Zakon o skrajš del času (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


jasnika -> Zakon o skrajš del času (10.10.2011 18:46:44)

Ponovno prosim, če mi lahko kdo pomaga,...iščem zakon kjer piše da stariš ki uveljavljajo skra del čas zaradi starševstva ne rabijo delat nadur, pa tega nikjer ne najdem,...[sm=smiley13.gif]


LEPO PROSIM ČE MI LAHKO KDO POMAGA

HVALA LEPA




Felicita -> RE: Zakon o skrajš del času (10.10.2011 19:10:50)

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200242&stevilka=2006

145. in 190. člen (do dopolonjenega 3. leta otroka nadurno delo ni dovoljeno)




Paštetka -> RE: Zakon o skrajš del času (10.10.2011 19:18:09)

Tega pa v zakonu ne piše. [sm=smiley1.gif]

Piše, da se delavcu lahko naloži naduro delo s pisnim soglasjem delavca.
To pa ni enako "nedovoljeno".




jasnika -> RE: Zakon o skrajš del času (10.10.2011 19:20:16)

OOOO hvala, ampak če se jaz ne strinjam ne more nič ne,...mislim to pa zato ker so postali ne fer pogoji in iščen drugo službo,....




Paštetka -> RE: Zakon o skrajš del času (10.10.2011 19:54:28)

Pravno gledano ti ne more delodajalec nič, če ni pisnega soglasja. Se pa potem začnejo šikaniranja in verjeto še kakšni drugi ne fer pogoji kot pišeš, da se že zdaj dogaja. Pa verjeto bo tudi s srani sodelavcev kaj priletelo.




kajajaka -> RE: Zakon o skrajš del času (11.10.2011 8:49:50)

Ne vem točno kje to piše...
ampak meni so tako po domače na CSD razložili, da s tem, ko koristim krajši delovnik in mi CSD plačuje prispevke do polnega delovnega časa... da sem v prekršku jaz in podjetje v kolikor delam nadure.

Saj oni plačujejo razliko prispevkov in če potem delaš pomeni, da skrajšanega delovnika sploh ne rabiš... delaj potem polni del. čas in naj podjetje plačuje prispevke...

Prekršek je pa tudi precej visoko kaznovan s strani inšpekcije. Najbolje, da pokličeš na inšpektorat ali CSD in ti bodo točno povedali.




t5t6 -> RE: Zakon o skrajš del času (11.10.2011 9:29:19)

Jaz vem, da je sodelavka, ki je delala skrajšani delovni čas, imela nadure, in ker jih je bilo kar nekaj je želela, da se jih izplača. Pa so ji rekli, da to ni možno, ker nadure niso dovoljene, če delaš skr del čas. Tako je za tisti mesec prešaltala na polni del čas, da si je to uredila. Čisto logično gledano, zakaj bi delala skr del čas in nadure, potem raje delaš polni del čas.




petea -> RE: Zakon o skrajš del času (11.10.2011 10:02:53)

IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka

Tega pa v zakonu ne piše. [sm=smiley1.gif]

Piše, da se delavcu lahko naloži naduro delo s pisnim soglasjem delavca.
To pa ni enako "nedovoljeno".


Paštetka, piše, piše:

145. člen
(prepoved opravljanja dela preko polnega delovnega časa)
(1) Nadurno delo po 143. členu tega zakona se ne sme uvesti, če je delo možno opraviti v polnem delovnem času z ustrezno organizacijo in delitvijo dela, razporeditvijo delovnega časa z uvajanjem novih izmen ali z zaposlitvijo novih delavcev.
(2) Delodajalec ne sme naložiti dela preko polnega delovnega časa po 143. in 144. členu tega zakona:
– delavki ali delavcu v skladu z določbami tega zakona zaradi varstva nosečnosti in starševstva (190. člen),
– starejšemu delavcu (203. člen),
– delavcu, ki še ni dopolnil 18 let starosti,
– delavcu, kateremu bi se na podlagi mnenja zdravniške komisije zaradi takega dela poslabšalo zdravstveno stanje,
– delavcu, ki ima polni delovni čas krajši od 36 ur na teden zaradi dela na delovnem mestu, kjer obstajajo večje nevarnosti za poškodbe ali zdravstvene okvare v skladu s 142. členom tega zakona,
delavcu, ki dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali drugimi predpisi.

Gre za dve različni pravici, ena je do krajšega delovnega časa zaradi starševstva, druga pa glede zavrnitve opravljanja nadur.

Primer: mama koristi krajši delovni čas in po zakonu avtomatično ne sme delati nadur; hkrati pa je tudi oče tega otroka varovan delavec, četudi ne uveljavljavlja krajšega delavnika, zato lahko tudi on, če je otrok mlajši od 3 let, v skladu z 190. členom tega zakona, dela nadure samo, če poda pisno soglasje.




Mesečnica -> RE: Zakon o skrajš del času (18.10.2011 18:27:51)

Bom kar tukaj pristavila svoj lonček, morda mi znate odgovoriti. Zanima me, kako je z obsegom skrajšanega delovnega časa: je to nujno 6 ur ali 4 ure, ali pa lahko delaš recimo tudi za 7 ur?




kajajaka -> RE: Zakon o skrajš del času (18.10.2011 18:46:31)

IZVIRNO SPOROČILO: Mesečnica

Bom kar tukaj pristavila svoj lonček, morda mi znate odgovoriti. Zanima me, kako je z obsegom skrajšanega delovnega časa: je to nujno 6 ur ali 4 ure, ali pa lahko delaš recimo tudi za 7 ur?


ZAKONSKO JE DOLOČEN LE MINIMUM. TO JE 20 UR NA TEDEN (to naj bi bilo 5 dni po 4 ure, če gre za 5 delovnih dni na teden)
ups, sorry črke...
tako da, ja - lahko delaš 4,5,6 ali 7 ur na dan. To je tvoja odločitev.




Mesečnica -> RE: Zakon o skrajš del času (20.10.2011 11:14:11)

Kajajaka, hvala za odgovor.

Super, mož se že veseli, da bo lahko delal po 7 ur in mu ne bodo mogli dodeliti nadurnega dela. Moja tretja nosečnost me namreč precej zdeluje, doma imam dva majhna otroka, njemu pa kar naprej težijo, da naj še malo potegne [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




kajajaka -> RE: Zakon o skrajš del času (20.10.2011 11:18:51)

me veseli, da sem lahko pomagala Mesečnica.
lp




petea -> RE: Zakon o skrajš del času (20.10.2011 12:50:26)

Mesečnica,
če imata otroke, mlajše od 3 let, potem lahko mož kot varovan delavec tudi ob normalnem delavniku (8 ur) ne dela nadur oz. jih lahko dela samo, če se pisno strinja s tem.




Mesečnica -> RE: Zakon o skrajš del času (20.10.2011 20:23:28)

IZVIRNO SPOROČILO: petea

Mesečnica,
če imata otroke, mlajše od 3 let, potem lahko mož kot varovan delavec tudi ob normalnem delavniku (8 ur) ne dela nadur oz. jih lahko dela samo, če se pisno strinja s tem.


Hvala, to vem. Do konca prejšnjega meseca sva se na to lahko sklicevala, zdaj pa je mlajši sin star že več kot tri leta, tako da imava problem do rojstva naslednjega otroka - še 4 mesece.




Stran: [1]