse skupaj - zaposleni imajo večjo finančno možnost plačati zasebno varstvo, kakor nezaposleni. Iz preprostega razloga - ker imajo dohodek.
Mi je pa kristalno jasno, da je razmerje med višino plače in zneskom mesečnega zasebnega varstva katastrofalno.



Po tejle prednostni logiki bi moral otrok, ki ima nezaposlenega starša, ki dobi zaposlitev, izgubiti mesto v vrtcu in dati prednost tistemu otroku, katerega starš išče zaposlitev, on pa je sposoben plačati zasebno varstvo. In tako rekoč postanejo vrtci socialne ustanove.




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 15:41:48)

Pisala sem striktno o vpisu v vrtec in nikjer o stanju družine, ko je otrok že vpisan.




Tutan -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 15:46:49)

Ne razumem, zakaj bi gledal samo stanje na dan, ko otroka vpišeš v vrtec. 




Kerensa* -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 15:48:25)

Nimam izdelane točne zamisli o celotnem vrtčevskem obdobju in to takšne, da bi bila res enakopravna za vse. Dvomim tudi, da jo ima kdo drug, kajti če bi jo imel, bi bila že zakonsko sprejeta.




Tutan -> RE: Brezposelne mame in vrtec (31.5.2011 15:51:24)

Misliš? Ker sama v našo zakonodajo in vse ostalo kar spada zraven, ne verjamem tako sveto, da bi lahko trdila, da še nihče ni naumil česa pravičnejšega?




Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>