|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Čakava in upava. Verjameva in sva vedno znova razočarana. Razmišljava, ali naj sploh še upava, ali naj se začneva poslavljati od najinih sanj in hrepenenj?

image
/21


Sanje je tako težko spustiti, hrepenenje nemogoče utišati – jezi naju, obupavava v stiski. Sprašujeva se, kaj sva naredila narobe …
                         

Veselo vznemirjenje, ko se odločiva narediti prostor zanj


Kako močni so tisti: »Ja, dajva!«, ko se odločiva, da je čas in da sva pripravljena sprejeti novo življenje, zanj skrbeti, ga negovati, se ga veseliti, z njim točiti solze, se mu popolnoma posvetiti. Kako vznemirljivi so občutki veselja, ko bom lahko rekla, da sem mama, ko bom lahko ponosno rekel, da sem oče. Najraje bi povedala vsemu svetu, a mora biti skrivnost, saj ne veva, kako bo …

Boleča vprašanja

In ostaja skrivnost, ko se trudiva, se veseliva in sva vsak mesec znova razočarana. Sprašujejo naju: »Ali se bosta kaj kmalu odločila za družino? Bil bi že čas! Joj, kako se veselim vnukov!« Izmikava se odgovorom, težko zadržujeva bolečino, ne upava se niti pogledati. Negotovo zatrjujeva, da verjetno še ni čas … in da bova še nekaj časa uživala sama. Pa nisva preveč prepričljiva, vidiva dvom v očeh, ki sprašujejo.
Še težje je, ko zanosita najina prijatelja. Pa saj se veseliva z njima, a naju kljuva najina bolečina: »Kdaj bova na vrsti midva?«

Obupavava

»Po toliko časa in poskusih in tem, da sva vse naredila prav, bi pa že moralo biti!« Prebrala sva že vse knjige, poiskala vse možne informacije, jedla pravo hrano, si merila temperaturo, šla na dopust, se sproščala itd. Vprašanja, ki so že prej tiho trkala na najino zavest, postajajo vse glasnejša. Dvomim vase, dvomim v partnerja. Strah me je, loteva se me žalost. V obupnem poskusu začnem iskati krivca: sem kriv-a jaz ali ti? Tako začnem kriviti sebe, ali se jeziti na partnerja ali pa oboje. Dejstvo je, da strašno boli.

Kdo je kriv? Preiskave in postopki

Ko sva do konca izčrpala najine odgovore, poiskala vse informacije, se odločiva, da stvari prideva do dna in greva na preiskave. Rezultat je, da je »kriva« ona, da je »kriv« on, redko, da sta »kriva« oba, lahko pa ni »nobenega organskega vzroka, ki bi preprečeval zanositev«. Lahko se odločiva za razne medicinske postopke: če so uspešni, sva toliko bolj vesela, če pa ne …

Odnos in razpad odnosa


Dejstvo, da ne moreva imeti otrok, za par vedno predstavlja stres in je za odnos vedno breme. Zaradi te stiske se v najin odnos lahko naseli konflikt, prepir, obtoževanje, poniževanje, branjenje, krivda, da ne omenjamo žalosti in obupa. Od trdnosti odnosa je odvisno, ali bo odnos ta stres zdržal ali ne.
Razpad odnosa je, ki ni tako redka. Partnerja lahko zapustimo, ker vemo, da je »kriv« on (ali ona) in si iščemo drugo (drugega), s katerim bomo lahko uresničili hrepenenje po otroku, ali ga zapustimo, ker mu ne moremo dati tega, kar si želi, ker vemo, da smo »krivi« mi sami.

Odnos in ohranjanje odnosa: žalovanje


Druga pot je skupno žalovanje za izgubljenimi sanjami in hrepenenjem. Dejstvo, da ne moreva imeti otrok, za najin odnos predstavlja izgubo, ki naju lahko poveže in naju prisili, da spremeniva svoje prioritete, svoja hrepenenja usmeriva v drugo smer, nujno pa morava hudo izgubo in krivico, v katero naju je postavilo življenje, odžalovati. To pomeni zanikati, se jeziti, pogajati, obupavati, sprejemati. Žalovanje je proces, ki se ne zaključi tako hitro, vedno zahteva čas, veliko pogovarjanja, celo premlevanja, ogromno zanikanja, pogajanj z življenjem, obupa, solz, jeze in sprejemanja. Krog žalovanja in z njim povezanih čutenj in stanj se mora kar nekajkrat zavrteti, da sprejemanje nastalih novih dejstev dobi dovolj prostora, da z izgubo lahko živimo.

Začenjam sprejemati svojo stisko – o njej govorim


Kot je vidno že iz zgornjega odstavka – edina stvar, ki malo olajša stisko, je pogovor z nekom, ki razume. S partnerjem, prijateljico, starši, z ljudmi, ki jim zaupam. Ko govorim, čutim svojo stisko in jo dajem v besede, v odnos, jo z nekom delim. Ko dobim razumevanje s strani drugih čutim, da v stiski nisem tako sam-a, da mi jo nekdo vsaj malo pomaga nositi. Ker je v tej stiski z mano, ker me razume ali ker ve, kako mi je, ker je sam-a to doživel-a. Ko se vključim v podporno skupino, vidim, da je še mnogo meni oz. nama podobnih, ki se srečujejo z ljudmi, ki ne razumejo in le povečujejo mojo, najino stisko. Kako dobro dene bolečino deliti, saj je tako nekoliko lažje živeti z njo.
V takih trenutkih tudi strokovna podpora terapevta ni odveč.

 

Preberi še:

Moška neplodnost

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

To je najboljša starostna razlika med otroki
Strokovnjaki so ugotavljali, kako manjša, srednja in večja starostna razlika med otroki vpliva na mamo, otroke oziroma v...
61
Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
4
Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
4
7 nenavadnih dejstev o spermi
Poleg tega, da sperma preprečuje depresijo pri ženskah in bi si z njo partnerka lahko tudi negovala kožo, smo našli celo...
4



Znaki, ki kažejo, da imate preveč "moš...
Ko gre za žensko neplodnost, je večkrat težava v preveč kot premalo testosterona. V članku preverite, kateri so znaki, d...
Po spontanem splavu ni treba odlagati zano...
Najnovejše raziskave razkrivajo, da po spontanem splavu ni potrebno tri mesece odlagati s ponovno zanositvijo. Ravno zan...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?