V času nosečnosti veliko žensk potoži, da ima težave s spanjem. Okoli 80 odstotkov nosečnic se v svojem občutljivem obdobju spopada z nespečnostjo, ki ima za posledico prekomerno utrujenost tekom dneva. Nekaj napotkov, kako se dobro naspati!
V nosečnosti poskrbite za kakovostno ležišče.
dr. Drago Dolinar
Spanje v času nosečnosti otežuje predvsem rast nosečniškega trebuha, zaradi katerega prihaja do bolečin v medenici in ledvenem predelu, zgaga, s katero se spopada veliko nosečnic, oteženo dihanje, hormonske spremembe, pogosta potreba po odvajanju vode in pa sanje, ki v času nosečnosti lahko postanejo bolj intenzivne.
V času nosečnosti je priporočljivo spanje na boku
V času nosečnosti je spanec lahkoten, nosečnico pa lahko prebudi že malenkost in ji tako prepreči dragocene ure nočnega počitka, ki ga potrebujeta tako mati, kot otrok. Zato je pomembno, da v nosečnosti poskrbimo za izvajanje ukrepov, ki bodo pripomogli h kakovostnemu spancu. Eden od napotkov za udobje med spanjem je dvig vzglavja, ki olajša težave, ki jih povzroča zgaga. Ker se zaradi hormonskih sprememb pri nosečnicah pojavlja tudi prekomerno potenje je pomembno, da je soba pred spanjem ohlajena, nosečnice pa naj pred spanjem ne uživajo večjih količin čaja in tekočin, kar bo omililo potrebo po odvajanju vode.
Ginekologi so mnenja, da vsaka nosečnica najde svoj najbolj udoben položaj med spanjem, vendar pa nekateri proti koncu nosečnosti odsvetujejo spanje na hrbtu, ki lahko poleg bolečin v križu povzroči tudi nizek pritisk ter vpliva na prebavo in krvni obtok. Zato je v zadnjem obdobju nosečnosti priporočljivo spanje na levem boku, s čimer se izboljša prekrvavitev, plod pa posledično prejme več kisika in hranilnih snovi.
Pomembna je izbira kakovostnega ležišča
Poleg vsakodnevnih vaj in sprehodov, s katerimi se lahko izognemo pretirani obremenitvi ledvene hrbtenice in s tem nastanku bolečin v križu, je še posebej v času nosečnosti pomembna izbira kakovostnega ležišča. Kljub temu, da so ortopedi nekoč trdili, da je zdravo ležišče edino trdo ležišče, je danes dokazano, da je ležišče s podlago, ki zagotavlja enakomerne pritiske na različne dele telesa, boljše od trde postelje, kar pa je še posebej pomembno v času nosečnosti. Ker se nosečnice med spanjem potijo v večji meri kot običajno, je pomembno, da je ležišče zračno in antialergensko, kot so na primer ležišča iz penastih vzmeti. Seveda lahko nosečnicam k boljšemu spancu pripomore tudi blazina, s katero podprejo spodnji del hrbta in s tem omilijo bolečine v križu ali pa prilagojena nosečniška blazina.
»Izbira primernega ležišča je še posebej pomembna pri rizičnih nosečnostih, ko mora nosečnica del nosečnosti mirovati in počivati v postelji. Priporočamo ležanje na boku, nosečnica naj si po potrebi z blazinami podpre trebuh, boke in noge. Med dolgotrajnejšim ležanjem naj nosečnica redno telovadi v postelji, kroži s stopali in dlanmi, napenja in sprošča mišice na rokah in nogah, pri čemer pa naj ne napenja trebušnih mišic,« opozarja doc. dr. Drago Dolinar, spec. ortop. iz Ortopedske klinike UKC Ljubljana.
Za vse otroke 50 evrov
Sedmi protikoronski zakon prinaša kar nekaj solidarnostnih dodatkov, ki bodo pomagali tudi staršem: enkratni solidarnost...
48
Maske med porodom niso obvezne v vseh poro...
V ljubljanski porodnišnici in pri izkušeni duli smo preverili, kako potekajo porodi v trenutni koronasituaciji.
16
Domači test nosečnosti s pomočjo sladkorja
Če mislite, da ste noseči in bi radi v tem trenutku izvedeli, če je to res, pa doma nimate originalnega testa za nosečno...
6
30 dejstev o nosečnosti
Nosečnost je eno izmed najlepših življenjskih obdobij. Prinaša pa tudi marsikatera presenečenja.
4