|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
4.5.2013 13:09:34   
petea
Malo dopolnjujem in popravljam svoj prejšnji odgovor:

- minimalni odpovedni rok po novem zakonu je 30 dni + 2 dni leto zaposlitve nad dve leti -> torej v tvojem primeru 36 dni, razen če imate s kolektivno pogodbo določen daljši odpovedni rok, potem velja kolektivna pogodba

- po starem zakonu ni bilo izrecno določeno, da se ti dokumenti za odpoved ne smejo izročiti v času varstva, odpovedni rok pa je že tudi takrat lahko začel teči šele po enomesečnem 'starševskem varstvu'; morda bi to v tvojem primeru bilo zate ugodneje se sklicevati na stari zakon: torej, da se je postopek odpustitve začel po starem zakonu, saj so ti odpoved dali še v času veljavnosti starega zakona - tako ti po vrnitvi s porodniške najprej teče 30 dni varovanega staleža in nato 31. dan 45-dnevni odpovedni rok.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
5.5.2013 18:14:15   
naty88
Hvala vsem za odgovore. Bo res najbolje da grem jutri na inšpektorat za delo in tam povprašam kako in kaj.
Bom javila kako sem uredila zadevo...Hvala,
LPN

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
11.11.2013 17:12:52   
Bubamaraa
Pozdravljene punce...

Mene pa nekaj zanima, če mi lahko katera pomaga...

Kako je pa sedaj s tem, da se po porodniškem sklicujemo na dojenje. Ali smo še zaščitene v času dojenja ali ne? Ko je sprememba v ZDR.

hvala za kakršnokoli informacijo...



_____________________________

...KO TI ŽIVLJENJE PRINESE LIMONE ,ZAPROSI ZA TEQILO,SOL IN SEVEDA ME POKLIČI…



(odgovor članu naty88)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
11.11.2013 18:47:03   
petea
bubamaraa,
kakšno zaščito misliš?

Saj tudi po starem zakonu v času dojenja nisi imela kakšne posebne zaščite.
Zdaj je samo bolj natančno urejeno, do katerega otrokovega meseca lahko koristiš pravico do enournega odmora za dojenje.


Kot starša pa te, enako kot prej ne smejo odpustiti v času koriščenja 'starševskega dopusta' in še en mesec po vrnitvi z njega.


Zakon pa je dostopen tukaj.

(odgovor članu Bubamaraa)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
12.11.2013 11:59:02   
Bubamaraa
Ja v starem ZDR-ju je bilo, da če mami še doji po končani porodniški je zaščitena in jo delodajalec ne more odpustiti, s tem, da je prinesla potrdilo da doji. Sedaj mislem, da je ne glede na dojenje zaščitena samo do otrokovega 1 rojstnega dne.

Jaz sem zaposlena za nedoločen čas. Delovno mesto: knjigovodja. In ne vem na kakšni podlagi lahko dobim odpoved in kako se lahko uprem. Ker delovno mesto moje je nujno. Ga pa res sedaj opravlja zunanje računovodstvo. Zanima me če lahko ukine delovno mesto, ki je nujno zlo podjetju z razlogom, da bo prenesel na zunanji računovodski servis. S tem, da se to opravlja v podjetju. Tretja oseba hodi že sedaj opravljati moje delo.



_____________________________

...KO TI ŽIVLJENJE PRINESE LIMONE ,ZAPROSI ZA TEQILO,SOL IN SEVEDA ME POKLIČI…



(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
12.11.2013 18:12:15   
petea
bubamaraa,
če se delodajalec odloči, da bo določeno opravilo prenesel na zunanjega izvajalca, ima, žal, za to vse možnosti in pravice;

morda bi bilo dobro se ti pogovoriti z delodajalcem in ga povprašati, ali je zadovoljen s tvojim delom ter če lahko vajino sodelovanje nadaljujeta v dosedanji ali kakšni drugi obliki, npr. da ti postaneš njegova zunanja izvajalka

je na področju zaposlovanja postala bitka vedno bolj ostra - in za svojo delo se boš morala najbolj boriti ti sama, žal



da je prej veljalo, da je mama cel čas dojenja zaščitena delavka, pa nisem vedela user posted image
ja, sedaj pa je izrecno napisano, da zaščita velja samo do otrokovega prvega leta


< Sporočilo je popravil petea -- 12.11.2013 18:14:27 >

(odgovor članu Bubamaraa)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   [Brisano sporočilo]
12.11.2013 20:56:10   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu petea)
  Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
12.11.2013 22:10:47   
Bubamaraa
hvala za odgovore punce....

poročam kaj rešim... in če kje obstaja kakšna luknja v zakonu :)

_____________________________

...KO TI ŽIVLJENJE PRINESE LIMONE ,ZAPROSI ZA TEQILO,SOL IN SEVEDA ME POKLIČI…



(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
16.7.2014 21:26:51   
berlinda
Tudi jaz sem se znašla v situaciji, ko pričakujem odpoved pogodbe o zaposlitvi. Pr trenutnem delodajalcu sem zaposlena šest let (pol leta na njegovi prvi firmi, nato me je prezaposlil na drugo, kjer sem neprekinjeno pet let in pol), pogodbo imam za nedoločen čas. 29.7. zaključim s porodniško in naslednji dan začnem s službo. Zanima me, če po novem zakonu še velja 30 dnevno "zaščiteno" obdobje, ko mi ne morejo vročiti odpovedi o zaposlitvi? Odpoved bi bila redna - iz poslovnih razlogov. Moje delo opravlja nekdo preko s.p., zato bi moje delovno mesto ukinili. Zanima me, kdaj bi dejansko lahko začel teči odpovedni rok? Tudi to - v pogodbi imam 30 dnevni odpovedni rok, ki pa je po novem zakonu daljši? kako se sedaj šteje, koliko dni odpovednega roka imam? Ali lahko pri tem delodajalcu izkoristim celoten letošnji dopust? In pa tudi to - na istem delovnem mestu, kot je moje je zaposlena še ena delavka, ki ima nižjo izobrazbo, je brez otrok in ima manj delovne dobe. Ali morajo gledati tudi na to, če ukinjajo delovno mesto - da sta dva enaka delovna mesta in kdo je primernejši za odpustitev?

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
16.7.2014 23:17:09   
petea

vse odgovore boš našla v Zakonu o delovnih razmerjih (http://www.uradni-list.si/1/content?id=112301), od 75. člena naprej
na kratko:
- ja, še vedno velja 30-dnevno 'zaščiteno' obdobje, ko ti po prihodu nazaj ne teče odpovedni rok; odpoved ti lahko vroči prej, rok pa začne teči šele z 29.8., tako da se ti zaposlitev potem izteče v začetku oktobra;
- odpovedni rok je 30 dni + dva dni za vsako dopolnjeno leto pri istem delodajalcu; štejejo se tudi njegovi pravni predniki;
- mislim, da imaš pravico samo do sorazmernega deleža dopusta, t.j. 9/12, pri številu dni letnega dopusta ti morajo upoštevati tudi dodatni dan za otroka, za katerega si na porodniški;
- pripada ti regres in odpravnina,

- ob prenehanju zaposlitve ti mora delodajalec dati vse tvoje dokumente, potrdilo o delu, ki si ga opravljala

- zakon v 102. členu določa tudi kriterije za vrstni red odpuščanja delavcev; verjetno pa sistematika vajinih delovnih mest ni čisto enaka, ali pač? glede na to, da imaš višjo izobrazbo in daljšo delovno dobo, si za delodajalca verjetno dražja delavka in zato manj všečna izbira


P.S.: Morda bi pa obema (oz, vsem trem) bilo v interesu, če bi koristila krajši delovni čas zaradi starševstva?

(odgovor članu berlinda)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
17.7.2014 8:52:43   
berlinda
Hvala lepa za odgovor. Zanima pa me še: odpovedni rok se šteje 30 dni + 2 dni za vsako leto - to pomeni za vsako leto nad dve leti (v mojem primetu 6 let pri delodajalcu, se pravi 38 dni ali dejansko po 2 dni za vsako leto - se pravi 42 dni)?
Sistematike delovnih mest nimamo, gre za manjšega delodajalca, ki se s tem ne ukvarja. Niti ne gleda na višino izobrazbe, tako da ima oseba na drugem delovnem mestu (z istim nazivom in enakim delom) višjo plačo, - ob odhodu na mojo porodniško so ji povečali plačo zaradi "povečanega obsega del", naknadno pa moje delo še dodelili osebi zaposleni preko s.p. Tako da za delodajalca nisem dražja, a ker imam otroke sem mu "odveč" (morebitne bolniške, zavzetost pri delu - beri mnoge neplačane nadure ipd, kar je malo težje ob dveh otrocih). Drugega razloga za odpust ni, saj so moji rezultati pred porodniško krepko presegali vse ostale. To pomeni, da bi morali ob odpustu gledati na izobrazbo, delovno dobo, število otrok v kolikor gre za enako delovno mesto?

In še to, z veseljem bi delala skrajšan delovni čas, a zaradi narave dela to delodajalcu to nikakor ne ustreza. Sodelavka je ob koncu porodniške poskusila, a so jo na koncu odpustili - ker je mama in ker jim to ne paše. Seveda uradno iz poslovnih razlogov - ukinitve delovnega mesta, na njeno delovno mesto pa pač zaposlili drugo osebo na drugo njihovo podjetje...


(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
17.7.2014 9:18:20   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: berlinda
Zanima pa me še: odpovedni rok se šteje 30 dni + 2 dni za vsako leto - to pomeni za vsako leto nad dve leti (v mojem primetu 6 let pri delodajalcu, se pravi 38 dni ali dejansko po 2 dni za vsako leto - se pravi 42 dni)?


Se opravičujem za nepopolni zapis; ja, gre za vsako leto po dopolnjenem 2. letu.
Torej skupaj za 38 dni.

(odgovor članu berlinda)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
17.7.2014 9:21:13   
petea
A verzija, da bi ti spet prevzela svoje delo tako, da bi delala kot s.p. in si sama razporejala svoj čas za delo in družino, ni mogoča?

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
17.7.2014 12:01:05   
berlinda
Hvala še enkrat za izčrpen odgovor. Tudi s to opcijo bom poskusila, a ker je moje delo že razporejeno med druge ljudi ne verjamem, da bo to uspelo. A vredno je vprašati. Še eno vprašanje. Ali obstaja v gospodarstvu minimalna plača glede na stopnjo izobrazbe (po splošni kolektivni, ki sicer ni v veljavi)? In pa to, ali delodajalec v celoti spada pod eno branžo glede kolektvine npr, če ima podjetje rudnik, a so tu zaposleni tudi tajnice, prodaja, računovodstvo... kam spada ta kader, ki ne dela v udniku, tudi pod rudarsko kolektivno ali oni spadajo pod splošno za gospodarstvo? Se pravi ali mora eno podjetje upoštevati le eno kolektivno za vse delavce ali več kolektivnih? Hvala že vnaprej za hitre in super odgovore.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: iztek porodniške in odpoved!!!
17.7.2014 13:03:49   
petea
Kar ni določeno v ZDR, urejajo kolektivne pogodbe.

Ali velja določena KP zate, ti mora pisati že v tvoji pogodbi o zaposlitvi. Drugače pa poišči KP, ki te zanima, pa poglej noter, kateri kadri so vse zajeti. Mislim, da lahko velja več različnih KP znotraj enega podjetja.
To so preveč specifična vprašanja, na katera ne vem odgovora. Prave informacije boš našla na pristojnih organizacijah (inšpektorat za delo, področne zbornice posameznih poklicev ipd.). Za osnovne, splošne podatke lahko pokličeš kar po telefonu. Če ne bodo vedeli odgovora, pa te naj napotijo na pravi naslov.

Praviloma izobrazba direktno ne vpliva na izračun plače; gre bolj za posredno upoštevanje, glede na sistematizacijo mest in pogojev za zasedbo posameznega delovnega mesta.

Tudi minimalna plača glede na izobrazbo v gospodarstvu v splošnem ni določena. Velja zakonsko določena 'minimalka'.


(odgovor članu berlinda)
Neposredna povezava do sporočila: 40
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Pojdi na:





Prihod iz porodnišnice: z obiski raje poča...
Ko se rodi nov član družine je povsem razumljivo, da se ga vsi bližnji veselijo in ga/jo želijo čim prej videti. Hitenje...
Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?