a ste to vedele? (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


mateyka -> a ste to vedele? (6.9.2013 23:05:29)

zdajle sem prebrala in ne vem a je to res možno? [sm=zmeden.gif]


POŠILJAJTE NAPREJ IN PREPREČITE ROPANJE DRŽAVLJANOV

Kot iz zgodbe SAJ NI RES, PA JE!!!!

Zgodba skrbne mame in njenega sina, starega 9 let, ter odnos Davčne Uprave RS...

Kaj se lahko devetletni otrok in vsak drug vzoren državljan nauči iz te resnične zgodbice?

Bolj ko boš priden, se ravnal po pisanih in nepisanih pravilih, želel pomagati sebi in okolju, slabše jo boš odnesel.

Raje naj te ne skrbi za nič več kot to, da čim več nagrabiš, nato utajiš in lepo boš živel do konca dni.

In potem se naši politiki sprašujejo, zakaj pride do tajkunov? Saj vendar oni pišejo tako zakonodajo, ki to vzpodbuja!

"Torej, moj sin je star 9 let in hodi v četrti razred. Lani je bil torej osemletnik, katerega vzgajam v ekološkem duhu. Zato ga tudi učim ločevanja odpadkov. Ker nimam veliko finančnih sredstev, sva se skupaj odločila, da bova zbirala papir, ko pa se ga bo dovolj nabralo, ga bova peljala v Surovino prodat in si bo iz tega lahko kupil kakšno igračo ali čokolado.
Vsem bližjim sva povedala, da Gregor zbira papir, dvoji sosedje, moja sestra, prijateljica in mi doma. Vsi smo zvezovali in shranjevali ta papir zanj, ko pa se je nabralo za poln avto sva ga skupaj odpeljala. Kako je bil ponosen, da je dal svoje osebne podatke in svojo davčno številko.

Dobil je 20 evrov, odbili so le normirane stroške in akontacijo dohodnine.

Letos januarja sem dobila še izpis za napoved dohodnine, seveda sem v napoved tudi vpisala njegov znesek. Zdaj, pri izračunu pa sem ugotovila, da so mi hčerko upoštevali za vzdrževanega člana, njega pa ne. Seveda sem poklicala. In katastrofa. Ker je v lanskem letu dobil 20 evrov za papir, ga ne smatrajo kot vzdrževanega člana, imel je pač svoj dohodek. Tako mi je na davčnem uradu razložila ena od zaposlenih. Taki so zakoni. Ja, lahko dam ugovor na izračun, ampak če bodo njega tudi upoštevali kot vzdrževanega člana, bo to samo za 11 mesecev. Tisti mesec, ko sva prodala papir ima svoj dohodek in ne sodi v mojo oskrbo, ampak se je pač preživljal sam.

Ne vem, ali bi človek jokal, ali bi s sredincem kazal ..."

Ker se mi je zdela stvar zelo nenavadna, sem preverila na DURS-u in dobila tole pojasnilo:

Navedeni dohodek je "dohodek iz drugega pogodbenega razmerja", ki se po zakonu šteje v isto skupino kot dohodek iz zaposlitve (to določa 38. čl. ZDoh-2 in ni stvar tolmačenja posamezne davčne izpostave niti DURS-a kot celote). Kakor hitro dobi DURS obvestilo od izplačevalca, da ima nekdo take dohodke, črtajo to osebo iz seznama vzdrževanih družinskih članov. To pa JE samovoljna razlaga DURS-a, spet pa ne posamezne izpostave, saj tako naredijo vse izpostave.

Čas vzdrževanja družinskih članov lahko določiš samo na mesec (čas vzdrževanja od 1 do 12 - mišljeno mesecev). Torej v zgornjem primeru mora mama nujno napisati pritožbo (jaz bi dodala še obrazložitev), da ji bodo priznali olajšavo vsaj 11 mesecev. Nič več ne vpisujemo zneska lastnih sredstev vzdrževanih članov, kot je bilo po Zakonu o dohodnini ZDoh-1, pa še tam smo vpisovali samo obdavčljive dohodke. Meni se je to zdelo bolj pravično kot sedanji sistem. Ker je vsak zakon (tudi Zdoh-2) malo nejasen, potem birokrati določijo neka pravila, ki niso nujno dobra.

Zato predlagam, da če vaš otrok zasluži kaj s starim papirjem, železom ali s kako nagradno igro, dajte raje svojo davčno številko, ne otrokovo.

So pa navedeni prihodki oproščeni dohodnine, kadar jih organizira šola (zbiranje starega papirja n.pr.).

P.S.: Prosim, da razpošljete mail naprej in s tem opozorite vse znance na take absurde, da se izognejo takim nepravičnostim.




liliana -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 6:16:14)

Ne verjamem v resničnost zgodbe....[sm=smiley1.gif]

Če pa je že zgodba resnična, pa so na davčnem uradu spregledali starost otroka.....otrok do 18. leta se lahko uveljavlja kot vzdrževani družinski član brez omejitev.....če je pa otrok starejši od 18. let pa velja tisto pojasnilo DURSa spodaj v uvodnem postu, da se za tisti mesec ne prizna olajšava, ko dobi otrok dohodek.....





asyka -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 7:52:11)

Meni pa to sploh ni logično. Ker me zanima kam za vraga pa potem sodimo študentje? Če se denar iz papirja smatra kot dohodek, potem je zagotovo dohodek tudi študentsko delo, štipendije,... ampak za sebe vem, da me ima mama prijavljeno kot vzdrževanega člana. Tako, da nisem čisto prepričana če je tole resnično...




caramel -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 8:17:03)

A ni določena neka meja (se mi zdi da okrog 200€), ki jih vzrdrževan član lahko zasluži/dobi na mesec?
Študenti pa imajo priznano precej visoko davčno olajšavo...




liliana -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 8:20:34)


IZVIRNO SPOROČILO: asyka

Meni pa to sploh ni logično. Ker me zanima kam za vraga pa potem sodimo študentje? Če se denar iz papirja smatra kot dohodek, potem je zagotovo dohodek tudi študentsko delo, štipendije,... ampak za sebe vem, da me ima mama prijavljeno kot vzdrževanega člana. Tako, da nisem čisto prepričana če je tole resnično...


Študentsko delo je druga vrsta dohodka......kjer je določena tudi precejšnja olajšava.......

Zaslužek od prodaje papirja pa spada med tiste dohodke, ki so davčno praktično enakovredni dohodkom iz delovnega razmerja in dejavnosti.....

P.s. preko šol lahko še vedno zbirate papir in vam ne bodo vzeli VDČ......[sm=smiley1.gif]




asyka -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 8:22:05)

Aha torej še en totalni bull shit naše države... Hvala liliana




liliana -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 8:22:22)

IZVIRNO SPOROČILO: caramel

A ni določena neka meja (se mi zdi da okrog 200€), ki jih vzrdrževan član lahko zasluži/dobi na mesec?
Študenti pa imajo priznano precej visoko davčno olajšavo...


A otrok do 15 leta sploh lahko dela in služi.....? Ali pa potrebuje za svoje delo privolitev CSD....?




mateyka -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 9:50:17)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana
A otrok do 15 leta sploh lahko dela in služi.....? Ali pa potrebuje za svoje delo privolitev CSD....?


a potem hočeš rečt, da tud papirja ne bi smel sami zbirat al kako? (po zakonu mislim)




LuLu -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 10:55:08)

Vem to, do zdaj je bilo tako, da če je otrok na svojo davčno prodala kaj. oz. nekdo drug na njegovo davčno... se ti prihodki štejejo v socialne transfere kot dohodek družine. Posledično so lahko socialni transferji nižji.




liliana -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 12:35:55)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: liliana
A otrok do 15 leta sploh lahko dela in služi.....? Ali pa potrebuje za svoje delo privolitev CSD....?


a potem hočeš rečt, da tud papirja ne bi smel sami zbirat al kako? (po zakonu mislim)


ZDR pravi tako....

211. člen
(delo otrok, mlajših od 15 let, dijakov in študentov)

(1) Prepovedano je delo otrok, mlajših od 15 let starosti.
(2) Otrok, ki je mlajši od 15 let starosti, lahko izjemoma, proti plačilu, sodeluje pri snemanju filmov, pripravi in izvajanju umetnostnih, scenskih in drugih del s področja kulturne, umetniške, športne in oglaševalne aktivnosti.

Po zakonu o dohodnini pa je zbiranje starega papirja definirano kot  "dohodek iz drugega pogodbenega razmerja"....

Torej, če se gremo striktno po zakonu otrok načeloma ne bi smel prodajati odpadni papir.....oz. bi predhodno moral dobiti dovoljenje za to (ne sicer od CSD, kot sem predhodno zapisala, ampak dovoljenje mora dati inšpekcija za delo).....

Seveda pa so zbiranja starega papirja po šolah in vrtcih izvzeta iz tega.....ker tam papirja ne prodaja otrok, ampak šola....

Če pa že doma učimo otroka zbirati odpadni papir pa je vse lepo in prav.....bolje pa je vseeno, da prodajo izvršimo preko svoje "starševske" davčne številke......[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Kako je to smiselno ali ne je drugo vprašanje......[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Kot sem pa že prej povedala, se mi zgodba zdi iz trte izvita, ker otrok do 18. leta je lahko vzdrževani družinski član brez omejitev, torej tudi takrat, če doseže kake dohodke, ki so dovoljeni v skladu z zakonom......




petea -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 16:05:33)

Ne, ne verjamem.

In sicer zaradi tega, ker bi po tej logiki morali biti nevzdrževani DČ vsi mladoletni otroci, ki prejemajo kakšnekoli prihodke (npr. tudi dividende, obresti ...), pa nisem še nikoli slišala za noben primer, da bi kateremu starši to upoštevali, ker če bi eventuelno bilo mogoče, da bi upoštevali, bi otrok moral v tistem mesecu približno 10_x_ višje dohodke in ker tako tudi piše na različnih spletnih straneh, ki sem jih prebrala: npr. članek in odgovor na to temo.


Na kratko: če imaš dohodke iz drugačnega naslova (avtorske, podjemne pogodbe ...), ne moreš biti VDČ, vendar to velja šele za polnoletne otroke, ki se šolajo, pri mladoletnih otrocih pa ni nobenih omejitev njihovih prihodkov pri tem, da jih starši upoštevajo kot VDČ v celoti.



Še najbolj pa me je zmotil ta del besedila:

Letos januarja sem dobila še izpis za napoved dohodnine, seveda sem v napoved tudi vpisala njegov znesek.


Mama nima nobenega razloga, da otrokove dohodke vpisuje v svojo dohodninsko napoved.
Pravzaprav že nekaj let sploh več ne pišemo (razen nekaj izjem) dohodninskih napovedi, saj dobijo na DURS podatke za odmero dohodnine od izplačevalcev dohodkov, mi pa potem samo preverimo podatke na informativnem izračunu pravilnost podatkov. [sm=zmeden.gif]




mika -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 16:12:17)

zGODBA je stara že nekaj let. Mislim da je začela krožit takrat, ko so začeli upoštevat vrčevalne račune otrok, avtomobile itd...da bi pa za 20 E otrok ne bil vzdrževani član, je pa potenciranje posledic takratnih ukrepov...namen pa panika, kot ponavadi




mika -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 16:13:51)

IZVIRNO SPOROČILO: petea




Še najbolj pa me je zmotil ta del besedila:

Letos januarja sem dobila še izpis za napoved dohodnine, seveda sem v napoved tudi vpisala njegov znesek.


Mama nima nobenega razloga, da otrokove dohodke vpisuje v svojo dohodninsko napoved.
Pravzaprav že nekaj let sploh več ne pišemo (razen nekaj izjem) dohodninskih napovedi, saj dobijo na DURS podatke za odmero dohodnine od izplačevalcev dohodkov, mi pa potem samo preverimo podatke na informativnem izračunu pravilnost podatkov. [sm=zmeden.gif]





tako ja....stara panična zgodba




mateyka -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 16:44:17)

aha, se mi je zdelo da me boste tukaj "rasvetlile" in mi bo bolj jasno [sm=smiley36.gif]

hvala [sm=smiley1.gif]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (7.9.2013 17:02:57)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




liliana -> RE: a ste to vedele? (7.9.2013 18:49:06)

Spomnim se nekaj let nazaj, da je bil halo ravno zaradi tega, ker so obdavčili z dohodnino prodajo starega papirja.......verjetno je zgodba prišla takrat v medije.....




Tippi -> RE: a ste to vedele? (8.9.2013 8:52:08)

mah, v banana republiki je vse možno.... jaz se sploh ničemur več ne čudim. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley29.gif[/image]





petea -> RE: a ste to vedele? (22.8.2016 2:57:19)

IZVIRNO SPOROČILO: petea
Ne, ne verjamem.
In sicer zaradi tega, ker bi po tej logiki morali biti nevzdrževani DČ vsi mladoletni otroci, ki prejemajo kakšnekoli prihodke (npr. tudi dividende, obresti ...), pa nisem še nikoli slišala za noben primer, da bi kateremu starši to upoštevali, ker če bi eventuelno bilo mogoče, da bi upoštevali, bi otrok moral v tistem mesecu približno 10_x_ višje dohodke in ker tako tudi piše na različnih spletnih straneh, ki sem jih prebrala: npr. članek in odgovor na to temo.
Na kratko: če imaš dohodke iz drugačnega naslova (avtorske, podjemne pogodbe ...), ne moreš biti VDČ, vendar to velja šele za polnoletne otroke, ki se šolajo, pri mladoletnih otrocih pa ni nobenih omejitev njihovih prihodkov pri tem, da jih starši upoštevajo kot VDČ v celoti.


Deloma popravljam svoj zapis izpred 3 let.

Namreč: če ima mladoletni otrok svoje lastne prihodke in je hkrati VDČ za celo leto, temu otroku ne pripada splošna davčna olajšava in mora od teh zneskov plačati dohodnino, četudi gre za majhne prihodke.
Od takšnih dohodkov so v preteklih letih plačevali dohodnino v skladu z dohodninsko lestvico samo tisti, ki so sami dali vlogo na FURS(DURS) oz. če so presegali zneske predpisanih olajšav.

Od letošnjega leta, ko je FURS začel pošiljati informativne izračune vsem, ki so v prejšnjem letu imeli kakšne obdavčljive prihodke, ne samo tistim, ki so presegli znesek predpisanih olajšav, pa so zgodbe, podobne tej iz te teme, postale precej bolj množična.




liliana -> RE: a ste to vedele? (22.8.2016 18:44:59)

Imaš kakšno zakonsko podlago zato, ker meni se zdi, da se zadnja leta na tem področju ni ravno dosti spremenilo........

Ne more zgodba postati kar množičnejša.....torej, ali se je spremenila glede tega zakonodaja (kolikor je meni znano se ni in je otrok do 18. leta še vedno "vzdrževani družinski član brez omejitev" in "majhni prihodki" so še vedno majhni prihodki v smislu predpisanih olajšav, kot pred leti......torej je edina ovira lahko samo to, da otrok do 15. leta nima kaj služiti s prodajo starega papirja in železja, ker to spada davčno pod druge prihodke iz pogodbenega razmerja, samo potem davčna tudi "davek" od njega ne bi smela pobirati, ker krši določbe zdr......

Torej po moje gre le za "programsko, tehnično ali namerno napako" in bi bilo potrebno dati ugovor......ne more pa durs oz. furs delovati tako, da nekje to obračuna tako, drugje pa drugače.......oz. kar tako pričeti obračunavati drugače......




petea -> RE: a ste to vedele? (31.10.2016 13:16:39)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Imaš kakšno zakonsko podlago zato, ker meni se zdi, da se zadnja leta na tem področju ni ravno dosti spremenilo........
Ne more zgodba postati kar množičnejša.....torej, ali se je spremenila glede tega zakonodaja (kolikor je meni znano se ni in je otrok do 18. leta še vedno "vzdrževani družinski član brez omejitev" in "majhni prihodki" so še vedno majhni prihodki v smislu predpisanih olajšav, kot pred leti......torej je edina ovira lahko samo to, da otrok do 15. leta nima kaj služiti s prodajo starega papirja in železja, ker to spada davčno pod druge prihodke iz pogodbenega razmerja, samo potem davčna tudi "davek" od njega ne bi smela pobirati, ker krši določbe zdr......
Torej po moje gre le za "programsko, tehnično ali namerno napako" in bi bilo potrebno dati ugovor......ne more pa durs oz. furs delovati tako, da nekje to obračuna tako, drugje pa drugače.......oz. kar tako pričeti obračunavati drugače......


Liliana, dolgujem ti še odgovor iz te teme.

Zadeva je podobna tisti iz tvoje danes odprte teme, torej, da uradniki spregledajo precej pomembno zadevo.

Ja, seveda imam zakonsko podlago, drugače ne bi napisala svojega komentarja.

Ni se rabilo spremeniti veliko, dovolj je bila ukinitev enega člena iz Zakona o davčnem postopku.
Konkretno gre za 268. člen, posledica je, da sedaj vsi, ki imajo lastni dohodek, prejmejo informativni izračun dohodnine ter so posledično zavezanci za plačilo dohodnine. Do letošnjega leta je namreč veljal cenzus, tako da tisti, z dohodki, nižjimi od, mislim da 2400 e letno, inf. izračuna niso prejemali.
Spremembo zakona so sprejeli, ker mnogi z nižjimi dohodki (nevede) niso zahtevali vračila dohodnine - predvsem gre za študente, dijake.

Spregledali pa so, da so s to ukinitvijo navedenga člena kot zavezance za plačilo dohodnine naredili vse mladoletne otroke, ki po pokojnih starših prejemajo pokojnino, drug starš pa jih uveljavlja kot VDČ. Za takšne vzdrževane otroke namreč ne velja splošna davčna olajšava, ki jo lahko uveljavlja večina davčnih zavezancev, prav tako pa zanje ni predvidena nobena posebna olajšava, do katere so npr. upravičeni dijaki, študenti.

Takšnih otrok je v državi okrog 6000, država pa mukoma in počasi sprejema, da je morda na tem področju le naredila (nepotreben) kiks.

Tako da, sicer lahko starš takšnega mladoletnega otroka še vedno uveljavljajo kot VDČ, ob tem pa od pokojnine otrok plača dohodnino.
Se pa najverjetneje obeta sprememba, da bo sprejeta sprememba, da takšni otroci ne bodo več zavezanci za plačilo dohodnine, enako, kot to že velja za preživnine.




petea -> RE: a ste to vedele? (31.10.2016 13:24:54)

In sprememba seveda vpliva tudi na druge VDČ - torej, če ima nek človek minimalne prihodke pa ga je partner uveljavljal kot VDČ, do sedaj na svoje prejemke ni rabil plačati dohodnine, ker ni prejel inf. izračuna, od letos pa je postal zavezanec za plačilo dohodnine.

Za nekaj zavezancev pa je seveda sedaj s to spremembo lažje, saj ne rabijo ničesar pošiljati, dobijo pa vrnjeno plačano akontacijo dohodnine.




liliana -> RE: a ste to vedele? (31.10.2016 17:09:18)

IZVIRNO SPOROČILO: petea

Liliana, dolgujem ti še odgovor iz te teme.

Zadeva je podobna tisti iz tvoje danes odprte teme, torej, da uradniki spregledajo precej pomembno zadevo.

Ja, seveda imam zakonsko podlago, drugače ne bi napisala svojega komentarja.




Med tem časom sem tudi jaz že našla "zakonsko podlago", ker je bilo v medijih kar nekaj govora o tem......ja, precej podobna zadeva, ko stroka nekaj spregleda......




Vijoličarka -> RE: a ste to vedele? (31.10.2016 18:26:07)

Uh, petea, tega pa najraje ne bi vedela. Ali ne bi bilo lažje objaviti par obvestil, da je treba vložiti napoved, da dobiš davek nazaj? Pa saj to so večinoma vsi vedeli. Malo se mora pa človek tudi zanimati za take zadeve in na e-davkih to lahko zelo hitro opraviš. Nisem vedela, da je tak problem zanimati se za pomembne stvari, da potem pride takale štala ven.

Res se mi zdi, da je poleg morja predpisov zraven še morje informacij, ki sploh niso informacije in v vsej tej prenasičenosti ljudje niso informirani o pomemnih stvareh.

Eh.




petea -> RE: a ste to vedele? (31.10.2016 18:54:57)

Vijoličarka,
ta sprememba je bila precej malo oglaševana oz. so bile informacije samo o dobrih straneh spremembe.

Mnogo družin pa je bilo samo zelo začudenih, ko so nekajletni otroci dobili informativne izračune in položnice.
In mnogi so se potem srečali še z nevednostjo uradnikov, ki niso vedeli, za kaj se gre, kaj šele, da bi strankam znali obrazložiti, kaj se zgodilo.




liliana -> RE: a ste to vedele? (31.10.2016 20:23:36)


IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka

Uh, petea, tega pa najraje ne bi vedela. Ali ne bi bilo lažje objaviti par obvestil, da je treba vložiti napoved, da dobiš davek nazaj? Pa saj to so večinoma vsi vedeli. Malo se mora pa človek tudi zanimati za take zadeve in na e-davkih to lahko zelo hitro opraviš. Nisem vedela, da je tak problem zanimati se za pomembne stvari, da potem pride takale štala ven.

Res se mi zdi, da je poleg morja predpisov zraven še morje informacij, ki sploh niso informacije in v vsej tej prenasičenosti ljudje niso informirani o pomemnih stvareh.

Eh.


"Krivda" je tako na eni kot na drugi strani.......v takem in podobnih primerih.....ljudje se običajno ne zanimamo za zadeve, se nam zdijo brezvezne (kdo pa je še tako neumen, da bo gledal dnevnik, je Survivor in Usodno vino bolj zaniimivo, potem pa piz.di.mo, ko moramo plačati 50 ali 100 EUR dohodnine več kot lani)......na drugi strani pa je nevednost uradnika (še posebej na FURSu), ko ti danes v vsej tej centralizaciji noben uradnik na področni izpostavi ne zna nič več povedati, treba je vse urejati bodisi preko e-davkov ali pa se obrniti na Generalni davčni urad.......




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>