preživnina za polnoletnega otroka (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


Lorna4 -> preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 9:54:46)

K notarju moramo overiti preživnino za polnoletnega otroka. Ali je katera že sestavljala tak zapis, mi morda katera lahko pošlje kakšno predlogo?

Hvala




Kerensa* -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 10:02:31)

Gre za polnoletnega otroka, ki se še redno šola - ali za polnoletnega otroka, ki se ne šola (več) redno?




Lorna4 -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 10:11:16)

Hm,najboljš bi blo kar za oba primera, ker nisem čist sigurna zdele za kak primer gre. 




Kerensa* -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 10:29:24)

Vprašala sem samo zato, ker za polnoletnega otroka, ki se še redno šola, notarskega zapisa o preživnini sploh ne potrebujete, saj je veljavna še sodna odločba (ali CSD dogovor), ki jo imate od prej.
Dokler se otrok redno šola, najdlje pa do 26-ega leta, je preživninski zavezanec dolžan plačevati preživnino zanj. Razen, če si ta otrok vmes ustvari lastno družino.




Lorna4 -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 10:32:45)

ja gre se zato, da ima ta otrok že svojega otroka [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] vendar je prijavljen na domačem naslovu, ter zavarovan po mami in zaradi določenih prejemkov, je treba tja prinest potrdilo o sklenjeni preživnini..pa bi rabli pomoč kako to spisat, potem pa to nesti k notarju. pa še nekaj me zanima, je tako preživnino potem tudi treba preklicati, če se otrok npr.odseli od doma ipd.?




Kerensa* -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 10:35:56)

Študentka, samohranilka?




Lorna4 -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 10:37:32)

študentka, samohranilka ja...no, z očetom otroka ne živita skupaj...




Kerensa* -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (27.2.2012 10:42:04)

Verjetno obstaja še kakšen drug način, ampak po mojem mnenju je dovolj, da sami napišete, prosto po Prešernu, nekaj v stilu a la "spodaj podpisani preživninski zavezanec **** se strinjam, da bom svoji polnoletni hčeri XX do nadaljnjega (ali pa sami določite obdobje - lahko napišete tudi do konca rednega šolanja), prostovoljno, ne glede na predhodno sodno odločbo in/ali zakon, ki mi omogoča drugo možnost, plačeval mesečno preživnino v znesku YY".

Ker je to prostovoljna preživnina, po mojem mnenju ni potreben notarski zapis (ki je direktno izvršljiv naslov) ali notarska overitev podpisa, temveč je dovolj overitev na pristojni UE. Je bistveno cenejša, efekt je pa, po mojem mnenju, isti oz. enak. Za vsak primer pa inštitucijo, ki pričakuje to potrdilo, predtem vprašajte, ali je to dovolj ali pričakujejo kaj drugega.




mini86 -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (29.2.2012 12:20:26)

če se loh mal vrinem..

kerensa mene pa zanima ali csd "opozori" fotra da ne rabi več plačevati ker je otrok star 26. let..
to da ne rabi plačevat več ko dobiš svojo družino se mi tudi sanjalo ni..pol ne bi rabla dobivat že kar nekaj časa..

upam da bo fotr plačeval do septembra ko se mi izteče status in ne do maja ko bom 26 stara[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Zebond -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (22.11.2012 10:47:55)

Torej, starši so dolžni otroka preživljati, tudi če si ta ustvari lastno družino, do dopolnjenega 26. leta. Ali je višina preživnine zakonsko določena? Namreč moram na CSD za štipendijo predložit overjen dogovor glede preživnine, katerega višina se bo upoštevala pri izračunih, zato bi bilo fino, če bi lahko bila kar se da nizka. Kaj če so starši z zelo Majhnimi dohodki?

Hvala




gsatalema -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (22.11.2012 11:22:55)

Še lahko jaz pristavim svoj "piskerček"? Z bivšim imava na sodišču dogovorjen znesek o preživnini (oba enako vsoto), ki pa si je plačujeva, ker imava vsak enga. Starejši sin to šolsko leto konča z šolanjem. Ali še mu jaz moram toraj do 26 vedno plačevati preživnino, ali ne ker je šole konec?
Kaj pa za hčero? Ona še hodi v OŠ, in še ji ostane preživnina. Moram to spremembo za sina javit jaz, otrok sam, njegov oče,... ali kako naprej?




nananaja -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (25.11.2012 14:32:22)


IZVIRNO SPOROČILO: Zebond

Torej, starši so dolžni otroka preživljati, tudi če si ta ustvari lastno družino, do dopolnjenega 26. leta. Ali je višina preživnine zakonsko določena? Namreč moram na CSD za štipendijo predložit overjen dogovor glede preživnine, katerega višina se bo upoštevala pri izračunih, zato bi bilo fino, če bi lahko bila kar se da nizka. Kaj če so starši z zelo Majhnimi dohodki?

Hvala

Hja, starši so otroka dolžni preživljati, če si študent ustvari družino z osebo, ki ima prav tako status študenta ali dijaka, saj so partnerjevi starši prav tako dolžni preživljati svojega otroka. S obema preživninama potem urejata družinske prejemke starša študenta. Vkolikor pa si študent ustvari družino z osebo, ki nima več statusa, se zveza izenači z zakonsko skupnostjo in je študenta dolžan preživljati partner, če pa ta nima dohodkov, je družina upravičena do socialne pomoči. Tu potem vse preživnine s starši odpadejo. Tako je bilo meni razloženo, ko sem se o stvareh zanimala v času študija.
Vprašanje pa je, kdo mora preživljati mamo študentko, če je samohranilka, čeprav ima oče otroka dohodek. Verjetno so tudi tu starši dolžni preživljat mamo študentko in zato morajo z njo urediti preživnino. Če imajo starši majhne dohodke, se pač določi najmanjša možna preživnina, kot tudi z otrokovim očetom preživnina za otroka. Potem pa mama študenka lahko prosi za denarno socialno pomoč, otroški dodatek, štipendijo, po vrsti, kot to določa zakon uveljavljanja pravic iz javnih sredstev.

Preživnino plačujete toliko časa, kot se otrok redno šola, najdlje do dopolnjenega 26.leta. Za ostale otroke ostane preživnina enaka, dokler so do nje upravičeni.




asyka -> RE: preživnina za polnoletnega otroka (8.1.2013 19:20:37)

Mogoče pozno, ampak morda bo pa še kdo rabil. Preživnina ni določena z minimumom, s strani mojega očeta jo je sicer glede na njegove takratne dohodke dosodilo sodišče in komajda presega 50€.... Oče je pomojem kar dobro obveščen o statusu, ker sem eno leto zamudla z oddajo potrdila o vpisu pa še tisti mesec ni nakazal preživnine,...

Za priznanje preživnine kot je ena spraševala pa je dovolj en list, kjer je napisano, da se mama/oče zavezujeta za plačevanje preživnine, ki je v skladu z dogovorom z otrokom in znaša ****. In dajo to notarsko overit.




Stran: [1]