trije otroci - s finančnega vidika (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


anamariee -> trije otroci - s finančnega vidika (9.11.2013 6:50:08)

Zdravo,

razmišljamo o tretjem [sm=duda.gif]. Želja je močna, časa pa tudi ni več veliko, ker imam že svoja leta. Imamo dva osnovnošolca (1. in 3. razred). Tiste, ki imate 3 [sm=duda.gif] in recimo povprečne dohodke, kako vozite? Najbolj se bojim vrtca - za oba šolarja sedaj plačujem manj kot prej za enega za vrtec.

Tako na splošno me zanima, se da danes v Sloveniji, s povprečnimi dohodki, normalno vzgajat 3 otroke. Kot normalno tu mislim neko povprečje - da greš lahko na dopust, da imajo otroci kako dejavnost. Brez preseravanj in nadstandarda.

Hvala vsem za odgovore.




bskrle -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (10.11.2013 6:37:18)

Kaj vem, otroka nimaš, ker bo vrtec drag.

Moj sorodni ima otroka raje v privat varstvu, ker ga pride ceneje kot vrtec, ker imata visoke dohodke.
Jaz računam,da preživimo z 200-220 evri na osebo, v to ne štejem stanovanjski kredit. Imajo le eno plačljivo dejavnost (GŠ), za 2 nam ne znese.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (10.11.2013 11:18:26)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




skuštrana -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (10.11.2013 16:43:51)

Meni pa so taksna vprasanja na forumu cisto brezveze. Kako naj mi vemo ce sta vidva z mozem zasluzita dovolj da prezivita tri, stiri, pet otrok? To najbolje vidita vidva, ce imate trenutno dovolj oz. vam se ostane nekaj na mesec potem go for it...ce pa ze sedaj komaj shajate potem si pa sigurno ni pravi cas se za ena lacna usta...




bskrle -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 8:39:04)

skuštrana ima prav.
Moraš napisati, prilive, odlive, kredite, lizing ...pol pa se da kaj rečt




ribica. -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 10:08:14)

Če imate povprečne dohodke potem te vrtec ne bo prišel tako drago. V pa je tako subvencionirana prehrana če imaš nizke dohodke. Tako da osnove niso tak problem.




nyna84 -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 10:54:16)


IZVIRNO SPOROČILO: anamariee

Zdravo,

razmišljamo o tretjem [sm=duda.gif]. Želja je močna, časa pa tudi ni več veliko, ker imam že svoja leta. Imamo dva osnovnošolca (1. in 3. razred). Tiste, ki imate 3 [sm=duda.gif] in recimo povprečne dohodke, kako vozite? Najbolj se bojim vrtca - za oba šolarja sedaj plačujem manj kot prej za enega za vrtec.

Tako na splošno me zanima, se da danes v Sloveniji, s povprečnimi dohodki, normalno vzgajat 3 otroke. Kot normalno tu mislim neko povprečje - da greš lahko na dopust, da imajo otroci kako dejavnost. Brez preseravanj in nadstandarda.

Hvala vsem za odgovore.

Ni vse odvisno od višine dohodkov, temveč tudi od izdatkov (imate kredite?) Brez kreditov bi vam moralo iti s povprečnimi plačami prav lepo.

Midva z možem imava povprečne dohodke, pa stanovanjski kredit in trenutno pričakujemo tretjega (takrat bosta obe hčeri šolarki). Na dopust gremo 1x letno (kampiranje v Istri), smučat 1-2x letno na bližnje smučišče (bolj zaradi otrok, da znajo), vozimo stare avte (ni kredita/lizinga, ni kasko zavarovanja), pa tudi sicer imava z možem že 2 leti projekt, kako še oklestiti mesečne stroške (Mercator nas ne vidi, špežo delamo 3x mesečno generalno, potem samo kar je NUJNO, oz dražje nakupe v akcijah), oblačila precej kupujemo z druge roke (sploh za vsak dan) ... Nimamo pa nobenih plačljivih dejavnosti (edino osnovnošolka hodi na atletiko, ki nas stane 10 €/mesec)

Vse je odvisno od življenjskega standarda, ki ste ga vajeni - dopusti, smučanje, toplice, koliko namenite mesečno za razne dejavnosti (krožki ,fitnesi, organizirane vadbe), koliko porabite za hrano ....




josephine27 -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 14:44:39)

Jaz bi mogoče najprej pogledala s tega vidika, če se gre za finance. Koliko vam ostane čez mesec? Lahko pa tudi tako, da poskusiš nekako predvidet koliko stroškov boš imela na mesec za tega otroka napr. 300 eur, pa potem to par mesecev takoj ob plači na stran daš.. če tega denarja ne boš pogrešala potem mislim, da ti bo odgovor jasen.

Težko je tu reči koliko je komu dovolj, ker imamo vsi drugačen življenski stil in tudi drugačne cilje. Ti najbolje poznaš svojo družino čemu se lahko odpove in čemu ne. Sicer pa tudi midva kolebava ali imet še enega al ne ampak bolj zaradi drugih stvari, tako da te popolnoma razmem, da odločitev ni lahka.

























nyna84 -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 15:01:30)


IZVIRNO SPOROČILO: josephine27

Jaz bi mogoče najprej pogledala s tega vidika, če se gre za finance. Koliko vam ostane čez mesec? Lahko pa tudi tako, da poskusiš nekako predvidet koliko stroškov boš imela na mesec za tega otroka napr. 300 eur, pa potem to par mesecev takoj ob plači na stran daš.. če tega denarja ne boš pogrešala potem mislim, da ti bo odgovor jasen.

Težko je tu reči koliko je komu dovolj, ker imamo vsi drugačen življenski stil in tudi drugačne cilje. Ti najbolje poznaš svojo družino čemu se lahko odpove in čemu ne. Sicer pa tudi midva kolebava ali imet še enega al ne ampak bolj zaradi drugih stvari, tako da te popolnoma razmem, da odločitev ni lahka.

Ma to, koliko ostane čez mesec, je težko gledat. Ker načeloma se porabi toliko kot je na razpolago. To je tako, kot če bi ti rekla, da daj za varčevanje 300 € na mesec - bi sigurno rekla, da ti ne ostane toliko. Če pa nekaj rabiš in se npr. zakreditiraš pa ni hudiča, da jih ne nabereš. Pač jih nekje drugje vzameš - prerazporaditev prirotet. [sm=smiley1.gif]

Glede življenjskega standarda pa sem tudi jaz povedala - vsak po svoje. En da vse za izlete in razne dejavnosti, drug vse za hrano, tretji za imidž, četrtemu je pa vsakega € škoda in mu vsak mesec precej ostane. Zato imamo "bogate" reveže, ki gurajo iz meseca v mesec in "revne" bogataše, ki jim kljub nizkim dohodkom čisto nič ne manjka.

Midva (predvsem jaz) sva kolebala za tretjega ene tri leta. Pa potem lahko kar čakaš in čakaš in ugotoviš, da itak nikoli ne bo vseh pogojev izpolnjenih in da itak nikoli ni tisti pravi čas. Starejši otroci pa rasejo in potem nastane med njimi (pre)velika starostna razlika.




Izabelina -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 15:14:34)

IZVIRNO SPOROČILO: josephine27

Jaz bi mogoče najprej pogledala s tega vidika, če se gre za finance. Koliko vam ostane čez mesec? Lahko pa tudi tako, da poskusiš nekako predvidet koliko stroškov boš imela na mesec za tega otroka napr. 300 eur, pa potem to par mesecev takoj ob plači na stran daš.. če tega denarja ne boš pogrešala potem mislim, da ti bo odgovor jasen.

Težko je tu reči koliko je komu dovolj, ker imamo vsi drugačen življenski stil in tudi drugačne cilje. Ti najbolje poznaš svojo družino čemu se lahko odpove in čemu ne. Sicer pa tudi midva kolebava ali imet še enega al ne ampak bolj zaradi drugih stvari, tako da te popolnoma razmem, da odločitev ni lahka.


mejta, mejta [sm=smiley20.gif]

midva bova imela tretjega predno bom js trideset_, vsaj tak je plan... finančno nam bo pa šlo, ker se bomo maksimalno potrudil, nimamo kreditov, zdej zmoremo z eno plačo in ker nameravam js tut met službo pomen, da bomo potem imeli dve plači in bomo nemarno bogati [sm=smiley36.gif]




mamica deklicam -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 15:23:52)

jaz sem brez službe že 1,5 leto. Imava kredit za hišo, ki sva jo k sreči kupila, ko sem še imela službo in sem lahko dobila kar ugoden kredit za mlade družine. In se kljub vsemu trudiva imeti še enega. Skozi mesec pridemo, imam obe v vrtcu trenutno in moram za obe plačevati. Tako, da gre, če hočeš




anamariee -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 19:00:16)

Ja, glede dohodkov je tako, da skupaj zasluživa cca 2300 na mesec. Imava en mali kredit za avto (150 evrov), pa še to le še 10 mesecev. Dva avta srednjega razreda, stara po 5-6 let in z njima povezane stroške. Šola za vsakega cca 110 evrov (vštet tudi športni program. Oba imata še eno plačljivo športno dejavnost (2×20 evrov), starejši še tečaj jezika (35 evrov/mesečno). Ostali stroški klasični za blok. Največ najbrž znese trgovina (hrana, kozmetika, čistila) - nisem nikoli računala, ampak najbrž kakih 500 na mesec. Aja, obadva imava še vsak svojo dodatno dejavnost, ki jo imava sicer bolj za rezervo in trenutno dobiva iz tega naslova recimo 300 evrov mesečno skupaj (kak mesec nič, kak mesec pa več).

Sicer pa nismo mahnjeni na firme in zapravljanje - kuhamo doma, ker nam tako paše (včasih pade kaka pica, kitajska, ampak ne pogosto). Oblačila kupujem tako, da gledam na neko razmerje med kvaliteto in ceno. Sicer tudi kaj dobimo od starejših bratrancev/sestričen.

Na dopust gremo enkrat letno, smučamo ne, vmes padejo kaki izleti, kak dan toplic. Večinoma pa gremo kake sindikalne variante, apartmaje...Nekaj malega zadnje mesece prišparamo.

Sicer moram reči, da me trenutno ne skrbi vsakodnevno preživetje, ampak prihodnost. Ko bodo (če bodo) šli študirat, si bodo želeli pomoči pri nakupu stanovanja, ko se bodo poročili, ipd. Tega se bojim. Nama so starši vedno pomagali - sicer nisva iz bogatih družin, ampak so nama vedno pomagali in nama še danes. Bodisi z vrečo krompirja, čevlji za otroka, prispevajo kak evro ob večjih nakupih,...itd. In tako želiva tudi midva pomagati svojim otrokom.

Ja, vem sem zakomplicirala v nulo [sm=smiley36.gif]. Verjetno se najbolj bojim odzivov okolice - ker se mi zdi, da če odstopaš od povprečja - mož, žena, dva otroka, si danes že čuden.




skuštrana -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (11.11.2013 19:37:56)

anamarie, ce je tako potem go for it [sm=smiley1.gif] zal ti sigurno ne bo....glede tega kaj bo ce bo pa ne mores kaj prevec razmisljat, ker potem clovek sploh ne bi imel otrok brez milijard na racunu ( pa se te se lahko preko noci raztopijo) [sm=smiley1.gif]




ronja -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (12.11.2013 12:59:17)

Verjetno se najbolj bojim odzivov okolice - ker se mi zdi, da če odstopaš od povprečja - mož, žena, dva otroka, si danes že čuden.

Če je to pravi razlog za oklevanje, potem ga ne upoštevaj, ker nima smisla živet svojega življenja tako, kot ga živijo drugi, ker ga pač drugi živijo tako kot njim paše. Ni nujno, da ti paše isto.
Kar se tiče prihodkov, se mi zdi, da ni problem in kot si rekla te za zdaj niti ne skrbi. Se strinjam, da je pametno pogledat na prihodnost in na to, da jim lahko pomagamo tudi ob študiju... ampak da zato, ker mogoče čez 20 let ne bom mela dovolj denarja, da bi vsakemu kupila eno stanovanje, ne bi imela zdaj otroka, pa vseeno nima smisla... Navsezadnje si tudi med sabo lahko kaj pomagajo;).

Res se veliko da zimprovizirat, če si tip za to. in ni treba, da grejo starši smučat, če hočeš, da se otrok nauči, saj imajo šole za smučanje. Ni isto, se strinjam, je pa ceneje in narediš kompromis, če ravno nimaš financ za smučanje za 5 člansko družino. Midva bova tako naredila, recimo. Se mi zdi ok. Saj ni nujno, da jim bo glih smučanje všeč;). Ok, naj se naučijo, da se ne bojo počutili zapostavljene, potem kasneje bojo pa itak sami našli kaj si želijo delat in bojo verjetno malo izbirali v okviru možnosti. To ni nič tako strašnega. Smotano je, če ima otrok eno strast, pa je ne more uresničit, ker ni za nič denarja. Če ima pa na voljo 20 stvari, 5 pa ne, pa mislim, da večina preživi brez traum:). ker med 20imi vseeno najde nekaj, kar ga zelo veseli in je lahko dovolj blizu tisti pravi strasti, v katero se potem usmeri.




daddy -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (12.11.2013 14:18:57)


IZVIRNO SPOROČILO: anamariee

Verjetno se najbolj bojim odzivov okolice - ker se mi zdi, da če odstopaš od povprečja - mož, žena, dva otroka, si danes že čuden.


Odziv okolice je včasih res ( milo rečeno ) krut - a kot so že druge napisale, se na to ne gre kaj preveč ozirat. Če je želja in če sta pripravljena - go for it. Pravzaprav sam ne poznam nikogar, ki ima tri ( ali več otrok ), pa bi mu bilo tega kakorkoli žal. In to ti je povedal foter petih mulčkov [sm=smiley1.gif].




petea -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (12.11.2013 17:50:52)


IZVIRNO SPOROČILO: daddy
IZVIRNO SPOROČILO: anamariee
Verjetno se najbolj bojim odzivov okolice - ker se mi zdi, da če odstopaš od povprečja - mož, žena, dva otroka, si danes že čuden.

Odziv okolice je včasih res ( milo rečeno ) krut - a kot so že druge napisale, se na to ne gre kaj preveč ozirat. Če je želja in če sta pripravljena - go for it. Pravzaprav sam ne poznam nikogar, ki ima tri ( ali več otrok ), pa bi mu bilo tega kakorkoli žal. In to ti je povedal foter petih mulčkov [sm=smiley1.gif].



daddy,
vaju občudujem.

anamariee, glede odstopanja od povprečja - mojo mamo je mojo zadnjo nosečnostjo domov prišla ena soseda vsa zaskrbljena vprašat, če je vse v redu z mano ali sem mogoče padla pod kakšne nenavadne vplive (ala sekte), ker sem še enkrat noseča [sm=zmeden.gif]

hja, ima soseda dva otroka, njena otroka po dva otroka ... pri drugi hiši je enako, pri tretji prav tako ... zdaj pa si jaz 'drzem' omisliti več otrok in podreti povprečje [sm=jezicek.gif]




petea -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (12.11.2013 18:01:06)


IZVIRNO SPOROČILO: anamariee

Sicer moram reči, da me trenutno ne skrbi vsakodnevno preživetje, ampak prihodnost. Ko bodo (če bodo) šli študirat, si bodo želeli pomoči pri nakupu stanovanja, ko se bodo poročili, ipd. Tega se bojim. Nama so starši vedno pomagali - sicer nisva iz bogatih družin, ampak so nama vedno pomagali in nama še danes. Bodisi z vrečo krompirja, čevlji za otroka, prispevajo kak evro ob večjih nakupih,...itd. In tako želiva tudi midva pomagati svojim otrokom.


No, saj je lepo, da razmišljaš tako. A po mojem mnenju bo veliko bolje za tvoje otroke, da jih do polnoletnosti naučiš, da bodo znali poskrbeti zase, da se bodo skušali čim prej osamosvojiti in sami najti načine financiranja za svoj študij, nepremičnine, poroko. To v končni fazi ni vajina zadeva, le dobra volja.

Seveda, če bosta takrat finančno sposobna malo olajšat življenje mladim, še bolj pa imeti čas npr. za ukvarjanje z vnuki, bo to verjetno vsem veliko pomenilo.






aknela123 -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (12.11.2013 20:50:56)

vidim in veseli me, da kar veliko parov razmišlja tudi o tretjem otroku. da ti malo olajšam, ti bom opisala našo situacijo - enega otroka sva že imela, odločila sva se še za enega in na uz sem izvedela, da nosim dvojčke. najprej šok, potem juhu, dvojčki se rodijo in imamo tri otroke. pri dvojčkih je pač "slabost" gledano s finančnega vidika, da moraš naenkrat obema kupit čevlje, škornje, bunde, plačat plavalne tečaje, vrtec za dva, šole v naravi,... ampak imamo se lepo, tudi mož mi je zaupal, da je vedno želel tri otroke, vendar se midva zavestno verjetno ne bi odločila za tri, zdaj pa, ko je tako naneslo, da imava tri, vidiva, da je tako čisto prav.




anamariee -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (13.11.2013 17:52:59)


Ja, hvala vsem za odgovore.

Midva še kar tuhtava, sicer bolj jaz kot mož, on bi imel že kako leto nazaj. Toliko tuhtam, na koncu pa še ratalo morda ne bo [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]. Se pa čas počasi izteka, ker so tu leta, pa starostna razlika med otroci.

No, mimogrede, da še nekaj vprašam - tisti, ki imate več otrok, v kako velikih stanovanjih živite? Pri nas je tako, da smo v bloku, na cca 80m2, dve spalnici in kabinet, dnevna s kuhinjo, sanitarije, hodnik ter manjši atrij - smo v pritličju. Nimamo se nekega namena selit, saj smo se komaj rešili kredita.





josephine27 -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (13.11.2013 21:51:38)


IZVIRNO SPOROČILO: Izabelina

IZVIRNO SPOROČILO: josephine27

Jaz bi mogoče najprej pogledala s tega vidika, če se gre za finance. Koliko vam ostane čez mesec? Lahko pa tudi tako, da poskusiš nekako predvidet koliko stroškov boš imela na mesec za tega otroka napr. 300 eur, pa potem to par mesecev takoj ob plači na stran daš.. če tega denarja ne boš pogrešala potem mislim, da ti bo odgovor jasen.

Težko je tu reči koliko je komu dovolj, ker imamo vsi drugačen življenski stil in tudi drugačne cilje. Ti najbolje poznaš svojo družino čemu se lahko odpove in čemu ne. Sicer pa tudi midva kolebava ali imet še enega al ne ampak bolj zaradi drugih stvari, tako da te popolnoma razmem, da odločitev ni lahka.


mejta, mejta [sm=smiley20.gif]

midva bova imela tretjega predno bom js trideset_, vsaj tak je plan... finančno nam bo pa šlo, ker se bomo maksimalno potrudil, nimamo kreditov, zdej zmoremo z eno plačo in ker nameravam js tut met službo pomen, da bomo potem imeli dve plači in bomo nemarno bogati [sm=smiley36.gif]


[sm=smiley36.gif] Dober načrt Izabelina. Ampak jaz sem še vedno v dvomih[sm=smiley36.gif]. Sva odločitev prenesla na pomlad, ko se ptički ženijo.




josephine27 -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (13.11.2013 22:02:28)

Ma 3 otroci pa res niso neko hudo odstopanje no. Kar veliko družin s tremi poznam. Ajd ne rečem, da bi čudno gledali če bi jih imela 10. Verjemi, da te zaradi treh res ne bo nihče čudno gledal. Ok kakšen se vedno najde ampak to je njegov problem. Za večino pa vseno mislim, da trije otroci niso nek waw




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (14.11.2013 9:40:57)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Nanuk -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (14.11.2013 10:18:46)

Mi smo tudi planirali imet 3, tako na 2 leti razlike, pa so nas v drugo presenetili dvojčki ;) Marca jih pričakujemo..

Glede velikosti stanovanja, mi smo v 4 živeli v stanovanju, ki je skupaj z balkonom merilo 47 m2, pa smo preživeli brez panike. S sestro sva si delili sobo 2x4 m celih 18 let.

Glede financ bomo že kako: večino zelenjave si lahko pridelamo na vrtu in tako prihranimo, oblek za dojenčke nimam potrebe kupovat, edino čevlje,... Vse se da, ko si enkrat postavljen v situacijo, če le zdravje dopušča.




bibi30 -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (17.11.2013 11:29:13)

Saj pri treh otrocih dobis ze tudi kar nekaj dokladov ali ni res?Saj vem da se ni za zanasat na to ampak kar ukinili jih pa tudi ne bodo,ker mislim da je preveč druzin ki imajo 3 ali več otrok.




petea -> RE: trije otroci - s finančnega vidika (17.11.2013 19:24:29)


IZVIRNO SPOROČILO: bibi30

Saj pri treh otrocih dobis ze tudi kar nekaj dokladov ali ni res?Saj vem da se ni za zanasat na to ampak kar ukinili jih pa tudi ne bodo,ker mislim da je preveč druzin ki imajo 3 ali več otrok.


V anamarieejenem primeru to pomeni, da so sedaj v 6. razredu OD in prejemajo 62 € OD, pri treh otrocih bi bili v 5. razredu in bi prejemali 151 € OD oz. skoraj 90 € več ter bili bi upravičeni do letnega dodatka za veliko družino v višini 393 €.
Torej bi trenutno država prispevala tej družini pribl. 61 € po otroku na mesec.





Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>