RE: Molk je poguben (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Stanislava_ -> RE: Molk je poguben (25.1.2015 21:19:10)

Tudi molk je naučena reakcija.
Slovenski in mediteranski dojenčki jokajo, ko jim nekaj manjka. Šele kasneje jih mi naučimo, da so tiho. Enako bi jih lahko naučili povedati.




Stanislava_ -> RE: Molk je poguben (25.1.2015 21:24:10)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana


IZVIRNO SPOROČILO: LuLu

avtorja sem razumela, da je zdravo to južnjačko izražanje čustev. Magari zakleješ, pošlješ vse v tri krasne, se zadereše, jeziš... ampak nikakor ne užališ osebo.


Jaz tudi.....





To daje piko po Darwinu - ker omogoča preživetje.
Dodatno piko daje kultivirano izražanje, ki pomeni inteligentno socializacijo.




liliana -> RE: Molk je poguben (25.1.2015 21:54:57)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Tudi molk je naučena reakcija.
Slovenski in mediteranski dojenčki jokajo, ko jim nekaj manjka. Šele kasneje jih mi naučimo, da so tiho. Enako bi jih lahko naučili povedati.


In mediteranskemu 2 ali 3 letniku mati ali pa oče rečeta, ko nekaj "narobe" naredi: "Porco dio! Ne!".....slovenskega 2 ali triletnika pa mati zapre v "sobo za umirjanje" ali v "sobo za premislek" za pol ure, sama si tisti čas privošči sprostitveno kopel, ker jo je dete spravilo ob živce, očetu zabiča, da ne sme vstopiti v sobo, kjer 2letnik razmišlja ali se umirja, 2 letniku pa potem čez pol ure ali 1 uro razlaga na dolgo in široko, kar je storil narobe, zakaj tega ne bi smel storiti, kako je žalostna, kako jo je prizadel....torej "najprej ignore varianta", ko dete rabi odločno ukrepanje, potem pa "pol ure dolgih litanij", ki jih dete ne razume in nabijanje občutka krivde......

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

To daje piko po Darwinu - ker omogoča preživetje.
Dodatno piko daje kultivirano izražanje, ki pomeni inteligentno socializacijo.


Vprašanje je le, kaj je na dolgi rok bolj kultivirano.....ker uspešnost tega kultiviranega do 3. leta se pokaže šele čez 10, 15 let v inteligentni socializaciji.....




Stanislava_ -> RE: Molk je poguben (25.1.2015 21:58:02)

Kaj je bolje? Ne vem, po moje oboje, tako naravno izražanje čustev (preklinjanje, npr.) kot artikulacija. Umetnost je naučiti se kombinacije obojega, po moje.





skuštrana -> RE: Molk je poguben (26.1.2015 8:38:57)

Mislim da me niste razumele, ta "glasnost" ni povezana samo s kletvicami in taksnimi stvarmi. In ze pri zelo majhnih otrocih lahko opazis razlike ( mi imamo eno tipicno hladno Slovenko iz katere moras vse vlect in pa vatrenega Balkanca ki reagira takoj, brez razmisljanja- jao). Kulturno vedenje nima veze s tem, ti si lahko glasen in jasen pa si se vedno kulturen, ceprav, ce je kaksen narod glasen je pri Slovencih takoj oznacen za nekulturne in necivilizirane.
Ma, nekdo ki je kdaj zivel v taksnem okolju me bo bolje razumel, pa mislim res zivel, ne samo bil na dopustu oz. u prolazu... Jug je pac jug, mi smo nekje vmes, malo bi bili tu, malo tam.




ronja -> RE: Molk je poguben (26.1.2015 16:05:03)

Ne, ampak namesto da kričiš, poveš, da si jezen in kaj te jezi.

Kot reče moj 3letnik: "Hud sem! Ker ste nardili topato!" Včasih to pove še zelo na glas, večinoma pa že kar lepo kultivirano:) Dokler je vse ok (da se nič strašnega ne zgodi in se počuti varnega - če bi se to zamajalo, bi pa verjetno postal bolj težaven).




liliana -> RE: Molk je poguben (26.1.2015 19:26:34)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Kaj je bolje? Ne vem, po moje oboje, tako naravno izražanje čustev (preklinjanje, npr.) kot artikulacija. Umetnost je naučiti se kombinacije obojega, po moje.




Saj....nobena skrajnost ni dobra......[sm=smiley1.gif]




Frodo Bisagin -> RE: Molk je poguben (26.1.2015 20:36:32)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Kaj je bolje? Ne vem, po moje oboje, tako naravno izražanje čustev (preklinjanje, npr.) kot artikulacija. Umetnost je naučiti se kombinacije obojega, po moje.



Tudi preklinjanje je artikulacija. V koliki meri je civilizirana in kulturna pa je odvisno od druzbe.




Frodo Bisagin -> RE: Molk je poguben (26.1.2015 20:40:50)


IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Mislim da me niste razumele, ta "glasnost" ni povezana samo s kletvicami in taksnimi stvarmi. In ze pri zelo majhnih otrocih lahko opazis razlike ( mi imamo eno tipicno hladno Slovenko iz katere moras vse vlect in pa vatrenega Balkanca ki reagira takoj, brez razmisljanja- jao). Kulturno vedenje nima veze s tem, ti si lahko glasen in jasen pa si se vedno kulturen, ceprav, ce je kaksen narod glasen je pri Slovencih takoj oznacen za nekulturne in necivilizirane.
Ma, nekdo ki je kdaj zivel v taksnem okolju me bo bolje razumel, pa mislim res zivel, ne samo bil na dopustu oz. u prolazu... Jug je pac jug, mi smo nekje vmes, malo bi bili tu, malo tam.


Razlagala mi je kolegica, ki je kot zdravnica dolgo let delala "na jugu"... kako so se tam lepo "ispickarali" ampak se vse potem zmenili in si tocno vedel kaj pa kako in na cem si. Pravi pa - tu pri nas... vse v nekih rokavicah, pa so vsi fini, pa uglajeni a "stokrat vecje pizde i primitivci". "Hihavci za katere nikoli ne ves kdaj te bo zabodel". Opisovala je pa odnose v sluzbi, v eni od slovenskih bolnisnic. ...




mateyka -> RE: Molk je poguben (27.1.2015 22:20:02)

kaj pa vem, je zadnjič razlagala frendica, kako na hrvaškem fura biznis in da te stranke prekolnejo do amena in skušajo opeharit, če te le lahko. da ne govorim o terjanju računov.. tukaj ali tam, s kletjem ali ne - život na balkanu (in blizu njega) je težak. [sm=smiley36.gif]




Frodo Bisagin -> RE: Molk je poguben (27.1.2015 23:10:38)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

kaj pa vem, je zadnjič razlagala frendica, kako na hrvaškem fura biznis in da te stranke prekolnejo do amena in skušajo opeharit, če te le lahko. da ne govorim o terjanju računov.. tukaj ali tam, s kletjem ali ne - život na balkanu (in blizu njega) je težak. [sm=smiley36.gif]



Glede na koeficient samomorilnosti v Sloveniji in ostalih balkanskih drzavah je ne glede na tezavnost zivljenja v sloveniji nesorazmerno vec samomorov in nesorazmerno vec "kulturnega" zamolcanja jeze ipd.. kot v ostalih balkanskih drzavah.




mateyka -> RE: Molk je poguben (27.1.2015 23:24:28)

glede višine samomorov je res; trdiš da obstaja korelacija med preklinjanjem in višino samomorov?




Frodo Bisagin -> RE: Molk je poguben (28.1.2015 9:53:46)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

glede višine samomorov je res; trdiš da obstaja korelacija med preklinjanjem in višino samomorov?


Verjamem, da obstaja korelacija med kulturo, ki dovoljuje izrazanje custev in kulturo, ki preferira neizrazanje custev in delovanje na podlagi zamsljenega vzorca pravilnega obnasanja, ki ponavadi podrazumeva zatiranje custev. Ne spodobi jeziti se, ne spodobi kregati se, ne spodobi se pokazati, da te je nekaj razjezilo ... in lepo potlacimo...

Ce pogledas samo "moc pozitivnega misljenja"... lahko mislis pozitivno, samo ce se porajajo negativna custva (ki jih menda moras odmisliti) je pozitivnost nekako v smeri zatiranja dejanskih custev. IMO je najvecja zmaga posameznika, da prepoznava svoja custva taksna kot so, jih predela in jih sprejme. Ljudje imamo zelo pogosto tezavo sprejeti sebe s svojimi slabimi lastnosti, negativnimi custvi, neeticnimi momenti.... Ko uspes dejansko sebe sprejeti taksnega kot si, lahko predelas svoja custva ne glede na to kaksna so in zaradi tega ne dozivljas traume.





Stanislava_ -> RE: Molk je poguben (28.1.2015 17:31:32)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

glede višine samomorov je res; trdiš da obstaja korelacija med preklinjanjem in višino samomorov?


Razlika v stopnji samomorov med Balkan državami (vzorec Slovenija, Hrvaška in Srbija) je statistično zanemarljiva, kaj šele, da bi kazala na korelacijo.





Frodo Bisagin -> RE: Molk je poguben (28.1.2015 18:42:34)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

glede višine samomorov je res; trdiš da obstaja korelacija med preklinjanjem in višino samomorov?


Razlika v stopnji samomorov med Balkan državami (vzorec Slovenija, Hrvaška in Srbija) je statistično zanemarljiva, kaj šele, da bi kazala na korelacijo.



Kje si pa to nasla?





mateyka -> RE: Molk je poguben (28.1.2015 19:56:29)

Frodo, ne vem če.. vem kaj misliš, samo imo ni to vodilni/glavni razlog. če gledaš statistiko samomorov; npr. japonci, največ samomorov (čez 70%) je med moškimi 20-44 let, in to ni toliko zaradi pomanjkanja izražanja čustev, so ekonomske narave, nezaposlenost, socialni pritiski, depresija.. razen če se v večini moški ne morejo čustveno izražat, v kar pa dvomim.




ronja -> RE: Molk je poguben (31.1.2015 21:46:06)

Fajn intervju, hvala! Se pa strinjam, to se človek nauči in se lahko tudi oduči:)




Frodo Bisagin -> RE: Molk je poguben (1.2.2015 20:31:42)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

Frodo, ne vem če.. vem kaj misliš, samo imo ni to vodilni/glavni razlog. če gledaš statistiko samomorov; npr. japonci, največ samomorov (čez 70%) je med moškimi 20-44 let, in to ni toliko zaradi pomanjkanja izražanja čustev, so ekonomske narave, nezaposlenost, socialni pritiski, depresija.. razen če se v večini moški ne morejo čustveno izražat, v kar pa dvomim.


Moskim je definitivno omejeno izrazanje custev - za moskega se ne spodobi jokati, ne sme biti "mimoza" itn... moski mora biti mocan, neustrasen, resiti vse zagate, probleme.... mnogi moski pa niso tako narejeni in je to vloga, ki jim je vsiljena. Dejavnikov za samomor je vsekakor vec, je pa vsekakor subjektivne custvene narave. IMO lastni obcutki suicidalno nastrojene osebe so kljucni za odlocitev. Custveno stabilna oseba se zato, ker nima sredstva za zivljenje ali ostane brezdomec, ne ubije.
Japonsko kulturo ne poznam prav dobro, vem pa toliko, da je njihovo obnasanje obredno zastavljeno, izjemno normirano, pojmi cas_ti, sramote in predvsem dolznosti so prav zategnjeno strogo zastavljeni. Tezko bi rekli, da lahko custva sprosceno izrazajo in da je v tej druzbi to zazeljeno.

Se nekaj na temo molka:
http://www.hocem-vec.com/tihi-unicevalec-odnosov/




Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]