Po porodniški bolniška (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


Barbi5 -> Po porodniški bolniška (22.12.2012 9:41:56)

Pozdravljeni!

Zanima me od kod se jemlje bolniško nadomestilo, če nastopiš bolniško takoj po porodniški? Se jemlje 3 mesece povprečje za nazaj porodniškega nadomestila ali firma vzame zadnje 3 mesece povprečne plače pred nastopom porodniške?

Hvala za odgovor(e)!

LP




petea -> RE: Po porodniški bolniška (22.12.2012 9:49:38)

Ne razumem, na osnovi česa bi se naj gledalo povprečje zadnjih treh mesecev.


Kopiram iz ene spletne strani:
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju določa višino nadomestila v 31. členu kjer določa, da je osnova za nadomestilo (bolnikova) povprečna mesečna plača in nadomestila oziroma povprečna osnova za plačilo prispevkov v koledarskem letu pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela. Nadomestilo se mesečno valorizira skladno z rastjo povprečnih plač vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji.






Barbi5 -> RE: Po porodniški bolniška (22.12.2012 15:07:04)

V našem podjetju je tako, da se ti za bolniško jemlje 80% povprečne plače zadnjih treh mesecev, ko si delal (do 7 dni bolniške), nad 7 dni bolniške pa 90%. Zato sem jaz spraševala, torej za prvi mesec.
Povprečje plač prejšnjega koledarskega leta velja za bolniško, ko dobivaš nadomestilo od zavoda, ne od delodajalca. Mislim, da imam prav.
Hvala vseeno za odgovor.
LP




petea -> RE: Po porodniški bolniška (23.12.2012 10:56:34)

Se opravičujem za napačno informiranje.

Sem šla malo podrobneje raziskovati, kje so te stvari določene, pa mi ni čisto jasno, kako je v tvojem primeru.

V splošnem to področje ureja ZDR, v 137. členu.







Paštetka -> RE: Po porodniški bolniška (23.12.2012 14:55:10)

Vzame se povprečje 3 mesecev, kot če bi delal, in sicer 80%.




Stran: [1]