|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   širimo družino - rejništvo? posvojitev?
8.1.2013 14:26:51   
Anonimen
pozdravljene,

na kratko, sem biološka mati trem zelo zaželjenim otrokom. In čeprav mi je marsikdo že povedal, da v določenem trenutku v sebi čutiš, da je to to in se posvetiš samo se otrokom, pri meni ni tako. V bistvu tudi leta po zadnjem porodu je moja želja po večji družini vedno močnejša. O tem se s partnerjem veliko pogovarjam, premlevam kaj, zakaj, kako. Zavedam se, da moje telo ni primerno za večje število rojstev, žal. Ni mi lahko se sprijaznit s tem, ampak to je, vem, dejstvo. Z vsako naslednjo nosečnostjo bi ogrozila zelo verjetno tako sebe kot otroka, in zaradi tega bi na koncu trpeli ostali otroci...

Že kar nekaj časa sledim temu forumu in razmišljam o drugih možnostih. Moj je proti posvojitvi. Oziroma proti posvojitvi tujega otroka, o katerem v bistvu ne veš nič. Takoj bi pod našo streho sprejel otroke naših prijateljev, znancev, sorodnikov, če bi se pojavila ta potreba. Za vse ostalo pa je proti. Posvojil bi otroka, ki je imel normalno družino in imel nekaj smole v življenju (starši umrli), ne bi pa drugih. Večna debata, poleg te, da si otroka 'ne bi kupil', ker je svet res pokvarjen in v strahu razmišljaš lahko - kaj pa če je otrok v resnici imel družino, a so ga ugrabili? In pomisliš na to, da bi, če bi vsak pomagal svojemu bližnjemu, bil svet lepši.... Verjetno je na to pomislil marsikdo na tej strani... Sama na to gledam drugače - na to, da ima vsak otrok pravico do ljubečih staršev.

Zadnje dni prebiram o rejništvu. Žalostne zgodbe, vprašaj, kako lahko otroka sprejmeš v družino in si obvezan vzdrževat stike s primarno družino s ciljem otroka vrniti v to okolje, če potem mogoče s prve roke vidiš, da to zanj ni primerno mesto. In ko vidiš, da je rejnikov bistveno več kot rejencev, tako da vprašanje, če otroka sploh kdaj dočakaš. Ko bi se vsi ti dvomi dali poenostaviti tako, kot mi sin pravi "gremo v sirotišnico, vzamemo par otrok in smo skupaj veseli".

V bistvu še sama ne vem. Rada imam svoje otroke, a čutim, da je pri nas prostora še za koga. Brez izjav v stilu "pa nabavi psa"...

Vesela bi bila vsake izkušnje, mnenja, namiga, kako ste se ve odločale v teh primerih. In kako rejništvo v resnici zgleda?

Hvala.
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
8.1.2013 16:49:08   
Anonimen

IZVIRNO SPOROČILO: Anonimen
Moj je proti posvojitvi. Oziroma proti posvojitvi tujega otroka, o katerem v bistvu ne veš nič. Takoj bi pod našo streho sprejel otroke naših prijateljev, znancev, sorodnikov, če bi se pojavila ta potreba. Za vse ostalo pa je proti. Posvojil bi otroka, ki je imel normalno družino in imel nekaj smole v življenju (starši umrli), ne bi pa drugih. Večna debata, poleg te, da si otroka 'ne bi kupil', ker je svet res pokvarjen in v strahu razmišljaš lahko - kaj pa če je otrok v resnici imel družino, a so ga ugrabili?


Ufff, morda bi vidva z možem raje prebrala še kaj na temo posvojitve, ker če s to mentaliteto vzgajata svoje tri otroke, samo upam, da ne bodo sošolci kakšnemu našemu posvojenemu otroku ...
Mogoče bi bilo smiselno, da preden razširita družino, še malo razširita svoje obzorje.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
9.1.2013 9:28:39   
Anonimen

IZVIRNO SPOROČILO: Anonimen

Ufff, morda bi vidva z možem raje prebrala še kaj na temo posvojitve, ker če s to mentaliteto vzgajata svoje tri otroke, samo upam, da ne bodo sošolci kakšnemu našemu posvojenemu otroku ...
Mogoče bi bilo smiselno, da preden razširita družino, še malo razširita svoje obzorje.


Oprosti, ampak tega posta ne razumem. Nisem strokovnjak za posvojitve ne za rejništvo, zato sem se tudi obrnila na ta forum. In taki pomisleki so verjetno nekaj normalnega za nekoga, ki ni v tem, ampak si predstavo naredi na podlagi slišanega naokoli...

Kar se tiče najinih otrok - kaj te je zmotilo? To, da se z otroci odkrito pogovarjamo o širitvi družine? To, da vedo, da obstajajo na svetu sirote, da obstajajo posvojitelji? Da jih vzgajava tako, da bodo samostojna bitja in jih ne zavijava v vato, češ da slabo pa na svetu ne obstaja? Da se lahko vsem življenje v trenutku obrne na glavo in da ja, tudi sama nisem večna in jim zato vedno povem in pokažem, koliko so mi pomembni? In to, da so vsi otroci, bogati ali revni, zdravi ali bolani, biološki ali posvojeni, enakovredni? Da jih učim tolerance in sočutja do drugih?

Prosila sem pa samo za kak odkrit nasvet, misel ljudi, ki so to že dali skozi. Če ste vi že posvajali, potem ste imeli na začetku vprašanja in dvome, ki so vas pripeljali do tam, kjer ste danes. V enem postu je silno nehvaležno strniti vsa mešana čustva, ki jih nekdo čuti. Vsaj jaz jih ne znam.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
9.1.2013 11:10:55   
Anonimen

Moj je proti posvojitvi. Oziroma proti posvojitvi tujega otroka, o katerem v bistvu ne veš nič. Takoj bi pod našo streho sprejel otroke naših prijateljev, znancev, sorodnikov, če bi se pojavila ta potreba. Za vse ostalo pa je proti. Posvojil bi otroka, ki je imel normalno družino in imel nekaj smole v življenju (starši umrli), ne bi pa drugih.


TO ME JE ZMOTILO! Za posvojitev morata biti pripravljena in 100% angažirana oba starša, njun edini motiv pa ŽELJA PO STARŠEVSTVU. Karkoli drugega odpade. Znotraj tvojih zapisanih besed, pa sem mnenja, da je tvoj mož poln predsodkov in kot tak (še) nezrel za starševstvo nebiološkemu otroku.
V posvojitev skoraj nikoli ne gredo otroci, ki so imeli tipitopi življenje, ljubeče okolje, potem pa so starši umrli. Če že, potem se znajdejo v rejništvu pri starih starših itd. Posvojiteljska stvarnost je nekaj drugega, otroci ostanejo brez staršev zaradi alkohola, drog, socialnih stisk, hendikepiranosti, bolezni in si zaslužijo, da so nekomu VSE. Ne pa dodatek družini, ker si je eden od staršev tako zamislil, medtem ko drugi ločuje družine na NORMALNE in ? (Iz kakšnih družin so po mnenju tvojega moža vsi ostali otroci?)

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
9.1.2013 11:32:26   
Anonimen



Kar se tiče najinih otrok - kaj te je zmotilo? To, da se z otroci odkrito pogovarjamo o širitvi družine? To, da vedo, da obstajajo na svetu sirote, da obstajajo posvojitelji? Da jih vzgajava tako, da bodo samostojna bitja in jih ne zavijava v vato, češ da slabo pa na svetu ne obstaja? Da se lahko vsem življenje v trenutku obrne na glavo in da ja, tudi sama nisem večna in jim zato vedno povem in pokažem, koliko so mi pomembni? In to, da so vsi otroci, bogati ali revni, zdravi ali bolani, biološki ali posvojeni, enakovredni? Da jih učim tolerance in sočutja do drugih?


Ne morem biti tiho. Sem posvojiteljica. Praviš, da imata z možem različni mnenji o posvojitvi. Popolnoma razumem. Nekdo, očitno tudi posvojitelj, ti očita način vzgoje in ga je lahko upravičeno strah. V večstarševski družini vzgajata oba, vsaj tako jaz razmišljam, a po mnenju vaše družine vsi otroci niso enakovredni, če drži to, kar si zapisala v prvem postu. Nikar ne širi družine kot rejnica ali posvojiteljica.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
9.1.2013 13:21:06   
Anonimen
Zanimivo, da ste se ob vsem napisanem vpičile točno v en stavek. Vse ostalo zgleda nima pomena. Ste sploh prebrale vse? Zakaj ste tako napadalne?

Lepo, da ste imeli že od prvega trenutka doma pri sebi razčiščene vse pojme, jasne cilje in vse izpeljali svetniško dobro. In kdor vpraša kaj mimo vaših gabaritov, je vreden obsojanja. Vsaj tako razumem zgornje poste. In če je tako, sem zgleda na napačnem forumu...

Kako lahko o vzgoji drugega sklepaš po enem postu in napadeš njegove otroke kot potencialne "arogantne nadljudi"? Ste kdaj slišali za zrel pogovor dveh ljudi z različnimi preteklimi izkušnjami? Zakaj se v vsakem trenutku počutite napadene, ko pa so moja vprašanja samo namenjena tistim, ki poznajo stvari, ki jih jaz ne?

Ne, otroci niso drugorazredni. Tega nisem nikoli rekla in sem svoje razmišljanje tudi razložila. In ja, pogovarjava se, učiva se, odkrivava, razmišljava. In poudarila sem, da razmišljam, tipam teren, poizvedujem. Ni to neka odločitev, ki jo lahko sprejmeš čez noč. Ni to nekaj, kjer se lahko premisliš. Ko vrata odpreš nebiološkim otrokom, je to za vedno. Otrok postane del družine tako, kot vsi ostali biološki otroci. V tem sva si z mojim enotna. Vprašanje je samo, kako se za ta korak odločiti. Ker svojo željo po starševstvu sva potrdila že s svojimi otroci. Mislim, da je razlika, če se na te poti odpravljaš kot par brez otrok ali pa kot družina.

Nikoli ne obsojam parov, ki se odločijo za posvojitev v tujini, čeprav se midva za ta korak verjetno ne bi odločila. Sreča, da so (ste) tudi taki in da tako osrečite te (vaše) otroke.

Če tako napačno razmišljam in vas to pisanje tako moti, potem mi prosim razložite, kaj je za vas želja po starševstvu. Ker očitno imamo o tem precej različno mnenje.

Ima katera od vas sploh že tri otroke? Veste, koliko ljubezni, truda, želje je potrebno, da lahko tako velika družina deluje, se razume, razvija, rase skupaj? Se zavedate, kaj pomeni, če bi se odločili, da bi možnosti, ki jih imajo naši otroci, ponudili še komu, ki te sreče ni imel? Da bi otroka sprejeli kot del naše družine, kamor tudi paše? Je narobe, da ima človek strah, ko razmišlja o vsem tem?

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
9.1.2013 13:38:50   
Anonimen

IZVIRNO SPOROČILO: Anonimen

Ko vrata odpreš nebiološkim otrokom, je to za vedno. Otrok postane del družine tako, kot vsi ostali biološki otroci. V tem sva si z mojim enotna. Vprašanje je samo, kako se za ta korak odločiti. Ker svojo željo po starševstvu sva potrdila že s svojimi otroci. Mislim, da je razlika, če se na te poti odpravljaš kot par brez otrok ali pa kot družina.



Odgovor: Čutiš željo po starševstvu, po starševstvu otroku, ki je ostal brez staršev itd. In če močno čutiš, in sicer vidva OBA z možem čutita in menita, da sta sposobna in zrela, gresta na sestanek na CSD, kjer se pogovorite o opcijah ali rejništvo (ki ima svoje izzive in probleme) ali posvojitev. Tam te čakajo pogovori in priprave (če imaš dobro socialno delavko), ki razišče vajine motive, se spusti v vse aspekte vašega življenja in na koncu poda sklep o primernosti.
Glede na post in besede, ki si jih napisala za tvojega moža, ti lahko povem, da je njegov pogled problematičen in se bo na razgovorih hitro zataknilo.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 7:27:30   
limonca*
Če mislita na posvojitev v SLO, ti povem, da škoda da razmišljata, ker otroka ne bosta dobila. Otrok za posvojitev je zelo, zelo malo. In če že, jih dobijo pari, ki svojih otrok nimajo.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 8:50:18   
Anonimen
limonca*, hvala za odkrit odgovor. potem je za posvojitev edina pot tujina? in kot vas berem, je trenutno še najlažja pot Rusija? Kako pa to zgleda? Tujine me je strah, ker stvari tam ne poznam. Imaš sploh možnost preveriti zgodbo otroka - zakaj je v sirotišnici, zdravstveno stanje, zdravstveno stanje njegovih staršev (če so znani)?
Ok, tu se bo verjetno spet našla katera, ki me bo raztrgala, ampak to je čisto realno vprašanje. Imam srečo, da imam zdrave otroke, in vem, da če bi se kdaj to spremenilo, bi se spremenil moj način življenja, ne pa moja ljubezen do njih. Zavedam pa se tudi, da trenutno nisem sposobna otroku, ki bi potreboval posebno nego, nuditi to, kar bi si zaslužil in bi potreboval. Vsaj namenoma se v to ne upam podajat.

Kaj pa potem rejništvo. Moj velik pomislek je to, da moraš vzdrževati stike s primarno družino. Kako to zgleda? Če prihaja iz problematične družine (nasilje, alkohol...), verjetno to odpade v dobro otroka? Bega me tudi to, da je ogromno rejnikov, ki imajo še prosta mesta (tam okoli 100). To pomeni, da si potem postavljen v neko čakalno vrsto?

Koliko časa traja postopek pogovorov, preverjanj na csd?

(odgovor članu limonca*)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 9:18:47   
tečla
Draga anonimna

tudi mene je zmotilo to, da bi tvoj mož pod  svojo streho sprejel samo otroka z znano preteklostjo, četudi je samo eden od posvojiteljev ali pa rejnikov (joj kako mi ta izraz ni všeč) takega mnenja menim in upam da so dlevke na csd-ju dovolj strokovne da takšnemu paru ne omogoči da bi postala rejnika. Zakaj? Ker močno dvomim da je veliko (če sploh kaj) takšnih rejencev ki so se zanšli v rejništvu iz urejene družine v rejniško, zato ker so straši pomrli.

Ne vem če si že sploh "od blizu" spoznala kakšnega rejenca oz rejnika. Po moje ne... Zgodbe teh otrok so zelooooooooooooooo žalostne. In ja rejnik je dolžan vzdrževati stike z otrokovo matično družino, čeprav se velikokrat otroci branijo teh stikov.

Pa še nekaj kakkor hitro greš v tujino je to povezano z stroški takšnimi in drugačnimi, lahko bi ti kdo rekel da si otroka kupila, čeprav jaz takšnega mnenja NIMAM.

Užaljena ali ne, nista zrela za staršesvstvo drugim otrokom.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 9:39:54   
mateyka
razumem tvojega moža, vendar - je res da so otroci, ki so rejenci ali dani v posvojitev, imeli težko zgodovino..
zdaj, kaj pomeni znana preteklost za tvojega moža? ali to pomeni
- da bi kljub kakršnikoli preteklosti, samo da je njemu znana, vzel otroka - in je ta želja tukaj da se zna bolje ravnati, ko je z vami;
- ali da bi rad izbiral med otroki z različno preteklostjo

če je prvo, me niti ne moti, jaz bi želela isto, to je lahko v pomoč. če pa drugo, bi pa imela pomisleke. razumem da na nek način želi (imo) zaščitit svoje otroke, in ne prinest kakega velikega stresa v družino, ampak - mogoče potem ta ideja (rejništvo, posvojitev) ni tako dobra za vas (če je tako zaskrbljen glede tega).
you can`t eat the cake and have it, bi rekli angleži (ne moreš pojest torte in jo še vedno imet).

< Sporočilo je popravil mateyka -- 10.1.2013 9:46:44 >

(odgovor članu tečla)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 10:16:08   
Anonimen

IZVIRNO SPOROČILO: tečla

upam da so dlevke na csd-ju dovolj strokovne da takšnemu paru ne omogoči da bi postala rejnika.



Toliko o zrelosti in toleranci...
Kot jaz razumem, če si rejnik, poznaš otrokovo zgodbo, ker moraš tudi računati na posledice (predvsem psihične), ki jih otrok nosi sabo. In zakaj bi drugače veljalo pri posvojencih? Otrok za naju oba ni zaprta črna skrinjica. Normalno, da si želiva vedeti več, da si želiva zagotovilo, da je to, kar govorijo, tudi resnično (nikoli ne pomisliš - kaj pa če ima ta otrok v resnici družino, ki ga ima rada in ga pogreša? Je to tabu vprašanje? Je zaradi njega moj mož nevreden biti starš? Papir drugače prenese vse...). Normalno, da če sprejmeš otroka z določeno preteklostjo, moraš vedet, da si sposoben takemu otroku ustrezno pomagati.


IZVIRNO SPOROČILO: tečla

Ne vem če si že sploh "od blizu" spoznala kakšnega rejenca oz rejnika. Po moje ne... Zgodbe teh otrok so zelooooooooooooooo žalostne. In ja rejnik je dolžan vzdrževati stike z otrokovo matično družino, čeprav se velikokrat otroci branijo teh stikov.



Ne, nisem, ker če bi, verjetno ne bi spraševala na tem forumu...



ps. Se ti zdim užaljena?

(odgovor članu tečla)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 10:39:24   
Anonimen

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

razumem tvojega moža, vendar - je res da so otroci, ki so rejenci ali dani v posvojitev, imeli težko zgodovino..
zdaj, kaj pomeni znana preteklost za tvojega moža? ali to pomeni
- da bi kljub kakršnikoli preteklosti, samo da je njemu znana, vzel otroka - in je ta želja tukaj da se zna bolje ravnati, ko je z vami;
- ali da bi rad izbiral med otroki z različno preteklostjo

če je prvo, me niti ne moti, jaz bi želela isto, to je lahko v pomoč. če pa drugo, bi pa imela pomisleke. razumem da na nek način želi (imo) zaščitit svoje otroke, in ne prinest kakega velikega stresa v družino, ampak - mogoče potem ta ideja (rejništvo, posvojitev) ni tako dobra za vas (če je tako zaskrbljen glede tega).
you can`t eat the cake and have it, bi rekli angleži (ne moreš pojest torte in jo še vedno imet).


mateyka, delno tudi drugo. Kot sem napisala v prejšnjem odgovoru, se mi zdi, da mora človek, ki se odloči za tak korak, pri sebi prepričan, da je sposoben otroku nuditi tako podporo, kot si jo glede na svojo preteklost zasluži in ki jo tudi potrebuje. In ne vem, ali je boljše otroka ne glede na te pomisleke sprejeti in upati, da si kos nalogi, ker bo pri tebi verjetno imel več možnosti in ljubezni, kot jo ima pri sebi doma.

Bolj razmišljam, težja se mi zdi odločitev. Večji strah in negotovost čutim v smislu - ali sem kos tej nalogi. Ne glede na napade tu, da sva neprimerna, nespodobna, nesposobna...

(odgovor članu mateyka)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 12:22:59   
mateyka
hm, ne verjamem da imaš kaj besede pri tem kot rejnik (katerega rejenca bi izbral). mogoče niti nisi sposoben presodit (strokovno) kateremu bi lahko najbolj učinkovito pomagal. mogoče to dela za to pristojna služba?
je pa to tako - nikoli ni nobene garancije. niti glede tvojih otrok, niti posvojenik, rejencev.. mogoče se čutiš/ta tako v dvomu enostavno zato, ker gledata na to kot na nakup avta - hočeta garancijo (recimo 2 leti kasko). tukaj pa ne gre tako. imho v vsakem primeru reskiraš na nek način - aka se spuščaš skupaj v neznano potovanje skupaj s posvojencem/rejencem. temu se reče življenje. user posted image user posted image

p.s. ne mislim, te nič žalit s primerjavo z avtom, hočem samo poudarit, da odnosov in kaj bodo prinesli, ne moremo gledat skozi garancije. še za svoje toroke ne veš a se boste razumeli na stara leta, tako je tudi z vsemi ostalimi.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
10.1.2013 20:29:13   
Anonimen

Bolj kot te berem, manj te razumem. Glej, na tem in sorodnih forumih je ogromno podatkov o posvojitvah. Že če si samo odpreš Posvojene mame, najdeš ogromno informacij. In vsi do sedaj, ki sem jih sama spoznala, so najprej poiskali vseeee kar se je dalo izbrskat, torej naštudirali, nato postavili vprašanje. In seveda poiskali kontakt z nekom, ki je že posvojil ter se osebno srečali s posvojiteljskimi družinami. Ti pa nimaš niti razčiščenih pojmov kaj je rejništvo in kaj je posvojitev. In potem odpreš nov post in ... veš kakšen občutek sem dobila sama? Glej niti toliko ni zainteresirana, da bi najprej prebrala to, kar se da poiskat ... ona nekaj bi, pa ne ve kaj sploh hoče, mož pravzaprav sploh noče ... In kaj pričakuješ, da bodo ljudje, ki so že posvojili, ki se na to pot odpravljajo, ki vedo, kaj hočejo in iščejo pot, s tabo na glas razmišljali kaj bi bilo zate in tvojo družino najboljše? Si res pričakovala kaj takega na tem forumu? A se zavedaš kaj si izjavila, ko si napisala, da bi mož posvojil samo iz normalne družine? Vsi naši otroci so bili otroci brez staršev, ker so se starši odrekli ali ker je bila staršem odvzeta roditeljska pravica, po opredeltvi tvojega moža, so vsi naši otroci nevredni biti posvojeni. Mislim, da se sploh ne zavedaš, da ko pišeš svoja razmišljanja, to ni pogovor tebe in tvoje prijateljice s prav tako bio otroki o včerajšnjem tretjerazrednem ameriškem filmu s temo posvojitve; ampak sprašujejš ljudi, ki so se morali zelo potruditi, da so postali starši. Torej najprej si razčisti pojme, potem postavi konkretno vprašanje. Morda so na drugih forumih vprašanja v stilu "jaz bi še enga otroka, mož pa ni zato kaj naj storim" povsem primerna; tukaj pa je stvar malo drugačna. Gre za otroke, ki so že izgubili cel svoj svet in ostali popolnoma sami, in težko je biti toleranten do kogarkoli, ki se sicer nevede, obnaša kot slon v trgovini s porcelanom.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
13.1.2013 21:32:55   
DaisyE
IZVIRNO SPOROČILO: Anonimen

pozdravljene,

na kratko, sem biološka mati trem zelo zaželjenim otrokom. In čeprav mi je marsikdo že povedal, da v določenem trenutku v sebi čutiš, da je to to in se posvetiš samo se otrokom, pri meni ni tako. V bistvu tudi leta po zadnjem porodu je moja želja po večji družini vedno močnejša. O tem se s partnerjem veliko pogovarjam, premlevam kaj, zakaj, kako.


Takole včasih rečejo… več kot imaš, več lahko daš.

Že kar nekaj časa sledim temu forumu in razmišljam o drugih možnostih. Moj je proti posvojitvi. Oziroma proti posvojitvi tujega otroka, o katerem v bistvu ne veš nič. Takoj bi pod našo streho sprejel otroke naših prijateljev, znancev, sorodnikov, če bi se pojavila ta potreba. Za vse ostalo pa je proti. Posvojil bi otroka, ki je imel normalno družino in imel nekaj smole v življenju (starši umrli), ne bi pa drugih.


Hja, tule bosta težko prišla skozi. Realnost je pač nekoliko drugačna. Včasih veš, včasih ne veš v kakšni situaciji je bil otrok. Iz česa pa izvirajo njegovi pomisleki? Skrb s kakšno zgodovino prihaja otrok, kako je le-ta na njega vplivala in kaj to pomeni za vašo družino? Saj to se da razumet. Otrok zasvojene matere, ki je bil še pred porodom sam zasvojen, bo verjetno nosil trajne posledice, prav tako otrok, ki je bil zlorabljen – psihično, fizično ali oboje. Ampak to so stvari, ki jih navadno o otroku izveš in se na njih lahko pripraviš. Vsekakor je pa treba tudi o tem razmišljat, preden se odločiš. Ker to niso heci. In verjetno je fajn, da si vsaj prepričan, da boš tudi takemu otroku »nomatterwhat« lahko stal ob strani. Ker drugače boš samo še ena oseba v nizu vseh, ki so otroka zapustile, razočarale in izdale. To je pa verjetno zadnja izkušnja, ki bi jo tak otrok potreboval poleg vsega, kar je že dal skozi.
 
Večna debata, poleg te, da si otroka 'ne bi kupil', ker je svet res pokvarjen in v strahu razmišljaš lahko - kaj pa če je otrok v resnici imel družino, a so ga ugrabili?


Tole je razumljiva skrb. Mene osebno kar strese ob misli, da bi sodelovala pri čem podobnem, pa čeprav nevede. Zgodbe, ki jih na to temo prebereš so grozljive. Ampak – precej neracionalna skrb. Pri tako veliki stvari, kot je posvojitev, stvari ne urejaš na vrat na nos in ko se nečesa lotiš, zadeve tako in tako ne spelješ do konca, preden ti ni vse jasno in so izključeni tudi ti pomisleki. Navsezadnje, kako bi pa lahko živel sam s sabo, če bi bil del česa takega. Pravzaprav se ob takem pomisleku posvojitve sploh ne moreš lotiti.
 
In pomisliš na to, da bi, če bi vsak pomagal svojemu bližnjemu, bil svet lepši.... Verjetno je na to pomislil marsikdo na tej strani... Sama na to gledam drugače - na to, da ima vsak otrok pravico do ljubečih staršev.

Zadnje dni prebiram o rejništvu. Žalostne zgodbe, vprašaj, kako lahko otroka sprejmeš v družino in si obvezan vzdrževat stike s primarno družino s ciljem otroka vrniti v to okolje, če potem mogoče s prve roke vidiš, da to zanj ni primerno mesto. In ko vidiš, da je rejnikov bistveno več kot rejencev, tako da vprašanje, če otroka sploh kdaj dočakaš. Ko bi se vsi ti dvomi dali poenostaviti tako, kot mi sin pravi "gremo v sirotišnico, vzamemo par otrok in smo skupaj veseli".


Bi bilo fajn, ja, če bi bilo tako enostavno. In včasih si mislim, da bi moralo biti tako. J O rejništvu si lahko več prebereš na strani MDDSZ: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/druzina/rejnistvo/. Kolikor sem gledala, imaš prav, je res več rejnikov kot rejencev, ampak po drugi strani se mi pa zdi, da so potrebe po rejnikih, predvsem takih s srcem, velike. Je pa rejništvo povsem specifična situacija tako za rejnika, njegovo družino in rejenca in je po moje ne gre jemati zlahka. Rejništvo naj bi bila začasna rešitev – živeti moraš z dejstvom, da je glavni cilj pomoč matični družini, da se bo otrok lahko enkrat tja vrnil. In otroci, ki so v SLO v rejništvu, so navadno otroci, ki so dali skozi že veliko hudega – preveč hudega. In s sabo prinesejo vse svoje posebnosti in travme. Problem naše države je tudi ta, da rejnikom po moje ne nudi zadostne strokovne podpore, kako s takim otrokom delati in kaj takšen otrok potrebuje. In po moje so rejniki prevečkrat prepuščeni sami sebi, lastni iznajdljivosti, angažmaju in vztrajnosti. Hkrati z otrokom pa neposredno ali posredno v družino sprejmeš še njegove starše. In ti so lahko takšni ali drugačni. In eno je, da se ti z otrokom pogovarjaš o vseh možnih situacijah, ki so pripeljale do tega, da je ostal brez staršev, nekaj povsem drugega pa je, ko gledaš, kako nekdo neustrezno ravna z njim, ima nanj uničujoč vpliv, ali pa ga na redni bazi zavrača in ga kljub dogovorom, preprosto ni iz meseca v mesec. In vsak mesec je isto, samo izgovori se spreminjajo. Otrok pa čaka. In glede tega ne moreš nič, pa čeprav je želja vsakega starša biološkega ali »krušnega«, da bi otroka zaščitil.


V bistvu še sama ne vem. Rada imam svoje otroke, a čutim, da je pri nas prostora še za koga. Brez izjav v stilu "pa nabavi psa"...

Vesela bi bila vsake izkušnje, mnenja, namiga, kako ste se ve odločale v teh primerih. In kako rejništvo v resnici zgleda?

Hvala.


Upam, da se ti bo oglasil kakšen rejnik, ki bo znal iz prve roke povedat, kakšna je rejniška realnost. Bi tudi mene zanimalo. Čeprav ne vem ali bi sploh imela dovolj poguma, da bi se v tole podala. Poguma, živcev, širine, strpnosti in še marsičesa, kar po mojem mnenju potrebuje en dober rejnik, ki lahko enemu otroku naredi veliko, veliko dobrega, če zna k temu ustrezno pristopiti.
Pa še ena oddaja http://tvslo.si/predvajaj/tednik/ava2.153301433/#ava2.153940718;; sicer je nisem poslušala, ampak menda govori o dobrih in slabih straneh rejništva.

Pa srečno.



_____________________________

God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and the wisdom to know the difference.


(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
13.1.2013 22:00:58   
pelin
Že kar nekaj časa sledim temu forumu in razmišljam o drugih možnostih. Moj je proti posvojitvi. Oziroma proti posvojitvi tujega otroka, o katerem v bistvu ne veš nič. Takoj bi pod našo streho sprejel otroke naših prijateljev, znancev, sorodnikov, če bi se pojavila ta potreba. Za vse ostalo pa je proti. Posvojil bi otroka, ki je imel normalno družino in imel nekaj smole v življenju (starši umrli), ne bi pa drugih. Večna debata, poleg te, da si otroka ''ne bi kupil'', ker je svet res pokvarjen in v strahu razmišljaš lahko - kaj pa če je otrok v resnici imel družino, a so ga ugrabili?


Ni mi jasno, kako vedno nekateri "nadljudje" vse napol preberejo ali pa napol razumejo....takoj ste jo skljuvale, pa je ženska čisto lepo povedala, kako na to gleda njen partner, ki iz tule ven meni niti pod razno ne deluje kot nek omejenec...nek čudak oz. nek slab človek, ker si je na svetovno situaciijo in vse mučke, ki so vpletene v posvojitelstvo , pač drznil povedati tudi svoj realni in žal ne tako romantični vidik takega dejanja....Da, dogaja se to po svetu...da tudi kradejo se otroci in tudi prodajajo se...in mislim, da tisti, ki se slepijo, da se to ne dogaja izpadejo slabši ljudje kot tale dva , ki sta pač malo bolj preudarna in niti malo egostična....Veliko bolj egoistični so tisti "starši", ki si mažejo oči in se delajo, da zgodovina v otrokovem življenju pred njihovo posvojitvijo ne obstaja oz. se je po njihovem otroček rodil tisti dan, ko so ga prinesli domov
Meni se zdita oba realna, zrela človeka , ki bi s takim pogledom na svet dobro vzgajala otroka....
Osebno bi se raje odločila za rejništvo...predvsem zato, ker se tega po mojem mišljenju ljudje bolj izogibajo kot posvojitve...posebej večjih in problematičnejših otrok ( ki so v neurejenih razmerah itak skoraj vsi), ki v reali gledano še vedno težje pridejo do resnično toplega, pozitivnega zavetja, kot pa tisti, ki jih posvojijo....posvojitve se namreč še vedno drži neka romantična nota (mala sirotica z neoblikovanim značajem, ki tam v grdi sirotišnici čaka le na vas)...med tem pa ko se ob rejništvu ponavadi že v startu srečaš s precejšnjimi problemi...če ne s samim rejencem, pa z njihovimi starši...

< Sporočilo je popravil pelin -- 13.1.2013 22:03:45 >

(odgovor članu DaisyE)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
13.1.2013 22:33:56   
DaisyE
IZVIRNO SPOROČILO: pelin

Veliko bolj egoistični so tisti "starši", ki si mažejo oči in se delajo, da zgodovina v otrokovem življenju pred njihovo posvojitvijo ne obstaja oz. se je po njihovem otroček rodil tisti dan, ko so ga prinesli domov
 

Ja, taki starši so pa verjetno res "starši".

Osebno bi se raje odločila za rejništvo...predvsem zato, ker se tega po mojem mišljenju ljudje bolj izogibajo kot posvojitve...posebej večjih in problematičnejših otrok ( ki so v neurejenih razmerah itak skoraj vsi), ki v reali gledano še vedno težje pridejo do resnično toplega, pozitivnega zavetja, kot pa tisti, ki jih posvojijo....
 

Se strinjam. Ampak osebno nisem bila prepričana, da sem temu lahko kos. Da bi pa tako nepremišljeno in z lahkoto vstopala (morda celo nepopravljivo) v življenje "problematičnega" otroka, pa nisem upala.

posvojitve se namreč še vedno drži neka romantična nota (mala sirotica z neoblikovanim značajem, ki tam v grdi sirotišnici čaka le na vas)...
 

user posted image user posted image user posted image  Hja romantika! user posted image user posted image user posted image  Uboga sirotica na nekoga pač čaka in upajmo, da ga dočaka, ker je to zanjo vsekakor bolje, kot institucija do ponoletnosti, mar ne? Kar se tiče pa grdih sirotišnic... jih je treba pač od znotraj videt, da lahko sodiš, koliko so grde. Pri naših dveh si kar s strahospoštovanjem stopal v bajto - prvo in drugo, tako sta bili upedenani.

Neizoblikovan značaj? user posted image user posted image user posted image  Japajade! user posted image user posted image user posted image

med tem pa ko se ob rejništvu ponavadi že v startu srečaš s precejšnjimi problemi...če ne s samim rejencem, pa z njihovimi starši...


In če si prepričan, da boš vsem tem problemom lahko kos, potem je to vsekakor prava odločitev. v nasprotnem primeru boš pa najverjetneje naredil več škode kot koristi.

_____________________________

God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and the wisdom to know the difference.


(odgovor članu pelin)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
13.1.2013 22:50:23   
Anonimen
Ne kompliciraj si življenja po nepotrebnem. Ne vnašaj stresa sebi in družini.

Če te že tako "žuli" se idi kakšno volenterstvo ali pa botrstvo, boš naredila več koristi, kot pa, če bi kirga posvojila ali vzela v rejo.

Takšnega otroka, kot si ga vidiva želita, lahko dobita samo z "surrogates mothers".


(odgovor članu pelin)
  Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: širimo družino - rejništvo? posvojitev?
14.1.2013 20:59:40   
DaisyE
Tole je pa od včeraj na temo rejništva. Fajn posneto. Dva različna pogleda na isto zgodbo.

http://tvslo.si/predvajaj/v-zivo-tv-slovenija-2/tv.slo2/#ava2.155718678;

_____________________________

God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and the wisdom to know the difference.


(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 20
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Vzrok za ponavljajoče splave?
Raven naravnih celic ubijalk, ki krožijo po krvnem sistemu in lahko povzročijo splav, se poveča ob stresu, kakršnemukoli...
Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?