|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Dispraksija?
10.6.2009 18:19:08   
Anonimen
Ima kdo otroka s to diagnozo? Kaj to je in kako se zdravi?Hvala
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Dispraksija?
10.6.2009 20:12:54   
blaža
dispraksijo (ne riše lepo, ne sedi pri miru ko je, ne odzove se takoj na navodila,je počasna pri oblačenju)

Po moje se ne obremenjuj s tem. pa upam, da nisi jezna.

Vse te lastnosti ima moj otrok, pa nima tega.

No mogoče se kdo javi katerega ima otrok to dispraksijo.

_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Dispraksija?
10.6.2009 22:53:22   
frost
Dispraksija je razvojna motnja, ki prizadene načrtovanje, izvedbo načrtov in organizacijo. Prisotne so tudi težave v izvajanju določenih bolj kompleksnih gibov oziroma v načrtovanju teh koordiniranih gibov. Torej, na kratko, dispraksija otežuje da bi telo delalo tisto kar hočemo da dela.
Prizadetih je lahko več področij, predvsem govor, fina motorika in koordinacija celega telesa. Možne so težave pri hranjenju, proizvajanju glasov, govorni razvoj je počasen.
Zaradi problemov s fino motoriko so pogosti problemi s pisanjem(hitrost in urejenost pisanja), pravilna drža pisala.
Problemi z motoriko so pri hoji, teku, plezanju in skakanju. Otrok ima lahko slabo ravnotežje, težko koordinira gibe v pravo zaporedje, težko si zapomni naslednjo točko v zaporedju gibov, slaba predstava o lastnem telesu, včasih nizek mišični tonus, zato so težave pri držanju in pobiranju predmetov, otrok deluje neroden, včasih so težave pri ločevanju leve in desne.

To bi bilo na kratko. Kako se zdravi...v bistvu nimam pojma, obravnave se verjetno osredotočajo na to koordinacijo gibov, urjenje motorike, govorni razvoj. Bo znal kdo ki ima otroka z diagnozo kaj več povedat. Je pa dispraksija pogosto spregledana. In pogoste so tudi take opazke - 'ne vznemirjaj se zaradi tega''vse te lastnosti ima moj otrok...'.Tvoj otrok nima diagnoze, torej. Če ima otrok diagnozo je motnja resnična in je treba pomagat.

(odgovor članu blaža)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 8:35:09   
Splišni
IZVIRNO SPOROČILO: blaža

dispraksijo (ne riše lepo, ne sedi pri miru ko je, ne odzove se takoj na navodila,je počasna pri oblačenju)



Vse te lastnosti ima moj otrok, pa nima tega.


Moj tudi.

(odgovor članu blaža)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 8:39:18   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: frost
Dispraksija je razvojna motnja, ki prizadene načrtovanje, izvedbo načrtov in organizacijo. Prisotne so tudi težave v izvajanju določenih bolj kompleksnih gibov oziroma v načrtovanju teh koordiniranih gibov. Torej, na kratko, dispraksija otežuje da bi telo delalo tisto kar hočemo da dela.
Prizadetih je lahko več področij, predvsem govor, fina motorika in koordinacija celega telesa. Možne so težave pri hranjenju, proizvajanju glasov, govorni razvoj je počasen.
Zaradi problemov s fino motoriko so pogosti problemi s pisanjem(hitrost in urejenost pisanja), pravilna drža pisala.Problemi z motoriko so pri hoji, teku, plezanju in skakanju. Otrok ima lahko slabo ravnotežje, težko koordinira gibe v pravo zaporedje, težko si zapomni naslednjo točko v zaporedju gibov, slaba predstava o lastnem telesu, včasih nizek mišični tonus, zato so težave pri držanju in pobiranju predmetov, otrok deluje neroden, včasih so težave pri ločevanju leve in desne.

Vse odebeljeno ima moj starejši sin (otrok s PP: hiperaktivnost, disleksija), pa ni nihče nikoli omenil dispraksije (so pa akalkulijo in nekatere druge motnje).
Obstaja kakšen test za to, ali otrok ima dispraksijo ali ne (ali je to prosta presoja zdravnika)?

(odgovor članu frost)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 8:40:59   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: frost

Dispraksija je razvojna motnja, ki prizadene načrtovanje, izvedbo načrtov in organizacijo. Prisotne so tudi težave v izvajanju določenih bolj kompleksnih gibov oziroma v načrtovanju teh koordiniranih gibov. Torej, na kratko, dispraksija otežuje da bi telo delalo tisto kar hočemo da dela.
Prizadetih je lahko več področij, predvsem govor, fina motorika in koordinacija celega telesa. Možne so težave pri hranjenju, proizvajanju glasov, govorni razvoj je počasen.
Zaradi problemov s fino motoriko so pogosti problemi s pisanjem(hitrost in urejenost pisanja), pravilna drža pisala.
Problemi z motoriko so pri hoji, teku, plezanju in skakanju. Otrok ima lahko slabo ravnotežje, težko koordinira gibe v pravo zaporedje, težko si zapomni naslednjo točko v zaporedju gibov, slaba predstava o lastnem telesu, včasih nizek mišični tonus, zato so težave pri držanju in pobiranju predmetov, otrok deluje neroden, včasih so težave pri ločevanju leve in desne.

To bi bilo na kratko. Kako se zdravi...v bistvu nimam pojma, obravnave se verjetno osredotočajo na to koordinacijo gibov, urjenje motorike, govorni razvoj. Bo znal kdo ki ima otroka z diagnozo kaj več povedat. Je pa dispraksija pogosto spregledana. In pogoste so tudi take opazke - 'ne vznemirjaj se zaradi tega''vse te lastnosti ima moj otrok...'.Tvoj otrok nima diagnoze, torej. Če ima otrok diagnozo je motnja resnična in je treba pomagat.



To mene daje še pri več kot tridesetih letih user posted image

(odgovor članu frost)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 8:43:31   
Splišni
IZVIRNO SPOROČILO: ***Želva***

IZVIRNO SPOROČILO: frost

Dispraksija je razvojna motnja, ki prizadene načrtovanje, izvedbo načrtov in organizacijo. Prisotne so tudi težave v izvajanju določenih bolj kompleksnih gibov oziroma v načrtovanju teh koordiniranih gibov. Torej, na kratko, dispraksija otežuje da bi telo delalo tisto kar hočemo da dela.
Prizadetih je lahko več področij, predvsem govor, fina motorika in koordinacija celega telesa. Možne so težave pri hranjenju, proizvajanju glasov, govorni razvoj je počasen.
Zaradi problemov s fino motoriko so pogosti problemi s pisanjem(hitrost in urejenost pisanja), pravilna drža pisala.
Problemi z motoriko so pri hoji, teku, plezanju in skakanju. Otrok ima lahko slabo ravnotežje, težko koordinira gibe v pravo zaporedje, težko si zapomni naslednjo točko v zaporedju gibov, slaba predstava o lastnem telesu, včasih nizek mišični tonus, zato so težave pri držanju in pobiranju predmetov, otrok deluje neroden, včasih so težave pri ločevanju leve in desne.

To bi bilo na kratko. Kako se zdravi...v bistvu nimam pojma, obravnave se verjetno osredotočajo na to koordinacijo gibov, urjenje motorike, govorni razvoj. Bo znal kdo ki ima otroka z diagnozo kaj več povedat. Je pa dispraksija pogosto spregledana. In pogoste so tudi take opazke - 'ne vznemirjaj se zaradi tega''vse te lastnosti ima moj otrok...'.Tvoj otrok nima diagnoze, torej. Če ima otrok diagnozo je motnja resnična in je treba pomagat.



To mene daje še pri več kot tridesetih letih user posted image


Mene pa pri več kot štiridesetih.user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 10:35:21   
frost
Saj ne gre za to, da imate oziroma imajo vaši otroci nekatere od težav. Nima veze z dispraksijo. Ko so pa na kupu vse te težave, pa gre za to.
Ločevanje leve in desne ni mišljeno tako, da vozite avto, nekdo vam reče 'zavijte levo', vi pa zavijete desno. Mislim da se nam je vsem že kaj takega zgodilo.
Kerensa*,  da otrok ne loči leve in desne, ima slabo orientacijo in predstavo o lastnem telesu, to mislim da spada pogosto tudi pod disleksijo.

Pri dispraksiji gre predvsem za načrtovanje-otrok ve kaj hoče, ne zna pa tega izvesti. Na primer pri poskoku-kaj moramo narediti da skočimo? Kolena so pokrčena, roke malo nazaj in rahlo razširjene da imamo dobro ravnotežje, stegna so napeta, potem se odrinemo in sonožno skočimo. Vse to nam je večini naravno in pri poskoku niti ne razmišljamo o teh korakih. Otrok z dispraksijo pa ima težave pri načrtovanju takih gibov-mogoče mu ni naravno da pokrči noge, mogoče se ne odrine z obema nogama hkrati....in zato skoči z iztegnjenimi nogami, posledično ima manj odskoka in ravnotežja in deluje štorasto.

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 10:46:26   
Splišni
Ja, frsot, sja s tabo se vsi strinjamo, če veš, pač veš. Hvala bogu.

Mi samo hočemo povedat, da če neke "motnje" iščeš pri svojem otroku, jih lahko tudi najdeš.

Tudi če zdajle pogledam na internet, kaj piše pod znaki npr. za avtizem, jih bom gotovo vsaj pol našla pri svojem otroku.

(odgovor članu frost)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 11:33:53   
frost
Ne mislim nič slabega, dobim pa iz takih postov občutek, da motenj ne jemljete resno oziroma napeljujete da starši zganjajo paniko za brezveze. Sej ne rečem, da takih primerov ni-so starši ki bi otroku pripeli 250 diagnoz in opažajo neke simptome ki jih sploh ni. Če ima otrok diagnozo, je pa na prvem mestu pomoč in razumevanje ljudi. Motnje kot je dispraksija so prepogosto spregledane in so potem otroci označeni kot leni, nerodni, da se ne trudijo....v resnici pa imajo velike težave ki jih ne morejo sami urediti.
Sem tudi na tem forumu prepogosto videla teme, kjer se starši sprašujejo, če je njihov otrok hiperaktiven. Pa je pisalo 'star je 3 leta, ni pri miru, ni pozoren'. Kar meni zveni kot vsak tipičen triletnik. Iz te teme sem pa dobila občutek, da otrok dejansko ima diagnozo dispraksije, da ne gre samo za eno domnevo in da starš sam išče simptome. Zato so se mi zdeli vaši odgovori pač neustrezni. Če je šlo zgolj za lahkoten pogovor o lastnostih vaših otrok, pa sem jaz malo preveč resno interpretirala, se pa opravičujem. 

lp

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 11:45:43   
Splišni
IZVIRNO SPOROČILO: frost
Sem tudi na tem forumu prepogosto videla teme, kjer se starši sprašujejo, če je njihov otrok hiperaktiven. Pa je pisalo 'star je 3 leta, ni pri miru, ni pozoren'. Kar meni zveni kot vsak tipičen triletnik. Iz te teme sem pa dobila občutek, da otrok dejansko ima diagnozo dispraksije, da ne gre samo za eno domnevo in da starš sam išče simptome.


Ne, ne, ti ne poznaš izvirne teme, zaradi katere zdaj mamica sprašuje o tej motnji.

Ima punčko, ki je pri 5 letih s sistematskega poslana k logopedu in specialnem psihologu, in sedaj mamica po internetu išče znake za kakšno diagnozo, kaj bi bilo z njo lahko narobe. O tem govorim, da če laik iščeš po internetu, gotovo kaj najdeš.

(odgovor članu frost)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Dispraksija?
11.6.2009 11:57:33   
frost
aha, no tega pa nisem vedela.


(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Dispraksija?
30.7.2009 20:01:22   
elastika
Ojla splosni
Ja res , tudi jaz imam neke skripte iz 1988 leta ki pa opisuje  OTROCI S TEZAVAMI PRI BRANJU IN PISANJU .
In to motenost se imenuje LEGASTENIJA.
Kratek opis mojih tezav, imam sina zdej star 11 let in se borim ze 3 letauser posted image  s tem da otroku je treba dati sanso da vidi kako bi mu bilo lazje se uciti ali sprejeti solo, mene kot sem samohranilka so probali peljati zejno prek vode. Ali hvala bogu da imam dolgi jezik in kot moja mati pravi da nimam sramu da klicarim okrog in sprasujem vsemogoce , moja vprasanja imajo tudi podvprasanja,  stalno "KAJ CE ?"
 Na Gotski sem zaradi pomoci oz (zaledja) da ne pogorim ,kajti ena glava ne more toliko da podpira. V soli na o.s bicevje so mi ga cist psihicno ferderbali in rekli da otrok ne spada na klasicno o.s temvec na janeza levca, in da mora biti otrok v domu? Zdaj pa zakaj v dom , kaj nimam jaz svojega doma, mogoce nimam kaj jesti, ali pa da otrok nima kaj obleci?????
Torej ZAKAJ??   Nisem na drogi ,alkohola,ne na cesti.
Sem mati ki redno dela je to da delam od 7 in do 16h zato imam vikende proste,
placo imam 620€ ne vlacim se naokrog ampak hocem s sinom preziveti ostanek dneva.user posted image


ZDAJ SE JE TREBA SAMO BORIT DA RESIM SVOJEGA SINA, DA NE BI KO ODRASTE IMEL GRD POGLED NA VELIKI SVET.


AJA pa se nekaj, vclanila sem se 3 dni nazaj ,tko da ne vem kje sem prebrala neka mami pravi
da njen otrok ne pise tko kot je treba , gre pa za pravopisje,(sm vidu ,kak je padu)  treba je otroka popraviti ce pise (sem videl- se izgovori kot sem ze pisala, ce pise otrok sam  da nebi pisal tako kot izgovori.

LEP POZDRAV 

se veselim komentarjev, pogovorjov ter prijatelstva pred vsem pa sem tip ki rada spoznava. 

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Dispraksija?
30.7.2009 20:10:30   
elastika
OJLA
Mi kdo lahok pove kaka je razlika:

disleksija

dispraksija

legastenija


Vidim da ste vsi dopoldanski.user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Dispraksija?
4.12.2009 16:36:17   
hothien
Disleksija je motnja sposobnosti branja ali razumevanja prebranega. Gre za to, da disklektik najpogosteje menja črki m in n, ter d in b, pa tudi nasplošno mu branje dela težave, ker črke vidi povsem pomešano (možgani črk ne znajo "prebrat").

Dispraksija pa je nekaj povsem drugega. O dispraksiji si lahko več prebereš tu:
http://www.pozitivke.net/article.php/Gibanje_Dispraksija_Rainer_Bambino

Znaki znajo biti podobni kot pri avtizmu, gre pa za izrazite motnje koordinacije in ravnotežja, ti otroci kar naprej padajo, so zelo nespretni.

Legastenija pa je motnja, pri kateri ima otrok podobno kot dislektik težave pri branju in pisanju. Več o tem si pa poguglaj.

Me bo pa še kaj frost popravila, če bo treba. user posted image

_____________________________

Do I look like I give a shit?

(odgovor članu elastika)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Dispraksija?
5.12.2009 11:18:21   
frost
Ne bi ravno popravljala, ker je v redu napisano, samo razjasnila bi, da 'znaki' dispraksije niso čisto nič podobni simptomom avtizma. Glavna triada simptomov avtizma so težave v socialni interakciji, težave v komunikaciji in ponavljajoči in omejeni interesi oziroma vedenje. Glavna triada simptomov dispraksije pa so težave v govoru in jeziku(torej ne v komunikaciji), težave s fino motoriko in težave z grobo motoriko in koordinacijo delov telesa.
Je pa res, da obstaja povezava med dispraksijo in motnjami avtističnega spektra-veliko otrok z dispraksijo ima tudi določene simptome na primer aspergerjevega sindroma. Prav tako je pogosto, da imajo podobne simptome kot otroci z disleksijo, diskalkulalijo ali adhd. Podobno kot pri otrocih z avtizmom pa so pogoste tudi težave s senzoriko-ampak to ni simptom, kot tudi na primer hoja po prstih ni simptom avtizma-je pa zelo pogosto.
Čisto točnih kriterijev za diagnozo dispraksije mi ni uspelo izbrskati, našla sem pa tole: Diagnoza motnje koordinacije(dispraksije) se postavi kadar je jasno viden primanjkljaj v koordinaciji gibov; kadar ta primanjkljaj resno otežuje funkcioniranje v šoli in v vsakdanjem življenju; kadar težave v koordinaciji ne izhajajo iz diagnoz kot so cerebralna paraliza, mišična distrofija; kadar težave niso povezane s kriteriji za splošno motnjo v razvoju; če so prisotne motnja v duševnem razvoju, so težave hujše kot tiste ki so ponavadi asociirane z MDR.

(odgovor članu hothien)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Dispraksija?
5.12.2009 17:50:57   
hothien

IZVIRNO SPOROČILO: frost

Ne bi ravno popravljala, ker je v redu napisano, samo razjasnila bi, da 'znaki' dispraksije niso čisto nič podobni simptomom avtizma.


V mislih sem imela bolj odklanjanje bližine, česanje in podobno, pa ploskanje, zato sem tudi napisala da znajo bit podobni, niso pa isti, sploh pa ne vsi. Kaj pa si po poklicu frost, glede na to, da si dobro seznanjena z raznimi motnjami? Če želiš odgovoriti, seveda.

_____________________________

Do I look like I give a shit?

(odgovor članu frost)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Dispraksija?
5.12.2009 19:10:08   
frost
Ja, saj vem kaj približno ste imeli v mislih, samo zapisala sem bolj točno, da ne bo kdo drug prišel do kakšnih napačnih domnev. Kar ste napisali spada pod težave s senzoriko, ki so pri teh otrocih zelo pogoste.
Kaj sem po poklicu in s čem se ukvarjam sem mislim da napisala že v eni drugi temi.

(odgovor članu hothien)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Dispraksija?
5.12.2009 19:36:23   
Gina
Disleksija in legastenija je ena in ista zadeva. Legastenija je star izraz. Danes vemo več o disleksiji in je daleč od tega, da bi bilo to povezano samo z zamenjavo in obračanjem črk, ter nezaznavanjem besede kot celote... širši spekter ima zadeva. Žalostno pa je, da večina učiteljev ve o disleksiji zgolj to, da gre za obračanje črk, spuščanje, ter da otrok težje bere. Ostale reči, ki se pri otroku pojavljajo ne povezujejo z motnjo.

O dispraksiji pa prav hecno, brskam zadnje tri teden po spletu, ker me resnično več zanima na to temo zaradi enih praktičnih razlogov. Pa ko sem vtipkala dispraksija, mi je eno drugo temo iz rr-ja ven vrglo zadnjič, tele ne. Je pa lušten članek tale od hothien in je v bistvu edini, ki ga na treh različnih spletnih straneh ven vrže, če odtipkaš dispraksija.

(odgovor članu frost)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Dispraksija?
5.12.2009 21:00:59   
paulina
No, tudi jaz ravno iščem nekaj takega, pa sem našla na strani Društva Bravo pod članki : Otroci z neverbalnimi učnimi težavami, Gregor Skumavc. Po moje je to to.LP

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 20
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Kdaj se vaš otrok začne spominjati?
Noben otrok nikoli ne pozabi materinega glasu. "Eden najzgodnejših spominov je spomin na materin glas."
Norice ali vodene koze
photo
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?