|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Dojenje: Kako pravilno pristaviti dojenčka?

Helena Primic, 6.10.2023
Katere so najpogostejše napake pri pristavljanju dojenčka pri dojenju? Kaj storiti, če dojenček ne zagrabi bradavice? Je priporočljivo uporabljati nastavke in kdaj?

image
Pomembno je, da otrok bradavico zagrabi s široko odprtimi usti. (Freepik.com)
/11


Vse to smo vprašali pediatrinjo prim. Andrejo Tekauc Golob, ki je svetovalka za laktacijo in dojenje na Kliničnem oddelku za ginekologijo in perinatologijo v Kliničnem centru Maribor. 


Sledite otroku

Katerim napakam se je torej dobro izogniti, ko otroka pristavljamo, da bi ga podojili?

"Najpogostejša napaka, ki jo počnejo mame, je, da otroka pristavljajo takrat, ko se njim zdi, da je otrok lačen ali se jim zdi pravi čas za dojenje, pri tem pa ne upoštevajo ali prepoznajo otrokove želje po hranjenju in spanju. Tudi jokajočega dojenčka težko pristavimo. Mame včasih tudi izberejo neustrezen položaj, morda otroka premalo približajo k sebi ali otrokovo glavico preveč pritiskajo k dojki,"pojasnjuje Tekauc Golobova. 

Kot nam je zaupala sogovornica, ne obstaja nek "najboljši" položaj za dojenje, temveč si doječa mama lahko izbere katerikoli udoben položaj za dojenje, ki ustreza obema.

"Sama najbolj priporočam biološki položaj, ko mati leži napol sede vznak in ima otroka položenega s trebuhom na svoj trebuh. Otrokove nogice in rokice so prosto gibljive, mati z eno roko podpira otrokovo glavico, z drugo pa si pomaga pri pristavljanju," nam je zaupala Tekauc Golobova.


PREBERITE TUDI: Vzroki za težave z laktacijo


Pravilen postopek pristavljanja dojenčka

Sogovornico smo tudi prosili, da nam na kratko opiše pravilen postopek pristavljanja dojenčka, ki gre takole:

1) Mati vzame otroka k sebi in ga obrne s telesom proti svojemu telesu. Otrokova usta naj bodo v višini bradavice ali malo pod njo.

2) Nato s prosto roko objame dojko, tako da je palec na zgornji strani dojke, ostali prsti pa pod dojko, vsi pa stran od bradavičnega kolobarja.

3) Z bradavico se nežno dotakne otrokovih ustnic in ko otrok široko odpre usta (to bo nagonsko storil, če bo lačen), otroka pritisne na dojko.

4) Pri pristavljanju je najpomembneje, da otrok bradavico zagrabi s široko odprtimi usti, sicer lahko rani bradavico, prav tako pa ne dobi mleka.


Ko dojenček ne zna pravilno zagrabiti bradavice ...

V teoriji je seveda vse slišati zelo lahko, toda v praksi se marsikdaj zaplete. Pogosto tudi tako, da dojenček bradavice enostavno ne zna zagrabiti pravilno. Kako mu nežno pomagati brez tiščanja v dojko, ki lahko dojenčka le razdraži in dojenje še dodatno oteži?

"Razlogi za to, da dojenček ne zagrabi bradavice pravilno, so lahko tudi v anatomiji in/ali fiziologiji otrokovih ust, ne le v nepravilnem pristavljanju. Zato je pri tovrstnih težavah potrebno opraviti diagnostiko dojenja. Če odkrijemo nezrelo gibanje otrokovega jezika, svetujem izvajanje vaj za jezik pred vsakim podojem, priporočam pa tudi dojenje v biološkem položaju," svetuje svetovalka za laktacijo in dojenje.

Včasih imajo mame občutek, da nimajo prave oblike bradavic, da so te premalo "cucljaste" in jih zato dojenček težje zagrabi. So ti strahovi upravičeni?

"Oblika bradavic ni toliko važna. Ravno nasprotno - daljše bradavice so lahko razlog, da otrok sesa zgolj bradavico in zato ne pride do materinega mleka. Otroci se znajo prisesati kamorkoli na kožo in ne potrebujejo zelo izraženih bradavic," mame tolaži sogovornica.


Nastavki za bradavice naj bodo le zadnji izhod v sili!

Kaj pa nastavki za bradavice? So lahko koristen pripomoček, če ima dojenček težave se prisesati na dojko?

"Nastavki za bradavice naj bodo le izhod v sili, ko je pristavljanje res nemogoče oziroma šele potem, ko smo izčrpali vse ostale možnosti. Nastavki namreč niso koristni iz več razlogov:

- ni dotika otrokovih ustec z bradavico, ki ima izjemen pomen za vzdrževanje uspešnega dojenja,

- ovirajo zdrav razvoj otrokove ustne votline in

- povzročajo zastoj mleka v dojkah ter posledično tudi mastitis.


PREBERITE TUDI: Dojenje nedonošenčkov in dvojčkov


Pristavljanja k dojenju se vedno lotite čim bolj sproščeni

Veliko mamic, ki imajo težave s pristavljanjem, predvsem na začetku dojenja, toži, da dojenček nekako zavrača dojenje - se kar noče prisesati in ob pristavljanju joka. Kaj storiti v takšnem primeru?

"Mamam svetujem, da najprej poskušajo otroka (in sebe) pomiriti. To lahko najbolje storijo s kožnim stikom. Nato poskušajo otroka ponovno pristaviti. Razlogi za otrokovo zavračanje dojenja so lahko zelo različni, zato jih je treba vedno individualno raziskati," odgovarja Tekauc Golobova.

Kot nam je zaupala sogovornica, lahko pristavljanje zmotijo številni dejavniki. Predvsem je pomembno, da je mati, ko želi pristaviti svojega otroka, sproščena. "Otrok namreč čuti vse, kar čuti mama ter se na njeno čutenje in obnašanje tudi odziva. Zato je zelo pomembno, da dojenje na začetku, dokler ne teče rutinsko, poteka v mirnem in sproščenem okolju brez motečih signalov," svetuje sogovornica in dodaja:

"Ženska naj si zaupa, da bo znala dojiti svojega otroka. Preprosto naj ga stisne k sebi in le opazuje, kaj otrok želi in kakšna znamenja ji daje ter mu sledi."


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Ruska imena za fantke
Če iščete ime, ki se povezuje z zgodovinsko preteklostjo Rusije, a se pogosto uporablja tudi danes, razmislite o enem od...
6
Stike lahko omejuje izključno sodišče!
Varuh človekovih pravic starše opozarja, da lahko stike med starši in otroki omejuje izključno sodišče, četudi jih je ce...
5
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...
5
Roke: od pesti do prijemanja
Otrok se rodi z majhnimi ročicami, ki niso sposobne preciznih gibov. Poleg močnega prijemalnega refleksa z drobnimi prst...
4



Dojenje: "Mozoljčki" na bradavicah...
Neverjetno, za kakšne podrobnosti je poskrbela Narava! Poglejte si video, kako pomembno vlogo imajo tiste drobne pikice,...
VIDEO: Načini za podiranje kupčka
video
Med hranjenjem dojenčki poleg mleka zajamejo še zrak, zato jim podiranje kupčka pomaga, da te zračne mehurčke spravijo i...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?