sprememba priimka otroku (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


Lucka9 -> sprememba priimka otroku (12.4.2016 14:21:26)

pozdravljene.

ali je imela katera situacijo, ko je želela otroku spremeniti priimek v svojega, ker bi bilo tako boljše za otroka? Oče hčerke je narkoman in vsi v okolici ga poznajo pod primkom... Ona sedaj velja za otroka mojega partnerja, toda ko se bo izvedel priimek bodi vsi vedeli, da je hči narokoma in to bi rada preprečila[sm=zz_help.gif].
Hčerka bo vse izvedela ob času, saj sem tudi jaz izvedla ob pravem času, da sem posvojena, tako bo tudi ona izvedela vse o svoji ''krvni'' družini.

Na stike hodi samo, ker ga prisila njegova mama. preživnine seveda ne plačuje, dela baje na črno... nič nima hči od njega, samo to, da mu morava bit na razpolago 2krat na mesec, ČE pride. če ga ni ga pač ni in najin vikend je bil pač preživet v tem, da čakaš ali bo poklical da pride ali ne.
[sm=grrr.gif]
ne potrebujem napadov, kako sem zlobna, tiste ki imate/ste imele podbno situacijo, veste kako mi je... ostale, ki pa upam, da živite v srečnih družnah, pa prosim ne napadajte...

in da povem, OČE je zame oseba, ki za otroka skrbi, ga vzgaja, vstaja ponoči.... ne pa nekdo na rojstnem listu. požvižgam se pa na tisto, kri ni voda....!![sm=zz_help.gif]




Abelar -> RE: sprememba priimka otroku (12.4.2016 15:51:22)

Če je oče otroka vpisan v rojstnem listu, potem za spremembo priimka na upravni enoti zaprosita OBA. Izpolniš obrazec, ki ti ga dajo, vendar se morata podpisati oba, kar pomeni, da se mora oče (kakršenkoli že je) s tem strinjati. Nisem prepričana, če ni celo nujno, da se oba osebno zglasita na upravni enoti.
Plača se taksa in dobiš odločbo o spremembi čez približno mesec dni. Potem z njo spremeniš še ostale otrokove dokumente (zdravstveno izkaznico, v vrtcu ipd.)




patrino -> RE: sprememba priimka otroku (12.4.2016 16:26:48)


Če je oče otroka vpisan v rojstnem listu, potem za spremembo priimka na upravni enoti zaprosita OBA. Izpolniš obrazec, ki ti ga dajo, vendar se morata podpisati oba, kar pomeni, da se mora oče (kakršenkoli že je) s tem strinjati. Nisem prepričana, če ni celo nujno, da se oba osebno zglasita na upravni enoti.

Ja nema trte mrte. Narkoman gor ali dol, če je uradno naveden kot otrokov oče, se brez njegovega soglasja, otrokovega priimka ne da spremeniti, pa če si to še tako zelo želiš.
Če bi bilo to tako simpl narediti in bi o tem lahko odločal le eden starš, bi v končni fazi lahko tudi on šel sam na upravno enoto in po svoji želji spremenil otrokov priimek. Brez tvojega vedenja in soglasja. K sreči se to ne da, če ne bi otroci menjali priimke kot za šalo.




petea -> RE: sprememba priimka otroku (12.4.2016 19:02:07)

Prošnjo za spremembo osebnega imena (imena in/ali priimka) mladoletni osebi lahko vložijo starši oziroma skrbnik mladoletnega otroka s soglasjem centra za socialno delo. Kadar starši živijo ločeno, lahko zahteva spremembo tisti od staršev, pri katerem otrok živi oziroma kateremu je zaupan v varstvo in vzgojo, če s tem soglaša drugi od staršev. Če drugi od staršev ne soglaša s spremembo osebnega imena mladoletnemu otroku, jima sporazumno odločitev pomaga doseči center za socialno delo. Če se starša tudi ob pomoči centra za socialno delo ne sporazumeta o otrokovem novem osebnem imenu, o utemeljenosti zahtevka odloči sodišče v nepravdnem postopku na predlog enega ali obeh staršev. Odločba sodišča o utemeljenosti zahtevka mora biti priložena zahtevi za spremembo osebnega imena mladoletni osebi.

Odgovor je skopiran s spletne strani pristojnega ministrstva.




Lucka9 -> RE: sprememba priimka otroku (12.4.2016 21:56:39)

Jaz vse to vem... sprasujem, ce ima katera izkusnje s sodiscem... kako poteka? Ali grem direktno na sodisce ali najprej CSD?
Pa ce ima kdo primer kako spisati za sodisce.
Hvala




petea -> RE: sprememba priimka otroku (13.4.2016 6:59:05)

Lucka, fajn je, da vsaj prebereš, kaj piše.

Najprej moraš urejati na CSD, če tam ne uspe, greš na sodišče, saj moraš sodišču priložiti dokaz, da posredovanje CSD v zadevi ni bilo uspešno.




patrino -> RE: sprememba priimka otroku (13.4.2016 15:37:51)

Seveda gre vse skupaj najprej na CSD, če se oče ne bo s spremembo priimka strinjal ( kar nekako , glede na napisano, dvomim). In ko se zadeva premakne na CSD, se rada začne krepka kolobocija. Glede na to, da kljub temu, kakšen je oče ( vsaj kolikor si ga ti opisala), CSD vseeno vztraja pri stikih, dvomim, da boš iz njihove strani dobila kaj pomoči pri tem, da bi otroku spreminjala priimek.
Praviš, da bi bilo tako boljše za otroka. A se ti res zdi vredno vlačiti otroka skozi vse to, le zato, da se bo otrok drugače pisal. Če želiš, da se otrok piše po tvojem sedanjem partnerju, bi ga moral v bistvu on uradno posvojiti in bi se mu moral njegov oče na drugi strani uradno odpovedati. Skozi to kalvarijo jaz svojega otroka ne bi nikoli vlekla. Skrbi te, da bodo ljudje vedeli, kdo je oče tvojega otroka prav zaradi njegovega priimka. A misliš, da takšnele kolobocije ( dvomim, da bo on kar prostovoljno pristal na kaj takega), se pa dajo diskretno izpeljati? To, da se otrok piše po tvojem prejšnjem partnerju ( tudi če je narkoman, ti je bil nekoč verjetno za v posteljo čisto dober, da sta naredila otročka) te tako moti in se tega sramuješ. To , da se bo tvojega otroka držal madež, da sta se z očetom zaradi priimka vlačila po sodišču, te pa ne bo sram?

Ne rečem, da te po svoje ne razumem. Rada bi pometla s preteklostjo, ki ni najlepša. Žal je ta preteklost del tvoje sedanjosti. Se ti ne zdi, da si se v svoji čustvenosti malo preveč na glavo zagnala v tole zadevo? Bojim se, da bo zaradi tegale priimka in cele kolobocije v zvezi z njim, v tej situaciji več ljudi nesrečnih kot pa srečnih.




gsatalema -> RE: sprememba priimka otroku (13.4.2016 20:41:36)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Seveda gre vse skupaj najprej na CSD, če se oče ne bo s spremembo priimka strinjal ( kar nekako , glede na napisano, dvomim). In ko se zadeva premakne na CSD, se rada začne krepka kolobocija. Glede na to, da kljub temu, kakšen je oče ( vsaj kolikor si ga ti opisala), CSD vseeno vztraja pri stikih, dvomim, da boš iz njihove strani dobila kaj pomoči pri tem, da bi otroku spreminjala priimek.
Praviš, da bi bilo tako boljše za otroka. A se ti res zdi vredno vlačiti otroka skozi vse to, le zato, da se bo otrok drugače pisal. Če želiš, da se otrok piše po tvojem sedanjem partnerju, bi ga moral v bistvu on uradno posvojiti in bi se mu moral njegov oče na drugi strani uradno odpovedati. Skozi to kalvarijo jaz svojega otroka ne bi nikoli vlekla. Skrbi te, da bodo ljudje vedeli, kdo je oče tvojega otroka prav zaradi njegovega priimka. A misliš, da takšnele kolobocije ( dvomim, da bo on kar prostovoljno pristal na kaj takega), se pa dajo diskretno izpeljati? To, da se otrok piše po tvojem prejšnjem partnerju ( tudi če je narkoman, ti je bil nekoč verjetno za v posteljo čisto dober, da sta naredila otročka) te tako moti in se tega sramuješ. To , da se bo tvojega otroka držal madež, da sta se z očetom zaradi priimka vlačila po sodišču, te pa ne bo sram?

Ne rečem, da te po svoje ne razumem. Rada bi pometla s preteklostjo, ki ni najlepša. Žal je ta preteklost del tvoje sedanjosti. Se ti ne zdi, da si se v svoji čustvenosti malo preveč na glavo zagnala v tole zadevo? Bojim se, da bo zaradi tegale priimka in cele kolobocije v zvezi z njim, v tej situaciji več ljudi nesrečnih kot pa srečnih.



[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Podpis v celoti8




petea -> RE: sprememba priimka otroku (14.4.2016 14:39:37)

Patrino,
avtorica želi dati otroku svoj priimek, ne od novega partnerja.

Glede na to, da gre očitno še ta zelo majhnega otroka, ga ne bodo 'vlačili' po inštitucijah, ampak bosta tam verjetno zadevo reševala starša sama.

Ne vem, zakaj bi naj bila njena želja po spremembi otrokovega priimka tako nesprejemljiva. Če je že naredila napako nekoč v preteklosti, to ne pomeni, da jo mora nekaj vso življenje spominjati na to, ko pa obstaja rešitev.
Tudi sama bi, če bi bila v podobni situaciji, želela prihraniti nepotrebne zaplete otroku. Človeška zloba je lahko zelo boleča. Posebej za (nič krivega) otroka.

Sama poznam nekaj ljudi, ki so si spremenili priimek ali ime, ker z njim iz raznoraznih vzrokov niso bili srečni. Vsi so bili zadovoljni, da so naredili ta korak.
Nekateri so obžalovali le, da tega (sami) niso mogli narediti že prej, ko so bili še mladoletni oz. ker se prej niso odločili za to.


Morda pa - glede na to, da oče ni kaj preveč zainteresiran za svojega otroka, bo presenetil svojo bivšo partnerico in se strinjal s spremembo otrokovega priimka, brez vključevanja državnih organov.




Janchek81 -> RE: sprememba priimka otroku (14.4.2016 14:59:26)

Sory, ne morm mimo tega, ampak kako ste ene ženske, ki sploh niste v takem primeru res NESRAMNE, ja, nesramne, prav ste prebrale...
Pismo, mama je tista, ki skrbi za otroka, ona jo preživlja, ona jo je nosila 9 mesecev, ona jo daje spat, ona ji kupuje stvari, oče kot ste prebrale niti za preživnino ne daje in vi bi to lahko sprejele, da otrok ne nosi vašega priimka [sm=zmeden.gif]
Ja Lucka9 sem v isti situaciji, s tem da oče otroka ni narkoman, ampak ga pač rad rukne, šla sva narazen, ker je bil pač nasilen, ker ni prispeval nič odkar se je otrok rodil, do mene se je začel obnašati skrajno neprimerno .. pa bla bla, ni to niti važno, pač sva šla narazen ... on se je prvo načrtno izogibal CSDju, potem je le šel in tam smo se sporazumeli za stike, preživnino, je pa rekel, da otrok nosi njegov priimek in ga tudi bo - odločno .. pa ok, sem takrat rekla, pa nj bo tako ane .. no, potem od tistega dne, ni otroka ne poklical, ne videval, ne nič ... seveda smo še pred sodiščem isto rekli, da bo plačeval in videval svojo hčerko ... no, je ni ...sem dala naprej na sodišče za preživnino, ... itak nikjer ne dela, tko da ... klical je samo, da nas bo vse pobil pa bla bla ... no ko sem na sodišču rekla za spremembo priimka pa je le ta ( sodnica ) povedala, da vsaj 2 leti ne sme imeti nič stikov, jaz bom mogla vse dokazovati in jaz bom mogla plačat vse tiste stroške odvetnika, stroške sodne takse itd - kje je tle pravica tud ne vem in kje je SLO pravna država ... PFUJ res ...
Tko, da ... pisala bi lahko še in še, pa je tega tok da joj ... pač so očetje zaščiteni kot kočevski medvedje,...Kar me najbolj pogreje je to, da ima valda drug priimek kot jaz in se mi je že parkrat zgodilo pri zobozdravniku in pri pediatru, da je sestra rekla, če jo je teta prpeljala .... [sm=zmeden.gif][sm=zz_furious.gif][sm=zz_furious.gif]




patrino -> RE: sprememba priimka otroku (14.4.2016 15:49:27)

Nihče ni rekel , da mati ne skrbi zanj. Ne usajaj se sedaj na suho. Govorim ravno o tem, kar si ti v svojem postu v zadnjem delu napisala. Koliko enih problemov potegne seboj tole vlačenje po sodišču in to samo zaradi priimka.Ves ta kreg, nagajanje partnerja zaradi tega, razočaranja , jeza, kritje sodnih stroškov ( bolje bi bilo, da bi denar porabila za otroka direktno kot pa za sodne stroške. Očitno ga nobena nima v izobilja, če sta ogorčeni, da oče ne plačuje za otroka....), skakanje od poncija do pilata...To eje tisto vlačenje po sodišču , ki sem ga omenila. Ne mislim fizično, temveč zganjanje vojne zaradi otroka, ki ob tem bolj trpi , kot pa če bi se pisal po pravem očetu. Seveda otročku ne bo treba pričati pred poroto na sodišču. Sta pa lahko prepričani, da ob vsem temle miš mašu, ki ga imate ( ali pa ga še boste imeli) na sodišču, csd- ju, v privat življenju ...okolica ne bo gluha in slepa. In bolj kot priimek bodo te ćveke bolele otroka, ko bo nekoliko zrasel.
Ne vem zakaj ste tako naivne, da verjamete, da bo oče pristal na to, da se bo odpovedal priimku pri otroku. Ne poznam nobenega moškega , ki bi to storil, če je enkrat priznal otroka. Mogoče bi kakšen razumen človek to tudi storil, če bi vedel, da bo to za otroka bolje. Toda takšnile tipsoni niso razumni. Če bi bili, potem bi bili boljši očetje in partnerji in ve ne bi sedajle pihale ogenj in dim na njihov račun.
Groza ja, da pri zdravniku mislijo, da otroka pripelje teta. Kakšen katastrofalen kiks. [sm=smiley29.gif] Nekako tako se zna počutiti otrokov pravi oče, če bi vam na ljubo pristal na to, da se otrok piše drugače. Tudi njega bi čisto lahko imeli za strica oz. čisto enega ta levega tujca. Aaaa?Seveda gledati z druge strani je bedno in nemogoče, če si zazrt le v svoj prav.

Dajte že malo ustaviti konje in poglejte malo na situacijo iz vidika otroka. Enkrat za spremembo. Niste tukaj važne ve. Samo za vas se je šlo takrat takrat, ko ste spale s temi dedci. Sedaj pa se gre tudi za otroka. Ne rečem, da so dedci angelčki. Daleč od tega. Hočem reči le, da razmislite , ali se resnično takšnale kolobocija izplača in gre pri tem res za dobro otroka ali le za hlajenje vaše jeze in dvigovanje vašega ega.




Janchek81 -> RE: sprememba priimka otroku (15.4.2016 8:02:47)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Nihče ni rekel , da mati ne skrbi zanj. Ne usajaj se sedaj na suho. Govorim ravno o tem, kar si ti v svojem postu v zadnjem delu napisala. Koliko enih problemov potegne seboj tole vlačenje po sodišču in to samo zaradi priimka.Ves ta kreg, nagajanje partnerja zaradi tega, razočaranja , jeza, kritje sodnih stroškov ( bolje bi bilo, da bi denar porabila za otroka direktno kot pa za sodne stroške. Očitno ga nobena nima v izobilja, če sta ogorčeni, da oče ne plačuje za otroka....), skakanje od poncija do pilata...To eje tisto vlačenje po sodišču , ki sem ga omenila. Ne mislim fizično, temveč zganjanje vojne zaradi otroka, ki ob tem bolj trpi , kot pa če bi se pisal po pravem očetu. Seveda otročku ne bo treba pričati pred poroto na sodišču. Sta pa lahko prepričani, da ob vsem temle miš mašu, ki ga imate ( ali pa ga še boste imeli) na sodišču, csd- ju, v privat življenju ...okolica ne bo gluha in slepa. In bolj kot priimek bodo te ćveke bolele otroka, ko bo nekoliko zrasel.
Ne vem zakaj ste tako naivne, da verjamete, da bo oče pristal na to, da se bo odpovedal priimku pri otroku. Ne poznam nobenega moškega , ki bi to storil, če je enkrat priznal otroka. Mogoče bi kakšen razumen človek to tudi storil, če bi vedel, da bo to za otroka bolje. Toda takšnile tipsoni niso razumni. Če bi bili, potem bi bili boljši očetje in partnerji in ve ne bi sedajle pihale ogenj in dim na njihov račun.
Groza ja, da pri zdravniku mislijo, da otroka pripelje teta. Kakšen katastrofalen kiks. [sm=smiley29.gif] Nekako tako se zna počutiti otrokov pravi oče, če bi vam na ljubo pristal na to, da se otrok piše drugače. Tudi njega bi čisto lahko imeli za strica oz. čisto enega ta levega tujca. Aaaa?Seveda gledati z druge strani je bedno in nemogoče, če si zazrt le v svoj prav.

Dajte že malo ustaviti konje in poglejte malo na situacijo iz vidika otroka. Enkrat za spremembo. Niste tukaj važne ve. Samo za vas se je šlo takrat takrat, ko ste spale s temi dedci. Sedaj pa se gre tudi za otroka. Ne rečem, da so dedci angelčki. Daleč od tega. Hočem reči le, da razmislite , ali se resnično takšnale kolobocija izplača in gre pri tem res za dobro otroka ali le za hlajenje vaše jeze in dvigovanje vašega ega.


No, jaz poznam 3 primere, pri katerem je mati dosegla, da ima otrok njen priimek in ne njegov.
Odvisno pa je kako se spopadaš s problemom, jaz sem čisto mirna, ker vem, da bom TO dosegla, ker vem, da si otrok ne zasluži njegovega priimka in pika!
Pristala bi na njegov priimek, če bi jo obiskoval, če bi jo vsaj poklical, ne pa da men grozi, gorzi posrednjo še njej, pa ni šans, da nosi še njegov priimek!!! Res ne [sm=zmeden.gif]
Okolica ne bo slepa in gluha?? A mislš, da živimo na vsaki kjer vsi vejo kaj se je dogajal [sm=jezicek.gif] verjameš al pa ne, ljudje v mestu niso take čveke kot drugje, kvečjem podpirali te bodo v vsem in te vzpodbujali, da narediš kar je najbolje za otroka, in definitivno, da je za otroka, ki niti ne ve kdo je oče, da se piše po mami. Si se vprašala, če bo pa maybe pri 6 letih spraševala zakaj nima istega priimka kot ona, ali pa bo želela takrat, da nosi isti priimek kot jaz( tako je bilo pri prijateljici ) in takrat naj se ta VOJNA ( če jo tako poimenujem ) šele začne, ko bodo pa resnično pritiski na otroka, ker je že toliko star, da v večini stvari razume [sm=zmeden.gif]
Sam res, se vidi, da ti je bilo večino življenja postlano z rožicami ... pa kaj ti mislš, da to delam ZASE??? Zato, ker pač je men tko všeč??? A ti res ni jasn, da se vse to dela za dobro bit otroka .. Za nas se je šlo takrat ko smo spale s temi dedci .. a maš ti okoli sebe same prijazne, iskrene, odkrite ljudi? Zgleda, da ne poznaš kako so ljudje pokvarjkeni, kako znajo igrati, kako vse obljubljajo, potem pa vidiš, da so samo na besedah gor zrastli??? Res nisi bila v nobeni situaciji, si mela pač srečo,d a si naletela na super človeka, ki mu verjameš in zaupaš in je to obojestransko, žal pa nismo imele vse take sreče ...
Joj sej to je škoda k me ne poznaš, k ne poznaš niti situacije in si mislš, da je samo prilivanje vode na ogenj, da bi te trapaste dece jezile, v mojem primeru sploh ne gre zato in tako kot sem opisala, pustila bi priimek v primeru, da bi jo vsaj poklical, vsaj da bi imel en stik z njo, ... ne pa da poleg tega, da je niti ne pokliče, kaj šele vidi, grozi meni in njej - ja prav si prebrala ... nazadnje ko sem vložila vlogo na sodišče za neplačevanje preživnine me je poklical in napisal, da bo ubil obe, da nej vse nardim, da se je losa .. in po tem takem naj vseeno nosi njegov priimek??? Dej no, get real [sm=jezicek.gif]
Šele potem, ko sem pač dojela kakšen je sem tudi dojela, da je bil z nama samo iz koristi, ... šele naknadno sem izvedela, da je govoril, da bo imel otroka samo zato, ker mu pol ne bom mela nikamor pobegnt ( varianta, da lahko dela kar hoče in bom jaz to trpela ) ... tko, da ja, maybe je problem ker ne poznaš cele situacije in si mislš, da gre tukej za bitke ... pa ne gre, gre le za dobro bit otroka in da ne bo kasnej otrok zmeden ...




patrino -> RE: sprememba priimka otroku (15.4.2016 15:12:26)

Ne ne poznava se ne. Seveda. Oz. predvidevam da se ne. Zato lahko obe le ugibava v kakšnih situacijah sva gor zrasli oz. kaj vse sva dali skozi - kajne?!
Tako kot ti poznaš tri ženske, ki so uspele prepričati bivše, da so se strinjali, da se otrok ne piše po njih, tako jaz poznam kar nekaj primerov žensk, ki preko otroka zelo zelo nagajajo bivšim partnerjem. Oz. do partnerja gojijo tako zamero in sovraštvo, da želijo prekiniti vsakršno povezavo med otrokom in očetom, ne glede na vse. Ne glede na to, da otroka posredno ali neposredno vlačijo skozi takšne bedne situacije, da ti gredo lasje po konci.
Za moje pojme imaš ti dosti drugega dela in skrbi, če je bivši nasilen, kot pa to, da se znebiš pri otroku njegovega priimka. To je še najmanjši problem. Ali res naivno misliš, da boš vse to spravila skozi brez problemov in takšnih in drugačnih scen. V eni sapi govoriš, da bi se vaju bivši rad rešil, v drugi, da ima otroka s tabo zato, da mu ne bi mogla pobegniti. In on bo s tem svojim karakterjem čisto tako lagano položil orožje in se strinjal s tem, da se dete ne piše več po njem?Sanjaj. Bojo scene , zagotovo. In tudi če nisi iz vasi, nima to nobene veze. Ko ga bo dedec biksal pred vašim stanovanjem, ali na igrišču ko boš zunaj z otrokom ali pa delal scene v vrtcu, na CSD-ju ...potem se poskušaj potolažiti. da otrok to nič ne občuti.
Kakor že. Jaz bi naredila vse , da bi otroka zaščitila. To, da bezaš vanj zaradi priimka pa žal ni to. Raje se skoncentriraj na to, da ga ne pustiš blizu ( zakonsko podprto), če je nevaren otroku in tebi. To, da boš otroku pridobila drug priimek, oz. boš to poskušala, ga bo po moje le razdražilo in vaju ne bi nič zaščitilo. Saj veš kaj pravijo- "ne diraj lava dok spava".
In ja...otrok bo iz malega zrasel v večjega. Takšnega, ki bo marsikaj razumel in kdo ve, če ti bo hvaležen za to, kar bo zaradi pridobivanja priimka dal skozi. Tudi če si še tako prepričana, da uspeš, to ne pomeni, da bo to rešeno že jutri. Sodni mlini meljejo sila počasi. Še posebej takrat, ko to ni treba.




liliana -> RE: sprememba priimka otroku (15.4.2016 18:39:48)

Jaz se pa strinjam s patrino.......ime in priimek sta zgolj ime in priimek.....ne naredita človeka......zamere do bivšega (pa kakršenkoli je že bil) ni treba prenašati na otroka......dejstvo je, da ste nekoč imele tega človeka s tem priimkom rade, da ste se ljubile z njim in se celo poročile z njim, imele otroka z njim......dejstvo je tudi, da je on otrokov oče, narkoman, pijanec, deloholik, karkoli že je......

Moje dete se ne piše enako kot jaz (pač s partnerjem nisva poročena) in se piše po očetu......nikjer me še niso čudno gledali, ker se dete piše drugače....pa sem bila z njo že sama na dopustu, vsaka z drugim priimkom na osebni, pa mi ni bilo potrebno nič dokazovati.......tako da se malo tem birokratskim zadevščinam, kot so imena in priimki daje prevelik poudarek......




petea -> RE: sprememba priimka otroku (15.4.2016 19:00:42)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana
tako da se malo tem birokratskim zadevščinam, kot so imena in priimki daje prevelik poudarek......


liliana,
jaz pa sem že imela težave zaradi različnih priimkov otroka in mene




petea -> RE: sprememba priimka otroku (15.4.2016 19:14:04)

IZVIRNO SPOROČILO: patrino
Kakor že. Jaz bi naredila vse , da bi otroka zaščitila. To, da bezaš vanj zaradi priimka pa žal ni to.

Patrino,
jaz ne razumem tvojega argumentiranja v zgodbah, ko matere pišejo o zavračanju očeta glede njegovih starševskih dolžnosti, s primeri, ko mame nagajajo očetom, ki želijo biti aktivni očetje.
Če je Janchek81 presodila, da bi bilo bolje, da otrok prevzame njen priimek, je verjetno to skrbno pretehtala in se odločila na osnovi tega, ker v njeni zgodbi (več) neumnosti počenja njen bivši partner.
In to njej in otroku.
Podobno tudi Lucka9 - tudi ona verjetno, če bi bil bivši partner vsaj nekoliko bolj kooperativen, ne bi ''silila'' z glavo skozi zid in se spuščala v birokratsko bitko za spremembo otrokovega priimka.

IZVIRNO SPOROČILO: patrino
Raje se skoncentriraj na to, da ga ne pustiš blizu (zakonsko podprto), če je nevaren otroku in tebi. To, da boš otroku pridobila drug priimek, oz. boš to poskušala, ga bo po moje le razdražilo in vaju ne bi nič zaščitilo. Saj veš kaj pravijo- "ne diraj lava dok spava".

Lahko, da ga bo razdražilo. In zato mu naj popušča, da mu bo mirno rasel njegov ego?
Njo tudi draži, ko ji grozi, jima ne plačuje preživnine in ne prihaja na stike.

A to, da se zaščiti pred nasilnim bivšim partnerjem in želi otroku spremeniti priimek, se mora izključevati?
Zakaj pa ne bi smela ''bojevati'' obeh bitk hkrati?

IZVIRNO SPOROČILO: patrino
In ja...otrok bo iz malega zrasel v večjega. Takšnega, ki bo marsikaj razumel in kdo ve, če ti bo hvaležen za to, kar bo zaradi pridobivanja priimka dal skozi. Tudi če si še tako prepričana, da uspeš, to ne pomeni, da bo to rešeno že jutri. Sodni mlini meljejo sila počasi. Še posebej takrat, ko to ni treba.


Če sodni mlini meljejo tako počasi, je torej smiselno začeti s postopkom čim prej, da se zadeva ne konča šele, ko je otrok polnoleten.
Odstopiti v katerikoli fazi postopka je še vedno možno in veliko lažje, kot se lotiti zadeve šele takrat, ko je potreba ali želja po spremembi že zelo nujna.




liliana -> RE: sprememba priimka otroku (15.4.2016 20:41:13)


IZVIRNO SPOROČILO: petea

liliana,
jaz pa sem že imela težave zaradi različnih priimkov otroka in mene


Kakšne.....?




patrino -> RE: sprememba priimka otroku (15.4.2016 20:46:32)

Zakaj ne razumeš mojega argumentiranja s primeri, ko matere nagajajo očetom? Kje pa imaš dokaz , da to ni podobna zadeva? Že res, da lahko prebereš posta teh dveh uporabnic, pa vendar , kje pa piše, da je realnost točno takšna kot jo prikazujeta ti dve. Nimaš napisanih obeh plati zgodb. Pa tudi če bi bili, ne bi mogli reči, da sta čisto pravi, iskreni, resnični. Vsak udeleženec pač gleda iz svojega zornega kota in doživlja situacijo na podlagi svojih čustev in na svoj način.
Ne rečem, da ženski lažeta , vendar sem po naravi naravnana tako, da se rada malo od daleč zazrem na zadevo in poskušam pogledati stvar z različnih smeri.
Poleg tega pa me pri vsem tem moti to, da ženski v temi očitno nimata postavljenih pravih prioritet. Niju bolj moti oz. ju je sram, ker se otroka pišeta po očetu, kot pa to, da se dedca grdo obnašata, jih ogrožata, zapostavljata otroka...Bolj sta vztrajni in trmasti v tej smeri, da otrok spremeni priimek, kot pa da se mu zagotovi finančna sredstva, mirno in varno otroštvo ter ob pametnem in strpnem dogovoru z očetom morda tudi trohico ljubezni in stikov s pravim očetom. Ne. Važno je človeka izbrisati iz otrokovega življenja in kot da bi se to dalo že samo s spreminjanjem priimka.

Eno in drugo se seveda ne izključuje. Vendar onidve očitno ne bi bili zadovoljni s tem, da bi se po pameti in z vztrajnostjo poskušali dokopati do tega, da bi človeka plačevala preživnino in poskušala imeti neke stike z otrokom. To se jima ne zdi več tako pomembno. Za to očitno nimata več interesa in energije. Njima je najbolj važno, da se otroka ne pišeta več tako kot očeta.

Ne pade jima pa na pamet, da se bosta onidve morda enkrat poročili in prevzeli priimek po novem partnerju. Imeli morda s tem novim partnerjem še kakšnega otroka in vsi trije se bodo pisali enako. Ubogo dete od prej pa se bo spet pisalo drugače. In potem bodo šli k zobozdravniku in bo spet groza in strah , ker bo morda zobozdravnica mislila, da je otroka pripeljala teta[sm=smiley29.gif] In to bo spet en šok v tri nadstropja in nekaj za znoret tragičnega.




Lucka9 -> RE: sprememba priimka otroku (16.4.2016 11:24:17)

joooj nisem želela zanetit neke vroče debate o tem kaj je pravin kaj ne...

Jaz mislim in čutim, daje za mojo hčerko bolje, da se piše po meni, ker z njegovim priimkom je žigosana ''hči narkomana''... zakaj že? bo, ko bo dovolj stara izvedela te stvari, ne pa preko govorit itd... to me boli.




Lucka9 -> RE: sprememba priimka otroku (16.4.2016 11:42:59)

nisem dokončala...

torej ja za njo tudi nič ne naredi, ko pride na 3mesece na obisk nima pojma kaj nja počne znjo... ne,da se normalno pogovarjati z njim kar svoje trdi... ampak vse to pustim zadaj. je oče otroka in ima pravice do nje toda tudi dolžnosti.
ampak je egostia na celi črti. ker pravi, da s priimkom se izkaže, da je njegova in mu to želim vzeto? jaz sploh ne razmišlajm tako...

želim ji le dobro. zato me zanima kakšen je način, da se priimek spremeni. gre za dobro otroka ne za moje muhe in,da želim nagajat...




patrino -> RE: sprememba priimka otroku (17.4.2016 10:18:24)

Kot sem že rekla, te po svoje razumem, da bi rada izbrisala preteklost, ki ni preveč rožnata in na nek način zaščitila hči pred njo. Toda žal imam občutek, da ne vidiš dva prsta pred nosom. Brezglavo rineš v to, da bi hči pridobila drug priimek, kot da boš s tem odplaknila vse slabo, kar je povezano z njenim očetom. Kot da sprememba priimka učinkuje kot čarobna paličica in bo s tem vse izbrisano in nevidno. Iz tvojih zapisanih besed je razvidno, da se tvoj bivši ne strinja s spremembo priimka. Da njemu to, da dete nosi njegov priimek nekaj pomeni. Ja, res ni prida oče , če ne plačuje preživnine, če se prikaže vsake tri mesece, če nima pojma kaj naj z otrokom počne ( kar niti ni čudno, ker ga tako malo vidi...)...Toda razvidno je , da ne bo kar pokimal in rekel, da je ok, da bi otrok imel drug priimek. Zato mi ni jasno, kako tako zaslepljeno misliš, da boš otroku vse povedala, ko bo pravi čas ( kdaj sploh je pravi čas, da otroku poveš, da si izsilil drug priimek, ker je po tvojem oče nevreden tega, da mu da svojega??),če se zaradi svojega prepričanja pripravljaš na vojno z njenim očetom. Ja, lahko si gotova, da ne bo šlo brez neprijetnih situacij, izgredov, dogodkov. Ne bo ostalo vse skupaj skrito in se bo potem pokazalo takrat, ko se bo tebi zdel pravi čas. da otrok izve. Kot sem že rekla, okolica ni gluha in slepa, pa čeprav ne živiš na vasi. Ljudje opravljajo ( tudi v vrtcih, šolah, v trgovini in ne le na ulici) in tvoja deklica bo najverjetneje slišala vse mogoče verzij in v vseh ti ne boš igrala vlogo svetnice in oče najhujšega grešnika.Najverjetneje se bodo čvame veselo širile, pa če se ti na glavo postaviš, da še ni pravi čas in da vse govorice niso resnične. Si na to kaj pomislila? Saj ne rečem , da je sprememba priimka svetovna katastrofa in neizbrisljivi greh. Vendar škoda si je lagati, da boš s tem izbrisala preteklost in zaprla ena vrata za zmeraj. Treba je pomisliti tudi na vse kolobocije, ki jih boste vsi skupaj imeli in zaradi katerih bo plačevala tudi hči, da boš ti dosegla svoje- spremembo priimka. Si pripravljena vse to dati skozi, da se bo otrok pisal drugače? Pravzaprav je bolje vprašati: se ti zdi vredno otroku spreminjati priimek in mu po drugi strani pridelati toliko neprijetnih situacij, ki se lahko zvrstijo preden bo ( če bo ) do tega prišlo?
In še to , kar sem že vprašala:
Kaj boš storila v primeru, da se ti poročiš, prevzameš možev priimek, po možnosti rodiš in dete dobi isti priimek- tvoja deklica " od prej" bo pa spet imela drugačen priimek kot vi trije? Ji ga boš spet spreminjala, da ti ne bo nerodno pri zdravniku in še kje...?




petea -> RE: sprememba priimka otroku (17.4.2016 12:06:15)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana
IZVIRNO SPOROČILO: petea
liliana,
jaz pa sem že imela težave zaradi različnih priimkov otroka in mene

Kakšne.....?


pri prestopu meje




petea -> RE: sprememba priimka otroku (17.4.2016 12:10:48)

IZVIRNO SPOROČILO: Janchek81
Kar me najbolj pogreje je to, da ima valda drug priimek kot jaz in se mi je že parkrat zgodilo pri zobozdravniku in pri pediatru, da je sestra rekla, če jo je teta prpeljala .... [sm=zmeden.gif][sm=zz_furious.gif][sm=zz_furious.gif]

Zdaj mi je kapnilo, da mi ta tvoj zapis ni čisto jasen: zakaj bi pri zobarju/pediatru sestra otroka spraševala, če ga je pripeljala teta, saj ne daš svojega osebnega dokumenta zraven, da bi se videla različna priimka?




petea -> RE: sprememba priimka otroku (17.4.2016 13:15:55)

Joj, Patrino,
ti pa znaš nabijati občutek krivde.

Pišeš ves čas v stilu, kot da se je mama ravnokar in na vrat na nos odločila spremeniti priimek otroku in da to počne zaradi lastnega zadovoljstva in želje po nadvladi nad drugim staršem.

Kaj pa, če jo k spremembi vendarle vodi samo gola in nesebična želja, da otroku olajša življenje, in da zmanjša možnosti zafrkavanja s strani vrstnikov in odraslih čvek?

In zakaj bi moral človek vsem na očem razkazovati nekaj, kar mu ni všeč, če lahko (dokaj enostavno) zadevo omili oz. zmanjša dajanje otroka v zobe 'prijaznim' neznancem?




patrino -> RE: sprememba priimka otroku (17.4.2016 13:41:53)

In kdo pravi, da bo s tem omilila zadevo? Da bo sebe in otroka s tem dejanjem ( in verjetnimi izpadi bivšega v obliki takšnih in drugačnih scen) manj izpostavila in bolj zaščitila kot če bi dete lepo normalno uporabljalo priimek svojega pravega očeta. Veliko ljudi sploh ne bo vedelo, kako se otrok piše. Če bo pa delal kažin pred hišo, vrtcem itd., bo pa tom precej bolj opazno.
Bivši se očitno ne strinja s tem kar želi izvesti mati. Torej lahko rečeš, da bo zadeva potekala mirno in ne bo nobenega vlačenja otroka in vseh ki pašejo zraven na očeh vesoljne javnosti? Definitivno sramotna dejanja bolj bolijo in prizadenejo, kot pa en priimek, za katerega pol ljudi ne ve. In če se oče in mati vsem na očeh dajeta zato, ker mati na vsak način hoče, da se oče odpove priimku pri otroku, imajo sovrstniki čisto dovolj razlogov, da se norčujejo.

Se ti ne zdi?
In ja. Meni avtorica deluje, kot da se je na vrat na nos zaletela v nekaj, kar v bistvu moti njo. Otroka ne in ga tudi ne bo, če bo ona vse skupaj jemala tako kot je : Otrok je pač sad njene bivše mladostniške ljubezni in za to, da je bil spočet, je verjetno ona enako zaslužena kot njen bivši. Enako bi lahko on pritisnil nanjo in na socialni začel kažin, da ona pritiska nanj naj se otroku odpove. ( in dobro če ne bo tega storil, če bo rinila vanj s to spremembo priimka) Če je on narkoman ( verjetno je bil že takrat, ko sta spala skupaj, pa je takrat očitno ni motilo),bi jo moralo bolj motiti in skrbeti to, če ima tak stike z otrokom, kot pa to, da se otrok piše po njem. Vsaj mene bi. In na tem bi morala delati ( stiki pod kontrolo, itd) in bi ji moral biti priimek , ki direktno ne ogroža otrokovega življenja zadnja briga. Sori, jaz imam občutek, da avtorica prčka tja, kamor bi bilo bolje da ne bi. Da bo s to zadevščino sprožila celo štalo iz katere ne bo prav nič dobrega za otroka. Tako se na CSD-ju dostikrat zasučejo zadeve.




Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>