RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


liliana -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (19.9.2014 6:03:56)

Če preračunajo zgolj neto na 12 mesecev je to tako kot ti praviš......če vzamejo bruto in iz njega izračunajo neto, kot to delajo, ko preračunavajo dohodke iz prejšnjega leta, olajšava nima veze, kdaj je uveljavljena....

Kako delajo preračun nimam pojma......doker otroškega datka nimam in se ne obremenjujem s preračuni, preberem le to, kar pišete......

in me tudi uveljavljanje olajšave ne skrbi tako kot tebe in tudi ne vidim nobenega problema v tem....vsak se pač sam odloči, kako uveljavlja olajšavo.....zakonodaja mu omogoča, da to stori tako, da je finančno kar najugodneje zanj......saj vsak se tudi sam odloči ali ima na banki prihranke ali ne.....in tisti, ki jih ima, je bolj "tepen" pri otroškem dodatku kot tisti, ki jih nima......




petea -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (19.9.2014 9:12:02)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana
če vzamejo bruto in iz njega izračunajo neto, kot to delajo, ko preračunavajo dohodke iz prejšnjega leta, olajšava nima veze, kdaj je uveljavljena....


Ne razumem, kako bi lahko na osnovi enega mesečnega prihodka iz bruta enolično preračunali v neto, sredi obdobja, ko uveljavljanje VDČ še ni zaključeno in se zaradi njega neto dohodek lahko spreminja


IZVIRNO SPOROČILO: liliana
in me tudi uveljavljanje olajšave ne skrbi tako kot tebe in tudi ne vidim nobenega problema v tem...

glej, mene ne skrbi; to je le moje forumsko debatiranje o tem, da so stvari praviloma malo drugačne, kot izgleda na prvi pogled, ter da treba včasih presneto dobro upoštevati različne dejavnike - problem pa seveda nastane, ker nas večina sploh ne pomisli na 'hakelce'


sem vedno bolj prepričana v to, da je naš sistem prejemanja OD zgrešen, seveda tudi v tem delu, da npr. tebi ne pripada OD; mi je veliko bolj všečen avstrijski sistem enotnih OD ne glede na dohodek




liliana -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (19.9.2014 16:15:15)


IZVIRNO SPOROČILO: petea


Ne razumem, kako bi lahko na osnovi enega mesečnega prihodka iz bruta enolično preračunali v neto, sredi obdobja, ko uveljavljanje VDČ še ni zaključeno in se zaradi njega neto dohodek lahko spreminja




Olajšava za VDČ za tekoče leto je znana že 1.1.2014....no, mogoče 2. ali 3. januarja.....

In po isti analogiji ne morejo preračunati zgolj iz ene plače plačo za celo leto (pa naj gre za neto ali bruto)......ker se ta spreminja......

IZVIRNO SPOROČILO: petea

glej, mene ne skrbi; to je le moje forumsko debatiranje o tem, da so stvari praviloma malo drugačne, kot izgleda na prvi pogled, ter da treba včasih presneto dobro upoštevati različne dejavnike - problem pa seveda nastane, ker nas večina sploh ne pomisli na 'hakelce'


sem vedno bolj prepričana v to, da je naš sistem prejemanja OD zgrešen, seveda tudi v tem delu, da npr. tebi ne pripada OD; mi je veliko bolj všečen avstrijski sistem enotnih OD ne glede na dohodek



Uveljavljanje VDČ ni hakelc.....in nihče ni oškodovan.....vsak posameznik se sam odloči kako in kdaj bo uveljavljal VDČ.....

Glej, iz otroškega dodatka smo želeli narediti socialno kategorijo....in če je socialna kategorija, je upoštevana višina prikazanega dohodka.....in se strinjam s tabo, da bi morali imeti avstrijski model.....ker otroški dodatek in vse ostale subvencije še vedno niso socialna kategorija.....in še vedno zelo premožni kmetje in s.p.ji dobijo v šoli celo subvencijo malice......tričlanska družina, kjer imata oba nekaj EUR višjo plačo kot je minimalna pa subvencije malice ne dobi.....in to ni sociala, to je svinj.arija......

In sem takoj zato, da se uvede avstrijski model......enoten OD za vse, nobenih subvencij vrtca, subvencij malic in kosil v šoli.....pa ne bo nihče prirejal podatkov in se obremenjeval s tem kako naj uveljavlja VDČ, ko končno po nekaj letih iskanja službe le-to dobi, da ne bo "tepen" pri otroškem dodatku in bo imel občutek, da ga je država oškodovala.....





kar86 -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (25.9.2014 14:15:25)

pozdravljene punce,

ker sem nova na tem področju me zanime če mi lahko kako pomagate, saj na našem socialnem človek sploh nič ne izve, da tako zoprnih ljudi kot so tam, ji ni [sm=smiley13.gif].

glede vloge za otroški dodatek- zanima me koliko časa za nazaj preverjajo finančno stanje družine.

imamo nekaj prihrankov, ampak te bodo služile kot so sedaj za prihranke, ker tudi po izteku porodniške me ne čaka služba, zato bi rada tako uredila zadeve, da bi dobivala vsaj neki otroškega dod. in kasneje tudi subvencijo vrtca,..ne pa da dobimo zavrjeno ker imamo nekaj prihrankov [sm=smiley24.gif]




Marčevka2010 -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (25.9.2014 14:46:45)

Vse prihranke z računov in doma v štunf, druge ni.




mamica deklicam -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (25.9.2014 14:55:08)


IZVIRNO SPOROČILO: Marčevka2010

Vse prihranke z računov in doma v štunf, druge ni.


in to preden oddaš vlogo na CSD.




Marčevka2010 -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (25.9.2014 15:05:49)

Absolutno.




liliana -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (25.9.2014 20:24:48)


IZVIRNO SPOROČILO: kar86

pozdravljene punce,

ker sem nova na tem področju me zanime če mi lahko kako pomagate, saj na našem socialnem človek sploh nič ne izve, da tako zoprnih ljudi kot so tam, ji ni [sm=smiley13.gif].

glede vloge za otroški dodatek- zanima me koliko časa za nazaj preverjajo finančno stanje družine.

imamo nekaj prihrankov, ampak te bodo služile kot so sedaj za prihranke, ker tudi po izteku porodniške me ne čaka služba, zato bi rada tako uredila zadeve, da bi dobivala vsaj neki otroškega dod. in kasneje tudi subvencijo vrtca,..ne pa da dobimo zavrjeno ker imamo nekaj prihrankov [sm=smiley24.gif]


Če imate le nekaj prihrankov in nizke dohodke, zavrnjeno ne boste dobili, tudi če prihranke na banki pustite......če pa imate poleg le nekaj prihrankov tako visoke dohodke, da bi dobili subvencijo vrtca zavnjeno, pa prihranki itak ne bodo vplivali na nič......




kar86 -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (26.9.2014 13:26:26)

ne dohodki niso visoki, in tudi prihrankov ni za se metat na zobe, ampak so..ampak če jih sedaj dvignemo, in vlogo oddamo npr. 10.10.2014 se bo videlo da smo zneske dvignili [sm=zmeden.gif]...
koliko časa za nazaj oni preverjajo finančno stanje oz. za kolikšno obdobje vzamejo za obračun ?




bauko -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (26.9.2014 13:32:00)

Vse dol iz računa. Nujno.
Mi imamo varčevalni račun, na katerem mora obvezno biti vsaj 100€. Mi jih imamo 119€ in so to upoštevali pri izračunu OD.




mamica deklicam -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (26.9.2014 14:44:21)


IZVIRNO SPOROČILO: kar86

ne dohodki niso visoki, in tudi prihrankov ni za se metat na zobe, ampak so..ampak če jih sedaj dvignemo, in vlogo oddamo npr. 10.10.2014 se bo videlo da smo zneske dvignili [sm=zmeden.gif]...
koliko časa za nazaj oni preverjajo finančno stanje oz. za kolikšno obdobje vzamejo za obračun ?


če jih dvigneš sedaj, jih ne boš imela v vlogi za OD. Če si blizu meje med dvema razredoma za OD, ti lahko že majhni prihranki prevesijo tehtnico na slabše. Glej vse ti pišemo, prihranke dvigni, če nočeš, da jih upoštevajo.

V vlogi upoštevajo plačo, regres... in prihranke, če jih imaš na varčevalnem računu. Če je le ta prazen ali ga celo zapreš, ti jih pa ne. In za tiste mizerne obresti, ki jih banke že nekaj let dajejo, se ti verjetno ne splača jih imeti na banki




liliana -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (26.9.2014 16:21:03)

IZVIRNO SPOROČILO: bauko

Vse dol iz računa. Nujno.
Mi imamo varčevalni račun, na katerem mora obvezno biti vsaj 100€. Mi jih imamo 119€ in so to upoštevali pri izračunu OD.


Niso upoštevali 119 EUR.....ampak so upoštevali zgolj "fiktivne obresti" od teh 119 EUR in zaradi tega se je vaš dohodek povečal za niti ne 5 EUR......

IZVIRNO SPOROČILO: mamica deklicam

če jih dvigneš sedaj, jih ne boš imela v vlogi za OD. Če si blizu meje med dvema razredoma za OD, ti lahko že majhni prihranki prevesijo tehtnico na slabše. Glej vse ti pišemo, prihranke dvigni, če nočeš, da jih upoštevajo.

V vlogi upoštevajo plačo, regres... in prihranke, če jih imaš na varčevalnem računu. Če je le ta prazen ali ga celo zapreš, ti jih pa ne. In za tiste mizerne obresti, ki jih banke že nekaj let dajejo, se ti verjetno ne splača jih imeti na banki


Pa še nepremičnino prodajte ali pa jo prepišite na staro teto......pa hitro avto na lising vzet, da se ne bo upošteval pri otroškekm dodatku in bo subvencija za vrtec večja......pa z delodajalcem se dogovorite, da vam ne izplača božičnice ali pa da vam ne poveča plače, če vam jo bo slučajno želel.....na kolenih ga prosite, da tega ne stori, ker že majhno povečanje plače ali izplačilo božičnice lahko pomeni nižji otroški dodatek in višje plačilo vrtca.....

Človeška neumnost res ne pozna meja.....vse dvignite, vse prodajte, denar pa v štunf....pa še naslov in sliko hiše objavite, da bomo vsi vedeli, kam moramo iti po vaše bajne prihranke, ki se tako poznajo pri otroškem dodatku.....ker morajo res biti veliki.....[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




LuLu -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (26.9.2014 16:31:12)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Pa še nepremičnino prodajte ali pa jo prepišite na staro teto......pa hitro avto na lising vzet, da se ne bo upošteval pri otroškekm dodatku in bo subvencija za vrtec večja......pa z delodajalcem se dogovorite, da vam ne izplača božičnice ali pa da vam ne poveča plače, če vam jo bo slučajno želel.....na kolenih ga prosite, da tega ne stori, ker že majhno povečanje plače ali izplačilo božičnice lahko pomeni nižji otroški dodatek in višje plačilo vrtca.....

Človeška neumnost res ne pozna meja.....vse dvignite, vse prodajte, denar pa v štunf....pa še naslov in sliko hiše objavite, da bomo vsi vedeli, kam moramo iti po vaše bajne prihranke, ki se tako poznajo pri otroškem dodatku.....ker morajo res biti veliki.....[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]


[sm=smiley36.gif]
je mene tudi zaneslo kaj naj š naredijo... eno si pozabila... nujno in hitro še enega otroka, da se to vse deli na še večje število




liliana -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (26.9.2014 16:48:38)


IZVIRNO SPOROČILO: LuLu

je mene tudi zaneslo kaj naj š naredijo... eno si pozabila... nujno in hitro še enega otroka, da se to vse deli na še večje število


Še to ja[sm=smiley36.gif]....vsega se ne spomnim....ali pa le nisem tako "iznajdljiva".......

da se tisti 5 EUR razdeli na 5 namesto na 4......




Stanislava_ -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (26.9.2014 18:31:04)

Ko bi ljudje desetino časa, ki ga namenijo skrivanju, prekrivanju, prirejanju, in s tem zgolj prekupčaknju z enega kupča na drugega, namenili ustvarjanju, bi bili druga Švica. Z otroškim dodatkom, ki bi ga porabili zgolj in samo za optimalen razvoj psihofizičnosocialnih sposobnosti svojih otrok in ne za zadovoljevanju osnovnih življenjskih potreb.




kar86 -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (29.9.2014 9:33:31)

ne vem ali je bilo to zadnje mišljeno name ali kako [sm=smiley13.gif]...

nimamo velik, ampak vseeno zakaj bi bili prikrajšani da kak €, ker nekateri ga res velik prejemajo pa imajo visoke dohodke, samo jih ne prikažejo oz. jih nekako nimajo ''kao'' za prikazat. država je itak v k.., tako da zakaj jo ne obrati, tako da delajo tile naši tajkuni, nobenemu nič ne morejo,..tuki pri nas pa gledajo ali bi ti dali 22€ ali 24€ ..res žalostno [sm=smiley19.gif]

hvala punce za nasvet, bomo vse dvignili, pa da vidimo potem [sm=smiley1.gif]




mamica deklicam -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (29.9.2014 15:32:12)


IZVIRNO SPOROČILO: kar86

ne vem ali je bilo to zadnje mišljeno name ali kako [sm=smiley13.gif]...

nimamo velik, ampak vseeno zakaj bi bili prikrajšani da kak €, ker nekateri ga res velik prejemajo pa imajo visoke dohodke, samo jih ne prikažejo oz. jih nekako nimajo ''kao'' za prikazat. država je itak v k.., tako da zakaj jo ne obrati, tako da delajo tile naši tajkuni, nobenemu nič ne morejo,..tuki pri nas pa gledajo ali bi ti dali 22€ ali 24€ ..res žalostno [sm=smiley19.gif]

hvala punce za nasvet, bomo vse dvignili, pa da vidimo potem [sm=smiley1.gif]


ne, ni bilo mišljeno osebno nate, samo kakor sem jaz zasledila, vedno ene in iste uporabnice tu gor samo čakajo, kdaj se bodo lahko na koga spravile. Če si opazila, je po teh opazkah tema čisto zamrla. In ker sem javno to napislala, vem da bom sigurno jaz sedaj na tapeti [sm=smiley2.gif]. A imam že kar nekaj kilometrine na forumu in me ne gane več

In je res, zakaj ne bi tisti, ki nam res pride vsak € prav pogledali, če se kje da ga iztržiti, ker tisti ,ki so "svinjsko" bogati pri nas, so itak že vse pokradli.

Ti pa le naredi, kar smo ti rekle. Banke ne dajejo več velikih obresti, če pri njih varčuješ, si pa lahko zaradi tega kje drugje tepen




liliana -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (29.9.2014 20:52:27)


IZVIRNO SPOROČILO: mamica deklicam

ne, ni bilo mišljeno osebno nate, samo kakor sem jaz zasledila, vedno ene in iste uporabnice tu gor samo čakajo, kdaj se bodo lahko na koga spravile. Če si opazila, je po teh opazkah tema čisto zamrla. In ker sem javno to napislala, vem da bom sigurno jaz sedaj na tapeti [sm=smiley2.gif]. A imam že kar nekaj kilometrine na forumu in me ne gane več

In je res, zakaj ne bi tisti, ki nam res pride vsak € prav pogledali, če se kje da ga iztržiti, ker tisti ,ki so "svinjsko" bogati pri nas, so itak že vse pokradli.

Ti pa le naredi, kar smo ti rekle. Banke ne dajejo več velikih obresti, če pri njih varčuješ, si pa lahko zaradi tega kje drugje tepen


Mogoče je ravno to namen takih opazk......





Mrvicah -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (17.11.2014 14:22:13)

Pozdravček vsem skupaj,

mogoče mi kdo zna kaj svetovati. Meni je avtorski honorar v letu 2013 predstavljal edini vir dohodka, dobivala sem ga redno na isti dan v približno istem znesku, torej kot "plačo". (Delodajalec pač ni bil zainteresiran za to, da me zaposli, in tako sem delala preko avt. pogodbe, čeprav je to zelo nehvaležno - nimaš nobenih pravic, npr. bolniške, regresa itd.) Letos februarja pa sem bila nekako primorana odpreti s. p., ker so z novim letom avtorske pogodbe grozljivo obdavčili, dodali pa precej manj pravic kot če imaš s. p. Realnost je taka, da so letos moji prihodki nižji, ker plačujem vse davke in prispevke (lani sem plačevala le akontacijo dohodnine in PIZ delodajalca - ja, delodajalca, čeprav sem bila delojemalec).
Pri preračunu za OD pa so mi upoštevali tako celoletni lanski avtorski honorar kot letošnje tekoče dohodke. Prišlo je namreč do spremembe vrste periodičnega dohodka. Obenem pa se sklicujejo, da avt. honorar NI periodični dohodek. In v mojem primeru je bil - praktično gledano - periodični dohodek, saj je prihajal kot plača.
Pod črto: pri izračunu so mi torej upoštevali dveletni prihodek (ki se razteza čez tri letnice: 2013, 2014 in začetek leta 2015, ker obračunajo celoletni prihodek s. p.-ja, čeprav ta še ni bil izplačan). Jasno, da sem ob takem izračunu "prebogata", da bi sploh lahko dobila OD.

Ali res ni rešitve za tovrstne krivične izračune?
Hvala za vsak nasvet,
M.




petea -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (17.11.2014 19:15:08)

Mrvicah,
AH po svojem namenu in funkciji ni periodicen dohodek; ravno zaradi izkoriscanja AH kot nelojalne konkurence, kadar obstajajo druge moznosti - zaposlitev ali s.p.- so AH sedaj tako obremenili.
Zal si ostala brez OD, ker je zakon tako napisan, kot je.

Kar lahko naredis, je, da napises o svojem primeru kot primeru anomalije na pristojno ministrstvo, s predlogom sprememb, ter da das novo vlogo, takoj ko bo to zate smiselno.

Pa mediji imajo radi taksne zgodbe.




Mrvicah -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (17.11.2014 19:39:36)

Petea, najlepša hvala.

Že takrat, ko so tako silno (v medijih) "sekali" po tistih "oportunistih", ki delamo preko AH, me je bolelo, saj to ni bila moja izbira, ampak prisila. Kdo pa ne bi raje bil redno zaposlen? (Ali vsaj pogodbeno, pa čeprav s podaljševanjem po pol leta? Že pri polletni zaposlitvi je tu marsikakšen "bonus", ki ga honorarci nimamo.) Vse so vrgli v isti koš - tiste, ki so preko AH dejansko prali desettisoče evrov, in nas, ki nas je kar nekaj, žal ne združenih, ki smo z AH zaslužili približno minimalno, v najboljšem primeru povprečno plačo in nobenih drugih prihodkov, si sami plačevali delovno dobo ali kakšno življenjsko varčevanje ter molili, da ne zbolimo ... [sm=smiley13.gif]

Napisala bom pritožbo na CSD, poslala kopijo tudi na ministrstvo, ampak verjetno vse bob ob steno. Če bi nas bilo več takih "srečnežev", bi mogoče kaj dosegli. Mogoče.

Misliš, da je smiselno, da bi dala vlogo še enkrat npr. januarja 2015, ko mi ne bi mogli (?) več upoštevati prihodka (AH) iz leta 2013?
Še enkrat hvala in lp,
M.




caramel -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (19.12.2014 8:20:14)

Prijateljici so pri preračunu plače na 12 mesecev (preteklo leto sta s partnerjem imela starševsko nadomestilo) upoštevali tudi regres - torej plača+regres x 12. Na CSDju pravijo, da je tako po zakonu. Kakšne ideje na kaj se opirati v pritožbi? To, da regres ni periodični dohodek baje ne bi šlo čez...[sm=zmeden.gif] Hvala!




petea -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (19.12.2014 8:51:49)

kdaj je bil izplačan regres?




caramel -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (19.12.2014 19:20:13)

V mesecu, ki ga vzamejo za izračun - mislim da je to mesec pred izdajo odločbe...

Aja, še to - a ko sporočiš spremembo stalnega prebivališča, ti naredijo ponovni izračun?




petea -> RE: otroški dodatek od 1.9.2014 dalje (19.12.2014 21:21:36)

IZVIRNO SPOROČILO: caramel
V mesecu, ki ga vzamejo za izračun - mislim da je to mesec pred izdajo odločbe...


Kakšen idiotizem. [sm=zz_devil.png]
In seveda so po njihovem s to zadnjo spremembo zakonodaje naredili samo dobro ... [sm=zz_eek2.png]

Hja, v zakon so si napisali, da se pod tekoče prihodke šteje plače skupaj z regresom, tako da se tu verjetno ne bo dalo kaj dosti narediti.


IZVIRNO SPOROČILO: caramel
Aja, še to - a ko sporočiš spremembo stalnega prebivališča, ti naredijo ponovni izračun?


Glede na to, kaj piše v zakonu, ja:
'42. člen

(1) Pogoji za pridobitev pravic po tem zakonu morajo biti izpolnjeni ves čas prejemanja pravic iz javnih sredstev.

(2) Upravičenec do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, subvencije najemnine, pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev, pravice do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, oprostitve plačila socialnovarstvenih storitev in prispevka k plačilu družinskega pomočnika mora centru za socialno delo sporočiti vsa dejstva, okoliščine in vse spremembe, ki vplivajo na upravičenost do pravice iz javnih sredstev, njeno višino ali obdobje prejemanja, v osmih dneh od dne, ko je taka sprememba nastala ali je zanjo izvedel.

(3) Upravičenec do otroškega dodatka, državne štipendije in znižanega plačila vrtca mora centru za socialno delo sporočiti naslednje spremembe, ki pri teh pravicah lahko vplivajo na upravičenost do pravice iz javnih sredstev, njeno višino ali obdobje prejemanja: spremembo števila oseb ali upravičencev, spremembo ali vključitev v vzgojno-izobraževalni oziroma visokošolski zavod, spremembo statusa učenca, dijaka ali študenta, spremembo stalnega prebivališča in spremembo vrste periodičnega dohodka, pri državni štipendiji pa tudi druge okoliščine, ki po zakonu, ki ureja štipendiranje, vplivajo na to pravico, v osmih dneh od dneva, ko je taka sprememba nastala ali je zanjo izvedel.

(4) Center za socialno delo v primerih iz drugega in tretjega odstavka tega člena na novo odloči o posamezni pravici.'




Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4   Naslednja stran >   >>