Morala in etika (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Frodo Bisagin -> Morala in etika (30.11.2014 11:58:24)

Zanimiv pogled na moralo in etiko:

https://www.youtube.com/watch?v=j8ZF_R_j0OY




mateyka -> RE: Morala in etika (30.11.2014 13:11:59)

kaj pa vem, če je to "loophole"; I call it bullshit. če pedri in živali ne smeš v rit, ne vem zakaj bi njih lahko.




mateyka -> RE: Morala in etika (30.11.2014 13:20:41)

pa ne vem zakaj sploh daješ za primer ameriko - vsi puritanistični looniji iz evrope so tja pobegnil in seveda so tudi še danes ekstremni do amena.




Frodo Bisagin -> RE: Morala in etika (30.11.2014 17:10:41)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

pa ne vem zakaj sploh daješ za primer ameriko - vsi puritanistični looniji iz evrope so tja pobegnil in seveda so tudi še danes ekstremni do amena.


Je cisto lep prikaz moralne hinavscine in dvojnih meril.... ki se ne pojavljajo samo v ameriki, temvec tudi pri nas...




mateyka -> RE: Morala in etika (30.11.2014 18:51:41)


IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

pa ne vem zakaj sploh daješ za primer ameriko - vsi puritanistični looniji iz evrope so tja pobegnil in seveda so tudi še danes ekstremni do amena.


Je cisto lep prikaz moralne hinavscine in dvojnih meril.... ki se ne pojavljajo samo v ameriki, temvec tudi pri nas...


ma ne vem, men ameriški puritanizem sploh ni primerljiv z evropo. glede teh dveh modelk (Garfunkel and Oates), onidve itak delata parodije, ne dokumentarce. a si vidla uno "pregnant women are smug"? ne vem če bi rekla, da je ne vem kok resnice v tem [sm=smiley36.gif]
https://www.youtube.com/watch?v=LbTB3ASkdOo




Frodo Bisagin -> RE: Morala in etika (30.11.2014 21:41:48)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

pa ne vem zakaj sploh daješ za primer ameriko - vsi puritanistični looniji iz evrope so tja pobegnil in seveda so tudi še danes ekstremni do amena.


Je cisto lep prikaz moralne hinavscine in dvojnih meril.... ki se ne pojavljajo samo v ameriki, temvec tudi pri nas...


ma ne vem, men ameriški puritanizem sploh ni primerljiv z evropo. glede teh dveh modelk (Garfunkel and Oates), onidve itak delata parodije, ne dokumentarce. a si vidla uno "pregnant women are smug"? ne vem če bi rekla, da je ne vem kok resnice v tem [sm=smiley36.gif]
https://www.youtube.com/watch?v=LbTB3ASkdOo


Merila sem drugam - v visoko eticnost nedolznosti na eni strani ter na drugi zelo limitiranem razumevanju nedolznosti in eticnosti, pravzaprav hinavscini, kar porodija zelo dobro ponazori. KOnzervativnost na eni strani in izigravanje etalona eticnosti in dejanskih postopkih na drugi.




mateyka -> RE: Morala in etika (30.11.2014 23:49:35)

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
Merila sem drugam - v visoko eticnost nedolznosti na eni strani ter na drugi zelo limitiranem razumevanju nedolznosti in eticnosti, pravzaprav hinavscini, kar porodija zelo dobro ponazori. KOnzervativnost na eni strani in izigravanje etalona eticnosti in dejanskih postopkih na drugi.


meni je v takem ekstremu tipično za ameriko. mislim, da pri nas tega enostavno ni. mogoče bolj govorimo tako, samo da bi pa tako ekstremno prakticirali, to pa ne.

btw, zakaj misliš, da so ljudje, ki ne odobravajo seksanja v šolskem kabinetu (in ne podpirajo javne objave posnetka), difolt dvolični ali da imajo dvojna merila?




Frodo Bisagin -> RE: Morala in etika (1.12.2014 10:42:25)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: Frodo Bisagin
Merila sem drugam - v visoko eticnost nedolznosti na eni strani ter na drugi zelo limitiranem razumevanju nedolznosti in eticnosti, pravzaprav hinavscini, kar porodija zelo dobro ponazori. KOnzervativnost na eni strani in izigravanje etalona eticnosti in dejanskih postopkih na drugi.


meni je v takem ekstremu tipično za ameriko. mislim, da pri nas tega enostavno ni. mogoče bolj govorimo tako, samo da bi pa tako ekstremno prakticirali, to pa ne.


V povsem tej obliki ga (se) ni. Princip pa je zelo prisoten.
So pa raziskave pokazale, da je v tradicionalnih ( mocneje vernih) dezelah prav ta nacin ohranjanja nedolznosti mocno prisoten. Prav spolmin se, da je bila Grcija ena tistih, ki je po tovrstni praksi izstopala.

btw, zakaj misliš, da so ljudje, ki ne odobravajo seksanja v šolskem kabinetu (in ne podpirajo javne objave posnetka), difolt dvolični ali da imajo dvojna merila?


Narobe si razumela. Tega ne mislim. Mislim pa, da je zelo narobe mocno obsojati eno nemoralno dejanje in istocasno mocno opravicevati drugo, ki je poleg tega se kaznivo dejanje. IMO je to izjemno slepo, nepremisljeno in hinavsko.




mateyka -> RE: Morala in etika (1.12.2014 10:59:54)

tole je fajn za pogledat:
http://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_on_the_psychology_of_evil




ronja -> RE: Morala in etika (1.12.2014 12:54:18)

Ja, Zimbardove raziskave so res dale en hud uvid, vsaj meni (ne samo njegove, on je to strnil).
Ampak prav zato mi ni jasno, kako lahko nekoga obsodiš, da je brez hrbtenice in slab človek, ker je naredil eno napako...




josephine27 -> RE: Morala in etika (1.12.2014 13:42:31)

Ampak prav zato mi ni jasno, kako lahko nekoga obsodiš, da je brez hrbtenice in slab človek, ker je naredil eno napako...
Mogoče zato, ker ljudje gledamo na svet vedno subjektivno skozi svoje lastne izkušnje.




mateyka -> RE: Morala in etika (1.12.2014 14:56:35)

ronja, jaz vidim vec kot eno - pravzaprav vidim vzorec in konec je samo potrditev vzorca, ki sem ga prej samo slutila. ampak ne bom rekla da ga obsojam, da je slab clovek (def. ni tako hudo); bom pa rekla, da nima hrbtenice, je slabic, bojecka. mislim, da ves zakaj tako pravim. ampak spet - ni to zdej nek smrtni greh zame. samo prej je obupal, preden bi lahko to odpravil ali spremenil... zdaj kok je pa samomor smrtni greh pa ne vem, moram prej umret, da zvem a je res to tako bed [sm=smiley4.gif]

Phillip K Dick se ukvarja s to zanimivo temo v eni od svojih zgodb. osnovna ideja te zgodbe je zanimiva - svet, v katerem so kvazi budisti razvili tehnologijo, ki dejansko omogoča, da vidiš svojo naslednjo reinkarnacijo. to daje priložnost, da izboljšaš svojo karmo, preden umreš in tako se boš lahko izognil slabi reinkarniraciji, kot nekaj nizjega. Glavni lik, Sung-wu, spozna, da je obsojen biti rojen kot muha zaradi mladostne lahkomiselnosti. Bil je obsojen na smrt - zbolel za kugo, preden je priložnost, da očisti svojo karmo; ampak - omogočeno mu je da pretihotapi prepovedane droge, ki bi lahko rešile njegovo življenje.
in zdej - ali bi moral sprejeti svojo usodo, ali prekršiti pravila svoje družbe (s čimer še bolj poslabša svojo karmo), da bi dobili zdravila, ki bi mu lahko dala desetletja da izboljša svojo naslednjo inkarnacijo?
tricky..




mika -> RE: Morala in etika (1.12.2014 16:10:29)


IZVIRNO SPOROČILO: josephine27

Ampak prav zato mi ni jasno, kako lahko nekoga obsodiš, da je brez hrbtenice in slab človek, ker je naredil eno napako...
Mogoče zato, ker ljudje gledamo na svet vedno subjektivno skozi svoje lastne izkušnje.


Iz tega razloga jaz ne obsojam.....sploh konca ne....ne upam si niti predstavljat, pravzaprav nočem, kakšne ekstremne razsežnosti mora bit stiska človeku, da si vzame življenje.




Frodo Bisagin -> RE: Morala in etika (1.12.2014 23:07:26)

.





ronja -> RE: Morala in etika (2.12.2014 12:31:39)

Iz tega razloga jaz ne obsojam.....sploh konca ne....ne upam si niti predstavljat, pravzaprav nočem, kakšne ekstremne razsežnosti mora bit stiska človeku, da si vzame življenje.

Podpis.

Ravno zato, ker imamo svoje izkušnje - vsak se lahko spomni kakšne svoje napake, za katero si res ne bi želel, da pristane na tvju (ali pa tudi ne napake, ampak samo zasebnosti)... in ti je takoj jasno, da mora bit to grozno, da si niti predstavljat ne moreš... In ko imaš ta občutek v grlu - kako lahko še obsojaš? Če veš, da mora bit milijonkrat hujše, če se nekaj res zgodi kot če o tem samo premišljuješ, pa ti že samo premišljevanje naredi cmok v grlu? Kako se ti potem tak človek ne smili?




Stran: [1]