RE: Dolgovi staršev... (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


Stanislava_ -> RE: Dolgovi staršev... (19.3.2015 20:11:54)

IZVIRNO SPOROČILO: ronja
- rabiš pogodbo za doplačevanje, če ne ne bodo enga kar vzeli

tudi po moje mora bit tako. Saj domovi so privat ustanove, ne? In ne bo nekdo kar na lepe oči dal nekomu mesta, če ima dovolj drugih, za katere ima garantirano, da bojo plačevali... Vendar zgleda, da ni tako enostavno...


Večina je v državni lasti, šele nekaj novejših je privatnih.




Tasika -> RE: Dolgovi staršev... (20.3.2015 20:32:18)

1. V primeru smrti lahko sprejmeš dediščino ali pa jo zavrneš. V praksi to pomeni da če so dolgovi večji od premoženja dediščine ne sprejmeš.

2. Ko gre starostnik v dom oni preverijo, kako bo plačana oskrba. če je pokojnina dovolj visoka je vse ok. Če otrok (ali kdorkoli drugi) podpiše, da bo plačeval razliko, je tudi vse ok. Če nihče noče podpisat doplačila, preverijo premoženje starostnika. Ampak v primeru, da nima premoženja gre v dom šele ko ne more več skrbeti zase (torej po 'nalogu' pristojnega csd).
Nikakor pa ne morejo od nekoga zahtevati, da (brez soglasja) plačuje stroške za (odtujenega ) očeta. Ne glede na to da je oče v otroštvu plačeval preživnino,ipd.
Tudi v Huanitinem primeru bi bili v primeru očetove smrti dolgovi večji od premoženja in mož dediščine pač ne bi sprejel.

Osebna izkušnja: ko je šla moja mama v dom sem morala podpisati, da bom doplačevala razliko. Bila pa je tam gospa, brez lastnega premoženja, ki je sicer imela še živečo hčerko, pa ji je razliko plačevala občina.




patrino -> RE: Dolgovi staršev... (20.3.2015 22:11:04)


IZVIRNO SPOROČILO: Tasika

1. V primeru smrti lahko sprejmeš dediščino ali pa jo zavrneš. V praksi to pomeni da če so dolgovi večji od premoženja dediščine ne sprejmeš.

2. Ko gre starostnik v dom oni preverijo, kako bo plačana oskrba. če je pokojnina dovolj visoka je vse ok. Če otrok (ali kdorkoli drugi) podpiše, da bo plačeval razliko, je tudi vse ok. Če nihče noče podpisat doplačila, preverijo premoženje starostnika. Ampak v primeru, da nima premoženja gre v dom šele ko ne more več skrbeti zase (torej po 'nalogu' pristojnega csd).
Nikakor pa ne morejo od nekoga zahtevati, da (brez soglasja) plačuje stroške za (odtujenega ) očeta. Ne glede na to da je oče v otroštvu plačeval preživnino,ipd.
Tudi v Huanitinem primeru bi bili v primeru očetove smrti dolgovi večji od premoženja in mož dediščine pač ne bi sprejel.

Osebna izkušnja: ko je šla moja mama v dom sem morala podpisati, da bom doplačevala razliko. Bila pa je tam gospa, brez lastnega premoženja, ki je sicer imela še živečo hčerko, pa ji je razliko plačevala občina.

Še enkrat- tu se ne gre za dedovanje, ker je oče še živ. Zato trenutno ni bitno ali bo sin sprejel dediščino ali zavrnil.Gre se za plačilo dela oskrbnine za varovanca, ki je v domu in ki ni sposoben te oskrbnine poravnati sam. In če se je oče odločil , da bo šel v dom, mu ni treba čakati na pristojni csd, kljub temu, da nima dovolj premoženja.
Čisto slučajno sem imela v teh dneh šanso tole malo pobližje vprašati socialno delavko doma v našem kraju...In ja- od njegovega sina bodo zahtevali, da plača ta del, ne glede ali je bil oče odtujen ali ne. Opravičljiv razlog je le nizek socialni status sina oz. njegove družine. Enako se bo zgodilo, ko bo oče umrl in bo potrebno plačati pogreb. Če bo navedeno, da ima sina, bo plačilo pogreba padlo nanj.




patrino -> RE: Dolgovi staršev... (20.3.2015 22:13:32)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: ronja
- rabiš pogodbo za doplačevanje, če ne ne bodo enga kar vzeli

tudi po moje mora bit tako. Saj domovi so privat ustanove, ne? In ne bo nekdo kar na lepe oči dal nekomu mesta, če ima dovolj drugih, za katere ima garantirano, da bojo plačevali... Vendar zgleda, da ni tako enostavno...


ja, pa je tako enostavno. dokler CSD s tožbo ne izterja podpisa, nema sobe in oskrbe.



Ni nujno.....nekateri domovi niti ne terjajo podpisa ampak se takoj aktivira CSD, ki otroku ali otrokom naračuna glede na dohodke, koliko morajo doplačati, če pokojnina ne zadostuje.......ni treba CSDju z nobeno tožbo nikokogar prisiliti......saj je v zakonu podlaga, da morajo otroci skrbeti za starše......

Domov pa več ne primanjkuje tako kot pred leti, jih je precej novih zrastlo....ravno danes sem celo slišala na našem radiu reklamo za dom za upokojence na Hrvaškem.....tako da čakalne vrste verjetno spet niso tako dolge kot nekoč......

Takole nekako ja.




patrino -> RE: Dolgovi staršev... (20.3.2015 22:35:13)

IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Huanita, dolgov vam ne more naprtit, ker se lahko mož odpove dediščini. Za plačevanje doma je pa res lahko problem. Mogoče bi bilo fajn it v dom povedat, da vi vseh nadstandardov ne boste krili in da naj ga stlačijo v neko sobico z žnj stanovalci, če boste morali karkoli prispevat. Ne more si on zmišljevat, kako se bo preseraval s tujim denarjem. Lahko poveste, da niste v dobrih odnosih in da bojo morali položnice terjat ali se kregat na sodišču - potem bojo verjetno sami rajiš naredili tako, da bo njegova pokojnina zadoščala (mu nudili pač samo najosnovnejše), če njegova pokojnina sploh za to zadošča.

Ni mi pa jasno, da si za starša, KI SE NI BRIGAL ZATE, še vedno dolžen skrbet? Na podlagi česa, hudiča?!

Se pa strinjam z Vijoličarkinim razmišljanjem in predlogi - lahko poizkusite mu uradno vrnit preživnino in bo verjetno ceneje - če se mu na ta način lahko "odpoveste".

Kar se pa pogreba tiče, pa se mi zdi petein predlog dejansko dober, čeprav ga ni resno mislila. Darujte njegovo telo za organe in medicinske raziskave, tako nimate nobenih stroškov s pogrebom in sežigom in ničemer. Jaz bi v tem primeru to naredila.

Ampak mogoče je kaj na tem, da se oče ne more sam spravit v dom in kar rečt kdo bo doplačeval.....

Jaz tudi mislim, da bi moralo bit! Ne more se nekdo drug odločit, kaj boš ti plačeval! Ti moraš to podpisat. Če niste nič podpisali, se lahko naredite blesave - nikjer nisem nič podpisal, nič ne bom plačeval, pika. Samo vseeno lahko mogoče kasneje terjajo. Vseeno pa mislim, da ne gre kar tako, da gre gospod sam in si zbere, kar si želi in potem reče, sine bo pa plačal...
- rabiš pogodbo za doplačevanje, če ne ne bodo enga kar vzeli

tudi po moje mora bit tako. Saj domovi so privat ustanove, ne? In ne bo nekdo kar na lepe oči dal nekomu mesta, če ima dovolj drugih, za katere ima garantirano, da bojo plačevali... Vendar zgleda, da ni tako enostavno...

Saj če varovanec nima dovolj sredstev ga ne namestijo v luksuzen apartma, temveč mu nudijo le tisto, kar ocenijo, da na njegovo zdravstveno stanje potrebuje- osnovno- brez jacuzzija[sm=jezicek.gif]. Vendar so že osnovne oskrbnine v domu zelo visoke, da ne govorimo o tistih, če so varovanci nepokretni ali potrebni stalnega nadzora zaradi hude demence.Tako, da ima res bolj malo varovancev dovolj velike penzije, da bi sami pokrili stroške oskrbnine.
In žal, se zakonsko ne morejo kar tako narediti blesave, če je pri sinu kot oče naveden varovanec




mateyka -> RE: Dolgovi staršev... (20.3.2015 22:49:19)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino
če so varovanci nepokretni ali potrebni stalnega nadzora zaradi hude demence. ...
In žal, se zakonsko ne morejo kar tako narediti blesave, če je pri sinu kot oče naveden varovanec


mislim, da je ata še daleč od demence in veliko bolj blizu Machiavelliju. [sm=jezicek.gif]




nananaja -> RE: Dolgovi staršev... (20.3.2015 23:52:18)

V družini imeli primer, ko je mati po ločitvi spakala kufre in šla (sin takrat v srednji šoli). Za sina ji ni bilo mar pa čeprav je imela uradno skrbništvo in je oče zanj celo plačeval preživnivo. Sin živel pri očetu do fakultete, ko je služil in živel sam. Mati živela v razkošni hiši, ki jo je prenesla na drugega. Pred smrtjo v domu, kjer je potrebovala vso oskrbo - najvišja cena oskrbnine, plačati moral sin, ker je imela premalo pokjnino in bila brez premoženje, ki ga je prej prenesla na popolnega tujca (izročilna pogodba).
Verjetno bi se po pravni poti še dalo kaj narediti, ampak mama je bila zaradi obnemoglosti iz bolnice poslana v dom, socialna služba doma ga je obvestila, da naj pride podpisat dokument o doplačevanju razlike. S tem se seveda ni strinjal, ampak so ga podučili da je po nevem katerem zakonu dolžan in bodo pač dali izvršbo. V glavnem tam je bila 3 mesece in je to pač pogoltnil. No, to da ni želela, da jo obišče pa ni nikogar brigalo.

Če je bila mama lastnica/solastnica razkošne hiše, bi moral izpodbijati izročilno pogodbo, če se kot zakoniti dedič v pogodbi ni odpovedal izročenemu delu. Pa mogoče je obstajala še kakšna dokazljiva izvenzakonska zveza...
ampak ko smo vrženi v situacijo, včasih ne znamo poiskati ugodne rešitve.
Zato je pametno, da avtorica teme vnaprej išče odgovore. ampak zanimivo se mi zdi, da csd ni že pred sprejemom gospoda v dom iskal porokov za plačilo. Kar poznam jaz prakse, to uredijo vnaprej (kot vas večina piše po izkušnjah), sicer bi imeli preveč stroškov z neuspešnimi izterjavami, ker bi se vsak otrok odpovedal dedovanju dolgov.




liliana -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 8:34:09)

Izročilne pogodbe ni mogogel izpodbijati.......ker je kot nujni dečič moral podpisati, da se strinja, da je premoženje mama prenesla z izročilno pogodbo na drugega.....sicer mi je pa čudno, da bi bilo premoženje preneseno na popolnega tujca z izročilno pogodbo (tujec je verjetno bil nekajletni izvenzakonski partner matere), ker drugače pri izročilni pogodbi ne more biti......

Na popolnega tujca je lahko premoženje preneseno le s pogodbo o dosmrtnem preživljanju.....tam pa dediči nimajo kaj izpodbijati, vendar v tem primeru oskrbo doma plačuje tisti, ki je podpisal pogodbo o dosmrtnem preživljanju.......




liliana -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 8:40:14)


IZVIRNO SPOROČILO: Tasika

1. V primeru smrti lahko sprejmeš dediščino ali pa jo zavrneš. V praksi to pomeni da če so dolgovi večji od premoženja dediščine ne sprejmeš.

2. Ko gre starostnik v dom oni preverijo, kako bo plačana oskrba. če je pokojnina dovolj visoka je vse ok. Če otrok (ali kdorkoli drugi) podpiše, da bo plačeval razliko, je tudi vse ok. Če nihče noče podpisat doplačila, preverijo premoženje starostnika. Ampak v primeru, da nima premoženja gre v dom šele ko ne more več skrbeti zase (torej po 'nalogu' pristojnega csd).
Nikakor pa ne morejo od nekoga zahtevati, da (brez soglasja) plačuje stroške za (odtujenega ) očeta. Ne glede na to da je oče v otroštvu plačeval preživnino,ipd.
Tudi v Huanitinem primeru bi bili v primeru očetove smrti dolgovi večji od premoženja in mož dediščine pač ne bi sprejel.

Osebna izkušnja: ko je šla moja mama v dom sem morala podpisati, da bom doplačevala razliko. Bila pa je tam gospa, brez lastnega premoženja, ki je sicer imela še živečo hčerko, pa ji je razliko plačevala občina.


Če nihče noče podpisat soglasja, nastopi CSD, "poišče" otroke, jim naračuna koliko morajo doplačati, glede na višino svojih dohodkov......in šele če so otroci "socialni problem" nastopi scenarij, da za njega plačuje dom občina in ga dajo v dom, ko več ni zmožen skrbeti zase.....

In lahko zahtevajo od otrok (ne kar od nekoga, to je res), da plačujejo dom za starotnike za svojega starša.....in najprej to zahtevajo in otrok mora potem na sodišču dokazati, da starš, za katerga ga je "csd prisilil", da plačuje dom ni izpolnjeval svojih obveznosti kot starš, do svojega otroka.....





mojcaziga -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 9:24:19)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Izročilne pogodbe ni mogogel izpodbijati.......ker je kot nujni dečič moral podpisati, da se strinja, da je premoženje mama prenesla z izročilno pogodbo na drugega.....sicer mi je pa čudno, da bi bilo premoženje preneseno na popolnega tujca z izročilno pogodbo (tujec je verjetno bil nekajletni izvenzakonski partner matere), ker drugače pri izročilni pogodbi ne more biti......

Na popolnega tujca je lahko premoženje preneseno le s pogodbo o dosmrtnem preživljanju.....tam pa dediči nimajo kaj izpodbijati, vendar v tem primeru oskrbo doma plačuje tisti, ki je podpisal pogodbo o dosmrtnem preživljanju.......


S katero pogodbo točno je bilo premoženje prenešeno, ne vem, sem mislila, da z izročilno [sm=zmeden.gif] Nisem ga nikoli konkretno vprašala, ker je boleča tema. Vem, da je poiskal pravni nasvet in baje pogodbe ni mogel izpodbijati, podpisal pa vem, da ni nič, ker do mamine namestitve v dom nista imela nobenih stikov.

lp




liliana -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 10:11:59)

Če ni nič podpisal, ni šlo za izročilno pogodbo.......če je pa bilo materino premoženje že pred njeno smrtjo preneseno na tujca, pa je šlo najverjetneje za pogodbo o dosmrtnem preživljanju.......ki je v takih primerih dokaj običajna in ni predmet dednega prava, ampak je navadna obligacijska pogodba (in praktično edina možnost, da se premoženje "kar tako" prenese na tujca....vendar v tem primeru, bi moral za dom plačevati tisti, ki je podpisal to pogodbo, ker se je v pogodbi v zameno za določeno premoženje zavezal, da bo do smrti skrbel za drugo stranko v pogodbi......

Samo CSD je verjetno takoj kontaktiral tega tvojega sorodnika, ker je pač taka praksa.....sigurno pa bi se kasneje on lahko pritožil (ali pa že preden je podpisal), da obstaja neka pogodba o preživljanju, kjer mora nekdo drug plačevati za dom, ker se je za to obvezal v pogodbi.....ne vem pa, če ima CSD vpogled v vse obligajcijske pogodbe (dvomim, da ima)......




mojcaziga -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 10:31:43)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Če ni nič podpisal, ni šlo za izročilno pogodbo.......če je pa bilo materino premoženje že pred njeno smrtjo preneseno na tujca, pa je šlo najverjetneje za pogodbo o dosmrtnem preživljanju.......ki je v takih primerih dokaj običajna in ni predmet dednega prava, ampak je navadna obligacijska pogodba (in praktično edina možnost, da se premoženje "kar tako" prenese na tujca....vendar v tem primeru, bi moral za dom plačevati tisti, ki je podpisal to pogodbo, ker se je v pogodbi v zameno za določeno premoženje zavezal, da bo do smrti skrbel za drugo stranko v pogodbi......

Samo CSD je verjetno takoj kontaktiral tega tvojega sorodnika, ker je pač taka praksa.....sigurno pa bi se kasneje on lahko pritožil (ali pa že preden je podpisal), da obstaja neka pogodba o preživljanju, kjer mora nekdo drug plačevati za dom, ker se je za to obvezal v pogodbi.....ne vem pa, če ima CSD vpogled v vse obligajcijske pogodbe (dvomim, da ima)......


Ja, verjetno obstaja možnost, da bi lahko še kaj poskusil, mogoče tudi je kaj. Kot rečeno, se o tej temi preveč ne pogovarjamo. Mora pa biti šok, da kar naenkrat dobiš račun za oskrbnino za starša, ki mu je bilo malo mar do tebe. V tem primeru sin živi v stanovanju z družino, ta drugi gospod + njegova gospa pa v prelepi hiši, "podarjeni" od mame.

Bolj je bistvo mojega pisanja v tem, da lahko dom naprti plačilo stroškov otroku, ta plača oziroma mora plačati, če pa se s tem ne strinja pa mora iskati pravico na sodišču, kar pa zna trajati.
Čeprav dvomim v kak uspeh, glede na to, da občine krčijo vse izdatke, bo verjetno problem tudi pri občinskih doplačilih oskrbe starostnikov in se bodo tega branile kolikor se le da.

lp




patrino -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 12:00:46)

Bolj je bistvo mojega pisanja v tem, da lahko dom naprti plačilo stroškov otroku, ta plača oziroma mora plačati, če pa se s tem ne strinja pa mora iskati pravico na sodišču, kar pa zna trajati.
Čeprav dvomim v kak uspeh, glede na to, da občine krčijo vse izdatke, bo verjetno problem tudi pri občinskih doplačilih oskrbe starostnikov in se bodo tega branile kolikor se le da.


Ja tako nekako. Žal...




ronja -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 12:24:31)

Saj če varovanec nima dovolj sredstev ga ne namestijo v luksuzen apartma, temveč mu nudijo le tisto, kar ocenijo, da na njegovo zdravstveno stanje potrebuje- osnovno- brez jacuzzija

To sem napisala, ker je Huanita napisala, da se zdaj stari preserava (oz. se namerava) v domu. Vsekakor je treba v dom sporočiti, da nobene dodatne zadeve ne bojo plačevali, da ne bi slučajno potem prišla še večja položnica, kot bo že sicer... Mi je pa še vedno to kar grozen sistem... Otroka lahko starši zanemarjajo, za starša pa poskrbijo, da ga otrok preživlja - bljek. Ja, saj vem, na koncu je plačal preživnino, ampak po žnj letih in z izterjatvijo to ni glih nekaj... Pri takih ljudeh se mi zdi, da ga noben ne bi pogrešal in težko kaj dobrega mislim...




mojcaziga -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 12:51:39)


IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Saj če varovanec nima dovolj sredstev ga ne namestijo v luksuzen apartma, temveč mu nudijo le tisto, kar ocenijo, da na njegovo zdravstveno stanje potrebuje- osnovno- brez jacuzzija

To sem napisala, ker je Huanita napisala, da se zdaj stari preserava (oz. se namerava) v domu. Vsekakor je treba v dom sporočiti, da nobene dodatne zadeve ne bojo plačevali, da ne bi slučajno potem prišla še večja položnica, kot bo že sicer... Mi je pa še vedno to kar grozen sistem... Otroka lahko starši zanemarjajo, za starša pa poskrbijo, da ga otrok preživlja - bljek. Ja, saj vem, na koncu je plačal preživnino, ampak po žnj letih in z izterjatvijo to ni glih nekaj... Pri takih ljudeh se mi zdi, da ga noben ne bi pogrešal in težko kaj dobrega mislim...


Nastane problem, ne toliko pri oskrbnini, čeprav zna biti ta hudo visoka, ko potrebuje človek vso nego, ampak pri vse ostalih stvareh, ki v ceno niso vštete, varovanec pa jih vseeno koristi (pranje oblek, morebitne dietna prehrana, svoje sanitarije, balkon ali ne......), kar niti ne gre za nadstandard. Poleg tega je tudi dosti zdravil, ki jih je potrebno doplačat ali plačat. Ne vem, mogoče sem spregledala, da je avtorica omenila v kakšnem zdravstvenem stanju je ali ne, ampak na začetku je lahko oskrbnina nizka, pa se z leti viša v nebo, ker roko na srce z njim ne bo vsako leto manj dela in skrbi. Potem je potrebno, ko so potrebni kakšni zdravstveni pregledi izven institucije, poskrbeti za spremstvo takega oskrbovanca ali pa spremstvo plačati............

Recimo v letu 2012 smo imeli za taščo v negovalnem oddelku (potrebovala vso oskrbo, jedla je samostojno) oskrbnino okoli 1150€ (dvoposteljna soba brez balkona in klime brez uporabe sanitarij), vsega skupaj (z zdravili in šamponi ter kremami za nego) pa nas je stalo okoli 1350€/mesečno. Seveda smo se mi dobro razumeli in pač tašči hodiš dnevno na obisk + prineseš kako ekstra jed/pijačo ali kak priboljšek in si hitro na 1500€/mesečno (okoli 600€ je bilo njene pokojnine). Naslednjega ne mislim slabo, ampak madonca ali je kje kak starš, ki za otroka nameni 1000€/mesečno? Nekako si pri otroku naračunaš koliko lahko porabiš in kaj si lahko privoščiš, tu pa te postavijo kar pred dejstvo toliko je in to je to. Seveda je še vedno varianta, da imaš takega človeka doma, ampak tudi tu moraš za čas službe najeti in plačati negovalca. To zna biti veliko breme za družino. Mi smo zmogli, ker je žal tašča umrla po slabem letu dni v domu. Če pa bi to trajalo več let pa ne vem kaj bi (tašča je zapustila nekaj malega, ampak to prodat je tudi Sci fi).

lp




patrino -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 13:00:46)


IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Saj če varovanec nima dovolj sredstev ga ne namestijo v luksuzen apartma, temveč mu nudijo le tisto, kar ocenijo, da na njegovo zdravstveno stanje potrebuje- osnovno- brez jacuzzija

To sem napisala, ker je Huanita napisala, da se zdaj stari preserava (oz. se namerava) v domu. Vsekakor je treba v dom sporočiti, da nobene dodatne zadeve ne bojo plačevali, da ne bi slučajno potem prišla še večja položnica, kot bo že sicer... Mi je pa še vedno to kar grozen sistem... Otroka lahko starši zanemarjajo, za starša pa poskrbijo, da ga otrok preživlja - bljek. Ja, saj vem, na koncu je plačal preživnino, ampak po žnj letih in z izterjatvijo to ni glih nekaj... Pri takih ljudeh se mi zdi, da ga noben ne bi pogrešal in težko kaj dobrega mislim...

Ja iz tega vidika je res grozen.
So pa še drugi vidiki seveda oz. primeri. Sploh v sedanjih časih, ko veliko mladih ( nemalokrat z družinami vred) živi na račun penzije starostnika. Le ta doma velikokrat životari v neprimernih razmerah ( nepokreten človek doma je huda zadeva za vse), pa ga svojci ne dajo v dom za ostarele, ker vedo, da bo treba zraven doplačati oz. kar je še huje- ker bodo z njegovim odhodom v dom tudi ob njegovo penzijo, s katero oni živijo. Pa takšni primeri so tudi, ko starša spekedirajo v dom v program čisto osnovne oskrbe z desetimi drugimi v sobi po drugi strani pa živijo v njegovi hiši, zraven za oskrbnino pa ne bi dajali niti centa.

Sistem nikoli ni za vse dober. Nekako imam še vedno občutek, da je takšnih primerov , kot ga opisuje avtorica, kjer kratko vleče sin, manj kot pa takšnih, ki sem jih opisala zgoraj- kjer kratko vlečejo bogi stari dedki in babice. Sorodnica je patronažna sestra in včasih omeni primere ob katerih ti gredo lasje po konci. Ob usodah, ki nekatere starčke doleti zaradi brezvestnosti njihovih otrok, bi se človek razjokal. Po mojem mnenju, so , (seveda , če ne štejem izjeme), prav starostniki, poleg otrok, najbolj ranljivi člen naše družbe.

Pa da ne bo pomote. Ne podpiram tegale očeta, ki se na stara leta po ignoranci več desetletij, obeša na pleča sinu. Tu se tudi jaz ne bi dala in bi se poslužila vseh sredstev, da bi dokazala, da nisem nič dolžna plačevati zanj.




patrino -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 13:06:31)


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga


IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Saj če varovanec nima dovolj sredstev ga ne namestijo v luksuzen apartma, temveč mu nudijo le tisto, kar ocenijo, da na njegovo zdravstveno stanje potrebuje- osnovno- brez jacuzzija

To sem napisala, ker je Huanita napisala, da se zdaj stari preserava (oz. se namerava) v domu. Vsekakor je treba v dom sporočiti, da nobene dodatne zadeve ne bojo plačevali, da ne bi slučajno potem prišla še večja položnica, kot bo že sicer... Mi je pa še vedno to kar grozen sistem... Otroka lahko starši zanemarjajo, za starša pa poskrbijo, da ga otrok preživlja - bljek. Ja, saj vem, na koncu je plačal preživnino, ampak po žnj letih in z izterjatvijo to ni glih nekaj... Pri takih ljudeh se mi zdi, da ga noben ne bi pogrešal in težko kaj dobrega mislim...


Nastane problem, ne toliko pri oskrbnini, čeprav zna biti ta hudo visoka, ko potrebuje človek vso nego, ampak pri vse ostalih stvareh, ki v ceno niso vštete, varovanec pa jih vseeno koristi (pranje oblek, morebitne dietna prehrana, svoje sanitarije, balkon ali ne......), kar niti ne gre za nadstandard. Poleg tega je tudi dosti zdravil, ki jih je potrebno doplačat ali plačat. Ne vem, mogoče sem spregledala, da je avtorica omenila v kakšnem zdravstvenem stanju je ali ne, ampak na začetku je lahko oskrbnina nizka, pa se z leti viša v nebo, ker roko na srce z njim ne bo vsako leto manj dela in skrbi. Potem je potrebno, ko so potrebni kakšni zdravstveni pregledi izven institucije, poskrbeti za spremstvo takega oskrbovanca ali pa spremstvo plačati............

Recimo v letu 2012 smo imeli za taščo v negovalnem oddelku (potrebovala vso oskrbo, jedla je samostojno) oskrbnino okoli 1150€ (dvoposteljna soba brez balkona in klime brez uporabe sanitarij), vsega skupaj (z zdravili in šamponi ter kremami za nego) pa nas je stalo okoli 1350€/mesečno. Seveda smo se mi dobro razumeli in pač tašči hodiš dnevno na obisk + prineseš kako ekstra jed/pijačo ali kak priboljšek in si hitro na 1500€/mesečno (okoli 600€ je bilo njene pokojnine). Naslednjega ne mislim slabo, ampak madonca ali je kje kak starš, ki za otroka nameni 1000€/mesečno? Nekako si pri otroku naračunaš koliko lahko porabiš in kaj si lahko privoščiš, tu pa te postavijo kar pred dejstvo toliko je in to je to. Seveda je še vedno varianta, da imaš takega človeka doma, ampak tudi tu moraš za čas službe najeti in plačati negovalca. To zna biti veliko breme za družino. Mi smo zmogli, ker je žal tašča umrla po slabem letu dni v domu. Če pa bi to trajalo več let pa ne vem kaj bi (tašča je zapustila nekaj malega, ampak to prodat je tudi Sci fi).

lp

Ja cene so v nebo vpijoče in vrtoglave. Dokler tega ne sprobaš , ne moreš verjeti, o kakšnih denarjih se govori.




Stanislava_ -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 13:09:00)


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga

v
Recimo v letu 2012 smo imeli za taščo v negovalnem oddelku (potrebovala vso oskrbo, jedla je samostojno) oskrbnino okoli 1150€ (dvoposteljna soba brez balkona in klime brez uporabe sanitarij), vsega skupaj (z zdravili in šamponi ter kremami za nego) pa nas je stalo okoli 1350€/mesečno. Seveda smo se mi dobro razumeli in pač tašči hodiš dnevno na obisk + prineseš kako ekstra jed/pijačo ali kak priboljšek in si hitro na 1500€/mesečno (okoli 600€ je bilo njene pokojnine). Naslednjega ne mislim slabo, ampak madonca ali je kje kak starš, ki za otroka nameni 1000€/mesečno?




Ja, nameniš na začetku, ko se kupi osnovna oprema, pa kakšno večje stanovanje (če nimaš sreče, da ga dobiš od babice).

Ljudje niso na smrt bolni, potrebni polne oskrbe v nedogled. Običajno to traja nekaj mesecev, zelo redko več in na to je potrebno računati. Večina starih ljudi to ve, še bolj, da morajo imeti prišparano za pogreb, in večina jih tudi ima. Večina tudi ne želi biti v breme mladim, ampak pride tako, da si. Pa kaj češ, tako je življenje, ko si mlad, si v finančnem minusu, in ko si star, si tudi lahko.

Če skrbiš zase in za družino, boš dolgo zdrav in se imel rad in ko pride taka potreba, to pač ni vprašanje.

Ekstrem kot je opisan tukaj, je prej izjema kot pravilo, po moje.




liliana -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 14:08:02)


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga


Bolj je bistvo mojega pisanja v tem, da lahko dom naprti plačilo stroškov otroku, ta plača oziroma mora plačati, če pa se s tem ne strinja pa mora iskati pravico na sodišču, kar pa zna trajati.
Čeprav dvomim v kak uspeh, glede na to, da občine krčijo vse izdatke, bo verjetno problem tudi pri občinskih doplačilih oskrbe starostnikov in se bodo tega branile kolikor se le da.



Ja......ker običajno je odnos otrok - starš vzajemen....na začetku starši pomagajo otroku, ko ta ni še sposoben samostojnega življenja.....na koncu pa otroci pomagajo staršem, ko ti niso več sposobni samostojnega žviljenja......to je nekako čisto normalno in v veliki večini družin čisto normalno in sprejemljivo, ne pomišlja nihče drugače.....družine, ki odstopajo, pa pač morajo dokazovati drugače, na drugi strani pa obstajajo tudi družine, ki se želijo ogniti skrbi za starostnika in zato je vpleten csd, da dela v dobrobit človeka, ki ni sposoben več skrbeti zase (otroci, starostniki).....obstajajo pa seveda tudi starostniki, ki želijo izigravati sistem, vendar so ti vseeno bolj izjema kot pravilo.....

Sicer pa v tvojem dotičnem primeru vseeno mislim, da bi se dalo rešiti brez sodišča, če bi se samo stopilo na CSD in v dom in omenilo obstoj pogodbe o dosmrtnem preživljanju, ker vseeno mislim, da csd ni razpolagal s tem podatkom......




Stanislava_ -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 15:01:24)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga


IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Saj če varovanec nima dovolj sredstev ga ne namestijo v luksuzen apartma, temveč mu nudijo le tisto, kar ocenijo, da na njegovo zdravstveno stanje potrebuje- osnovno- brez jacuzzija

To sem napisala, ker je Huanita napisala, da se zdaj stari preserava (oz. se namerava) v domu. Vsekakor je treba v dom sporočiti, da nobene dodatne zadeve ne bojo plačevali, da ne bi slučajno potem prišla še večja položnica, kot bo že sicer... Mi je pa še vedno to kar grozen sistem... Otroka lahko starši zanemarjajo, za starša pa poskrbijo, da ga otrok preživlja - bljek. Ja, saj vem, na koncu je plačal preživnino, ampak po žnj letih in z izterjatvijo to ni glih nekaj... Pri takih ljudeh se mi zdi, da ga noben ne bi pogrešal in težko kaj dobrega mislim...


Nastane problem, ne toliko pri oskrbnini, čeprav zna biti ta hudo visoka, ko potrebuje človek vso nego, ampak pri vse ostalih stvareh, ki v ceno niso vštete, varovanec pa jih vseeno koristi (pranje oblek, morebitne dietna prehrana, svoje sanitarije, balkon ali ne......), kar niti ne gre za nadstandard. Poleg tega je tudi dosti zdravil, ki jih je potrebno doplačat ali plačat. Ne vem, mogoče sem spregledala, da je avtorica omenila v kakšnem zdravstvenem stanju je ali ne, ampak na začetku je lahko oskrbnina nizka, pa se z leti viša v nebo, ker roko na srce z njim ne bo vsako leto manj dela in skrbi. Potem je potrebno, ko so potrebni kakšni zdravstveni pregledi izven institucije, poskrbeti za spremstvo takega oskrbovanca ali pa spremstvo plačati............

Recimo v letu 2012 smo imeli za taščo v negovalnem oddelku (potrebovala vso oskrbo, jedla je samostojno) oskrbnino okoli 1150€ (dvoposteljna soba brez balkona in klime brez uporabe sanitarij), vsega skupaj (z zdravili in šamponi ter kremami za nego) pa nas je stalo okoli 1350€/mesečno. Seveda smo se mi dobro razumeli in pač tašči hodiš dnevno na obisk + prineseš kako ekstra jed/pijačo ali kak priboljšek in si hitro na 1500€/mesečno (okoli 600€ je bilo njene pokojnine). Naslednjega ne mislim slabo, ampak madonca ali je kje kak starš, ki za otroka nameni 1000€/mesečno? Nekako si pri otroku naračunaš koliko lahko porabiš in kaj si lahko privoščiš, tu pa te postavijo kar pred dejstvo toliko je in to je to. Seveda je še vedno varianta, da imaš takega človeka doma, ampak tudi tu moraš za čas službe najeti in plačati negovalca. To zna biti veliko breme za družino. Mi smo zmogli, ker je žal tašča umrla po slabem letu dni v domu. Če pa bi to trajalo več let pa ne vem kaj bi (tašča je zapustila nekaj malega, ampak to prodat je tudi Sci fi).

lp

Ja cene so v nebo vpijoče in vrtoglave. Dokler tega ne sprobaš , ne moreš verjeti, o kakšnih denarjih se govori.


Imamo srečo, da še vedno živimo v socialnem sistemu, in cene zdravstvenih storitev ne občutimo v tako močni meri. Včasih tudi, večinoma pa k sreči ne. In potem smo presenečeni, ko je treba kakšno nego in zdravljenje doplačati.




Stanislava_ -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 15:04:15)


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga

Bolj je bistvo mojega pisanja v tem, da lahko dom naprti plačilo stroškov otroku, ta plača oziroma mora plačati, če pa se s tem ne strinja pa mora iskati pravico na sodišču, kar pa zna trajati.
Čeprav dvomim v kak uspeh, glede na to, da občine krčijo vse izdatke, bo verjetno problem tudi pri občinskih doplačilih oskrbe starostnikov in se bodo tega branile kolikor se le da.



Nekje je logično, ampak v primerih kot je HuAnitin, se vpraša, kaj za vraga so delali prej [sm=hudicek1.gif], ko se je bilo treba pobrigati za otroka? A takrat pa ni obstajala možnost, da se nekomu vsedejo na plačo? To moti v vsej zgodbi, vsaj mene. Banda lena, podvizajo se samo, ko gre njim za denar.




mojcaziga -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 16:12:39)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Imamo srečo, da še vedno živimo v socialnem sistemu, in cene zdravstvenih storitev ne občutimo v tako močni meri. Včasih tudi, večinoma pa k sreči ne. In potem smo presenečeni, ko je treba kakšno nego in zdravljenje doplačati.


Sicer ne bom pametovala, ampak se mi zdi, da naše plače ne vzdržijo sistema samoplačevanja zdr. storitev, sploh po cenah kot jih postavlja ZZZS. Recimo, hospitalizirana sem bila 5 dni, dobivala dvojne tablete, ki sem jih prinesla od doma (pa tudi drugače stane škatlica enih tablet 7€ in drugih okoli 20€ za dva meseca), naredili so mi 2x doppler UZ in vzeli 5x kri (enkrat kompletna krvna slika in 5x druga preiskava, za katero plačam samoplačniško 5€). Domov sem prejela račun za okoli 4500€. Tega ne plačam sama nikoli, NIKOLI! Pa ne zaradi tega, ker ne bi imela tega denarja, ampak ker bi me samoplačniško preiskave prišle, če zelo zaokrožim 200€ + bivanje. Razumem - vzdrževanje+plače+amortizacija opreme+nakup nove...., ampak vseeno se mi to zdi pretirana cena.

Verjamem, da obstajajo tako slabi starši kot slabi otroci, sem pa prepričana, da jih je večina dobrih in si tako večina otrok želi dobro poskrbeti za starše. Težava v današnji situaciji je, ko veliko otrok ostane v domači hiši (največkrat, ker si nove / druge nepremičnine ne morejo privoščiti) in te ne moreš kar prodati in s tem pokriti oskrbnine. Pokojnine večine upokojencev ne pokrijejo oskrbnine+ostalih stroškov in z dvema povprečnima plačama (kar je danes redkost in so minimalne plače bolj pogoste) težko zmoreš doplačilo oskrbnine. Tudi plačilo negovalke je visoko, že kako tetko na črno si težko privoščiš. In potem vse kar ostane je tista patronažna vsak dan uro ali dve al kolikor ti že pripada. Težko za stare ljudi, ampak verjamem, da bi v boljših razmerah tudi ti otroci za starše bolje poskrbeli.

Z možem imava nekje povprečne plače, nekaj prihranjenega, ne živimo slabo, nekega luksuza pa se tudi ne gremo. Meni starši niso ne dali ničesar, ne kupili ničesar in sem štartala sama, že od študija dalje se praktično živim sama. Vem, da bi mi marsikaj privoščili, če bi lahko, verjetno bi se tudi lahko bolj potrudili v tistih časih, ko se je še dalo, ampak ok. Imata stanovanje, katerega vrednost tudi pada in upam, da bo zadostovalo za pokritje tovrstnih stroškov, če bo kdaj potrebno, ker obe pokojnini skupaj ne pokrijete ene srednje cenovne oskrbnine. Tega se zavedam in vem, da me bo udarilo po žepu, ampak poskušam nekaj dat na stran in hkrati upam, da bo to čim kasneje, da do takrat spraviva sina na noge, no seveda upam, da bosta tudi čimdlje zdrava in čila kot do zdaj.
Sicer pa vsako leto je nekaj novega, upajmo na vse najboljše in se pustimo presenetiti kaj vse si bo dražava do takrat, ko bomo te usluge potrebovali, izmislila.

lp





Stanislava_ -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 16:38:07)


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Imamo srečo, da še vedno živimo v socialnem sistemu, in cene zdravstvenih storitev ne občutimo v tako močni meri. Včasih tudi, večinoma pa k sreči ne. In potem smo presenečeni, ko je treba kakšno nego in zdravljenje doplačati.


Sicer ne bom pametovala, ampak se mi zdi, da naše plače ne vzdržijo sistema samoplačevanja zdr. storitev, sploh po cenah kot jih postavlja ZZZS.


Saj ga ne smejo zdržati, ker sistem ni tako postavljen.

Vsak mesec plačuješ zdravtsveno storitev, nekaj več kot 6% na in od bruto plače, pri neto plači 1.000€ vsak mesec plačaš ca 200€ v sistem. Ne direktno za storitev, ampak v sistem.
Če bi bil sistem drugačen in bi se vse storitve plačevale sproti, tega mesečnega plačevanja ne bi bilo. Ampak večinoma so javni sistemi za družbo in posameznika boljši.




liliana -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 18:10:45)


IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga



Verjamem, da obstajajo tako slabi starši kot slabi otroci, sem pa prepričana, da jih je večina dobrih in si tako večina otrok želi dobro poskrbeti za starše. Težava v današnji situaciji je, ko veliko otrok ostane v domači hiši (največkrat, ker si nove / druge nepremičnine ne morejo privoščiti) in te ne moreš kar prodati in s tem pokriti oskrbnine. Pokojnine večine upokojencev ne pokrijejo oskrbnine+ostalih stroškov in z dvema povprečnima plačama (kar je danes redkost in so minimalne plače bolj pogoste) težko zmoreš doplačilo oskrbnine. Tudi plačilo negovalke je visoko, že kako tetko na črno si težko privoščiš. In potem vse kar ostane je tista patronažna vsak dan uro ali dve al kolikor ti že pripada. Težko za stare ljudi, ampak verjamem, da bi v boljših razmerah tudi ti otroci za starše bolje poskrbeli.

Z možem imava nekje povprečne plače, nekaj prihranjenega, ne živimo slabo, nekega luksuza pa se tudi ne gremo. Meni starši niso ne dali ničesar, ne kupili ničesar in sem štartala sama, že od študija dalje se praktično živim sama. Vem, da bi mi marsikaj privoščili, če bi lahko, verjetno bi se tudi lahko bolj potrudili v tistih časih, ko se je še dalo, ampak ok. Imata stanovanje, katerega vrednost tudi pada in upam, da bo zadostovalo za pokritje tovrstnih stroškov, če bo kdaj potrebno, ker obe pokojnini skupaj ne pokrijete ene srednje cenovne oskrbnine. Tega se zavedam in vem, da me bo udarilo po žepu, ampak poskušam nekaj dat na stran in hkrati upam, da bo to čim kasneje, da do takrat spraviva sina na noge, no seveda upam, da bosta tudi čimdlje zdrava in čila kot do zdaj.
Sicer pa vsako leto je nekaj novega, upajmo na vse najboljše in se pustimo presenetiti kaj vse si bo dražava do takrat, ko bomo te usluge potrebovali, izmislila.

lp




No, saj vsi naši starši tudi ne bodo šli v dom.....in vsi ne bodo potrebovali pomoči 24/7......

pri večini (če živimo nekaj km vstran) zadostuje obisk nekajkrat na teden, da vidijo otroke in vnuke, kakšna manjša pomoč in to je to......to pa je običajno izvedljivo brez kakšnih večjih finančnih vložkov, le svoj čas je treba žrtvovati za to.....saj zdaj dom ni neko pravilo, da bi morali pa vsi starši v dom......




ronja -> RE: Dolgovi staršev... (21.3.2015 22:41:36)

nepokreten človek doma je huda zadeva za vse

To poznam, ja, smo imeli takega soseda, ki ga žena ni želela dat v dom in ji je hodil lubi pomagat. Ampak ona ga ni dala zato, ker bi bila ob penzijo, ampak ker je rekla, da potem bo jokal on tam, ona pa doma... Potem, ko se je še poškodovala, je končno lep privolila in je šel za en čas v dom - tam se mu je stanje precej popravilo, potem pa ga je vzela spet nazaj, ker sta se pogrešala. Je pa dobila negovalce, da so ji pomagali:). In so zahtevali drugo posteljo (kar jim dam prav:).

Patrino, imaš prav, tudi te variante so grozne. Tega ne vidim veliko, zato me vedno znova preseneti (v obe smeri mislim).

Po mojem mnenju, so , (seveda , če ne štejem izjeme), prav starostniki, poleg otrok, najbolj ranljivi člen naše družbe.

To gotovo.

Hm, ste mi dale mislit... Za pogreb pa res še nisem šparala... Ne svoj, ne od koga drugega. Saj imamo svojo železno rezervo, samo nisem pa nikoli pomislila, da moram šparat za svoj pogreb... Pa bi bilo verjetno pametno, saj ne veš, kje se ti kaj zgodi... Samo upam, da bi naša rezerva to pokrila.

Ja......ker običajno je odnos otrok - starš vzajemen....na začetku starši pomagajo otroku, ko ta ni še sposoben samostojnega življenja.....na koncu pa otroci pomagajo staršem, ko ti niso več sposobni samostojnega žviljenja......to je nekako čisto normalno in v veliki večini družin čisto normalno in sprejemljivo, ne pomišlja nihče drugače...

Ja, s tem se čisto strinjam. Meni se zdi grozen v tej zgodbi ta oče in to, da mu uradno nič ne more, ne more se mu odpovedat. NO, saj mogoče če izterja denar nazaj, bo isto, samo mu gre en kup živcev.

Nekje je logično, ampak v primerih kot je HuAnitin, se vpraša, kaj za vraga so delali prej user posted image , ko se je bilo treba pobrigati za otroka? A takrat pa ni obstajala možnost, da se nekomu vsedejo na plačo? To moti v vsej zgodbi, vsaj mene.

Ja, mene tudi, zato sem napisala, da je to grozno.

Mojcaziga, ce zivis v isti hiši, potem kar lep čas starostnik ne rabi doma - ker mu lahko sam pomagaš in ti država krije negovalko, če jo človek potrebuje - vem iz sosedinega primera. Samo da pač ne hodijo ob vikendih, to je res in da pridejo 1x ali 2x na dan, da pomagajo umit, razgibat, itd... ostalo je pa na družinskih članih. Ampak če si blizu doma, to nekako gre, se mi zdi. Midva sva tako mislila poskrbet za starše, ki živijo blizu, očeta, ki je daleč, bi pa verjetno kar k sebi vzela, dokler bi se le dalo (on bi v domu tudi najbolj trpel, to mi je jasno, tu bi mu bilo vseeno boljše).

Vsak mesec plačuješ zdravtsveno storitev, nekaj več kot 6% na in od bruto plače, pri neto plači 1.000€ vsak mesec plačaš ca 200€ v sistem. Ne direktno za storitev, ampak v sistem.
Če bi bil sistem drugačen in bi se vse storitve plačevale sproti, tega mesečnega plačevanja ne bi bilo. Ampak večinoma so javni sistemi za družbo in posameznika boljši.

Se strinjam. Sicer nasrkajo tisti, ki niso prej pomislili na zavarovanje ali pa ki so imeli smolo z zavarovalnico, da jim ne krije tega, kar so mislili, da bo krila... Je to ipak boljše.




Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4   Naslednja stran >   >>