Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (Polna verzija)

Forum >> [Otrok] >> Vrtec in varstvo



Sporočilo


radirka -> Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (8.6.2015 18:22:07)

Zdravo, s septembrom smo našega triletnika vpisali v vrtec da gre malo v družbo sovrstnikov. Ker sem sama doma in bom še vsaj eno leto doma, brezposelna- študentka sem želela otroka vpisati v vrtec samo do kosila izključno zaradi druženja s sovrstniki, ampak tega pač v našem vrtecu ni, torej treba je plačati varstvo do 15:30 - lahko ga pa prej dvignem ampak ne pred kosilom.. Sedaj pa imam eno vprašanje, ker je naslednje poletje zadnje preden grem v službo bi ga seveda rada izkoristila na polno z otrokoma tako da bi rada imela tavelikega čez poletje ozr. od maja-septembra doma, torej bi ga izpisala iz vrteca, saj se mi zdi škoda plačevati vrtec (ki glede na naš plačilni razred niti ne bo tako poceni), a morda kdo ve kako je če ga izpišem za 4 poletne mesece? Potem mi s septembrom spet pripada subvencija za znižano plačilo vrteca ali se šteje da sem se subvenciji odrekla ker sem ga izpisala? Tej naši zakoni so namreč tako čudni [sm=smiley29.gif][sm=smiley29.gif][sm=smiley29.gif] in na csd-ju itak samo gledajo kako bi človeku kaj pobrali in ne dali tako da se ne bi rada zafrknila, ker je morda boljše da plačam vrtec kljub temu da ne hodi kot da izgubim subvencijo v novem šolskem letu.
Hvala za vse odgovore in lepo poletje vsem staršem in malčkom




m_o_i -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (8.6.2015 18:29:38)

odvisno od obcine-koliko mesecev na leto lahko imas otroka doma z znizanim placilom(pri nas je to dva meseca, za katera se placuje polovicna oskrbnina).
ali pa v primeru bolezni-s potrdilom pediatra, da je bil otrok odsoten cel mesec zaradi bolezni, se prav tako placa polovicna oskrbnina, ktera je dolocena z odlocbo

ce otroka izpises med letom, se s tem odpovedujes subvenciji do konca koledarskega leta, s tem, da se potem pojavi se vprasanje, ce bo otrok sploh dobil spet mesto v vrtcu...




Balerina -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 9:33:12)

Ja bolj kot subvencij bi me skrbelo ali boste vrtec še dobili.
Drugače pa ja če otroka izpišeš iz vrtca in potem septembra ponovno vpišeš ne izgubiš sobvencije. Zakaj bi jo. Odločba velja Saj je za eno leto in ne za vpri v vrtec. Po tej logiki bi izgubili subvencijo tudi v primeru če otrok menja vrtec, pa je ne.

No vsaj mi nismo ker smo se lani selili in smo otroka iz enega vrtca izpisali in vpisali v drugega. Vmes je bil 2 meseca doma.

Običajno pa se otroke čez poletje ne izpiše pač pa naredi rezervacijo Običajno imajo občine da v primeru rezervacije, poletne so od 15. junija pa do konca avgusta, starši poravnajo samo del oskrbnine. Ne vem Večina občin ima 50% Vrhnika vem da ima 70%,..




petea -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 9:50:11)

IZVIRNO SPOROČILO: Balerina

Ja bolj kot subvencij bi me skrbelo ali boste vrtec še dobili.
Drugače pa ja če otroka izpišeš iz vrtca in potem septembra ponovno vpišeš ne izgubiš sobvencije. Zakaj bi jo. Odločba velja Saj je za eno leto in ne za vpri v vrtec. Po tej logiki bi izgubili subvencijo tudi v primeru če otrok menja vrtec, pa je ne.


Balerina,
na žalost odebeljeno besedilo v tvojem zapisu ne velja popolnoma.

Pri izpisu otroka za npr. poletne mesece otrok izgubi pravico do subvencije vrtca, razen izjemoma v določenih primerih, ki morajo biti v naprej odobreni s strani CSD.

Področje ureja za člen zakona ZUPJS:
'42.c člen
(1) Upravičenec se lahko odpove pravici do javnih sredstev tudi po vročitvi odločbe, s katero mu je bila priznana pravica. V tem primeru center za socialno delo izda odločbo, s katero razveljavi odločbo o priznanju pravice, s prvim dnem naslednjega meseca, v katerem se je upravičenec odpovedal pravici ali s prvim dnem naslednjega meseca po mesecu zadnjega plačila, če je le to bilo izplačano po mesecu, v katerem se je upravičenec odpovedal pravici.
(2) V primeru odpovedi iz prejšnjega odstavka vlagatelj ne more uveljavljati iste pravice v obdobju, za katerega mu je bila priznana pravica in ki je bila z odločbo iz prejšnjega odstavka razveljavljena.
(3) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko vlagatelj vedno uveljavlja pravico do denarne socialne pomoči oziroma otroškega dodatka, če izpolnjuje pogoje za pridobitev denarne socialne pomoči.'


Menjava vrtca ni isto kot izpis in ponovni vpis čez nekaj mesecev v isti vrtec. Menjava vrtca mora biti po zakonu javljena v predpisanem roku.




lexl -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 11:58:21)

Zakaj stalno omenjate odpoved pravici. Saj na Centrih ne komplicirajo. Ti izpolniš obrazec za sporočanje sprememb in javiš, da si otroka izpisala iz vrtca npr. s 30.06.2015. Center ti s 01.07.2015 izda dve odločbi in sicer otroški dodatek (sicer nisi napisala ali ga imaš ali ne), ki je 20 % višji, če otrok ne obiskuje vrtca in pa odločbo, da ti subvencija vrtca od 01.07 dalje ne pripada več. Ko boš otroka ponovno vpisala v vrtec, pa daš novo vlogo za vrtec in stvar je zaključena. Seveda je pa dodatni problem, če boš potem dobila mesto v vrtcu. To pa je odvisno od vrtca in ne od Centra.
Lep podzrav,




cacaca -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 12:22:18)

radirka pozanimaj se če je pri vas v vrtcu možnost začasni izpis-poletna rezervacija...pri nas je tako, da otroka lahko izpišeš v času poletnih počitnic.mi tako delamo odkar je vpisan v vrtec..tudi vzgojiteljice nas ze vnaprej opozorjajo, ker smo podruznica, da potem zdruzijo




petea -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 12:50:06)

IZVIRNO SPOROČILO: lexl

Zakaj stalno omenjate odpoved pravici. Saj na Centrih ne komplicirajo. Ti izpolniš obrazec za sporočanje sprememb in javiš, da si otroka izpisala iz vrtca npr. s 30.06.2015. Center ti s 01.07.2015 izda dve odločbi in sicer otroški dodatek (sicer nisi napisala ali ga imaš ali ne), ki je 20 % višji, če otrok ne obiskuje vrtca in pa odločbo, da ti subvencija vrtca od 01.07 dalje ne pripada več. Ko boš otroka ponovno vpisala v vrtec, pa daš novo vlogo za vrtec in stvar je zaključena. Seveda je pa dodatni problem, če boš potem dobila mesto v vrtcu. To pa je odvisno od vrtca in ne od Centra.


Odpoved pravici omenjamo, ker je ZUPJS zaostril to področje.
Kot pišeš, moraš na CSD javiti, da si otroka izpisala iz vrtca, s čimer ti avtomatično pripada višji otroški dodatek od takrat naprej.
Haklc v zakonu pa je člen, ki sem ga pripela v prejšnjem sporočilu, da če to narediš, v obdobju, za katerega ti je prej pripadalo znižano plačilo vrtca, več tega ne moreš uveljavljati.

In ker se je že kar nekaj staršev 'opeklo' na tej zadevi, v izogib še drugim podobnim primerom, opozarjamo, naj bodo previdni pri teh odjavah/prijavah.


Kopiram še opozorilo iz spletne strani enega vrtca:
'S sprejemom ZUJF (maj 2012) starši z izpisom otroka izgubijo pravico za znižano plačilo vrtca za tekoče koledarsko leto oz. se smatra, da so se tej pravici odrekli. V tem primeru pristojni Center za socialno delo po uradni dolžnosti izda odločbo, s katero razveljavi odločbo o znižanem plačilu vrtca. Starši lahko ponovno vložijo vlogo za znižano plačilo vrtca v naslednjem koledarskem letu.




petea -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 12:56:41)

IZVIRNO SPOROČILO: cacaca
radirka pozanimaj se če je pri vas v vrtcu možnost začasni izpis-poletna rezervacija...pri nas je tako, da otroka lahko izpišeš v času poletnih počitnic.mi tako delamo odkar je vpisan v vrtec..


poletna rezervacija ni isto kot pravi izpis in zato veljajo tam drugačna pravila; otrok je dejansko v tem času še vedno vpisan v vrtec in ga jeseni čaka njegovo mesto še naprej, zato tudi uveljavljanje višjega OD v tem primeru ni mogoče

pri pravem izpisu pa več ni voden kot varovanec vrtca, torej ga jeseni (praviloma) mesto več ne čaka, ampak se mora za takrat ponovno vpisani v vrtec po pravilih, ki veljajo za vse nove vrtičkarje




Balerina -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 13:15:11)

Sicer ne vem kako je z ostalimi ampak mi imamo itak odločbo od septembra do avgusta, torej za šolsko leto in potem te težave itak ni.




petea -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 13:33:42)


IZVIRNO SPOROČILO: Balerina

Sicer ne vem kako je z ostalimi ampak mi imamo itak odločbo od septembra do avgusta, torej za šolsko leto in potem te težave itak ni.


Balerina,
z lansko spremembo zakona je zadeva za večino verjetno spet - recimo temu - možna; če pa je prišlo do kakršnekoli spremembe tekom šol. leta in velja prejšnja odločba za drugačno obdobje od šolskega leta, potem pa je treba biti pri teh odjavah/prijavah še vedno previden.

Kolikor razumem avtorico teme, pa ima še samo vrtčevske otroke, torej ji odločba najverjetneje ne velja za obdobje šolskega leta, in previdnost ni odveč.




radirka -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 15:34:24)

Rezervacija je 2 meseca, jaz bi ga imela doma 4 mesece. Tako da v tem primeru pride v poštev samo izpis. Otroškega dodatka pa ne prejemamo ker je mož zaposlen čez mejo, jaz študentka in nam posledično Slovenija ne da otroškega.. Torej do kdaj velja odločba z aznižano plačilo do zadnjega avgusta ali do konec decembra?




radirka -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 15:37:04)

Ja- imam 1,5 in 3 letnika, nimam šolskih otrok. Mesto v vrtecu pa ni problem, jih vedno ostane še kar nekaj prostih..




petea -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 15:37:21)

IZVIRNO SPOROČILO: radirka
Torej do kdaj velja odločba z aznižano plačilo do zadnjega avgusta ali do konec decembra?


Do takrat, kot ti piše na zadnji izdani odločbi.




m_o_i -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 16:07:39)

hvala, petea, za razlago glede izgube pravice za subvencije vrtca.
sem ze mislila, da kaj narobe vem [sm=jezicek.gif]

skratka, ko izpises otroka iz vrtca, se odpoves pravici do subvencije do preteka veljavnosti odlocbe [sm=smiley14.gif]




petea -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 17:47:31)


IZVIRNO SPOROČILO: m_o_i
hvala, petea, za razlago glede izgube pravice za subvencije vrtca.

prosim

IZVIRNO SPOROČILO: m_o_i
skratka, ko izpises otroka iz vrtca, se odpoves pravici do subvencije do preteka veljavnosti odlocbe [sm=smiley14.gif]

tako pravi država, ja
čeprav se meni to ne zdi logično




m_o_i -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (9.6.2015 18:06:06)

jaz sem izpisovala med solskim letom-natancneje marca- pred dvema letoma, ker je bil kar naprej bolan (cakaj, ce ni ze tri leta [sm=smiley3.gif][sm=smiley29.gif]) in so mi takrat to rekli.
pediatrinja mi je (njena lastna pobuda) dala potrdilo za dva meseca odsotnosti zaradi bolezni, potem pa sem ga izpisala za leto in pol, tako da sem potem ponovno zacela uveljavljat pravico s septembrom naslednje leto in me to ni "udarilo".

po tu prebranem sem bila pa potem v dvomih, da nisem pravilnih oz. zastarelih informacij dajala; da se ni kaj vmes spremenilo.
ceprav-za drzavljane na boljse se bolj tezko spremeni, ane [sm=jezicek.gif]




Balerina -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (10.6.2015 9:55:23)

Še eno stvar če sprašuje avtorica teme za letos. Ne vem ampak v naši občini bi bila 10.6. prepozna že za poletno rezervacijo, v Kamniku vem da je bilo to še prej, je maja treba oddati. Za izpis za 4 mesece pa si tudi malo pozna. Kolikor poznam ima večina vrtcev 1 mesečni rok za izpis, torej če danes oddaš sta otroka vpisana še do 10.7.




radirka -> RE: Subvencija vrteca, prosim za pomoč! (10.6.2015 10:20:18)

Šele s septembrm bo šel večjiv vrtec, mlajši bo doma. Zanimam se za izpis z majem 2016 in potem ponovni vpis s septembrom 2016.




Stran: [1]