|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Pogosta vprašanja pred cepljenjem

Inštitut za varovanje zdravja, 24.1.2010
Pred cepljenjem je smiselno, da se starši posvetujemo z izbranim pediatrom, ki nam posamezno cepljenje priporoči oziroma glede na zdravstveno stanje otroka, lahko tudi odsvetuje.

image
/11


Ob cepljenju je vsekakor potrebno omeniti tudi možne neželene učinke, ki se lahko pojavijo, alergije na cepiva oziroma zdravstvena stanja, zaradi katerih cepljenje našega malčka ni priporočljivo.


Kako vemo, da so cepiva varna?

Preden se cepiva pričnejo uporabljati potekajo glede njihove varnosti in učinkovitosti številne raziskave. Učinkovitost in morebitne neželene učinke je potrebno spremljati tudi po tem, ko so cepiva že v uporabi. Kadar se neželeni učinki pojavijo, jih je potrebno pojasniti oz. ugotoviti morebitno vzročno povezavo s cepljenjem.

Številne raziskave kažejo, da je cepljenje kljub redkim neželenim učinkom najvarnejši način za preprečevanje nalezljivih bolezni.


Ali bo imel otrok po cepljenju neželene učinke?

Tako kot pri drugih zdravilih se tudi pri cepivih lahko pojavijo neželeni učinki, ki pa so običajno blagi in prehodni, resni neželeni učinki pa so izjemno redki. Najpogosteje se pojavijo rdečina, oteklina, bolečina na mestu vboda ali slabo počutje in razdražljivost. Včasih se pojavi tudi povišana telesna temperatura, ki je pri majhnih otrocih sorazmerno pogosta, vendar je ponavadi blaga in prehodna. Neželeni učinki se lahko pojavijo v prvih dneh po cepljenju, nekateri pa tudi po več tednih (npr. izpuščaj, otekle obušesne žleze po cepljenju proti ošpicam, mumpsu in rdečkam).

Če pri vašem otroku po cepljenju opazite kakršne koli spremembe, o tem obvestite izbranega pediatra.


Ali je otrok lahko cepljen kljub nekaterim alergijskim boleznim?

Pri atopijskih boleznih (astma, ekcem, seneni nahod in alergija na hrano), razen pri akutnih poslabšanjih, ni razloga, da otrok ne bi bil cepljen.


Ali se pri otroku lahko pojavi alergija na cepiva?

Po cepljenju lahko v redkih primerih pride do alergične reakcije na sestavine cepiva, ki se lahko pokaže kot izpuščaj ali srbečica po telesu. Zdravnik, ki je otroka cepil, bo ocenil resnost stanja. Običajno pojav tovrstne alergijske reakcije ni razlog za opustitev naslednjih cepljenj.

Izjemno redko imajo lahko otroci nekaj minut po cepljenju resno alergično reakcijo, ki se kaže s srbenjem kože, otekanjem v obraz, zlasti okoli oči, v ustnice, žrelo in grlo, kar lahko pripelje v dihalno stisko, lahko pa pride tudi do znižanja krvnega tlaka in motenj zavesti (anafilaktični šok). Zdravniki vedo, kako ravnati v takem primeru, tako da otroci po ustreznem zdravljenju nimajo posledic.


Kateri so razlogi, zaradi katerih otrok ne sme biti cepljen?

Otrok ne sme biti cepljen zaradi naslednjih zdravstvenih razlogov:

  • Potrjena resna alergična (anafilaktična) reakcija na sestavine cepiva;
  • Resen neželen učinek po predhodnem odmerku istega cepiva;
  • Bolezen ali zdravstveno stanje, ki je nezdružljivo s cepljenjem.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Čudne reči v dojenčkovem blatu
Ste v dojenčkovem blatu zagledali nekakšna zrna peska? Ali je njegovo blato fluorescentno zeleno? Brez strahu, vzroki so...
6
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
4
Narkolepsija
Narkolepsija je redka bolezen, ki se v največji meri kaže s prekomerno dnevno zaspanostjo in kataplektičnimi napadi (nap...
4
Je za otroka res najboljši najvišji zaščit...
Je za otroka zares najboljša zaščitna krema za sončenje z najvišjim zaščitnim faktorjem? V članku preveri, kako izbrati ...
4



POZOR: Previdno s fiziološko raztopino in ...
Prepogosto izpiranje noska s fiziološko raztopino in uporaba med mamicami priljubljenega nosnega aspiratorja prinese tud...
Cepljenje proti noricam
Norice ali vodene koze je bolezen, ki je razširjena po vsem svetu. Bolezen je običajno mila in mine brez posledic. Če o...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?